Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι συλλέκτες κενού είναι αρκετά ευπαθείς (ακόμα).

και πέρα από το κόστος κτήσης έχεις και τις ζημιές που αναφέρθηκαν.

έχουν βέβαια τεράστια απόδοση συγκρτικά με τους επιλεκτικούς συλλέκτες (για τους απλούς δεν το συζητάω καν).

αν κάποιος νομίζει ότι του χρειάζονται γιατί έχει θέματα με σκιές στην ταράτσα του, μπορεί να τους επιλέξει.

αρκεί να ξέρει τι πήρε



υγ. λόγω της μη μεγάλης τους διάδοσης φαντάζομαι (δεν το γνωρίζω) ότι θα υπάρχει, όπως με κάθε νέα τεχνολογία, έλλειψη ειδικευμένων τεχνικών για την υποστήριξη (αν κάποια στιγμή τα "σπάσεις" με την προμηθεύτρια εταιρία).

μπορεί να κοιτάξεις και αλλού για υποστήριξη αλλά μοιραία κάποιοι θα μάθουν "στου κασίδη το κεφάλι".

συνεπώς είνα θέμα του ποιος αισθάνεται τυχερός ή έχει την θέληση να είναι πρωτοπόρος (αλλά και...κασίδης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα σας κυριοι και κυρίες,

να ξεκαθαρισω απο την αρχη οτι ειμαι μηχ.μηχανικός (άσχετο) και ασχολούμαι με το εμπόριο στον τομέα της ψύξης-θέρμανσης και των ηλιακών συστημάτων. Αντιπροσωπεύω στο κατάστημα που διαθέτω καποιες απο τις μεγαλύτερες (γνωστές) εταιρείες παραγωγής ηλιακών που δέν χρειάζεται να τις κατονομάσω. Εξάλλου ο λόγος που έκανα εγγραφή δέν είναι να διαφημιστώ ούτε να κλέψω πελάτες απο το σεβαστό forum σας. Διαβάζοντας με κόπο όλο το thread εκτος του οτι κουράστηκα, είδα μια έντονη κόντρα. Θεωρώ οτι οι σεβαστοί διαχειριστές του forum έχουν αφήσει την κατάσταση να ξεφύγει. Άλλοι βάζουν τιμές, άλλοι βάζουν λίνκ εταιριών και καταστημάτων πώλησης, άλλοι προτίνουν τον τάδε ηλιακο απο την πρώτη ημέρα εγκατάστασης του. Έχω την εντύπωση οτι πολλοί χρήστες που ανοίγουν θέματα μόνο απλοί καταναλωτές δεν είναι. Δέν έρχομαι σε αντιπαράθεση και ούτε θέλω με κανέναν, αλλα πιστέυω οτι το συγκεκριμένο thread παραπλανεί και δέν βοηθάει τον καταναλωτή, κάτι που ώς κύριο στόχο έχει ένα φορουμ. Αντίθετα διάβασα και καποιες σωστές τοποθετήσεις απο χρήστες που πραγματικά έχουν γνώσεις επάνω στον "ηλιακό θερμοσίφωνα" αλλά χάνονται μέσα στην πλήθώρα τών ποστ. Θα συνεχίσω να παρακολουθώ με ενδιαφέρον το thread και αν έχω και εγω κατι να πώ επάνω στα γραφόμενα θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και προσωπικά αποφεύγω συστηματικά να προτείνω συγκεκριμένο ηλιακό, ή τιμή, ή εγκαταστάτη, κλπ και προσπαθώ να μιλάω για γενικότερα θέματα, όσο το επιτρέπουν οι γνώσεις μου, θεωρώ ότι δεν είναι κακό να γίνεται κάτι τέτοιο (συγκεκριμένες προτάσεις).

σε όλα τα φόρουμ ανά την υφήλιο που "ειδικεύονται" σε συγκεκριμένους τομείς, μοιραία οδηγούνται οι συζητήσεις και σε μοντέλα και σε τιμές. όπως ακριβώς θα γινόταν και σε ένα καφενείο. και όπως σε ένα καφενείο κάποιος θα σου πει τίμια την γνώμη του (σωστή ή λάθος) αλλά και κάποιος θα σου προτείνει το μαγαζί του ξαδέλφου του ο οποίος θα σε περιποιηθεί αφού "πες ότι σε έστειλα εγώ" έτσι κι εδώ. πολλά ακούγονται από πολλούς. απομένει στον αναγνώστη να "φιλτράρει" και να κρατήσει ότι νομίζει σωστό. όπως άλλωστε πρέπει να γίνεται σε ΟΛΑ όσα διαβάζουμε στο ιντερνετ.

συμφωνώ απολυτα μαζί σου βέβαια στο γεγονός ότι πολλοί προτείνουν ένα ηλιακό (καλοπροαίρετα θέλω να πιστεύω) από την πρώτη μέρα που τον έβαλαν. λάθος. και μάλιστα ειδικά όταν η τοποθέτηση γίνει από άνοιξη και μετά. δε νομίζω ότι την καλοκαιρινή περίοδο υπάρχει κακός ηλιακός (εκτός από τελείως τενεκέδες).

το τεστ των δυνατοτήτων ενός ηλιακού ήταν, είναι και θα είναι πάντα ο χειμώνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας κυριοι και κυρίες,

να ξεκαθαρισω απο την αρχη οτι ειμαι μηχ.μηχανικός (άσχετο) και ασχολούμαι με το εμπόριο στον τομέα της ψύξης-θέρμανσης και των ηλιακών συστημάτων. Αντιπροσωπεύω στο κατάστημα που διαθέτω καποιες απο τις μεγαλύτερες (γνωστές) εταιρείες παραγωγής ηλιακών που δέν χρειάζεται να τις κατονομάσω. Εξάλλου ο λόγος που έκανα εγγραφή δέν είναι να διαφημιστώ ούτε να κλέψω πελάτες απο το σεβαστό forum σας. Διαβάζοντας με κόπο όλο το thread εκτος του οτι κουράστηκα, είδα μια έντονη κόντρα. Θεωρώ οτι οι σεβαστοί διαχειριστές του forum έχουν αφήσει την κατάσταση να ξεφύγει. Άλλοι βάζουν τιμές, άλλοι βάζουν λίνκ εταιριών και καταστημάτων πώλησης, άλλοι προτίνουν τον τάδε ηλιακο απο την πρώτη ημέρα εγκατάστασης του. Έχω την εντύπωση οτι πολλοί χρήστες που ανοίγουν θέματα μόνο απλοί καταναλωτές δεν είναι. Δέν έρχομαι σε αντιπαράθεση και ούτε θέλω με κανέναν, αλλα πιστέυω οτι το συγκεκριμένο thread παραπλανεί και δέν βοηθάει τον καταναλωτή, κάτι που ώς κύριο στόχο έχει ένα φορουμ. Αντίθετα διάβασα και καποιες σωστές τοποθετήσεις απο χρήστες που πραγματικά έχουν γνώσεις επάνω στον "ηλιακό θερμοσίφωνα" αλλά χάνονται μέσα στην πλήθώρα τών ποστ. Θα συνεχίσω να παρακολουθώ με ενδιαφέρον το thread και αν έχω και εγω κατι να πώ επάνω στα γραφόμενα θα επανέλθω.

Συμφωνω μαζι σου αλλα και παλι δεν βοηθας ετσι....!

Θα μπορουσες να κανεις "quote" τις αποψεις με τις οποιες συμφωνεις μιας και οπως ειπες γνωριζεις καποια πραγματα και να πεις συμφωνω με οσα γραφουν ο Α ο Β κ.τ.λ χωρις να χρειαζεται να αναφερεσαι σε εταιρειες και καποια επιχειρηματα θα βοηθουσαν ....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΠΕΡΑ απο την όμορφη Θεσσαλονίκη.Θα Συμφωνήσω Απόλυτα με τον dkar75.Το έχω αναφέρει και πιο πριν οτι είναι ανούσιο να  υπάρχουν τόσες κόντρες εδώ μέσα.μόλις χτές έβαλα τον ηλιακό μου!!!!.160 LT.Θα αναφερθώ στο πόσο άψογα ήταν τα παιδια που τον τοποθέτησαν.ΑΨΟΓΟΙ!!!μια συμβουλή που μου έδωσαν για καλύτερη απόδοση του ηλιακού είναι ανα διαστήματα να  ρίχνω νερο και με μια βούρτα ενα καθάρισμα στο συλλεκτη ώστε να φεύγει η βρομιά και κυρίως οι κουτσουλιές απ τα πουλιά.εντυπώσεις για τον ίδιο ηλιακό θα σας πω μέσα στο χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και προσωπικά αποφεύγω συστηματικά να προτείνω συγκεκριμένο ηλιακό, ή τιμή, ή εγκαταστάτη, κλπ και προσπαθώ να μιλάω για γενικότερα θέματα, όσο το επιτρέπουν οι γνώσεις μου, θεωρώ ότι δεν είναι κακό να γίνεται κάτι τέτοιο (συγκεκριμένες προτάσεις).

σε όλα τα φόρουμ ανά την υφήλιο που "ειδικεύονται" σε συγκεκριμένους τομείς, μοιραία οδηγούνται οι συζητήσεις και σε μοντέλα και σε τιμές. όπως ακριβώς θα γινόταν και σε ένα καφενείο. και όπως σε ένα καφενείο κάποιος θα σου πει τίμια την γνώμη του (σωστή ή λάθος) αλλά και κάποιος θα σου προτείνει το μαγαζί του ξαδέλφου του ο οποίος θα σε περιποιηθεί αφού "πες ότι σε έστειλα εγώ" έτσι κι εδώ. πολλά ακούγονται από πολλούς. απομένει στον αναγνώστη να "φιλτράρει" και να κρατήσει ότι νομίζει σωστό. όπως άλλωστε πρέπει να γίνεται σε ΟΛΑ όσα διαβάζουμε στο ιντερνετ.

συμφωνώ απολυτα μαζί σου βέβαια στο γεγονός ότι πολλοί προτείνουν ένα ηλιακό (καλοπροαίρετα θέλω να πιστεύω) από την πρώτη μέρα που τον έβαλαν. λάθος. και μάλιστα ειδικά όταν η τοποθέτηση γίνει από άνοιξη και μετά. δε νομίζω ότι την καλοκαιρινή περίοδο υπάρχει κακός ηλιακός (εκτός από τελείως τενεκέδες).

το τεστ των δυνατοτήτων ενός ηλιακού ήταν, είναι και θα είναι πάντα ο χειμώνας

Εσυ εχεις γραψει καποιες καλες αποψεις με επιχειρηματα αλλα δυστυχως μου τον εκαναν δωρο τον ηλιακο χωρις να με ρωτησουν τι εταιρεια θα προτιμουσα.....και εγω περιμενω τον χειμωνα για να γραψω αποψεις για την συγκεκριμενη εταιρεια γιατι καλοκαιρι ειναι και ενα καζανι θα εβραζε με νερο στην ταρατσα....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ εχεις γραψει καποιες καλες αποψεις με επιχειρηματα αλλα δυστυχως μου τον εκαναν δωρο τον ηλιακο χωρις να με ρωτησουν τι εταιρεια θα προτιμουσα.....και εγω περιμενω τον χειμωνα για να γραψω αποψεις για την συγκεκριμενη εταιρεια γιατι καλοκαιρι ειναι και ενα καζανι θα εβραζε με νερο στην ταρατσα....!

ευτυχώς δε λες; :-)

 

......................μια συμβουλή που μου έδωσαν για καλύτερη απόδοση του ηλιακού είναι ανα διαστήματα να  ρίχνω νερο και με μια βούρτα ενα καθάρισμα στο συλλεκτη ώστε να φεύγει η βρομιά και κυρίως οι κουτσουλιές απ τα πουλιά.εντυπώσεις για τον ίδιο ηλιακό θα σας πω μέσα στο χειμώνα.

καθώς συχνά πυκνά ανεβαίνω στην ταράτσα της πολυκατοικίας μου (διαχειριστής γαρ) δεν βλέπω οι κουτσουλιές να είναι θέμα. θεωρώ ότι η κλίση των συλλεκτών σε συνδυασμό με την αρκετά καυτή μεταλλική επιφάνεια του καζανιού του ηλιακού μια ηλιόλουστη μέρα, κάνουν το σύνολο μη δελεαστικό αρκετά για να την αράξουν εκεί τα πουλιά.

βέβαια κατά τη γνώμη μου (από τις ταρατσοπαρατηρήσεις μου) τα καθάρισμα που σου είπαν είναι χρήσιμο αλλά για άλλους λόγους. κυρίως θέλει πλύση μετά από αυτές τις λασποβροχές που έχουμε (αχ αυτή η σκόνη από την αφρική) οι οποίες λερώνουν αρκετά τα τζάμια και τα κάνουν σχεδόν αδιαφανή. δεν νομίζω να χρειάζεται να είναι κανείς πυρηνικός φυσικός για να καταλάβει ότι η λασπουριά περιορίζει την διαπερατότητα του τζαμιού και άρα την απόδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχώς δε λες; :-)

 

καθώς συχνά πυκνά ανεβαίνω στην ταράτσα της πολυκατοικίας μου (διαχειριστής γαρ) δεν βλέπω οι κουτσουλιές να είναι θέμα. θεωρώ ότι η κλίση των συλλεκτών σε συνδυασμό με την αρκετά καυτή μεταλλική επιφάνεια του καζανιού του ηλιακού μια ηλιόλουστη μέρα, κάνουν το σύνολο μη δελεαστικό αρκετά για να την αράξουν εκεί τα πουλιά.

βέβαια κατά τη γνώμη μου (από τις ταρατσοπαρατηρήσεις μου) τα καθάρισμα που σου είπαν είναι χρήσιμο αλλά για άλλους λόγους. κυρίως θέλει πλύση μετά από αυτές τις λασποβροχές που έχουμε (αχ αυτή η σκόνη από την αφρική) οι οποίες λερώνουν αρκετά τα τζάμια και τα κάνουν σχεδόν αδιαφανή. δεν νομίζω να χρειάζεται να είναι κανείς πυρηνικός φυσικός για να καταλάβει ότι η λασπουριά περιορίζει την διαπερατότητα του τζαμιού και άρα την απόδοσηοι κου

 

 

ευτυχώς δε λες; :-)

 

καθώς συχνά πυκνά ανεβαίνω στην ταράτσα της πολυκατοικίας μου (διαχειριστής γαρ) δεν βλέπω οι κουτσουλιές να είναι θέμα. θεωρώ ότι η κλίση των συλλεκτών σε συνδυασμό με την αρκετά καυτή μεταλλική επιφάνεια του καζανιού του ηλιακού μια ηλιόλουστη μέρα, κάνουν το σύνολο μη δελεαστικό αρκετά για να την αράξουν εκεί τα πουλιά.

βέβαια κατά τη γνώμη μου (από τις ταρατσοπαρατηρήσεις μου) τα καθάρισμα που σου είπαν είναι χρήσιμο αλλά για άλλους λόγους. κυρίως θέλει πλύση μετά από αυτές τις λασποβροχές που έχουμε (αχ αυτή η σκόνη από την αφρική) οι οποίες λερώνουν αρκετά τα τζάμια και τα κάνουν σχεδόν αδιαφανή. δεν νομίζω να χρειάζεται να είναι κανείς πυρηνικός φυσικός για να καταλάβει ότι η λασπουριά περιορίζει την διαπερατότητα του τζαμιού και άρα την απόδοσηοι κου

 

οι κουτσουλιες ρε παιδια επηρεαζουν τα φωτοβολταικα οχι τα ηλιακα.λιγο προσοχη με το νερο..........καλο το πλυσιμο να γινεται πρωι ή το απογευμα. οχι το καλοκαιρινο  μεσημερι που ο ηλιος καει γιατι μπορει να υπαρξει κανενα κρακ στα τζαμια απο διαστολη-συστολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σας και πάλη,( ο κακός της παρέας που λέγαμε)

Να επανέρθουμε στης σωλήνες κενού ? νομίζω πως δεν σχολιάστηκαν αρκετά.

τη λέτε?

Η σωλήνες κενού είναι ένα προϊών για το οποίο ο περισσότερος κόσμος έχει άγνοια.

Δικαιολογημένα ώμος, διότι είναι αρκετή κατασκευαστές που θα ψάχνουν της μικρές αγγελίες αν αυτό το προϊών το γνωρίσει ο κόσμος.

Σιγά σιγά όμως αρχίζει να μπαίνει στην ζωή μας διότι το προωθούν η έμποροι, και αυτή που έχουν την δυνατότητα να κάνουν εισαγωγή.

Για μάρκες και επωνυμίες μην ψάχνεται όλες έρχονται από Κίνα.

Κάποτε κατασκεύαζε η Γερμανία και η Ελβετία (όχι όμως εκ θεμελίου το γαλή το έπαιρνε από Κίνα) σταμάτησαν διότι δεν μπορούν να ανταγωνιστούν την Κίνα.

Αποδώσεις άριστες. 150 βαθμούς σε λειτουργία, 300 βαθμούς σε στασιμότητα.

Είναι υπερβολή? Όχι.

Και αυτό για τη τον ηλιακό τον χρειαζόμαστε περισσότερο τον χειμώνα.

Το καλοκαίρι τη κάνουμε?

Απλά αφαιρούμαι μερικές σωλήνες, η της σκεπάζουμε με κάτι.

Πως της αφαιρούμαι?

Αν μπορούμε να αλλάξουμε μια λάμπα φωτισμού στο σπίτι, μπορούμε να κάνουμε και αυτό, τόσο απλά.

Αυτές φυσικά της χρησιμοποιούμε περισσότερο για την ηλιακή θέρμανση με άριστα αποτελέσματα.

Επίσης για ηλιακή ψύξη, απαγορεύτηκες ακόμα τιμές.

Η ενεργειακοί μηχανολόγοι είμαι σίγουρος πως έχουν γνώσης γύρο από αυτά τα θέματα (ηλιακή θέρμανση - ψύξη).

Όσων αφορά τώρα τα θερμοσιφωνικά συστήματα με σωλήνες κενού.

Προτείνω να μην γίνετε αγορά ενός κόμπακτ συστήματος, παρά μόνο διαιρούμενο σύστημα. (ξεχωριστά καζάνι - ξεχωριστά συλλέκτη κενού).

Και αυτό για τη αν και όταν τρυπήσει το καζάνι μπορούμε να πάρουμε ένα οποιοδήποτε καζάνι και να το αντικαταστήσουμε, διαφορετικά περιοριζόμαστε σον ίδιο τύπο καζανιού.

Όπως και ο συλλέκτης.

Σε περίπτωση που σπάσουν η σωλήνες καινού (χαλάζι χοντρό)

Περνούμε οποιωνδήποτε συλλέκτη επίπεδο αν θέλουμε και τον τοποθετούμε.

Με λίγα λόγια έχουμε την δυνατότητα να παίξουμε όπως θέλουμε.

Τώρα για τους επιλεκτικούς συλλέκτες.

Όταν μιλάμε για επιλεκτικούς πρέπει να εννοούμε επιλεκτικούς.

Και αυτό γιατί παρατηρήθηκε το φαινόμενο κάποιοι κατασκευαστές την επιφάνια να την βάφουν ίδια απόχρωση με χρώμα ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.

Κάθε κατασκευαστής που εισάγει από Γερμανία επιλεκτική επιφάνια μαζί με το τιμολόγιο έρχεται και το πιστοποιητικό απόδοσης και ποιότητας του υλικού.

Είτε αυτό είναι μονοκόμματη επιφάνια είτε είναι ταινία. Και αυτό γιατί γράφτηκε κάποια στιγμή ότι η ταινία έχει μειωμένοι απόδοση. ΛΑΘΟΣ.

Άλλωστε τώρα σχεδόν κανένας δεν χρησιμοποιεί μονοκόμματη επιφάνια.

Βολεύει καλύτερα κατασκευαστικά.

Λιπών και η επιλεκτικοί συλλέκτες έχουν πολλή καλή απόδοση ( σε λειτουργία 100 βαθμούς) αφού έχουμε την σωστή αναλογία Τμ με λίτρα).

Αυτά εν ολίγοις, είμαι στην διάθεση του καθενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω nobel 160L εδω και 2 χρονια, glass με 3 τ.μ επιλλεκτικους APOLLON(ενσωματομενο κασωμα, σημαινει οτι δεν θα μπει ποτε υγρασια στους συλλεκτες)!!!

 

ΑΓΟΡΑ 720Ε

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ 60Ε!

ΜΕΤΡΟ ΣΩΛΗΝΑΣ με εργασια 3Ε!

ΜΕΤΡΟ ΚΑΛΩΔΙΟ με εργασια 3Ε!

 

Εντυπωσεις: Φεβρουαριο μηνα με εξωτερικη θερμοκρασια 8 βαθμους και ηλιοφανεια. Στο μποιλερ ειχα φαει εσκεμμενα ολο το ζεστο νερο απο την προηγουμενη μερα και εβγαζε αρκετα κρυο.. Μεχρι τις 12 το μεσημερι ο ηλιακος αποδοσε 55 βαθμους!!! και καναμε 3 ατομα ντους ο ενας μετα των αλλων με αποσταση σωληνα 17 μετρα εκ των οποιων τα 10 μετρα χαλκινη και να εισερχεται στο μποιλερ παγωμενο νερο!!!

Γενικα τον χειμωνα ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ-ΜΑΡΤΙΟ κανουν 2 ατομα ντουζ ανετα αμα καταδιαστηματα δεν ανοιγεις το ζεστο για χερια-προσωπο και τους υπολοιπους μηνες εχεις αφθονο ζεστο νερο. ο ηλιακος φαινεται τι αξιζει το χειμωνα.. αλλα και με ποιες συνθηκες αποδιδει..

 

Μετα απο μεγαλη ερευνα αγορας απο τις τιμες(ηλιακου-εγκαταστασης) και αποδοσης σε σχεση με ακριβοτερες μαρκες ειναι το value for money! Το θεμα ειναι οτι και τωρα με την οικονομικη κριση ειναι αρκετοι επιχειρηματιες-επαγγελματιες που εχουν θρασος και δεν θελουν μεροκατο αλλα απο μια δουλεια που θα κλεισουν να βγαλουν τα χρηματα ολοκληρου του μηνα..!!! εγω τον εχω συγκρινει με επωνυμες(διαφημιζομενες μαρκες) και για να μην πω καλυτερος θα πω οτι ειναι ισαξιος.. Δεν ειναι τυχαιο που το μαγαζι και τα μαστορια του ηλιακου μου δεν ξερουν την λεξη κριση και μονο κατι τετοιοι θα επιβιωσουνε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.............................Το καλοκαίρι τη κάνουμε?

Απλά αφαιρούμαι μερικές σωλήνες, η της σκεπάζουμε με κάτι.

Πως της αφαιρούμαι?

Αν μπορούμε να αλλάξουμε μια λάμπα φωτισμού στο σπίτι, μπορούμε να κάνουμε και αυτό, τόσο απλά.

..........................

δεν έχω τις γνώσεις πάνω στο συγκεκριμένο θέμα για να διαφωνήσω με τον D.PAT συνεπώς το δέχομαι ότι είναι έτσι (έτσι κι αλλιώς έχει αποδείξει ότι είναι βαθύς γνώστης των ηλιακών)

σκέφτομαι όμως ότι η ευκολία ή όχι της τοποθέτησης / αφαίρεσης δεν λέει από μόνη της κάτι.

ακόμα και τα "κλασσικά" ηλιακά θα είχαν μεγαλύτερη απόδοση τον χειμώνα αν είχαν μεγαλύτερο εμβαδόν επιλεκτικού συλλέκτη τον οποίο όμως θα έπρεπε να σκεπάζουν κατά την θερινή περίοδο.

το θέμα είναι αν ο κάθε χρήστης είναι διατεθειμένος να το κάνει. και επίσης αν θα θυμηθεί να το κάνει.

η μικρή μου εμπειρία που βασίζεται απλά στην παρατήρηση είναι ότι όχι. οι περισότεροι ή θα βαρεθούν ή θα ξεχάσουν να το κάνουν.

έτσι κι αλλιώς κάθε ηλιακός είναι σκόπιμο να σκεπάζεται κατα την διάρκεια των καλοκαιρινών διακοπών.

για ανεβείτε στην ταράτσα τον αύγουστο και πείτε μου πόσους βλέπετε σκεπασμένους;

και ίσως για φέτος το επιχείρημα να είναι ότι ο κόσμος ίσως να μην πήγε διακοπές.

αλλά τα ίδια ήταν και πέρσι, και πρόπερσι, κλπ.

και επίσης ηλιακοί ανοιχτού κυκλώματος. οι πωλητές λένε να ανοίγεις κάποιο βρυσάκι στο συλλέκτη ή να αφήνεις λίγο το νερό να τρέχει σε μέρα παγωνιάς για να μην παγώσει ο συλλέκτης και σπάσει. πολλοί όμως το ξεχνάνε με οδυνηρά (οικονομικά) αποτελέσματα.

για να μην αναφερθώ πόσοι χρήστες ηλιακών αμελούν / ξεχνάνε τελείως την συντήρησή του (τουλάχιστον από αυτά που έχουν ειπωθεί σε αυτό το νήμα)

προσωπικά καταλήγω ότι το καλύτερο σύστημα (γενικά όχι μόνο σε ηλιακούς θερμοσίφωνες) είναι εκείνο που θα χρειαστεί τη λιγότερη παρέμβαση από τον χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω nobel 160L εδω και 2 χρονια, glass με 3 τ.μ επιλλεκτικους APOLLON(ενσωματομενο κασωμα, σημαινει οτι δεν θα μπει ποτε υγρασια στους συλλεκτες)!!!

 

ΑΓΟΡΑ 720Ε

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ 60Ε!

ΜΕΤΡΟ ΣΩΛΗΝΑΣ με εργασια 3Ε!

ΜΕΤΡΟ ΚΑΛΩΔΙΟ με εργασια 3Ε!

 

Εντυπωσεις: Φεβρουαριο μηνα με εξωτερικη θερμοκρασια 8 βαθμους και ηλιοφανεια. Στο μποιλερ ειχα φαει εσκεμμενα ολο το ζεστο νερο απο την προηγουμενη μερα και εβγαζε αρκετα κρυο.. Μεχρι τις 12 το μεσημερι ο ηλιακος αποδοσε 55 βαθμους!!! και καναμε 3 ατομα ντους ο ενας μετα των αλλων με αποσταση σωληνα 17 μετρα εκ των οποιων τα 10 μετρα χαλκινη και να εισερχεται στο μποιλερ παγωμενο νερο!!!

Γενικα τον χειμωνα ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ-ΜΑΡΤΙΟ κανουν 2 ατομα ντουζ ανετα αμα καταδιαστηματα δεν ανοιγεις το ζεστο για χερια-προσωπο και τους υπολοιπους μηνες εχεις αφθονο ζεστο νερο. ο ηλιακος φαινεται τι αξιζει το χειμωνα.. αλλα και με ποιες συνθηκες αποδιδει..

 

Μετα απο μεγαλη ερευνα αγορας απο τις τιμες(ηλιακου-εγκαταστασης) και αποδοσης σε σχεση με ακριβοτερες μαρκες ειναι το value for money! Το θεμα ειναι οτι και τωρα με την οικονομικη κριση ειναι αρκετοι επιχειρηματιες-επαγγελματιες που εχουν θρασος και δεν θελουν μεροκατο αλλα απο μια δουλεια που θα κλεισουν να βγαλουν τα χρηματα ολοκληρου του μηνα..!!! εγω τον εχω συγκρινει με επωνυμες(διαφημιζομενες μαρκες) και για να μην πω καλυτερος θα πω οτι ειναι ισαξιος.. Δεν ειναι τυχαιο που το μαγαζι και τα μαστορια του ηλιακου μου δεν ξερουν την λεξη κριση και μονο κατι τετοιοι θα επιβιωσουνε..

 

Κάποιες παρατηρήσεις στο post σου. Η υγρασία αγαπητέ φίλε δέν αποφεύγεται απο το ενιαιο μάλλον κάσωμα του συλλέκτη παρά με τον σωστό αερισμό του συλλέκτη. Επίσης σημαντικότερο ρόλο παίζει η στεγανοποίηση του τζαμιού γιατι αυτό είναι που τρώει την βροχή τον χειμώνα παρά η πλάτη του συλλέκτη

Οι τιμές που αναφέρεις τόσο για το κόστος του ηλιακού όσο και για την εγκατάσταση εξαρτώνται απο την ποιότητα των υλικών και την ποιότητα της εργασίας. Ο ανταγωνισμός που επικρατεί ρίχνει τις τιμές και ολοένα οι εξαρτημένοι με την πώληση και εγκατάσταση των ηλιακών προσπαθούν να γίνουν ανταγωνιστικοί ρίχνοντας την ποιότητα. Το οτι υπάρχουν ακριβότερες τιμές στην τοποθέτηση δεν σημαίνει απαραίτητα οτι όλοι οι υπόλοιποι είναι "κλέφτες" και το συνεργείο που στο τοποθέτησε το τιμιότερο όλων. Μπορείς κάλλιστα απο την στιγμή που είσαι ευχαριστημένος να λές καλά λόγια αλλά δέν χρειάζεται να κατηγορείς τα υπόλοιπα συνεργεια που ζητούν 10 ή 20 Ευρώ παραπάνω.

Τα ίδια συμβαίνουν και στην επιλογή του ηλιακού. Προφανώς και υπάρχουν στην αγορά ηλιακοι θερμοσίφωνες που είναι κοστολογημένοι αρκετά υψηλότερα απο την ποιότητα τους αλλά δεν σημαίνει οτι η διαφορά τιμής δέν αντικατοπτρίζει και την διαφορά της ποιότητας και της υποστήριξης μετα την πώληση του ηλιακού. Άν υπήρχε μια εταιρεία η οποία βγάζει τα καλύτερα ηλιακά θερμοσίφωνα στις φθηνότερες τιμές να είσαι σίγουρος οτί θα υπήρχαν ελάχιστες βιοτεχνίες-βιομηχανίες ηλιακών και όχι οι τόσες δεκάδες εταιρείες που δοξα το θεό πάνε καλά ακόμα και στην σημερινή εποχή της κρίσης.

 

Για σας και πάλη,( ο κακός της παρέας που λέγαμε)

Να επανέρθουμε στης σωλήνες κενού ? νομίζω πως δεν σχολιάστηκαν αρκετά.

τη λέτε?

Η σωλήνες κενού είναι ένα προϊών για το οποίο ο περισσότερος κόσμος έχει άγνοια.

Δικαιολογημένα ώμος, διότι είναι αρκετή κατασκευαστές που θα ψάχνουν της μικρές αγγελίες αν αυτό το προϊών το γνωρίσει ο κόσμος.

Σιγά σιγά όμως αρχίζει να μπαίνει στην ζωή μας διότι το προωθούν η έμποροι, και αυτή που έχουν την δυνατότητα να κάνουν εισαγωγή.

Για μάρκες και επωνυμίες μην ψάχνεται όλες έρχονται από Κίνα.

Κάποτε κατασκεύαζε η Γερμανία και η Ελβετία (όχι όμως εκ θεμελίου το γαλή το έπαιρνε από Κίνα) σταμάτησαν διότι δεν μπορούν να ανταγωνιστούν την Κίνα.

Αποδώσεις άριστες. 150 βαθμούς σε λειτουργία, 300 βαθμούς σε στασιμότητα.

Είναι υπερβολή? Όχι.

Και αυτό για τη τον ηλιακό τον χρειαζόμαστε περισσότερο τον χειμώνα.

Το καλοκαίρι τη κάνουμε?

Απλά αφαιρούμαι μερικές σωλήνες, η της σκεπάζουμε με κάτι.

Πως της αφαιρούμαι?

Αν μπορούμε να αλλάξουμε μια λάμπα φωτισμού στο σπίτι, μπορούμε να κάνουμε και αυτό, τόσο απλά.

Αυτές φυσικά της χρησιμοποιούμε περισσότερο για την ηλιακή θέρμανση με άριστα αποτελέσματα.

Επίσης για ηλιακή ψύξη, απαγορεύτηκες ακόμα τιμές.

Η ενεργειακοί μηχανολόγοι είμαι σίγουρος πως έχουν γνώσης γύρο από αυτά τα θέματα (ηλιακή θέρμανση - ψύξη).

Όσων αφορά τώρα τα θερμοσιφωνικά συστήματα με σωλήνες κενού.

Προτείνω να μην γίνετε αγορά ενός κόμπακτ συστήματος, παρά μόνο διαιρούμενο σύστημα. (ξεχωριστά καζάνι - ξεχωριστά συλλέκτη κενού).

Και αυτό για τη αν και όταν τρυπήσει το καζάνι μπορούμε να πάρουμε ένα οποιοδήποτε καζάνι και να το αντικαταστήσουμε, διαφορετικά περιοριζόμαστε σον ίδιο τύπο καζανιού.

Όπως και ο συλλέκτης.

Σε περίπτωση που σπάσουν η σωλήνες καινού (χαλάζι χοντρό)

Περνούμε οποιωνδήποτε συλλέκτη επίπεδο αν θέλουμε και τον τοποθετούμε.

Με λίγα λόγια έχουμε την δυνατότητα να παίξουμε όπως θέλουμε.

Τώρα για τους επιλεκτικούς συλλέκτες.

Όταν μιλάμε για επιλεκτικούς πρέπει να εννοούμε επιλεκτικούς.

Και αυτό γιατί παρατηρήθηκε το φαινόμενο κάποιοι κατασκευαστές την επιφάνια να την βάφουν ίδια απόχρωση με χρώμα ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.

Κάθε κατασκευαστής που εισάγει από Γερμανία επιλεκτική επιφάνια μαζί με το τιμολόγιο έρχεται και το πιστοποιητικό απόδοσης και ποιότητας του υλικού.

Είτε αυτό είναι μονοκόμματη επιφάνια είτε είναι ταινία. Και αυτό γιατί γράφτηκε κάποια στιγμή ότι η ταινία έχει μειωμένοι απόδοση. ΛΑΘΟΣ.

Άλλωστε τώρα σχεδόν κανένας δεν χρησιμοποιεί μονοκόμματη επιφάνια.

Βολεύει καλύτερα κατασκευαστικά.

Λιπών και η επιλεκτικοί συλλέκτες έχουν πολλή καλή απόδοση ( σε λειτουργία 100 βαθμούς) αφού έχουμε την σωστή αναλογία Τμ με λίτρα).

Αυτά εν ολίγοις, είμαι στην διάθεση του καθενός.

Καλημέρα σας,

οι σωλήνες κενού αναμφισβήτητα έχουν την καλύτερη απόδοση και αυτό γιατί έχουν την τέλεια μόνωση η οποία είναι το ''κενό''. Το κυριώτερο πρόβλημα κατ'εμέ δέν είναι το σκέπασμα το καλοκαίρι αλλά ούτε και το άν σπάσει η λάμπα πως θα αλλάξει. Πλέον κάτι καινούρια μοντέλα που έχει πάρει το μάτι μου αλλάζουν λάμπες πολύ εύκολα. Οι υπερθερμάνσεις του καλοκαιριού μπορούν εύκολα να ξεπεραστούν με ένα θερμομεικτικό τάφ είτε μηχανικό είτε με ηλεκτρική εντολή.

Το βασικό πρόβλημα που έχω παρατηρήσει είναι η κατακάθιση αλάτων στο χαμηλό σημείο του θερμοδοχείου. Αυτό ίσως ρίχνει την απόδοση του με την πάροδο του χρόνου. Σε μερικά θερμοδοχεία μάλιστα έχω παρατηρήσει οτι δέν μπορεί καποιος να καθαρίσει τα άλατα και τους βολβούς που μεταδίδουν την θερμότητα αφού είναι κολλημένοι επάνω στο θερμοδοχείο.

Γενικά πάντως θεωρώ οτι οι έλληνες κατασκευαστές παράγουν αξιόλογα ηλιακά συστήματα και δέν χρειάζεται να καταφεύγουμε στα εισαγωγής. Εκτός αυτού η χώρα μας δέν έχει υπερβολικά χαμηλές θερμοκρασίες για να έχουμε έναν συλλέκτη πλήρως μονωμένο και ίσως αυτά τα ηλιακά έχουν πεδιο εφαρμογής σε βορειότερα κλίματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γνώσεις κάποιος για ups κυκλοφορητή σε σύστημα βεβιασμένης κυκλοφορίας;

 

Μπορείτε να δείτε στο site μας τις σχετικές ενημερώσεις σύμφωνα με τα συστήματα βεβιασμένης κυκλοφορίας.

 

http://www.e-energeia.gr

 

Επίσης μπορείτε να μας ρωτήσετε οτι θέλετε για το ups!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...