Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενημερωνω απο προσωπικη εμπειρία  ast solar ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ  after sales  αν σου παθει κατι την εβαψες  και δυστυχως την επαθα........

 

Ίσως πρέπει να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το πώς την "έβαψες". Κάνεις μια επώνυμη καταγγελία χωρίς να μας δίνεις στοιχεία. Πες μας πότε πήρες τον ηλιακό, τι προϋποθέσεις είχε η εγγύηση, τι βλάβη παρουσιάστηκε και πώς αντιμετωπιστηκε για να μπορέσουμε να βρούμε μια άκρη. Λέγοντας γενικά αρνητικά σχόλια για μια εταιρεία δέν βοηθάει ούτε εσένα αλλά ούτε και εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τα χω πει αλλα παμε αλλη μια ...

ηλιακος 2,+ χρονια 

προβλημα :φουλ θολουρα τζαμι (οχι υδρατμος)

και μυρωδια οινοπνευματος στο νερο

μειωμενη αποδοση,

πηρα ΤΗΛ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ μου λεει αδειασε τον και ξαναγεμησε τον να δουμε αποδοση αν εχει πεσει του λεω εχει αδειαση ολη η αλκοολη μεσα τι να αδειαζω ..τελοσ παντων το κανω  φωναζω και το resseler diapistvnei και αυτος τα προβληματα ξαναπερνω αντιπρόσωπο   emails τηλ και τα λοιπα απαντηση: θα με παρουν αυτοι....(μετα θανατον) :-D

μου την δεινει διοτι τον ενημερωσα  οτι εχω αρρωστο παιδι με ανοσοανεπαρκεια (παρα πολυ επικίνδυνη αρρωστεια) και δεν ειμαστε για πολλα κολπα χρειαζομαστε ζεστο νερο συνεχεια απολυμανση κτλπλ και τοσο γραψιμο......(ευτηχως εχει τοσο ηλιο που Ζεστενης και σακουλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα χω πει αλλα παμε αλλη μια ...

ηλιακος 2,+ χρονια 

προβλημα :φουλ θολουρα τζαμι (οχι υδρατμος)

και μυρωδια οινοπνευματος στο νερο

μειωμενη αποδοση,

πηρα ΤΗΛ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ μου λεει αδειασε τον και ξαναγεμησε τον να δουμε αποδοση αν εχει πεσει του λεω εχει αδειαση ολη η αλκοολη μεσα τι να αδειαζω ..τελοσ παντων το κανω  φωναζω και το resseler diapistvnei και αυτος τα προβληματα ξαναπερνω αντιπρόσωπο   emails τηλ και τα λοιπα απαντηση: θα με παρουν αυτοι....(μετα θανατον) :-D

μου την δεινει διοτι τον ενημερωσα  οτι εχω αρρωστο παιδι με ανοσοανεπαρκεια (παρα πολυ επικίνδυνη αρρωστεια) και δεν ειμαστε για πολλα κολπα χρειαζομαστε ζεστο νερο συνεχεια απολυμανση κτλπλ και τοσο γραψιμο......(ευτηχως εχει τοσο ηλιο που Ζεστενης και σακουλα

 

Λυπάμαι για το πρόβλημα σου.

Θα σου συνιστούσα μια γραπτή διαμαρτυρία προς τον κατασκευαστή καταρχάς (μιας και ο reseller ευθύνεται απο τον νόμο για 2 χρόνια) και σε περίπτωση που δέν ικανοποιηθείς μπορείς να απευθηνθείς στην Γενική Γραμματεία του καταναλωτή στο υπουργείο ανάπτυξης. Θέλω να πιστεύω οτι η εταιρεία θα σε ικανοποιήσει και δέν θα έχεις παρατράγουδα. Τα τηλέφωνα μπορείς να τα βρείς με ένα απλο googlaρισμα. Γράφεις το πρόβλημα σου και ζητάς γραπτώς απάντηση.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι για το πρόβλημα σου.

Θα σου συνιστούσα μια γραπτή διαμαρτυρία προς τον κατασκευαστή καταρχάς (μιας και ο reseller ευθύνεται απο τον νόμο για 2 χρόνια) και σε περίπτωση που δέν ικανοποιηθείς μπορείς να απευθηνθείς στην Γενική Γραμματεία του καταναλωτή στο υπουργείο ανάπτυξης. Θέλω να πιστεύω οτι η εταιρεία θα σε ικανοποιήσει και δέν θα έχεις παρατράγουδα. Τα τηλέφωνα μπορείς να τα βρείς με ένα απλο googlaρισμα. Γράφεις το πρόβλημα σου και ζητάς γραπτώς απάντηση.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

 

τα χω πει αλλα παμε αλλη μια ...

ηλιακος 2,+ χρονια 

προβλημα :φουλ θολουρα τζαμι (οχι υδρατμος)

και μυρωδια οινοπνευματος στο νερο

μειωμενη αποδοση,

πηρα ΤΗΛ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ μου λεει αδειασε τον και ξαναγεμησε τον να δουμε αποδοση αν εχει πεσει του λεω εχει αδειαση ολη η αλκοολη μεσα τι να αδειαζω ..τελοσ παντων το κανω  φωναζω και το resseler diapistvnei και αυτος τα προβληματα ξαναπερνω αντιπρόσωπο   emails τηλ και τα λοιπα απαντηση: θα με παρουν αυτοι....(μετα θανατον) :-D

μου την δεινει διοτι τον ενημερωσα  οτι εχω αρρωστο παιδι με ανοσοανεπαρκεια (παρα πολυ επικίνδυνη αρρωστεια) και δεν ειμαστε για πολλα κολπα χρειαζομαστε ζεστο νερο συνεχεια απολυμανση κτλπλ και τοσο γραψιμο......(ευτηχως εχει τοσο ηλιο που Ζεστενης και σακουλα

φιλε μου δυστυχ'ως έμπλεξες. με τα διαδικαστικά δε μπορω να σε βοηθήσω αλλα για τα τεχνικα θα σου προτεινα μεχρι να βγαλεις ακρη να αδειασεις το κλειστο κύκλωμα του ηλιακου ωστε να χυθεί ολη η προπυλαινογλυκόλη γιατι προφανως έχει τρυπήσει ο μανδύα και ανακατέβεται το νερό χρησης με τη προπυλαινογλυκόλη. δουλευει δηλαδη σαν ανοιχτο κύκλωμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα με το ηλιακό ανοίγω ταπες επάνω για να συμπληρώσω υγρό και τρέχει σιγά σιγά νερό.

Κλείνω τη βανα του κρύου και συνεχίζει να τρέχει έχω βάλει και στο ζεστό και μόλις κλείνω το ζεστό σταματάει.

Λογικά έχει τρυπήσει αλλά γιατί σταματάει να τρέχει όταν κλείνω και τις 2 βάνες?

Ο ηλιακός μου είναι ανοξειδωτος τον έχω 5 χρόνια και πριν 2 χρόνια που του έκανα service μόνος μου το έκανε και τότε.

Μπορεί να ήταν από την αρχή έτσι

Λογικά δεν θα έχω εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα με το ηλιακό ανοίγω ταπες επάνω για να συμπληρώσω υγρό και τρέχει σιγά σιγά νερό.

Κλείνω τη βανα του κρύου και συνεχίζει να τρέχει έχω βάλει και στο ζεστό και μόλις κλείνω το ζεστό σταματάει.

Λογικά έχει τρυπήσει αλλά γιατί σταματάει να τρέχει όταν κλείνω και τις 2 βάνες?

Ο ηλιακός μου είναι ανοξειδωτος τον έχω 5 χρόνια και πριν 2 χρόνια που του έκανα service μόνος μου το έκανε και τότε.

Μπορεί να ήταν από την αρχή έτσι

Λογικά δεν θα έχω εγγύηση

 

Φίλε cactus 75

Πρώτα από ολα δεν πρεπη να εχει ταπες στα δύω σωληνάκια.

Στο ένα τουλάχιστον πρέπει να έχει ασφαλιστικό.

Αν από την αρχή στην τοποθέτηση σου βάλανε τάπες ,τότε το καζάνι είχε πρόβλημα από την αρχή. αυτό σημαίνει ότι επικοινωνεί το κύκλωμα με το καταναλώσιμο νερό.

Δηλαδή πρόβλημα στην οριζόντια ραφή του καζανιού.(στον κορμό όχι στο χιτώνιο).

Το ότι σταματά να τρέχει όταν κλίνης και το ζεστό σημαίνει ότι κάπου στην γραμμή του κρύου και του ζεστού έχεις κάποιο γεφύρωμα.

μήπως έχεις και κάποιο θερμοσίφωνα ηλεκτρικό παράλληλα συνδεμένο?

Μπορεί ώμος και κάποια βρύση αναμικτυκή να σου κάνη την ζημιά.

Δηλαδή να σου φέρνει νερό στην γραμμή του ζεστού, που δεν πρέπει.

Τώρα για το καζάνι λυπάμαι πολλή αλά περαστικά σου.

Καλές διακοπές σε όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λυπάμαι για το πρόβλημα σου.

Θα σου συνιστούσα μια γραπτή διαμαρτυρία προς τον κατασκευαστή καταρχάς (μιας και ο reseller ευθύνεται απο τον νόμο για 2 χρόνια) και σε περίπτωση που δέν ικανοποιηθείς μπορείς να απευθηνθείς στην Γενική Γραμματεία του καταναλωτή στο υπουργείο ανάπτυξης. Θέλω να πιστεύω οτι η εταιρεία θα σε ικανοποιήσει και δέν θα έχεις παρατράγουδα. Τα τηλέφωνα μπορείς να τα βρείς με ένα απλο googlaρισμα. Γράφεις το πρόβλημα σου και ζητάς γραπτώς απάντηση.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

 

τα χω πει αλλα παμε αλλη μια ...

ηλιακος 2,+ χρονια 

προβλημα :φουλ θολουρα τζαμι (οχι υδρατμος)

και μυρωδια οινοπνευματος στο νερο

μειωμενη αποδοση,

πηρα ΤΗΛ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ μου λεει αδειασε τον και ξαναγεμησε τον να δουμε αποδοση αν εχει πεσει του λεω εχει αδειαση ολη η αλκοολη μεσα τι να αδειαζω ..τελοσ παντων το κανω  φωναζω και το resseler diapistvnei και αυτος τα προβληματα ξαναπερνω αντιπρόσωπο   emails τηλ και τα λοιπα απαντηση: θα με παρουν αυτοι....(μετα θανατον) :-D

μου την δεινει διοτι τον ενημερωσα  οτι εχω αρρωστο παιδι με ανοσοανεπαρκεια (παρα πολυ επικίνδυνη αρρωστεια) και δεν ειμαστε για πολλα κολπα χρειαζομαστε ζεστο νερο συνεχεια απολυμανση κτλπλ και τοσο γραψιμο......(ευτηχως εχει τοσο ηλιο που Ζεστενης και σακουλα

φιλε μου δυστυχ'ως έμπλεξες. με τα διαδικαστικά δε μπορω να σε βοηθήσω αλλα για τα τεχνικα θα σου προτεινα μεχρι να βγαλεις ακρη να αδειασεις το κλειστο κύκλωμα του ηλιακου ωστε να χυθεί ολη η προπυλαινογλυκόλη γιατι προφανως έχει τρυπήσει ο μανδύα και ανακατέβεται το νερό χρησης με τη προπυλαινογλυκόλη. δουλευει δηλαδη σαν ανοιχτο κύκλωμα. 

 

 

Φίλε μου artshadows την στιγμή που το παιδί σου έχει αυτό το πρόβλημα πρέπει να το προσέξεις ιδιαίτερα.

Τη εννοώ?

Επειδή στον ηλιακό υπάρχουν κάποια σημεία (νεκρά) που το νερό μένη στάσιμο.

Εκεί αναπτύσσεται το βακτήριο της λεγεωνέλας. Άκρος επικίνδυνο βακτήριο σε πλήρη ανάπτυξη.

Αυτό αναπτύσσεται σε θερμοκρασίες από 19 μέχρι 30 βαθμούς.

Σκοτώνεται ακαριαία στους 70 βαθμους.

Αν λυπών ο θερμοσίφωνας δεν αναπτύσσει αυτήν την θερμοκρασία και ιδιαίτερα το χειμώνα καλά είναι κάθε εβδομάδα να ανάβεις το ρεύμα να ανεβάζει 70 τουλάχιστον βαθμούς.

Αυτό λιπών το θέμα δεν το αναφέρει σχεδόν κανένας, και σπάνιες φορές εγώ, διότι δεν θέλω να προκαλέσω πανικό.

Δυστυχώς όμως το πρόβλημα είναι υπαρκτό και τεράστιο.

Στην Γερμανία υπήρξαν θάνατοι από αυτό το θέμα.

Ρώτα τον γιατρό του παιδιού για να ήμαστε σίγουροι.

Ενημερώσου γύρω από αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου artshadows την στιγμή που το παιδί σου έχει αυτό το πρόβλημα πρέπει να το προσέξεις ιδιαίτερα.

Τη εννοώ?

Επειδή στον ηλιακό υπάρχουν κάποια σημεία (νεκρά) που το νερό μένη στάσιμο.

Εκεί αναπτύσσεται το βακτήριο της λεγεωνέλας. Άκρος επικίνδυνο βακτήριο σε πλήρη ανάπτυξη.

Αυτό αναπτύσσεται σε θερμοκρασίες από 19 μέχρι 30 βαθμούς.

Σκοτώνεται ακαριαία στους 70 βαθμους.

Αν λυπών ο θερμοσίφωνας δεν αναπτύσσει αυτήν την θερμοκρασία και ιδιαίτερα το χειμώνα καλά είναι κάθε εβδομάδα να ανάβεις το ρεύμα να ανεβάζει 70 τουλάχιστον βαθμούς.

Αυτό λιπών το θέμα δεν το αναφέρει σχεδόν κανένας, και σπάνιες φορές εγώ, διότι δεν θέλω να προκαλέσω πανικό.

Δυστυχώς όμως το πρόβλημα είναι υπαρκτό και τεράστιο.

Στην Γερμανία υπήρξαν θάνατοι από αυτό το θέμα.

Ρώτα τον γιατρό του παιδιού για να ήμαστε σίγουροι.

Ενημερώσου γύρω από αυτό το θέμα.

 

Η λεγεωνέλα είναι πολύ επικύνδυνη αλλά από τα θερμοσιφωνικά δεν υπήρχε θάνατος.

Η ευρωπαϊκή τεχνική επιτροπή TC 312, στην οποία εκπροσωπώ τον ΕΛΟΤ, θα βγάλει σύντομα τεχνική οδηγία.

Έχει συνάντηση στη Γερμανία, οπότε αν υπάρχει νεώτερο, θα ενημερώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λεγεωνέλα είναι πολύ επικύνδυνη αλλά από τα θερμοσιφωνικά δεν υπήρχε θάνατος.

Η ευρωπαϊκή τεχνική επιτροπή TC 312, στην οποία εκπροσωπώ τον ΕΛΟΤ, θα βγάλει σύντομα τεχνική οδηγία.

Έχει συνάντηση στη Γερμανία, οπότε αν υπάρχει νεώτερο, θα ενημερώσω

  

Γιατί ρε γαμώτο στην Ελλάδα να ενεργοποιούνται και να βγάζουν ανακοινώσεις η αρμόδιες υπηρεσίες μετά από πολλά χρόνια για θέματα που αφορούν την δημόσια υγεία,

Και η ξένοι μόλις το ανακαλύπτουν επειστούν την προσοχή του κοινού.

Ευτυχώς που έστω και ένας το γνωρίζει το τεράστιο αυτό θέμα (Manfred) και δεν παρεξηγούμε.

Στα θερμοσιφωνικά φυσικά δεν αναφερθήκανε θάνατοι.

Τα βεβιασμένης ώμος  προχωράνε με γοργούς ρυθμούς στον ελλαδικό χώρο.

Όταν αρνήθηκα να κάνω μια δουλειά σε ένα νηπιαγωγείο στην Μυτιλήνη για ηλιακή θέρμανση και ζεστό νερό χρίσης, και ζήτησα να διαχωριστεί το ένα από το άλλο, για να μπορούν μια φορά την εβδομάδα να σηκώνουν τουλάχιστον 70 βαθμούς.

Ο μηχανικός αφενός είχε άγνοια αφετέρου το θέμα δεν το ανάφερε στους αρμόδιους.

Και εγώ φυσικά έχασα την δουλειά.

Το προτίμησα ώμος το τελευταίο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μαι κ εγω. ακομα δεν βρηκα κατι καλο......πολυ μπερδεμα. οι φυρογενης ειναι καλοι???

αν ψάξεις λίγο (συγκεκριμένα από την σελίδα 142 και μετά) θα δεις ότι υπήρξε αρκετή συζήτηση πάνω στους συγκεκριμένους που ρωτάς.

ερωτήσεις, απαντήσεις, διαφωνίες.

μπορείς να δεις και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ειδα τι γινεται οποτε ακυρος αυτος. η ηλιοακμη ειναι καλοι? ακουσα οτι παρουσιαζουν προβληματα. calpac μου προτειναν εδω Πατρα.. δε τους ξερω.. συγνωμη που σας ζαλιζω απλα δε θελω να πεταξω χρηματα που μαζευα 2 χρονια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ψάξεις λίγο (συγκεκριμένα από την σελίδα 142 και μετά) θα δεις ότι υπήρξε αρκετή συζήτηση πάνω στους συγκεκριμένους που ρωτάς.

ερωτήσεις, απαντήσεις, διαφωνίες.

μπορείς να δεις και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου

Συνεχισε κι αλλο,μπορεις... αν εχεις καποιο προβλημα ΕΣΥ προσωπικα,μπορεις να μιλησεις,αλλα ΕΣΥ οχι ο .D.PAT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχισε κι αλλο,μπορεις... αν εχεις καποιο προβλημα ΕΣΥ προσωπικα,μπορεις να μιλησεις,αλλα ΕΣΥ οχι ο .D.PAT

στο ποστ μου Νο 2180 είπα μεταξύ των άλλων

"...............νομίζω ότι ότι ήταν να ειπωθεί έχει ειπωθεί αναφορικά με τα εκτός τεχνικών θεμάτων.

αν κάποιος θελει κάτι παραπάνω σε "ξεκατίνιασμα" και σε χαμήλωμα επιπέδου (ποιος έχει, ποιος δεν έχει, τι μεγέθους, κλπ) μόνο σε pm. εγώ δεν θα ακολουθήσω περαιτέρω χαλώντας το θέμα"

αν κάποιος λοιπόν ρωτήσει κάτι και έχει γνήσια ανάγκη για την όποια βοήθεια (όπως ο Darksoul_ παραπάνω) και μπορώ να βοηθήσω είτε με τις όποιες γνώσεις μου είτε υποδεικνύοντας κάποια σελίδα του φόρουμ όπου μπορεί να πάρει πληροφορίες θα το κάνω με χαρά και αγνοώντας τους "κάλους" που μπορεί να πατάω.

oι υπόλοιποι "συνφορουμίτες" (ονόματα δε λέμε υπολήψεις δεν θίγουμε)...keep walking

 

οκ ειδα τι γινεται οποτε ακυρος αυτος. η ηλιοακμη ειναι καλοι? ακουσα οτι παρουσιαζουν προβληματα. calpac μου προτειναν εδω Πατρα.. δε τους ξερω.. συγνωμη που σας ζαλιζω απλα δε θελω να πεταξω χρηματα που μαζευα 2 χρονια

φίλε μου η ηλιοακμή έχει αναφερθεί αρκετές φορές στο φόρουμ (δεν θυμάμαι τις σελίδες). ένα ψαξιματάκι νομίζω θα σε βοηθήσει.

προσωπικά δεν έχω να πω κάτι θετικό ή αρνητικό καθώς δεν γνωρίζω.

αναφορικά με την calpak, έχω υπάρξει χρήστης στο παρελθόν για πολλά χρόνια και ήταν καταπληκτικοί ηλιακοί. βέβαια τότε η φίρμα ήταν "Calpac BP". από τότε που έγινε σκέτη calpac έχω ακούσει διάφορα, όχι τόσο κολακευτικά σχόλια. βέβαια όλα αυτά δεν είναι προσωπική εμπειρία αλλά παράπονα που έχω ακούσει από τον περίγυρο (φίλους, συναδέλφους, κλπ). ίσως κάποιος τωρινός χρήστης μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...