Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδια βρηκα προσφορα φυρογενη 160λ ινοξ 732ε. τι προτεινετε? πιο πισω,ειχα δει οτι εκλεισε η εταιρια και δεν εχει την ιδια ποιοτητα (η κατι τετοιο) τι λετε?εχει κανεισ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια βρηκα προσφορα φυρογενη 160λ ινοξ 732ε. τι προτεινετε? πιο πισω,ειχα δει οτι εκλεισε η εταιρια και δεν εχει την ιδια ποιοτητα (η κατι τετοιο) τι λετε?εχει κανεισ?

 

Δεν είναι ο γνωστός Φυρογένης. Απλά κατασκευάζονται από εδώ και από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά, φτηνη Προπυνελογλυκολη για να βαλω στον ηλιακο μου που θα βρω στην Θεσσαλονικη? στο μονο μαγαζι που βρηκα το ειχε 5 ευρω το λιτρο, ειναι τοσο πιο ακριβο απο το κλασικο?  επισης μου προτειναν σαν τελικη αντοχη του αντιψυκτικου μεσα στον ηλιακο τους -10 βαθμους αντοχη...δεν ειναι λιγο? αναφερομαι για περιοχη βορειοδυτικα της Θεσσαλονικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά, φτηνη Προπυνελογλυκολη για να βαλω στον ηλιακο μου που θα βρω στην Θεσσαλονικη? στο μονο μαγαζι που βρηκα το ειχε 5 ευρω το λιτρο, ειναι τοσο πιο ακριβο απο το κλασικο?  επισης μου προτειναν σαν τελικη αντοχη του αντιψυκτικου μεσα στον ηλιακο τους -10 βαθμους αντοχη...δεν ειναι λιγο? αναφερομαι για περιοχη βορειοδυτικα της Θεσσαλονικης.

Κι εγώ Θεσσαλονίκη είμαι. Έχω ηλιακό Ηλιοακμή 160Λίτρα επιλεκτικό Glass και σε λίγες μέρες θα φέρω τεχνικό για το καθιερωμένο 2ετές σέρβις... Ξέρει κανείς αν συμφέρει να αγοράσω εγώ το αντιψυκτικό υγρό και από πού ή να τον αφήσω να φέρει αντιψυκτικό ο ίδιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ Θεσσαλονίκη είμαι. Έχω ηλιακό Ηλιοακμή 160Λίτρα επιλεκτικό Glass και σε λίγες μέρες θα φέρω τεχνικό για το καθιερωμένο 2ετές σέρβις... Ξέρει κανείς αν συμφέρει να αγοράσω εγώ το αντιψυκτικό υγρό και από πού ή να τον αφήσω να φέρει αντιψυκτικό ο ίδιος;

 

Θα πρότεινα να το αγοράσεις μόνος σου για να μην σου βάλει παραπάνω από την τιμή του.πριν 2 μήνες πήρα και γω τον ίδιο ηλιακό.είσαι ευχαριστημενος?πόσο καιρό τον έχεις,?από δω και μετά πιστεύω αξιολογεις έναν ηλιακό το πόσο καλός είναι.

 

Ξέχασα να πω ότι είμαι και γω από Θεσσαλονίκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα να το αγοράσεις μόνος σου για να μην σου βάλει παραπάνω από την τιμή του.πριν 2 μήνες πήρα και γω τον ίδιο ηλιακό.είσαι ευχαριστημενος?πόσο καιρό τον έχεις,?από δω και μετά πιστεύω αξιολογεις έναν ηλιακό το πόσο καλός είναι.

 

Ξέχασα να πω ότι είμαι και γω από Θεσσαλονίκη

Το καλοκαίρι το νερό είναι βραστό, το χειμώνα όταν για μέρες δεν έχει ήλιο όπως είναι φυσικό ζεστό νερό για μπάνιο δεν έχει...

 

Εκεί όμως που περίμενα καλύτερα είναι όταν έχει μέρες αίθριες που μπορεί να βγεί ήλιος για 1 ώρα και μετά να έχει συννεφιά. Εκεί περίμενα να έχει νερό για τουλάχιστον 1 άτομο να κάνει μπάνιο αλλά δεν...

 

Στην περίπτωση μου ίσως φταίει ότι είναι εγκατεστημένος σε κεραμοσκεπή και μάλλον η κλίση είναι πολύ μικρή. Επίσης ρόλο ίσως παίζει και το ότι μένω Πανόραμα που έχει περισσότερο κρύο από κέντρο πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να παίζει ρόλο η κεραμοσκεπη...και γω Καλαμαριά είμαι.θα τον δω μέσα στο χειμώνα.ο αδελφός μου έβαλε wilco.θα τον συγκρίνω και μ αυτόν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω nobel 160L glass με 3 τ.μ επιλλεκτικους APOLLON.

Εντυπωσεις: Φεβρουαριο μηνα με εξωτερικη θερμοκρασια 8 βαθμους και ηλιοφανεια. Στο μποιλερ ειχα φαει εσκεμμενα ολο το ζεστο νερο απο την προηγουμενη μερα και εβγαζε αρκετα κρυο.. Μεχρι τις 12 το μεσημερι ο ηλιακος αποδοσε 55 βαθμους!!! και καναμε 3 ατομα ντους ο ενας μετα των αλλων με αποσταση σωληνα 17 μετρα εκ των οποιων τα 10 μετρα χαλκινη και να εισερχεται στο μποιλερ παγωμενο νερο!!!

Γενικα τον χειμωνα ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ-ΜΑΡΤΙΟ κανουν 2 ατομα ντουζ ανετα αμα καταδιαστηματα δεν ανοιγεις το ζεστο για χερια-προσωπο και τους υπολοιπους μηνες εχεις αφθονο ζεστο νερο. ο ηλιακος φαινεται τι αξιζει το χειμωνα.. αλλα και με ποιες συνθηκες αποδιδει..

 

Εκεί όμως που περίμενα καλύτερα είναι όταν έχει μέρες αίθριες που μπορεί να βγεί ήλιος για 1 ώρα και μετά να έχει συννεφιά. Εκεί περίμενα να έχει νερό για τουλάχιστον 1 άτομο να κάνει μπάνιο αλλά δεν..

προφανως ειναι φυσιολογικο.. και σε μενα ετσι ειναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να παίζει ρόλο η κεραμοσκεπη...και γω Καλαμαριά είμαι.θα τον δω μέσα στο χειμώνα.ο αδελφός μου έβαλε wilco.θα τον συγκρίνω και μ αυτόν..

 

θεωρώ ότι πρέπει να παίζει ρόλο.

όσους ηλιακούς βλέπω σε ταράτσες τριγύρω αλλά και αυτοί του κτηρίου που μένω έχουν μια αρκετά μεγάλη κλίση (υπολογίζω ότι είναι πάνω από 40-45 μοίρες).

ένα googlαρισματάκι δείχνει (ας με διορθώσει κάποιος αν είμαι λάθος) η επιλογή αυτή της κλίσης γίνεται για να είναι κατά το δυνατόν ο συλλέκτης κάθετα με τις ακτίνες του (χειμωνιάτικου) ήλιου, ο οποίος όλοι ξέρουμε ότι είναι αρκετά χαμηλά σε σχέση με το καλοκαίρι.

φαντάζομαι ότι αν έχεις τον ηλιακό αρκετά "ξαπλωμένο" (αφού οι κεραμοσκεπές βλέπω ότι έχουν μικρή κλίση) τότε όταν ο ήλιος είναι χαμηλά (χειμώνας) θα πρέπει να έχει απώλειες αφού και πιο ασθενικός είναι αλλά και δεν "χτυπάνε" κάθετα οι ακτίνες τον συλλέκτη

 

..............Εκεί όμως που περίμενα καλύτερα είναι όταν έχει μέρες αίθριες που μπορεί να βγεί ήλιος για 1 ώρα και μετά να έχει συννεφιά. Εκεί περίμενα να έχει νερό για τουλάχιστον 1 άτομο να κάνει μπάνιο αλλά δεν..............

νομίζω ότι το "1 ώρα ήλιος" από μόνο του δεν λέει κάτι.

άλλη ένταση έχει ο ήλιος στις 8 το πρωί και άλλη στις 12.

και άρα άλλο νερό (ποσότητα, θερμοκρασία) θα πάρω με πρωϊνό και άλλη με μεσημεριανό ήλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρώ ότι πρέπει να παίζει ρόλο.

όσους ηλιακούς βλέπω σε ταράτσες τριγύρω αλλά και αυτοί του κτηρίου που μένω έχουν μια αρκετά μεγάλη κλίση (υπολογίζω ότι είναι πάνω από 40-45 μοίρες).

ένα googlαρισματάκι δείχνει (ας με διορθώσει κάποιος αν είμαι λάθος) η επιλογή αυτή της κλίσης γίνεται για να είναι κατά το δυνατόν ο συλλέκτης κάθετα με τις ακτίνες του (χειμωνιάτικου) ήλιου, ο οποίος όλοι ξέρουμε ότι είναι αρκετά χαμηλά σε σχέση με το καλοκαίρι.

φαντάζομαι ότι αν έχεις τον ηλιακό αρκετά "ξαπλωμένο" (αφού οι κεραμοσκεπές βλέπω ότι έχουν μικρή κλίση) τότε όταν ο ήλιος είναι χαμηλά (χειμώνας) θα πρέπει να έχει απώλειες αφού και πιο ασθενικός είναι αλλά και δεν "χτυπάνε" κάθετα οι ακτίνες τον συλλέκτη

 

νομίζω ότι το "1 ώρα ήλιος" από μόνο του δεν λέει κάτι.

άλλη ένταση έχει ο ήλιος στις 8 το πρωί και άλλη στις 12.

και άρα άλλο νερό (ποσότητα, θερμοκρασία) θα πάρω με πρωϊνό και άλλη με μεσημεριανό ήλιο

 

Σχεδον ο,τι ώρα και να βγάλει ήλιο το χειμώνα εδώ, ο ηλιακός μου για να ζεστάνει νερό τόσο ώστε να μπορεί να κάνει μπάνιο 1 τουλάχιστον άτομο θέλει 3ωρο... Κι αν βγάζει ήλιο για καμιά ωρίτσα μετά συννεφιάζει και ξαναβγάζει ήλιο μετά από άλλη μια ώρα τότε συνήθως δεν έχω αρκετά ζεστό νερό για μπάνιο ή έχω αλλά τελειώνει λίγο πριν το ξέπλυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας. Τελικα κοντευει χειμωνας και ακομα δεν εβαλα ηλιακο. ο Μαλτεζος,που ρωτησα,εχει 160λ 900ε +100 σωληνες  (ειμαι 6ο σε 6οροφη πολυκατοικια) +15ε να βγαλει τον παλιο ηλεκτρικο. οι συλεκτες ειναι 1,5 τμ. καποιος ειπε οτι ειναι μικροι. δε ξερω αν γινετε να ζητησω 2τμ. κατα τα αλλα ειναι καλη περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...