Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα

εχω μια απορία για τον θερμοσίφωνα (ηλεκτρικό) που βρίσκεται στον ηλιακο μου

τώρα με τα κρύα που δεν είχα καθόλου νερο (ουτε κρύο από το δίκτυο ύδρευσης) σήκωσα μερικές φορές τον διακόπτη του θερμοσίφωνα στον πίνακα με το σκεπτικό να ζεστάνει το νερό που (μπορεί) να έχει μέσα και να λιώσει ο πάγος στους σωλήνες που κατεβαίνουν στο σπίτι.

Αποτέλεσμα δεν είχα και μετά από μερικές προσπάθεις ενώ τον ανοιξα στα ξαφνικά είχα διακοπή ρεύματος στο σπίτι έπεσε δυο φορές ο αντιηλεκτροπληξιακος. Μετά τη δεύτερη φορά που έγινε ανεβάζωντας την ασφάλεια στον πίνακα δεν παρατηρούσα να "πεφτει" η ισχυς στα φώτα που ήταν ένδειξη ότι πήρε μπρος ο ηλιακος.
Ανεβηκα στη σκεπή, εκανα έλεγχο στον θερμοστάτη και είδα ότι το κουμπί (ασφάλεια) ήταν πατημένο.

Να περιμένω να λιώσουν οι πάγοι και αφου γεμισει ο θερμοσίφωνας να δοκιμασω παλι αν ζεσταινει ή μπορεί να έπαθε κάτι και να θέλει άλλαγμα ο θερμοστάτης ή η αντίσταση του θερμοσίφωνα;

Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπέρα

εχω μια απορία για τον θερμοσίφωνα (ηλεκτρικό) που βρίσκεται στον ηλιακο μου

 

τώρα με τα κρύα που δεν είχα καθόλου νερο (ουτε κρύο από το δίκτυο ύδρευσης) σήκωσα μερικές φορές τον διακόπτη του θερμοσίφωνα στον πίνακα με το σκεπτικό να ζεστάνει το νερό που (μπορεί) να έχει μέσα και να λιώσει ο πάγος στους σωλήνες που κατεβαίνουν στο σπίτι.

 

Αποτέλεσμα δεν είχα και μετά από μερικές προσπάθεις ενώ τον ανοιξα στα ξαφνικά είχα διακοπή ρεύματος στο σπίτι έπεσε δυο φορές ο αντιηλεκτροπληξιακος. Μετά τη δεύτερη φορά που έγινε ανεβάζωντας την ασφάλεια στον πίνακα δεν παρατηρούσα να "πεφτει" η ισχυς στα φώτα που ήταν ένδειξη ότι πήρε μπρος ο ηλιακος.

Ανεβηκα στη σκεπή, εκανα έλεγχο στον θερμοστάτη και είδα ότι το κουμπί (ασφάλεια) ήταν πατημένο.

 

Να περιμένω να λιώσουν οι πάγοι και αφου γεμισει ο θερμοσίφωνας να δοκιμασω παλι αν ζεσταινει ή μπορεί να έπαθε κάτι και να θέλει άλλαγμα ο θερμοστάτης ή η αντίσταση του θερμοσίφωνα;

Ευχαριστώ

Καταρχάς δεν υπάρχει επιπλεόν ηλεκτρικός μέσα στον ηλιακό, στο ίδιο δοχείο υπάρχει μια ηλεκτρική αντίσταση.

 

Δεν έχει νόημα να προσπαθείς να ζεστάνεις το νερό μέσα στο θερμοσίφωνα για να αποκατασταθεί η ροή, γιατί το πιο πιθανό είναι να έχει παγώσει το νερό μέσα στους σωλήνες που είναι πριν το θερμοσίφωνα. Όσο ζεστό και να είναι μέσα στο θερμοσίφωνα, δε μπορεί να λιώσει τον πάγο που μπλοκάρει τη ροή στους εξωτερικούς σωλήνες.

Για να μην το παθαίνεις αυτό σε θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν όπως στην Αθήνα αυτές τις μέρες, πρέπει να φροντίσεις να είναι μονωμένα όλα τα τμήματα των σωλήνων, ιδίως των μεταλλικών  και ακόμα και στα σημεία που έχεις διακόπτες (βάνες) και είναι εκτεθειμένα στην ταράτσα.

Σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες η μόνη λύση είναι να αφήνεις τη βρύση να τρέχει λίγο το βράδυ.

Για να αποκατασταθεί η ροή, δοκίμασε να θερμάνεις με ένα φλόγιστρο τα εκτεθειμένα μεταλλικά μέρη των σωλήνων.

 

Από το άνοιγμα της αντίστασης πάλι δεν παθαίνει κάτι ο θερμοσίφωνας. Φοβάμαι ότι το ρελέ έπεφτε επειδή κάπου στα ηλεκτρικά κυκλώματα αντίστασης-θερμοστάτη υπήρχε υγρασία λόγω του χιονιού και έγινε διαρροή προς το έδαφος.

Πιθανώς όταν φύγει η υγρασία να φύγει και το πρόβλημα, όμως θα πρέπει να εντοπίσεις το σημείο όπου υπάρχει αμόνωτη επαφή ή καλώδιο και έρχεται σε επαφή με υγρασία και να το στεγανοποιήσεις. Αυτό το σημείο μπορεί να είναι και το καπάκι που άνοιξες για τσεκάρεις το θερμοστάτη.

 

Επίσης ο θερμοσίφωνας δεν αδειάζει όταν κόβεται το νερό, γιατί ο σωλήνας του νερού τραβάει από το επάνω μέρος του δοχείου. Πάντα κρατάει νερό μέσα, εκτός αν θες να τον αδειάσεις επίτηδες, οπότε χρειάζεται ειδική διαδικασία.

 

Ενδεικτικά:

 

glass1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

................................Για να αποκατασταθεί η ροή, δοκίμασε να θερμάνεις με ένα φλόγιστρο τα εκτεθειμένα μεταλλικά μέρη των σωλήνων............................

 

Θέρμανση με φλόγιστρο σε παγωμένα μεταλλικά εξαρτήματα????

 

Συνταγή επιτυχίας, αν βέβαια ως "επιτυχία" νοείται η "ρήξη" (σπάσιμο) των σχετικών εξαρτημάτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ naive για τον χρόνο και τις συμβουλές!

θα περιμένω να γίνει η αποκατάσταση του νερού στη γειτονιά και μετά αφου γεμίσει ο ηλιακος θα δοκιμάσω να τον αναψω.
Ελπιζω να ηταν απο την υγρασία λόγω καιρού και να μη χρειαστεί να δοκιμάζω θερμοστάτη ή αντίσταση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέρμανση με φλόγιστρο σε παγωμένα μεταλλικά εξαρτήματα????

 

Συνταγή επιτυχίας, αν βέβαια ως "επιτυχία" νοείται η "ρήξη" (σπάσιμο) των σχετικών εξαρτημάτων.

Εννοώ να τα ζεστάνει για να λιώσει ο πάγος, όχι να τα πυρώσει. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα σπάσουν.

 

ευχαριστώ πολύ naive για τον χρόνο και τις συμβουλές!

 

θα περιμένω να γίνει η αποκατάσταση του νερού στη γειτονιά και μετά αφου γεμίσει ο ηλιακος θα δοκιμάσω να τον αναψω.

Ελπιζω να ηταν απο την υγρασία λόγω καιρού και να μη χρειαστεί να δοκιμάζω θερμοστάτη ή αντίσταση

Αν είναι σε όλη τη γειτονιά δε μπορείς να κάνεις κάτι, τώρα πρόσεξα ότι είσαι βόρεια. 

Πάντως ο θερμοσίφωνας είναι γεμάτος, απλά αν δε μπορεί να μπει νερό μέσα δε βγαίνει.

Καλύτερα να ρήξης μια ματιά πάντως για το αν υπάρχουν εκτεθειμένα ηλεκτρικά μέρη σε κάθε περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω αγωνια για να ερθει νερο απο θερμοσιφωνα γιατι ξερω οτι θα γινει οταν ξεπαγωσουν οι σωληνες στη γειτονια και εχουμε ολοι νερο
Φοβαμαι μηπως οταν επεσε το ρελε και μετα αφου σηκωνα την ασφαλεια δεν "βυθιζοταν" τα φωτα στο σπιτι (ενδειξη οτι ξεκιναει να δουλευει η αντισταση) μηπως δημιουργήθηκε πρόβλημα στον θερμοστατη (το διακοπτακι του ήταν πατημενο μεσα οταν το ειδα μετα) ή στην αντισταση και εχει αλλα μπλεξιματα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ να τα ζεστάνει για να λιώσει ο πάγος, όχι να τα πυρώσει. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα σπάσουν.

 

Για τον ίδιο λόγο που ακόμα και σε ζεστό κινητήρα αυτοκινήτου (πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες από αυτές του φλόγιστρου) αν ρίξεις κρύο νερό για να τον πλύνεις υπάρχει κίνδυνος να σπάσει το μπλοκ.

Θερμικό σοκ λέγεται.

Επί του θέματος, δεν ζεσταίνουμε με κανένα φλόγιστρο ή ότι άλλο παρεμφερές και (ιδανικά) περιμένουμε να ξεπαγώσει μόνο του.

Αν βιαζόμαστε πολύ για την αποκατάσταση τότε μόνο ήπιες μορφές "θέρμανσης" επιτρέπονται. πχ να ρίξουμε χλιαρό νερό (χλιαρό και όχι βραστό) στο παγωμένο σημείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα! καθως ο παλιος ηλιακός τιναξε τα πεταλα χρειαζομαστε αμεσα νεο για να καλύψουμε τις αναγκες ολης της οικογενειας. μετα απο μικρη ερευνα κατεληξα σε 200αρι calpak μαλτεζο. θα ηθελα τη βοήθεια και τη γνωμη σας γιατι επειγει η αγορα του... Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια και εδώ. Ήταν ανοικτού τύπου και έπαθαν μικροσχισίματα οι χαλκοσωλήνες στον συλλέκτη . Έχει γίνει και άλλες φορές με χιόνι και έχω μάθει να τον επισκευάζω με εποξική πλαστελίνη.

Βαρέθηκα όμως και αποφάσισα να τον αλλάξω με έναν καινούργιας τεχνολογίας . Νισάφι πια 23 χρόνια τον είχα.

Ψάχνοντας κατέληξα σε ηλιοακμή μια που έχει και προσφορά τώρα και θεωρείται και κορυφαίος .

Επικοινώνησα μαζί τους να μου προτείνουν κατάστημα κοντά στην περιοχή μου.

Είπαν θα επικοινωνήσει ο αρμόδιος πωλητής της περιοχής.

Οργανωμένοι φαίνονται. Θα δείξει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ίδιο λόγο που ακόμα και σε ζεστό κινητήρα αυτοκινήτου (πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες από αυτές του φλόγιστρου) αν ρίξεις κρύο νερό για να τον πλύνεις υπάρχει κίνδυνος να σπάσει το μπλοκ.

Θερμικό σοκ λέγεται.

Επί του θέματος, δεν ζεσταίνουμε με κανένα φλόγιστρο ή ότι άλλο παρεμφερές και (ιδανικά) περιμένουμε να ξεπαγώσει μόνο του.

Αν βιαζόμαστε πολύ για την αποκατάσταση τότε μόνο ήπιες μορφές "θέρμανσης" επιτρέπονται. πχ να ρίξουμε χλιαρό νερό (χλιαρό και όχι βραστό) στο παγωμένο σημείο.

Για φλόγιστρο είπα, όχι για φλογοβόλο. Όταν ρίχνεις κρύο νερό επάνω σε καυτό μέταλλο, συμβαίνει θερμικό σοκ γιατί η θερμοκρασία μεταβάλλεται σε ελάχιστο χρόνο. Αυτό που λέω εγώ είναι να ζεστάνεις τους σωλήνες σιγά σιγά μέχρι να ξεκολλήσει ο πάγος και να μπορέσει να ξεκινήσει η ροή του νερού, όχι να πυρώσεις το σωλήνα. Το πολύ να φτάσει στους 30-40 βαθμούς η επιφάνεια, μετά αρχίζει και τρέχει το νερό. Σε 5 λεπτά έχει αποκατασταθεί η κυκλοφορία, με το χλιαρό νερό θέλει ώρα με αμφίβολο αποτέλεσμα.

Αν φοβάσαι το φλόγιστρο πάρε ένα πιστολάκι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φλόγιστρο είπα, όχι για φλογοβόλο. Όταν ρίχνεις κρύο νερό επάνω σε καυτό μέταλλο, συμβαίνει θερμικό σοκ γιατί η θερμοκρασία μεταβάλλεται σε ελάχιστο χρόνο. Αυτό που λέω εγώ είναι να ζεστάνεις τους σωλήνες σιγά σιγά μέχρι να ξεκολλήσει ο πάγος και να μπορέσει να ξεκινήσει η ροή του νερού, όχι να πυρώσεις το σωλήνα. Το πολύ να φτάσει στους 30-40 βαθμούς η επιφάνεια, μετά αρχίζει και τρέχει το νερό. Σε 5 λεπτά έχει αποκατασταθεί η κυκλοφορία, με το χλιαρό νερό θέλει ώρα με αμφίβολο αποτέλεσμα.

Αν φοβάσαι το φλόγιστρο πάρε ένα πιστολάκι.

 

Σύμφωνο και εγώ, αν το κάνεις ελεγχόμενα χωρίς να κάψει, στις προαναφερόμενες θερμοκρασίες, δεν θα έχεις πρόβλημα. 

Έτσι ξεπάγωσα ένα πλαστικό σωλήνα αποχέτευσης χρησιμοποιώντας όμως θερμοπίστολο, από κάποια απόσταση να μην καεί το πλαστικό. Σκέφτηκα το πιστολάκι, αλλά λόγω παγωνιάς δεν το προτίμησα, αφού θα αργούσε η διαδικασία. 

Απ' την άλλη δίκαιο έχει και ο Haris_216 θέλει προσοχή να μην γίνει ζημιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φλόγιστρο είπα, όχι για φλογοβόλο. Όταν ρίχνεις κρύο νερό επάνω σε καυτό μέταλλο, συμβαίνει θερμικό σοκ γιατί η θερμοκρασία μεταβάλλεται σε ελάχιστο χρόνο. Αυτό που λέω εγώ είναι να ζεστάνεις τους σωλήνες σιγά σιγά μέχρι να ξεκολλήσει ο πάγος και να μπορέσει να ξεκινήσει η ροή του νερού, όχι να πυρώσεις το σωλήνα. Το πολύ να φτάσει στους 30-40 βαθμούς η επιφάνεια, μετά αρχίζει και τρέχει το νερό. Σε 5 λεπτά έχει αποκατασταθεί η κυκλοφορία, με το χλιαρό νερό θέλει ώρα με αμφίβολο αποτέλεσμα.

Αν φοβάσαι το φλόγιστρο πάρε ένα πιστολάκι.

 

Δεν ξέρω που ακριβώς μπήκαν τα φλογοβόλα μέσα και τι είδους αντεπιχείρημα είναι.

Για τους γνώστες, η θερμοκρασία φλόγας σε ένα απλό φλόγιστρο για οικιακές εργασίες μπορεί να φτάσει γύρω στους 1300 βαθμούς (max). Όχι και μικρή

Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω με αυτό να πω ότι το φλόγιστρο δεν θα κάνει δουλειά στα χέρια κάποιου που ξέρει (και με πολύ προσοχή).

Όταν όμως δίνουμε "λύσεις" σε ανθρώπους που προφανώς δεν ξέρουν (χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κανένα, θεωρώ πιο πιθανό κάποιος που ρωτάει "πως να ξεπαγώσω τους σωλήνες μου" να μην είναι εξοικειωμένος με τη σωστή χρήση εργαλείων που δεν είναι μέσα στο κάθε σπίτι) λέμε ή την πιο ασφαλή λύση ή, αν πούμε την ακραία , την λέμε με πολλές οδηγίες και πολλά "προσοχή".

Εσύ κάνοντας την πρότασή σου έμεινες στο "Για να αποκατασταθεί η ροή, δοκίμασε να θερμάνεις με ένα φλόγιστρο τα εκτεθειμένα μεταλλικά μέρη των σωλήνων" και αν δεν ήταν ο παράξενος της παρέας (εγώ) να σε κοντράρει δεν θα έλεγες τα μετέπειτα πολύ σωστά "Αυτό που λέω εγώ είναι να ζεστάνεις τους σωλήνες σιγά σιγά μέχρι να ξεκολλήσει ο πάγος και να μπορέσει να ξεκινήσει η ροή του νερού, όχι να πυρώσεις το σωλήνα."

 

Υγ για την ιστορία η ποιότητα των εξαρτημάτων που χρησιμοποιείται σε πολλές εγκαταστάσεις κάνει ιδιαίτερα εύκολο να "πάρεις στο χέρι" ρακόρ, ταφ και άλλα εξαρτήματα σύνδεσης είτε από μηχανική καταπόνηση (σφίξιμο, κλπ) είτε σε "βίαιη" προσπάθεια αποπαγοποίησης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια θα σας προτεινα τον http://www.mirap-victory.gr/

 

100% ελληνικος και πολυ καλης ποιοτητας.

 

το εργοστασιο βρισκεται στην αγιας αννης 100 μετρα απο την πετρου ραλλη.

 

εχουμε παρει σχεδον 5 κομματια (πεθερος εγω κτλ) και ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι.

 

και πολυ καλη τιμη σε σχεση με αλλους. αγοραζετε κατευθειαν απο το εργοστασιο και εχει διαφορα στην τιμη.

 

με εγγυηση κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...