Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα κι απο εμένα

θα βάλω για πρωτη φορά ηλιακό κ θα ήθελα τις γνώσεις σας.

έχω καταληξει σιγουρα σε 200lt χωρητικότητα λόγω αναγκών και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 μοντέλα:

 

http://www.skroutz.gr/s/2794926/Helioakmi-Megasun-Glass-200E-4-20m-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82.html

 

                             και

 

http://www.skroutz.gr/s/2814427/Bosch-TSS-200.html

 

Πιστεύετε οτι ο Bosch θα είναι αρκετος για 200lt με τον συλλέκτη των 2,09 τ.μ?είναι τόσο καλύτερης ποιότητας?

 

ευχαριστώ για τη βοήθεια και καλές γιορτές σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν νομίζω να έχει σημασία που είναι BOSCH, και ακριβότερος είναι και λίγα τ.μ. συλλέκτη έχει,

ανάλογα βέβαια και με τις ανάγκες σε ζεστό νερό που έχεις. 

 

Δες εδώ τις αποδόσεις τους, βάσει solarkeymark, σε ζεστό νερό χρήσης  ανάλογα με τις ανάγκες (δεν ξέρω αν πρόκειται ακριβώς για τα ίδια μοντέλα).

 

BOSCH: http://www.dincertco.de/logos/011-7S2202%20A.pdf 

 

Ηλιοακμή: http://www.estif.org/solarkeymark/Links/Internal_links/DQS%20Hellas/SKM-9916-1.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση στους γνώστες. Σε περίπτωση που δεν χρησιμοποιώ τον ηλιακό για 4-5 μήνες (ουσιαστικά τον χειμώνα) καθώς παίρνω ζεστό νερό από μποιλερ, πρέπει να κάνω κάτι; Πχ να καλύψω τους συλλέκτες με κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρόνια σε όλους.

Είχα πάρει κάτι συλλέκτες της Nobel μοντέλο apollon και είδα ότι έχει ξεκολλήσει το λάστιχο που έχει στο σημείο που εφάπτεται το κρύσταλλο με το μεταλλικό πλαίσιο του συλλέκτη .

Αυτό μπορεί να μου προκαλέσει προβλήματα;Και τι είδους προβλήματα μπορεί να προκαλεί η έλλειψη στεγανοποίησης του συλλέκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση στους γνώστες. Σε περίπτωση που δεν χρησιμοποιώ τον ηλιακό για 4-5 μήνες (ουσιαστικά τον χειμώνα) καθώς παίρνω ζεστό νερό από μποιλερ, πρέπει να κάνω κάτι; Πχ να καλύψω τους συλλέκτες με κάτι;

Δε θα πάθει τίποτα αν δεν τους σκεπάσεις όταν κάνει κρύο. Αν αρχίσει και έχει αρκετό ήλιο, καλό είναι να είναι σκεπασμένοι (αν και τότε είναι σπατάλη να μην τον χρησιμοποιείς). 

 

Καλή χρόνια σε όλους.

Είχα πάρει κάτι συλλέκτες της Nobel μοντέλο apollon και είδα ότι έχει ξεκολλήσει το λάστιχο που έχει στο σημείο που εφάπτεται το κρύσταλλο με το μεταλλικό πλαίσιο του συλλέκτη .

Αυτό μπορεί να μου προκαλέσει προβλήματα;Και τι είδους προβλήματα μπορεί να προκαλεί η έλλειψη στεγανοποίησης του συλλέκτη.

Καλή χρονιά.

Αν μπει μέσα αρκετό νερό μπορεί να ρίξει την απόδοσή τους. Από τη συμπύκνωση υγρασίας στο τζάμι, που θα εμποδίζει τις ακτίνες του ήλιου μέχρι την κακή λειτουργία της μόνωσης. Συνήθως έχουν οπές να απεγκλωβίζεται η υγρασία με τη θερμοκρασία, αλλά αν μουσκέψει θα έχει θέμα. Μπορείς να το καλύψεις με λίγη σιλικόνη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δε θα πάθει τίποτα αν δεν τους σκεπάσεις όταν κάνει κρύο.

Αρκεί να έχεις εύκολη πρόσβαση. Αν πχ είναι πάνω σε κεραμοσκεπή και θέλει "ninja" για να ανέβει, αναγκαστικά θα φωνάζεις άτομο να την σκεπάζει/ξεσκεπάζει κάθε φορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να έχει σημασία που είναι BOSCH..................................

 

Απλά να προσέχετε τα "επώνυμα" ηλιακά που παραπέμπουν σε γνωστές (σε άλλους τομείς) εταιρίες.

Απ' όσο έχω ψάξει (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) γνωστές μάρκες συσκευών και εργαλείων (πχ Bosch, Siemens, κλπ) ουδεμία σχέση έχουν με τους "συνονόματους" ηλιακούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας 

εχω εδω κ 1.5 χρονο εναν ηλιακο και εχω παρατηρήσει οτι εχει πεσει πολυ η αποδοση του , διαβαζω στο internet για αντιψυκτικό υγρό που πρεπει να συμπληρωνουμε ανα 1-2 χρόνια και σκευτομαι μήπως φταίει αυτό. 

επειδή ειμαι πραγματικά ασχετος επι του θέματος μπορειτε να μου προτείνετε καποιο συγκεκριμένο ? θα προτιμούσα να μπορώ να το παρω απο κανα praktiker Απο κάνα lerroy γενικα κάπου σε φυσικό κατάστημα και οχι παραγγελία απο scroutz γτ θα αργήσει 2-3ς μερες και έχουν πιάσει τα κρυα για τα καλά  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση στους γνώστες. Σε περίπτωση που δεν χρησιμοποιώ τον ηλιακό για 4-5 μήνες (ουσιαστικά τον χειμώνα) καθώς παίρνω ζεστό νερό από μποιλερ, πρέπει να κάνω κάτι; Πχ να καλύψω τους συλλέκτες με κάτι;

Καλυτερα να τον χρησιμοποιεις και τον χειμωνα οταν εχει ηλιο να γλυτωνεις τα καυσιμα και να προστατευεις και το περιβαλον.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω αρκετοί κατασκευαστές να επιστρέφουν στην παλιά καλή και δοκιμασμένη  μέθοδο, στην γαλβάνιζε λαμαρίνα.

Φυσικά πρέπει να περνάμε εσωτερικά κάποιο προστατευτικό υλικό το οποίο ψήνεται στους 200 βαθμούς, και όχι στους 850 και βαλε, που ψήνεται το εμαγιέ.

Αυτή η μέθοδος είναι δοκιμασμένη εδώ και πολλά χρόνια, κάποιοι δεν την εγκαταλείψανε ποτέ, καλός κατά την γνώμη μου.

Βλέπουμε καζάνια  20- 25 χρόνια που πηγαίνει το συνεργείο για σέρβις και μέσα είναι πεντακάθαρο.

Αυτό ώμος προϋποθέτει σωστή προεργασία και αυτός που ρίχνει το υλικό να είναι γενναιόδωρος, και όχι να κάνη εκπτώσεις.

Τα εμαγιέ (Glass) δυστυχώς μας δήξανε τα προβλήματα. βλέπουμε στα 10-12 χρόνια να σαπίζουν, και σε πάρα πολλές περιπτώσεις δεν πάνε 7-8 χρόνια. Όλοι πάθαμε πολλές ζημίες.

Ο λόγος είναι, πρώτον επειδή είναι μαύρη λαμαρίνα, δεύτερον ψήνονται στους 850 και βαλε. Όχι πολλή μακριά από το σημείο τήξης του μετάλλου, με αποτέλεσμα το μέταλλο να καίγεται.

Οπότε τί προτείνεις τελικά; δεδομένου ότι είσαι κατασκευαστής και μάλιστα σοβαρός απ ότι κατάλαβα διαβάζοντας το θέμα (ναι το διάβασα όλο) και σε παραδέχομαι που τόλμησες να αναφέρεις τα προβλήματα των εμαγιέ παρά την ιδιότητά σου.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CptBill ρούφηγμα ίσον πρόβλημα πολυουρεθάνης [μόνωσης] που σημαίνει ότι εκτός του αισθητικού μέρους θα έχεις και απώλειες στη διατήρηση του ζεστού νερού σου. Δυο χρόνια; Ζήτα αντικατάσταση χθες. Βγάλε φωτογραφία για να χεις αποδεικτικό γιατί και να ρθει στη θέση του το πρόβλημα μέσα θα παραμείνει.

Για το ότι δεν έχετε ροή σημαίνει ότι κάποια σωλήνα [κρύου ή ζεστού] που πηγαίνει στον ηλιακό έχει παγώσει. Αν βρείτε τη σωλήνα να κάνετε αυτό που έκανα ο CptBill [όχι με καυτό νερό όμως]. Αν έχετε ρεύμα ανοίξτε το για λίγο [5 λεπτα] και επαναλάβετε 2-3 φορές με κενά των 10 λεπτών [αυτό με το ρεύμα σε περίπτωση που έχει παγώσει η "ζεστή"].

Πάντως κάποιος σωλήνας έχει παγώσει οπότε η ανεύρεσή του είναι μονόδρομος.

g_kor06 οικοθερμ = κοσμοσολαρ= skyland δλδ..αυτό λες. αν είναι έτσι γιατί δεν αγοράζεις κατευθείαν από κοσμοσόλαρ που τα κατασκευάζει; εγώ αυτό θα έκανα αν αυτό επέλεγα για να έχω επικοινωνία με τον κατασκευαστή. Τα κοσμοσολαρ εμένα μου αρέσουν [είναι πολύ καλύτερα από τα skyland] αλλά είναι ακριβά για μένα. Αν έχεις τα χρήματα πιστεύω είναι καλή επιλογή. Κάποια φίλη είχε γράψει τιμές στην προηγούμενη σελίδα νομίζω. Τσέκαρε.

τι ξεθαψα..

 

εχω το παραπανω προβλημα σημερα με τον δικο μου ηλεκτρικο θερμοσιφωνα.

μενω σε 'σοφιτα'. εχω βαλει εναν ηλεκτρικο θερμοσιφωνα , κατω απο την σκεπη.

 

δεν εχω καθολου ζεστο. δεν τρεχει τιποτα. ξεκιναω να κανω αυτη την διαδικασια 5λεπτα ζεσταμα , 10κρυωμα.

 

υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εστρωσε ο θερμοσιφωνας. καλυψα τουσ σωληνες με αλουμινοχαρτο και καποια ρουχα.

 

μετα ομως παγωσε και το πετρελαιο και δεν ειχα καλοριφερ.

λυση στις 11το βραδυ δεν υπηρχε..προσπαθησα με πιστολι θερμου αερος . να ζεστανω και να μονώσω ολους τους σωληνες. και με ενα δευτερο πιστολι χτυπουσα την δεξαμενη απο μεσα να μην παγωσει τελειως.

 

δουλεια δεν εκανα..μεχρι που σημερα το πρωι πηγα πηρα ενα αντιπηκτικο , το εριξα στην δεξαμενη και με την ιδια διαδικασια , ολα μελι γαλα τωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα κι απο εμένα

θα βάλω για πρωτη φορά ηλιακό κ θα ήθελα τις γνώσεις σας.

έχω καταληξει σιγουρα σε 200lt χωρητικότητα λόγω αναγκών και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 μοντέλα:

 

http://www.skroutz.gr/s/2794926/Helioakmi-Megasun-Glass-200E-4-20m-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82.html

 

και

 

http://www.skroutz.gr/s/2814427/Bosch-TSS-200.html

 

Πιστεύετε οτι ο Bosch θα είναι αρκετος για 200lt με τον συλλέκτη των 2,09 τ.μ?είναι τόσο καλύτερης ποιότητας?

 

ευχαριστώ για τη βοήθεια και καλές γιορτές σε όλους!

ναι για 200 λιτρα ειναι μικρη η συλκεκτικη επθφανεια του bosch..

Και δευτερον οι ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ κατασκευης ηλιακοι δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο τους εισαγωμενους και πιστευω ειναι και καλυτεροι.οποτε βρες εναν με τα χαρακτηριστικά που θες απο δικα μας χερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να τον χρησιμοποιεις και τον χειμωνα οταν εχει ηλιο να γλυτωνεις τα καυσιμα και να προστατευεις και το περιβαλον.

Τον χειμώνα - τουλάχιστον ο δικός μου - δεν έχει αρκετά ζεστό νερό για μπάνιο με αποτέλεσμα να πρέπει να ανοίγω την αντίσταση. Οπότε εφόσον ανοίγω τα καλοριφέρ έτσι και αλλιώς, είναι οικονομικότερο και όχι μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους εδώ και καλή χρονιά.

 

Θέλω να αγοράσω ηλιακό θερμοσίφωνα 160Lt για το διαμέρισμα μου. Θα ήθελα έναν θερμοσίφωνα που να μη με παιδέψει στην πορεία του και να κρατήσει χρόνια με την ανάλογη συντήρηση.

Σε ερεύνα που έχω κάνει θεωρώ πως από τους πιο αξιόπιστους/ποιοτικούς είναι ο ΜΑΛΤΕΖΟΣ INOX με  επιλεκτικό συλλέκτη NCS.  Η τιμή του είναι λίγο τσουχτερή .. στα 1200e. Να τα σκάσω για τους 4 ήλιους ή δεν αξίζει να επενδύσω σε κάτι τόσο ακριβό?

Ο FL του ίδιου αξίζει?

Τι προτείνετε?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...