Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν θες να μην σου σπασουν οι ηλιακες πλακες σε περιπτωση εξερετικα χαμηλης θερμοκρασιας οπως εγινε πριν 3 χρονια περιπου σε αρκετους ηλιακους σε ολη την Ελλαδα προτιμησε Γερμανικους και συγκεκριμενα Stibel Eltron. Ειναι κορυφαιοι και εχουν και μεγαλη εγγυηση αν θυμαμαι καλα. Αυτους δουλευαμε στο καταστημα που δουλευα παλια. Παρα πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό με το σπάσιμο από τις χαμηλές θερμοκρασίες που λες είναι άκυρο...όλα τα ηλιακά τύπου κλειστού κυκλώματος αν έχουν τη σωστή αναλογία αντιψυκτικού υγρού δεν σπάνε ...και αν δεν έχουν σπάνε...ανεξαρτήτου μάρκας ή χώρας προέλευσης! Και αυτό είναι 1000% σίγουρο!

 

 

Stibel Eltron Γερμανίας...παλιά αυτά...τώρα κατασκευάζονται στην Ελλάδα και λέγονται Stibel Therm [ή κάπως έτσι]...μια από τις πολλές μεγάλες μάρκες που έκλεισαν και μετά προσπάθησαν να ανοίξουν πάλι κρατώντας ουσιαστικά τοπρώτο συνθετικό του ονομάτός τους...με αβέβαια αποτελέσματα μέχρι τώρα. Μέχρι να καθιερωθεί πάλι [και αν] δε θα το πρότεινα.

 

Ηλιοακμή είναι κατα τη γνώμη μου τα καλύτερα με διαφορά. Τα πιο ακριβά ίσως αλλά τα καλύτερα. Αν θες το κάτι παραπάνω και έχεις το πορτοφόλι να το υποστηρίξεις είναι μια καλή αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφερω το θεμα. Τελικα τον Ιουνιο εβαλα ενα ηλιακο τριπλης ενεργειας Howat. Ολα ωραια και καλα το καλοκαιρακι αλλα τωρα που αρχισε να χειμωνιαζε ο ηλιακος αρχισε να μην μας τα λεει καλά.

Μετα απο λιγη ερευνα και αφου πηρα σβαρνα και τα υπολοιπα διαμερισματα της πολυκατοικιας μου (12 το πρωι εγω ειχα απλα χλιαρο προς ζεστο νερο) και ειδα πως ειχαν καυτο νερο καλεσα το τυπο που μου τον εβαλε, ελεγξε το αντιψυκτικο υγρο και ολα ηταν μια χαρα. Ειδε πως οντως δεν υπηρχε τοσο καυτο νερο οσο θα επρεπε και μου ειπε να καλεσω το εργοστασιο.

Τωρα εχω απευθυνθει στην αντιπροσωπεια και περιμενω ραντεβου τους για ελεγχο.

Ου μπλεξεις. Εδωσα 1400 ευρω για κατι πολυ καλο υποτιθεται ηλιακο και μου βγηκε μουφα. Ολοι οι υπολοιποι στη πολυκατοικια εβαλαν chromagen, (με 1000 ευρω) και τους εχει βγει μια χαρα.

 

Θελετε τη συνεχεια;;;

Σημερα ήρθε τεχνικος απο το εργοστασιο της Howat. Αφου και αυτος ελεγξε το αντιψυκτικο υγρο και μου ειπε πως οι συλλεκτες δεν ειχαν βιδωθει καλα(λες και εφταιγε αυτο), δεν μπορεσε να βρει τι φταιει. Εβγαλε σαν πιθανο πορισμα (που το σιγουρεψε στη πορεια) πως φταιει η σκιαση τις πρωινες ωρες απο διπλανο ηλιακο. Κατι που μου εκανα τα ματια να γυρισουν. Ο διπλανος ηλιακος καλυπτει μονο ενα μικρο μερος του ενός απο τους δυο συλλεκτες που εχει ο ηλιακος μου και αυτο συμβαινει μονο πρωινες ωρες(εως τις 12 περιπου). Εγω ομως δεν εχω καν ζεστο νερο αυτες τις ωρες. Στη καλυτερη περιπτωση στις 14.00 - 15.00 να εχω ζεστο το οποιο να επιτρεπει να κανω μπανιο. Αλλα ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το καυτο νερο που εχουν ολοι οι υπολοιποι ιδιοκτητες στη πολυκατοικια (εχουν διαφορετικους ηλιακους). Μιλησα με το τεχνικο/αντιπροσωπο που εκανε εγκατασταση ΟΛΟΥΣ τους υπολοιπους ηλιακους στη πολυκατοικια και ειχε συνδεσει και στον δικο μου τον Howat τη τριπλη ενεργεια. Μου επιβεβαιωσε πως δεν φταιει η σκιαση και πως δεν χρειαζεται να δωσω αδικα λεφτα για να μετακινησω τον ηλιακο μου. Μου ειπε πως θα με βοηθησει απο εβδομαδα να δουμε τι φταιει και πως εχω μπλεξει λιγακι αφου τα λεφτα μου δεν προκειται να τα παρω πισω.

Σημειωτεον...απο τις 12.30 και μετα ο ηλιακος μου δεν εχει το παραμικρο ιχνος ίσκιου πανω. Και ομως, σημερα στις 15.30 ειχα απλα ζεστο νερο. Με μετρηση που εκανα με ενα θερμομετρο ειδα πως η θερμοκρασια νερου ηταν 36,5C στις 15.30

Στο διαστημα των τριων ωρων τη σημερινη ημερα (100% ηλιοφανεια με θερμοκρασια περιβαλλοντος σε ισκιο 23C) η αποδοση του ηλιακου παρεμενε για τα μπαζα.Φυσικα το βραδυ θα εχω απλα αμυδρα ζεστο νερο.

 

Kid εχεις δικιο. Ηταν λιγο γενικο το 12 η ωρα. Αλλα σημερα αναφερομαι με λεπτομερειες τα παντα. Αλλα ακομα και τοτε που ειχα παει στους γειτονες και ειχα δει πως ειχαν ΟΛΟΙ καυτο νερο, εγω δεν ειχα καταναλωσει τιποτα το προηγουμενο βραδυ. Ειμαι ενα ατομο, ειναι 150 λιτρα ο ηλιακος μου και η μονη χρηση που κανω ειναι το πρωινο μπανιο (για το οποιο πια αναγκαζομαι και χρησιμοποιω το ρευμα).

Εαν εχεις να δωσεις οποιαδηποτε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη.Χτυπαω το κεφαλι μου που δεν προτιμησα να βαλω καποιο chromagen (made in israel νομίζω). Και θελω να ελπιζω πως θα βρω καποια ακρη, ειναι προφανες πως ο ηλιακος υπολειτουργει.

 

Ου μπλεξεις.

 

howat.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως υπολειτουργεί όπως τα λες..

ένα κλειστό κύκλωμα για να υπολειτουργεί σημαίνει ότι δεν υπάρχει κανονική ροή του θερμικού υγρού ..αφού βεβαιωθείς ότι δεν υπάρχει κάποια διαρροή [έστω και ελάχιστη] που θα οδηγούσε στην παραμικρή απώλεια υγρού τότε υπάρχουν 2 εκδοχές κατα τη γνώμη μου:

 

α)θέλει καλή εξάερωση στό κύκλωμα γιατί έστω και μια μπουρμπουλήθρα να έχει κρατήσει κάπου από την εγκατάσταση τότε δε ζεσταίνει. Λογικά θα έχει στο πανω μέρος του boiler μια τάπα και ένα εξαεριστικό [όχι τα εξαεριστικά της τριπλής που φαίνονται στη φωτό]. Τα ανοίγεις και τα δυο και κουνάς όλες τις σωλήνες τις πλαστικές που κρέμονται ώστε να φύγει ότι αέρας υπάρχει. Στην έσχατη μπορείς να αφήσεις μια ζεστή μέρα ανοιχτές την ταπα και τη βαλβίδα για ένα 24ωρο ώστε να βράσει το υγρό και να φύγει σίγουρα ο πιθανός αέρας..Μετά από ένα 24ωρο 99% θα έχει φύγει κάθε ίχνος άερα..τ συμπληρώνεις υγρό μέχρι να γεμίσει τελείως και κλείνεις.

 

2) Να έχει βουλώσει κάποια σωλήνα του κυκλώματος και να μη ρέει ορθά το υγρό. Πιο πιθανές σωλήνες είναι αυτή που φεύγει από τους συλλέκτες ψηλά και πάει στο boiler και αυτή που φεύγει από τους συλλέκτες χαμηλά και πάει στο κάτω μέρος του boiler. Ανοίγεις τα ρακόρ και αφήνεις να τρέξει το υγρό [προσοχή θα καίει]..αν δεις έστω και το παραμικρό σπουπιδάκι ή μαυρίλα να βγαίνει μαζί το με το υγρό τότε έχεις βρει και τι φταίει..γεμιζεις το υγρό από πάνω και κλεινεις.

 

Κάνε αυτα πρώτα και βλέπουμε... Ενημέρωσε για την εξέλιξη! Καλά ξεμπερδέματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα διαπίστωσα πως οντως το ενας συλλεκτης σκιαζεται τις πρωινες ωρες.

 

Στις 09.27 το πρωι (οπου υπαρχει λιγη σκια και στο δευτερο συλλεκτη)

http://users.panafonet.gr/cptbill/howat2.jpg

Και στις 11.24.

http://users.panafonet.gr/cptbill/howat3.jpg

 

Στις 11.30 το πρωι δεν ειχα αρκετα ζεστο νερο αλλα χλιαρο.

Αλλα ακομα και εαν μπω στη διαδικασια να τον μετακινησω θεωρω δεδομένο πως θα εχω παλι προβληματα αφου οπως εγραψα και εχθες, μετα τις 12.30 κανενας συλλεκτης δεν σκιαζεται...εγω το απογευμα ομως ειχα χλιαρο προς ζεστο νερο.

 

Σημειωτεον πως τα προβληματα εχουν γινει εντονα τις τελευταιες εβδομαδες και το καλοκαιρι δεν ειχα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9:27 που λες έχεις όντως 50% ηλιοφάνεια αλλά έτσι κι αλλιως το χειμώνα ο "χρήσιμος" ήλιος είναι μεταξύ 11+ με 4-. Στις 9:30 και ήλιο να έχει λόγω θερμοκρασίας περιβάλλοντος το χείμωνα δε θα έχεις καυτό νερό αλλά χλιαρό εως ζεστό.Στις 11:30 μην περιμένεις να έχεις καυτό το χειμώνα με αυτόν τον ηλιακό. Μπορείς να δεις ότι στις 9:27 και ο δίπλα από σένα έχει σκιά και μάλιστα σε ποσοστό μεγαλύτερο. Μήπως μπορείς να ρωτήσεις αν οι chromagen (made in israel όντως) των γειτόνων σου έχουν επιλεκτικους [μαύρους] συλλέκτες και πόσα τετραγωνικά είναι [2 ή3] ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευεις πως πρεπει να μπω στη διαδιακασια να του αλλαξω θεση;

Μηπως θα πρεπει να επικοινωνησω με τη howat παλι (πριν κανω τη μετακινηση) αφου ακομα και το μεσημερι-απογευμα το νερο δεν ειναι αυτο που θα λεγαμε καυτο; Επισης το βραδυ δεν εχω ζεστο νερο αλλα χλιαρο προς ζεστο (δεν επαρκει για μπανιο). Απαραδεκτο για τις ημερες που επικρατουν.

Γιαυτο που με ρωτησες θα φροντισω να μαθω τις επομενες ημέρες.

 

Απλα ειναι να τρελαίνεσαι οταν λογο των ημερων ΟΛΟΙ εχουν καυτο νερο και εγω απλα περιμενω το μεσημερι για να κανω μπανιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω ότι πρώτα πρέπει να εξαντλήσεις τα παραπάνω που σου είπα πριν κάνεις μεταφορά εφόσον α)όντως από τις 12 και μετά δεν έχει σκια και β)δεν είναι κάτι ελαττωματικό απο το εργοστάσιο. Απο τα στοιχεία που έχεις δώσει και τις φωτό νομίζω ότι έχει γίνει λάθος στην εγκατάσταση γιατί όσο και να μην είναι πρώτης ποιότητας τα howat δε μπορεί να μην εξασφαλίζουν ένα μπάνιο με 150λτ..

Πάντως αν είναι επιλεκτικά τα άλλα δίπλα σου καλό θα ήταν να σταματήσεις τις συγκρίσεις..γιατί λογικό θα είναι να έχουν πιο καυτό νερό [εως πολύ].

 

Επίσης έχε κατα νου ότι πιθανόν να πρέπει να επέμβει μονο αυτός που στο εγκατέστησε γιατί υπάρχει περίπτωση να χάσεις την εγγύηση διαφορετικά.

 

Τέλος να κάνω μια ερώτηση: Όταν λες "οταν λογο των ημερων ΟΛΟΙ εχουν καυτο νερο και εγω απλα περιμενω το μεσημερι για να κανω μπανιο."

...έχε υπόψη σου ότι όπως είπα το πρωι ο ηλιος είναι άχρηστος ουσαστικά για τον αναλογικό συλλέκτη. Πολύ μικρή απόδοση. Άρα πότε περιμένεις να κάνεις μπάνιο; Τι ώρα;

...επίσης όταν λες "ΌΛΟΙ" πρέπει να μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα..πχ λίτρα,απλό ή επιλεκτικό καθώς και πόσο νερό χρησιμοποιήθηκε το προηγούμενο βράδυ απο το κάθε συστημα...άλλο να έχουμε καταναλώσει 10 λίτρα και άλλο 100!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας,

Εχω και εγώ ηλιακό, stiebel eltron. Είναι περίπου 12 ετών.

Αγόρασα σήμερα υγρό 20 ευρώ, ενα 5κιλο χωρίς ετικέτα, no name, από κατάστημα επώνυμων ηλιακών.

Τι είναι αυτό το υγρό? πόσο το αγοράζετε εσείς?

Χαιρετισμούς

Ναύτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντιψυκτικό αντιπηκτικό αντοσκουριακό πρέπει να είναι κανονικά. Τώρα τι είναι αυτό που αγορασες μόνο το μαγαζί που το αγόρασες πρέπει να το ξέρει. Αν είναι όλα αυτά που λεω παραπάνω καλά το αγόρασες. Τόσο κάνει +- 1,5 ευρώ.

Αλήθεια τι εννοείς κατάστημα επώνυμων ηλιακών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα εγινε η μετακινηση του ηλιακου αφου πρωινες ωρες ο ενας συλλεκτης και μερος του δευτερου ηταν σε ισκιο οπως εχω προαναφερει.

Οι chromagen οπως ρωτησα σημερα εχουν υπερεπιλεκτικους συλλεκτες.

 

Νομιζω πως επισημα πια εχω αγορασει εναν ηλιακο μουφα. Ελπιζω σε αισθητη βελτιωση της καταστασης μετα τη μετακινηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς σας βρήκα :-D

 

Ψάχνομαι τελευταία να αγοράσω ηλιακό θερμοσίφωνα και είδα στο Google ότι εδώ το έχετε κάνει ήδη θέμα.

 

Ψαχνω στα 200lt (5 άτομα είμαστε).

Καταρχήν έχω μπερδεφτεί. Γιατί να πάρω τριπλής ενέργειας και όχι διπλής? Λέτε παραπάνω ότι με έναν 3ής ενέρεγειας θα έχω καυτό νερό όλο το χειμώνα, με έναν διπλης δεν θα το έχω? Διπλή ενέργεια σημαίνει ότι η τροφοδοσία του μπορεί να είναι η το ρεύμα ή ο ήλιος? Και αν είναι τριπλή σημαίνει ότι μπορεί να συνδέεται και με τον λέβητα? Γιατί θα εγκατασταθεί σε μονοκατοικία και παίζει λέβητας-πετρέλαιο :-). Γενικά τι προτείνεται να πάρω? Διπλής ή τριπλής? Γιατί?

 

Μου έχουν πεί οτι η Calpak είναι απο τις καλύτερες εταιρείες. Μου είπαν 1370 ευρώ για έναν στα 200 διπλής ενέργειας και 1520 ευρώ ίδιος αλλά τριπλής ενέργειας.

 

Οι super Solar τι λένε?

 

Α και ψάχνοντας στο google βρήκα αυτό το site, τι πρέπει να προσέξω σε έναν ηλιακό θερμοσίφωνα.

 

sorry αν σας κούρασα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες screwvy,

Καταρχήν διπλής σημαίνει ήλιος και ρεύμα για εφεδρεία. Τριπλής σημαίνει διπλής και σύνδεση με το λέβητα εφόσον έχει προβλεφτεί και υπάρχουν επιπλέον παροχές στην ταράτσα. Κάποιες μέρες που δεν έχει ήλιο το χειμώνα θα πρέπει να ανάψεις το ρεύμα ενώ αν έχει τριπλής τότε με το που καις το καλοριφερ [λόγω κρύου] θα έχεις και αυτόματα ζεστό νερό. Αφού είσαι μονοκατοικία προτείνω τριπλής για λόγους οικονομίας ρεύματος.

 

Οι τιμές που δίνεις παραπάνω είναι υπερβολικές για ηλιακό. Εκτός και αν πρόκειται για inox boiler,επιλεκτικό συλλέκτη TINOX και περιλαμβάνεται και η τοποθέτηση. Ποιο μοντέλο έχει αυτή την τιμή;Ξέρεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά;Τι εγγύηση σου δίνει;

Τα Super Solar προτείνω να τα ξεχάσεις. Αν θες περισσότερες πληροφορίες για μάρκες, τιμές στείλε μου pm. Μπορώ να σου προτείνω κάτι καλό αν θες.

 

 

CptBill ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα γιατί είναι πολλά τα χρήματα που έδωσες...και θα είναι κρίμα! Αλήθεια η εταιρία σου έχει δώσει γραπτή εγγύηση; Γράφει κάτι μέσα για αντικατάσταση σε περίπτωση προβλήματος;

Όπως είχα πει πάντως από την αρχή για του chromagen..αν είναι επιλεκτικοί [υπερεπιλεκτικοί δεν υπάρχουν πουθενά, υπάρχουν επελεκτικοί ΤΙΝΟΧ blue και επιλεκτικοί μαύροι] μην τον συγκρίνεις καν με το δικό σου το αναλογικό. Η διαφορά στο συλλέκτη είναι πολύ πολύ μεγάλη. Δεν είναι θέμα εταιρίας είναι θέμα διαφορετικής τεχνολογίας που χρησιμοποιείται στην κατασκευη. Ενημέρωσέ μας για τα αποτελέσματα της μετακίνησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1350 ευρώ για Calpak διπλής ενεργείας στα 200lt και 1520 Calpak τριπλής ενεργείας πάλι στα 200lt. Δεν μπόρεσα να βρώ τεχνικά χαρακτηριστικά απλά εμπιστεύτηκα κάποιους που μου είπαν ότι η εταιρεία αυτή είναι έτσι και αλλιώς κάπου στη κορυφή σε αυτόν το τομέα. Η τοποθέτηση δεν συμπεριλαμβάνεται.

 

'inox boiler,επιλεκτικό συλλέκτη TINOX' που αναφέρεις καθώς και κάτι άλλα που διάβασα αλλού ελπίζω να συμπεριλαμβάνονται έτσι και αλλιώς στον Calpak. :confused: Τουλάχιστον ξέρω σίγουρα ότι η εγγύηση είναι 10 χρόνια :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...