Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστώ. Αύριο το πρωί θα βγάλω φωτογραφία. Αυτό που έχω τώρα, είναι μια φωτό του παλιού

 

 

P1060225_zps925c3bc5.jpg

 

στην θέση του καζανιού υπάρχει τώρα αυτό

 

IDEALILIAKOS_zps8e732103.jpg

αυτό που πήγαινε στο μπλε του παλιού (αριστερά) τώρα πάει στο μπλε του καινούριου (στο μέσον και χαμηλά), αυτό που πήγαινε στο κόκκινο του παλιού (δεξιά) τώρα πάει στο κόκκινο του καινούριου (στο μέσον πάλι του καζανιού αλλά λίγο ψηλότερα, όπως φαίνεται στην κάτω εικόνα.

 

Τεσπά, φωτό αύριο :-)

  

Ελπίζω πριν Βάλης το καζάνι να καθάρισες τον συλλέκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εχμμμ, εεε, όχι... :fear:

 

Πώς τον καθαρίζουν τον συλλέκτη;

  

Ο καθαρισμός του συγκεκριμένου συλλέκτη γίνεται, βγάζοντας τα δυο κολάρα,

Παίρνουμε το λάστιχο της βρύσης και το βάζουμε στην μια σωλήνα που βγάζει ο συλλέκτης, αφήνουμε να τρέξει μέχρι να βγάλει καθαρό νερό από την άλλη.

Το ίδιο κάνουμε και στο άλλο σωλήνα.

Την μαυρίλα που θα βγάλει δεν θα το πιστέψεις.

Το σωληνάκι το λοξό ¾  που βγάζει το καινούργιο καζάνι στην μέση, να είναι από την πίσω μεριά του ηλιακού  για να δουλεύει καλύτερα το κύκλωμα.

Το υγρό (προπυλενογλικολη) να το ανακατέψεις καλά, διότι αν καθίσει στο κάτω μέρος του συλλέκτη ο ηλιακός δεν θα πάρει μπροστά.

Γράψε μου για τα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ. Ανεβαίνω σε λίγο για εργασίες.

 

Αφού πλύνω τον συλλέκτη, μετά θα πρέπει να τον αδειάσω από το νερό, για να τον γεμίσω με το θερμικό υγρό, σωστά; Πώς όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανήλθα. Έπλυνα τον συλλέκτη, όντως έβγαλε απίστευτη μαυρίλα. Αντίθετα, τα υγρά που ήταν μέσα στο καζάνι βγήκαν πεντακάθαρα, που σημαίνει ότι δεν ανακατεύτηκαν καθόλου, σαν να έκατσαν από πάνω από τα βρώμικα... Του έκανα καμιά δεκαριά ξεβγάσματα, νομίζω έγινε λαμπίκος. Τον άδειασα με έναν σωλήνα με τον οποίο έγινε σιφόνι (έτσι δε λέγεται; ), πρέπει να έμεινε ελάχιστο νερό μέσα.

Ιδού οι συνδέσεις:

 

 

P1060308-1000x750_zpsf9983a75.jpg

 

Δεν γέμισα με υγρό, θα το κάνω αύριο πρωί πρωί. Ίδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγκεκριμένα μπόιλερς κατασκευάζονταν μέχρι πριν δυο χρόνια, από την εταιρεία Μπιτζίδης στην Θεσ/νικη.

Οπότε κάνε ότι θες χωρίς κανένα πρόβλημα

Δηλαδη να γινει συντηρηση και το οτι ερχεται η φλατζα μαζι με την ραβδο-αντισταση(κ.τ.λ) ολα μαζι απο το εξωτερικο ειναι παραμυθι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανήλθα. Έπλυνα τον συλλέκτη, όντως έβγαλε απίστευτη μαυρίλα. Αντίθετα, τα υγρά που ήταν μέσα στο καζάνι βγήκαν πεντακάθαρα, που σημαίνει ότι δεν ανακατεύτηκαν καθόλου, σαν να έκατσαν από πάνω από τα βρώμικα... Του έκανα καμιά δεκαριά ξεβγάσματα, νομίζω έγινε λαμπίκος. Τον άδειασα με έναν σωλήνα με τον οποίο έγινε σιφόνι (έτσι δε λέγεται; ), πρέπει να έμεινε ελάχιστο νερό μέσα.

Ιδού οι συνδέσεις:

 

 

P1060308-1000x750_zpsf9983a75.jpg

 

Δεν γέμισα με υγρό, θα το κάνω αύριο πρωί πρωί. Ίδωμεν...

  

Η συνδεσμολογία είναι πολλή σωστή.

Καλορίζικο.

 

Δηλαδη να γινει συντηρηση και το οτι ερχεται η φλατζα μαζι με την ραβδο-αντισταση(κ.τ.λ) ολα μαζι απο το εξωτερικο ειναι παραμυθι??

 

  

Όπου βρούνε πιο φθηνά.

Μπιτζίδης - Μεβάκο - Σκόπια κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ειμαι καινουριος στην παρεα και θα ηθελα την βοηθεια σας.

Εχω εναν ηλιακο SIEMENS SIELINE 210 LX με δυο συλλεκτες,πριν απο λιγο καιρο μου χαλασε το μποιλερ.

Η ερωτηση ειναι , να παρω καινουριο μποιλερ ή καινουριο θερμοσιφωνα μαζι με τους συλλεκτες ?

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοδιλαβασε τις καναδυό τελευταίες σελίδες. Το ίδιο έπαθα κι εγώ, τελικά άλλαξα μόνο το καζάνι.

 

 

 

Η συνδεσμολογία είναι πολλή σωστή.

Καλορίζικο.

 

Γέμισα το καζάνι το πρωί, φαίνεται να λειτουργεί καλά. Η είσοδος στο καζάνι, αυτή η λοξή, είναι πολύ ζεστή, και ήδη έχω και ολίγον χλιαρό νερό, αν και έχει συννεφιά με μικρά διαστήματα ήλιου. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ειμαι καινουριος στην παρεα και θα ηθελα την βοηθεια σας.

Εχω εναν ηλιακο SIEMENS SIELINE 210 LX με δυο συλλεκτες,πριν απο λιγο καιρο μου χαλασε το μποιλερ.

Η ερωτηση ειναι , να παρω καινουριο μποιλερ ή καινουριο θερμοσιφωνα μαζι με τους συλλεκτες ?

Ευχαριστω πολυ.

  

Τώρα τη σχέση έχει η SIELINE με SIEMENS?

Πιθανών ότι σχέση έχω εγώ με την NASSA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  

Όπου βρούνε πιο φθηνά.

Μπιτζίδης - Μεβάκο - Σκόπια κλπ.

 

Το θέμα ήταν ότι ο Μπιτζίδης το πούλαγε σε καλές τιμές.

Πούλαγε σε όλο το group της Bosch.

Τώρα το πέρνουν από έναν Πορτογάλο σε εξευτελιστικές τιμές. Για όσους ξέρουν το μπόιλερ 150 λίτρων 150 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τη σχέση έχει η SIELINE με SIEMENS?

Πιθανών ότι σχέση έχω εγώ με την NASSA.

 

Κυριε ειρωνα , το αθλημα δεν το κατεχω απλα εγραψα οτι ειδα πανω στο μποιλερ.

 

Τωρα αν δεν εχεις τι να κανεις και το παιζεις εξυπνος ,προβλημα σου.

 

Εγω την βοηθεια ζητησα απο καποιους που ειδα οτι ειναι σχετικοι.

 

Σε ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες με το θεμα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριε ειρωνα , το αθλημα δεν το κατεχω απλα εγραψα οτι ειδα πανω στο μποιλερ.

 

Τωρα αν δεν εχεις τι να κανεις και το παιζεις εξυπνος ,προβλημα σου.

 

Εγω την βοηθεια ζητησα απο καποιους που ειδα οτι ειναι σχετικοι.

 

Σε ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες με το θεμα μου.

 

Ο DPAT έχει δίκιο. Δεν έχει καμία σχέση η SIEMENS με την SIELINE. Την SIELINE την ξεκίνησε η οικογένεια Αλεξανδρή που εργαζόταν πολλά χρόνια στην SIEMENS. Είχε πάρει νομίζω την άδεια για κάποια χρόνια να χρησιμοποιεί το όνομα SIEMENS. Κατά τα άλλα είναι αμιγώς εμπορική εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο DPAT έχει δίκιο. Δεν έχει καμία σχέση η SIEMENS με την SIELINE. Την SIELINE την ξεκίνησε η οικογένεια Αλεξανδρή που εργαζόταν πολλά χρόνια στην SIEMENS. Είχε πάρει νομίζω την άδεια για κάποια χρόνια να χρησιμοποιεί το όνομα SIEMENS. Κατά τα άλλα είναι αμιγώς εμπορική εταιρεία.

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου,απλα ρωταω αν θα ηταν σωστο να κρατησω τους συλλεκτες και να αλλαξω μονο το μποιλερ ή να αγορασω καινουριο σετ.

Δεν ξερω αν παρουσιαζουν προβλημα οι συλλεκτες μετα απο καμποσα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου,απλα ρωταω αν θα ηταν σωστο να κρατησω τους συλλεκτες και να αλλαξω μονο το μποιλερ ή να αγορασω καινουριο σετ.

Δεν ξερω αν παρουσιαζουν προβλημα οι συλλεκτες μετα απο καμποσα χρονια.

 

Πόσα χρόνια είναι το σύστημα?

Αν είναι πάνω από 10, πιστεύω ότι είναι καλύτερο να αλλάξεις σύστημα.

Κάνε μια έρευνα αγοράς στο internet και πιστεύω ότι θα βρεις κάτι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...