Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εξαρτάται από την περιοχή που μένεις και το κλίμα. Αν πχ μένεις Καστοριά ή Νευροκόπι ξέχνα το. Εδώ στην Αθήνα γείτονας μου τις προάλλες είχε ξεμείνει από ζεστό νερό για μέρες επειδή ο ηλιακός δεν μπορούσε να παράγει με θερμοκρασίες γύρω στο μηδέν.

χαλκιδα ευχ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρς κ απο μένα.

Δυστυχώς εχω μπλεξει με το θέμα ηλιακος.

Αγόρασα το καλοκαίρι ενα ΗΛΙΟΘΕΡΜΟ της SOLE.Αρχικά πειτε μου μια γνωμη για σολε,ετσι απο περιεργεια.

Ο υδραυλικός που τον έβαλε ηταν ασχετος.Σημαδεψε ανατολικα,με αποτελεσμα μετα τον Αυγουστο να αγνοώ το ζεστο νερό.Λογω κάποιων θεμάτων υγειας,μπορεσα να ξανασχοληθω με το θεμα εδω κ κανα μηνα.Ξαναπληρώνω αλλον και μου τον τοποθετει σωστα.Ειμαι σε αναμονη να δω αλλα πρωτα δειγματα..κρυα!

Ετσι αναρωτιέμαι:

1-Φταίει η μάρκα?

2-Φταίει οτι θα πρεπε να χει πιο μεγαλο συλλεκτη για να ζεσταινει χειμώνα? Ειναι 150 λτ κ 2 τμ..Τα 2τμ σχετικα βεβαια μιας κ ειναι μικροτερος ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ,πες καταρχην σε ποια περιοχη μενεις, αλλο κρητη αλλο βορειο ελλαδα.

 

Το 1ο θεμα που λες και οτι ελυσες ειναι ο προσαντολισμος, ο καλυτερος ειναι  νοτιο-νοτιοδυτικος ωστε να τον βλεπει περισσοτερο χρονο ο ηλιος.

Το 2ο θεμα για το μεγεθος εξαρτατε απο την περιοχη που εισαι αν εισαι κτητη τα 2τμ ειναι υπεραρκετα, Αν ειναι Β.Ε ειναι οριακα προς το μικρο και εξαρταται απο την περιοχη που εισαι σιγουρα ενας 2.4 θα ηταν καλυτερος.

Για να ζεσταει το νερο θελει ηλιο, τις τελευταιες εβδομαδες ηλιος δεν υπηρχε οποτε λογικο να μην ζεστανει. Το κρυο δεν επιρεαζει στο αν θα ζεστανει ή οχι , επιρεαζει μονο στο ποσο χρονο θα μπορεσει να διατηρηθει το νερό ζεστό. Συμπαιρασμα θα βγαλεις οταν θα εχεις 1-2μερες με καλη ηλιοφανεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Μενω Λευκαδα.

Πριν δεν τον εβλεπε καν ηλιος το χειμωνα..Τωρα εκει που τον βαλαμε εχει ικη μερα ,αν βγαλει ηλιο επιτελους!

Ο πρωτος υδαρυλικος μουλεγε φταιει η μαρκα,κ εγωθα σουφερνα αλλον κτλ.Βεβαια στηντυχη τοχε βαλει .

Αρα προς το παρον αφηνω κ βλεπω..Ισως μια προσθηκη ενος 1 τμ συλλεκτη ακομα αν δω πως δε βγαινει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, παρακολουθώ το νήμα από το 2006 που άνοιξε και τώρα χρειάστηκε να γράψω :-D

 

Έχω σπίτι έναν CalPak κενού (εγκατεστημένος το 2007) όπως διάβασα.

Μέχρι πριν έρθει ένας 'τεχνικός' πέρυσι να κάνει service στο οποίο άλλαξε κάτι υγρά και το ανόδιο, είχαμε ζεστό νερό για 4 άτομα το καλοκαίρι και για 2 το χειμώνα.

Από εκεί και πέρα, με βία για 1 το χειμώνα. Πλέον, για κανέναν.

 

Το ΣΚ που καθάριζα ταράτσα από φύλλα, είδα ότι ένας από τους σωλήνες κενού είναι σπασμένος.

Επιπλέον, το δοχείο πάνω από το πάνελ στάζει.

 

Να υποθέσω πως θέλω καινούργιο δοχείο.

Είναι λογικό στη 10ετία να τα φτύσει το δοχείο ; Δεν στάζει από το θερμοστάτη πάντως.

 

Ανταλλακτικό για το σωλήνα υπάρχει ; Γνωρίζει κανείς ;
Θα πάρω και τη μαμά εταιρία σε λίγο (περιμένω να πάει 09:00) αλλά προτιμώ να έχω και 2η γνώμη.

 

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τηλ., μίλησα με τεχνικό (γυναίκα B) ) και μου είπε 1. Πως υπάρχουν ανταλλακτικές σωλήνες 2. Παίζει να μην έχει τρυπήσει το δοχείο, αλλά να έχει χαλάσει κάποια βαλβίδα και να στάζει.

 

Ελπίζω (αν και χλωμό το κόβω) να είμαι τυχερός στο 2.)

Θα έρθει τεχνικός αύριο να το δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους , μένω σε σπίτι που ενοικιάζω ,την τελευταία φορά που άναψα με το ρεύμα τον ήλιακό θερμοσίφωνα (είναι 160L και μάρκα Sonne Aktion κατασκευής 2/2009, κλειστού κυκλώματος,αν κ δεν χρησιμοποιειται η θερμανση) για 2 άτομα μπάνιο έκαιγε 2 ώρες δλδ το δευτερο άτομο έκανε με λίγο πιο ζεστό από χλιαρό(τραγικό) μιλάμε για Αθήνα..Πριν 2 χρόνια ειχε αλλαχτεί αντίσταση λογω καψίματος κ υγρά, πριν 1 χρόνο είχαν συμπληρωθεί υγρά όλα αυτα απο υδραυλικό εγώ δεν είχα ιδέα να παρατηρήσω κάτι άλλο.Τώρα είπα να ασχοληθώ...

Σημερα λοιπόν ανέβηκα ταράτσα και συμπλήρωσα υγρά περίπου 2,5 λίτρα ίσως και παραπάνω με αραίωση οικολογικού υγρού συν νερό κ όχι με παραφλού ,παρατήρησα ότι επάνω έχει 2 βαλβίδες μια αριστερά μια δεξιά, άνοιξα μια απο τις δύο που είχε εξαερωτήρα κ συμπλήρωσα με υγρά για 2-3 δευτερόλεπτα έβγαλε αέρα στην αρχή έπειτα το ξεβίδωσα κ πρόσθεσα σιγα σιγα υγρά κουνώντας το δοχείο για να φεύγει ο αέρας,ελπίζω μην έκανα πατατιά,επίσης παρατήρησα οτι τα σφουγγάρια τα μαύρα γύρω απο τα λάστιχα,μονωτικά δεν ξερω πως λέγονται σχεδόν μου εμειναν στο χερια κ το χρώμα κ ειναι εκτεθειμένα σε κάποια σημεία..

κ ερωτώ θα ζεσταίνει καλύτερα με το αντιψυκτικό όσο αφορα το ρεύμ? φταίνε τα λάστιχα που έχει φθαρει η μόνωση κ δεν ζεσταίνει?επίσης παρατηρησα ότι οι 2 συλλεκτες στα αριστερα άκρα κ απο κάτω είναι θαμποί με υδρατμους,μπορώ να κάνω κάτι γι άυτο τι σημαίνει?

Ευχαριστω εκ τον προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Προτάσεις για ηλιακό τριπλής ενέργειας κλειστού κυκλώματος παρακαλώ για 2+1 άτομα.

Από τι χρήματα; Κάποια συγκεκριμένη μάρκα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους , μένω σε σπίτι που ενοικιάζω ,την τελευταία φορά που άναψα με το ρεύμα τον ήλιακό θερμοσίφωνα (είναι 160L και μάρκα Sonne Aktion κατασκευής 2/2009, κλειστού κυκλώματος,αν κ δεν χρησιμοποιειται η θερμανση) για 2 άτομα μπάνιο έκαιγε 2 ώρες δλδ το δευτερο άτομο έκανε με λίγο πιο ζεστό από χλιαρό(τραγικό) μιλάμε για Αθήνα..Πριν 2 χρόνια ειχε αλλαχτεί αντίσταση λογω καψίματος κ υγρά, πριν 1 χρόνο είχαν συμπληρωθεί υγρά όλα αυτα απο υδραυλικό εγώ δεν είχα ιδέα να παρατηρήσω κάτι άλλο.Τώρα είπα να ασχοληθώ...

Σημερα λοιπόν ανέβηκα ταράτσα και συμπλήρωσα υγρά περίπου 2,5 λίτρα ίσως και παραπάνω με αραίωση οικολογικού υγρού συν νερό κ όχι με παραφλού ,παρατήρησα ότι επάνω έχει 2 βαλβίδες μια αριστερά μια δεξιά, άνοιξα μια απο τις δύο που είχε εξαερωτήρα κ συμπλήρωσα με υγρά για 2-3 δευτερόλεπτα έβγαλε αέρα στην αρχή έπειτα το ξεβίδωσα κ πρόσθεσα σιγα σιγα υγρά κουνώντας το δοχείο για να φεύγει ο αέρας,ελπίζω μην έκανα πατατιά,επίσης παρατήρησα οτι τα σφουγγάρια τα μαύρα γύρω απο τα λάστιχα,μονωτικά δεν ξερω πως λέγονται σχεδόν μου εμειναν στο χερια κ το χρώμα κ ειναι εκτεθειμένα σε κάποια σημεία..

κ ερωτώ θα ζεσταίνει καλύτερα με το αντιψυκτικό όσο αφορα το ρεύμ? φταίνε τα λάστιχα που έχει φθαρει η μόνωση κ δεν ζεσταίνει?επίσης παρατηρησα ότι οι 2 συλλεκτες στα αριστερα άκρα κ απο κάτω είναι θαμποί με υδρατμους,μπορώ να κάνω κάτι γι άυτο τι σημαίνει?

Ευχαριστω εκ τον προτέρων

Τα 2,5 λίτρα που χάθηκαν μέσα σε ένα χρόνο δεν είναι φυσιολογικά. Σε συνδυασμό με τους υδρατμούς που έχεις στο συλλέκτη είναι ένδειξη για διαρροή. 

 

Ωστόσο το πώς λειτουργεί το κλειστό κύκλωμα, δεν έχει άμεση σχέση με το πόσο μένει το ζεστό νερό μέσα. Όμως, μπορεί να έχει έμμεση, αφού αν ζεσταίνει καλύτερα με τον ήλιο, έχει περισσότερο ζεστό νερό μέσα και σου φαίνεται ότι κρατάει και πιο πολύ.

Γιατί όταν ανοίγεις για 20-30 λεπτά το ρεύμα, δε ζεσταίνονται στην πραγματικότητα τα 160 λίτρα, αλλά πολύ λιγότερα, που κατόπιν αραιώνουν και γίνεται όλο χλιαρό το νερό. Αν θες να τσεκάρεις τη μόνωση, άσε το ρεύμα 2 ώρες για να ζεστάνει όλο το νερό. Αν ζεσταίνει και πάλι λίγο, τσέκαρε μήπως είναι πολύ χαμηλά ρυθμισμένος ο θερμοστάτης.

 

Όταν βιδώνεις-ξεβιδώνεις για να συμπληρώσεις, να προσέχεις να κρατάς κόντρα στις τάπες που λύνεις με ένα δεύτερο κλειδί, για να μην ξεκολλήσεις το σωλήνα από μέσα. 

 

Τα λάστιχα που σου έφυγαν δεν είναι τίποτα σοβαρό για να επηρεάσει τη μόνωση, ωστόσο μπορείς να τα αντικαταστήσεις με σιλικόνη για καλύτερη στεγανοποίηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2,5 λίτρα που χάθηκαν μέσα σε ένα χρόνο δεν είναι φυσιολογικά. Σε συνδυασμό με τους υδρατμούς που έχεις στο συλλέκτη είναι ένδειξη για διαρροή. 

 

Ωστόσο το πώς λειτουργεί το κλειστό κύκλωμα, δεν έχει άμεση σχέση με το πόσο μένει το ζεστό νερό μέσα. Όμως, μπορεί να έχει έμμεση, αφού αν ζεσταίνει καλύτερα με τον ήλιο, έχει περισσότερο ζεστό νερό μέσα και σου φαίνεται ότι κρατάει και πιο πολύ.

Γιατί όταν ανοίγεις για 20-30 λεπτά το ρεύμα, δε ζεσταίνονται στην πραγματικότητα τα 160 λίτρα, αλλά πολύ λιγότερα, που κατόπιν αραιώνουν και γίνεται όλο χλιαρό το νερό. Αν θες να τσεκάρεις τη μόνωση, άσε το ρεύμα 2 ώρες για να ζεστάνει όλο το νερό. Αν ζεσταίνει και πάλι λίγο, τσέκαρε μήπως είναι πολύ χαμηλά ρυθμισμένος ο θερμοστάτης.

 

Όταν βιδώνεις-ξεβιδώνεις για να συμπληρώσεις, να προσέχεις να κρατάς κόντρα στις τάπες που λύνεις με ένα δεύτερο κλειδί, για να μην ξεκολλήσεις το σωλήνα από μέσα. 

 

Τα λάστιχα που σου έφυγαν δεν είναι τίποτα σοβαρό για να επηρεάσει τη μόνωση, ωστόσο μπορείς να τα αντικαταστήσεις με σιλικόνη για καλύτερη στεγανοποίηση. 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφοριές .

Πριν ενα χρόνο που μου άλλαξε την αντίσταση και υγρά ο υδραυλικός στην 1 ωρα και 10 λεπτά με το ρεύμα έκαναν 2 άτομα μπάνιο  

 Κάτι άλλο που ξέχασα ,

νομίζω για δευτερόλεπτα υπήρχε μια αισθητή διαφορά θερμοκρασίας νερού δλδ με μόνο το ζεστό σαν να έγινε χλιαρό και μετά από λίγο να ζεστάθηκε λίγο πιο πολύ,  με κλειστό το ρεύμα μιλάω πάντα , κάτι σαν σκωτσέζικο ντούζ light θα το λέγα   :shock: και όντως με τον ήλιο έχει υπερβολικά καυτό νερό τους καλοκαιρινούς μήνες πάντα , τώρα όσο ήλιο και να έχει είτε ανοίγεις το κρύο είτε το ζεστό ένα και το αυτό..σε αυτό μπορεί να έφταιγαν και τα υγρά βέβαια που συμπληρώθηκαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τις πληροφοριές .

Πριν ενα χρόνο που μου άλλαξε την αντίσταση και υγρά ο υδραυλικός στην 1 ωρα και 10 λεπτά με το ρεύμα έκαναν 2 άτομα μπάνιο  

 Κάτι άλλο που ξέχασα ,

νομίζω για δευτερόλεπτα υπήρχε μια αισθητή διαφορά θερμοκρασίας νερού δλδ με μόνο το ζεστό σαν να έγινε χλιαρό και μετά από λίγο να ζεστάθηκε λίγο πιο πολύ,  με κλειστό το ρεύμα μιλάω πάντα , κάτι σαν σκωτσέζικο ντούζ light θα το λέγα   :shock: και όντως με τον ήλιο έχει υπερβολικά καυτό νερό τους καλοκαιρινούς μήνες πάντα , τώρα όσο ήλιο και να έχει είτε ανοίγεις το κρύο είτε το ζεστό ένα και το αυτό..σε αυτό μπορεί να έφταιγαν και τα υγρά βέβαια που συμπληρώθηκαν. 

Ίσως να άνοιξε μια άλλη βρύση την ώρα που έκανες μπάνιο και σου κρύωσε το νερό για λίγο.

Σε μία ώρα και 10 λεπτά έπρεπε να είχε πολύ ζεστό νερό ώστε να κάνουν 2 άτομα μπάνιο άνετα (με μια φυσιολογική κατανάλωση). Αν παραμείνει το πρόβλημα τσέκαρε ότι ο θερμοστάτης είναι ρυθμισμένος στους 60βαθμούς τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα - Solar Keymark

 

 

Πολλοί άνθρωποι όταν έρχεται η επιλογή να αγοράσουν ηλιακό θερμοσίφωνα, νομίζω πως νιώθουν μπερδεμένοι με τις τόσες μάρκες, με τις τόσο διαφορετικές τιμές και στην ουσία καταντάει ένα δύσκολο θέμα η επιλογή ενός καλού ηλιακού θερμοσίφωνα, προσαρμοσμένο στις ανάγκες τους.

Παρακάτω θα προσπαθήσω να αναλύσω πως με βάση τα διεθνή πιστοποιητικά Solar Keymark κάποιος μπορεί να επιλέξει έναν ηλιακό θερμοσίφωνα και να μπορέσει να επιλέξει με βάση την απόδοση και το κόστος του ηλιακού.

 

Παρακάτω θα το αναλύσω με βήματα, όσο πιο απλά γίνεται, ώστε να καθαρίσει το πέπλο της επιλογής και να γίνει ένα απλό θέμα, ακόμα και για κάποιον ο οποίος δεν έχει εντριφήσει εις βάθος στο θέμα αυτό.

 

 

Το πρώτο βήμα είναι η επίσκεψη σε δύο websites.

Αυτό που ψάχνουμε είναι να δούμε τα πιστοποιητικά για τις αποδόσεις.

 

http://solarkey.dk/solarkeymarkdata/qSystemCertificates/ShowQSystemCertificatesTable.aspx

http://www.dincertco.tuv.com/search/companies_with_product?locale=en&title_id=323

 

Ξεκινώντας πχ. από το πρώτο site, επιλέγουμε Country Code GR για να δούμε τους Ελληνικούς πιστοποιημένους ηλιακούς θερμοσίφωνες.

 

Καλησπέρα. Μία βοήθεια και μία γνώμη από τους καλύτερα γνωρίζοντες.

 

1) Με βάση τον παραπάνω αναλυτικό οδηγό του φίλου (δεν τον αντιγράφω όλο), έψαξα αλλά δε βρήκα στο http://solarkeymark.dk/ πιστοποιήσεις της Nobel για τα μοντέλα της Classic. Σε αντίθεση με τα Aelios και Apollon που βρήκα κανονικά. Έχει βρει κανείς; Θέλω να δω τι συντελεστή απόδοσης fsol% έχουν.

 

 

2) Glass vs Inox

 

πχ.

https://www.skroutz.gr/s/2797387/Nobel-Classic-200lt-4m2-Glass.html

911€

vs

https://www.skroutz.gr/s/2874575/Nobel-Classic-200lt-4m2-Inox.html

1.191€

 

ή

 

https://www.skroutz.gr/s/2794926/Helioakmi-Megasun-Glass-200E-4-20m-Επιλεκτικός.html

920€

vs

https://www.skroutz.gr/s/3177335/Helioakmi-Megasun-Inox-200E-4-20m-Επιλεκτικός.html

1.125€

 

Πιστεύετε ότι αξίζουν τα ~ 200-280€ παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μία βοήθεια και μία γνώμη από τους καλύτερα γνωρίζοντες.

 

1) Με βάση τον παραπάνω αναλυτικό οδηγό του φίλου (δεν τον αντιγράφω όλο), έψαξα αλλά δε βρήκα στο http://solarkeymark.dk/ πιστοποιήσεις της Nobel για τα μοντέλα της Classic. Σε αντίθεση με τα Aelios και Apollon που βρήκα κανονικά. Έχει βρει κανείς; Θέλω να δω τι συντελεστή απόδοσης fsol% έχουν.

Ο Aelios ειναι οικονομικη σειρα. Γνωριζω οτι ο classic με τον apollon εχουν τον ιδιο συλλεκτη.. Γιατι δεν παιρνεις την εταιρια να ρωτησεις?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...