Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλη σας μερα,

ειμαι σε αναζητηση ηλιακου και εχω <<χαθει>>

ΖΗΤΟΥΜΕΝΑ

200 lit ,τριπλης ενεργειας τοποθετηση σε ταρατσα στην ΑΤΤΙΚΗ

ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ

1200  EYRO PLUS

 

ΖΗΤΩ τη βοηθεια σας

στον τυπο του συλλεκτη χαλκινος ανοξειδωτος κλπ (προσανατολιζομαι στο χαλκινο αν και δεν υπαρχουν πολλες εταιρειες που τον κατασκευαζουν)

τυπος και μεγεθος συλλεκτη

καθως και οποιαδηποτε αλλη πληροφορια   που εκτιματε οτι θα μου φανει χρησιμη

 σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mic60 ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ: οι αποριες που εχεις, οπως εγω, οπως οι περισσοτεροι υποψηφιοι αγοραστες,

ΔΕΝ αφορουν το ΣΥΛΛΕΚΤΗ (ενα ή δυο τεμαχια) του ηλιακου αλλά το ενα και μοναδικο

BOILER / δοχειο θερμανσης ζεστου νερου (εάν θα ειναι  glass, ή ανοξειδωτο, ή χαλκινο κ.λ.π.)...

Ξεκιναμε απο εδω ή εδω για περισσοτερες λεπτομερειες.

Ειδικα για INOX σ εμενα συνεστησαν MALTEZOS, ακριβοι μεν - αξιοπιστοι δε! Γενικα επισης υπαρχουν οι SONNE ,  Nobel κοκ

Στις τιμες ξεκινας με συγκριση μεσω skroutz.gr και bestprice.gr και να ξερεις οτι συνηθως δεν περιλαμβανονται τα εξοδα μεταφορας, εγκαταστασης , αρκετα εξαρτηματα...

 

ΥΓ

οταν λες Αττικη, αλλο να εισαι στη Γλυφαδα κι εντελως αλλο στους Θρακομακεδονες,  εαν μιλαμε για αποδοση οχι για τα μεταφορικα.

Επεξ/σία από manoula
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας.εχω ενα προβλημα με τον ηλιακο μοθ.αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα τον ευχαριστουσα...

λοιπον εχω εναν ηλιακο Wilco και ενω η πλακα ζεσταινει το μποιλερ δεν εχει καθολου ζεστο νερο.τι φταιει σε αυτην την περιπτωση...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μικρό ρελέ ισχύος, ράγας, όχι βιομηχανικού τύπου, ένα 40Α της schneider (2 επαφών). Αλλά το έχω σε δικό του πινακακι μέσα στο πατάρι, λόγω άλλων εγκαταστάσεων εμένα με βόλευε να μπεί εκεί, αλλά κάλλιστα μπαίνει και στον κεντρικό πίνακα. Θέλει έξτρα καλώδια προς τον ηλιακό, αν θες αύριο σου ανεβάζω ένα σχηματικό.

 

Κατάλαβα, δε χρειάζεται. Απλά πρέπει να είσαι πολύ μερακλής με το μαστόρεμα για να καθίσεις να το κάνεις αυτό έξτρα για να προστατέψεις το θερμοστάτη. 

 

καλησπερα σας.εχω ενα προβλημα με τον ηλιακο μοθ.αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα τον ευχαριστουσα...

λοιπον εχω εναν ηλιακο Wilco και ενω η πλακα ζεσταινει το μποιλερ δεν εχει καθολου ζεστο νερο.τι φταιει σε αυτην την περιπτωση...???

Άρχισε συμπληρώνοντας υγρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα, δε χρειάζεται. Απλά πρέπει να είσαι πολύ μερακλής με το μαστόρεμα για να καθίσεις να το κάνεις αυτό έξτρα για να προστατέψεις το θερμοστάτη.

 

Ο επαγγελματιας (προϊστάμενος ηλεκτρολόγος σε κρουαζιερόπλοια) που το εκανε, ο μπαμπάς δηλαδη, ήταν όντως μερακλής.

Ειναι διπλος ο ρόλος του ρελέ...προστασία του θερμοστάτη αλλά και τρόπος να λειτουργήσει ο θερμοσίφωνας μέσω απλού και φθηνού χρονοδιακόπτη πρίζας.

Εκείνος το είχε με τον χρονοδιακόπτη πρίζας που λέω, εγώ θα το αναβαθμίσω με ασύρματη λειτουργία με το sonoff.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη οικονομικα θα ξεφυγουμε πολυ, εαν βαλουμε ποιοτικο inox, καταληγω πλεον ΙΣΩΣ σε 

Μαλτεζο GLASS 160 lt επιλεκτικο, διπλης για ταρατσα.

Λεω να ζητησω, μετα απο δωρεαν επιτοπου εκτιμηση απο κοντινο συνεργατη, μια προσφορα συνολικα με ΟΛΑ τα επιπλεον εξοδα μεσα.

Για πειτε μου την γνωμη σας παρακαλω...

;)

Επεξ/σία από manoula
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχετε να προτείνετε μια οικονομική λύση μονο για Boiler;

Τρύπησε το solar star 12ετίας και ψάχνω για αντικατάσταση.

Μου πρότειναν του Αντωνακάκη 200ltr (glass) στα ~250€ + εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Θα ήθελα τη βοήθειά σας εχω αγοράσει τον παρακάτω ηλιακό maltezos http://www.skroutz.gr/s/7119810/Maltezos-GL-125-SAC-100x150.html εδω και 15 ημέρες και δεν είμαι καθολου ευχαριστημένος. Δεν έχει καυτό νερό ουτε μία ημέρα. Σήμερα που είχε ηλιοφάνεια πάλι είχε χλιαρό νερό και με ένα άτομο που έκανα μπάνιο πάγωσε. Από το πρωί μέχρι τις 14:00 δεν έχει καθόλου σκιά μετά τις 14 ξεκινάει αλλά μέχρι και τις 15 καλύπτεται το 50% της επιφάνειας. Για αρχή θα ήθελα να μου πείτε, οποίος έχει φυσικά χρόνο, εάν είχατε ζεστό νερό σήμερα για να συγκρινω θα μιλήσω με την εταιρεία από Τρίτη να δω τι φταίει.

 

Καλησπέρα,

 

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε αφού ήρθε η εταιρεία και πρόσθεσε περίπου 0,8L υγρό.Δεν πήρα κάποια πειστική απάντηση γιατί έγινε αυτό. Πλέον σήμερα είχα 45 βαθμούς.

 

Ευχαριστώ πολύ για όσους με βοήθησαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

Επειδη θα ηθελα να προβώ σε αγορα ηλιακου 160αρι και σκεφτομαι τις 36ατοκες του κωτσοβολου χωρις να γνωριζω πολλα θα ηθελα σας παρακαλω να μου πειτε αν αξιζουν οι 2 εταιρειες που εμπορεύεται.. Ο ενας 160αρης που ειδα ειναι ο calpak giga xs και ο αλλος ειναι της solartherm.. Εχουν αρκετη διαφορα στα λεφτα..Αξιζει? Τι θα προτείνατε?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

Επειδη θα ηθελα να προβώ σε αγορα ηλιακου 160αρι και σκεφτομαι τις 36ατοκες του κωτσοβολου χωρις να γνωριζω πολλα θα ηθελα σας παρακαλω να μου πειτε αν αξιζουν οι 2 εταιρειες που εμπορεύεται.. Ο ενας 160αρης που ειδα ειναι ο calpak giga xs και ο αλλος ειναι της solartherm.. Εχουν αρκετη διαφορα στα λεφτα..Αξιζει? Τι θα προτείνατε?

Ευχαριστω!

Kάνε αναζήτηση στο θρεντ με τις μάρκες για πληροφορίες.

Αν η χρηματοδότηση είναι σημαντικός παράγοντας, θα σου έλεγα αφενός να δεις πόσο κάνουν οι ίδιοι (ή αντίστοιχοι) ηλιακοί και σε άλλα καταστήματα και αφετέρου να ψάξεις και αλλού για δυνατότητα δόσεων. Τουλάχιστον μέχρι 12 άτοκες κάνουν πολλοί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαιρι σκεπαζουμε τους συλλεκτες τοσο οσο να μην μας αποδιδει υψηλες θερμοκρασιες..

Εγω αυτο κανω και στα 7 χρονια δεν εχω κανει ποτε συντηρηση..!

Αποδοση τον χειμωνα 100%!!!

Θετικα:

-Δεν συμπληρωνεις υγρα

-Δεν θα σας βγαλει διαρροες γιατι δεν σηκωνει πιεσεις..

-Οι υψηλες θερμοκρασιες σε συνδυασμο με τα αλατα φθειρουν το μποιλερ(διατρηση)

Σε γενικα πλαισια αυξανεις την αξιοπιστια του μηχανηματος στο επακρο..!

Θεωρω οτι ο κοσμος τα ξερει αλλα βαριεται την διαδικασια σκεπασματος-ξεσκεπασματος.

Ενας υδραυλικος μου κανει ναι αλλα αμα το κανουν ολοι αυτο δεν θα χουμε εμεις δουλεια!!!

Απο κει και περα δωστε βαση στην καλη μονωση του μποιλερ και στα τμ του συλλεκτη(παντα επιλεκτικο) σε σχεση με τα λιτρα..

πχ για 160λ 3τμ και οχι 2τμ και ας λεει η εταιρια ειναι αποδοτικος.. γιατι ξερω περιπτωση κατοχος με παραπονα στην

αποδοση.. εβαλε περισσοτερα τμ και τωρα ειναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαιρι σκεπαζουμε τους συλλεκτες τοσο οσο να μην μας αποδιδει υψηλες θερμοκρασιες..

Εγω αυτο κανω και στα 7 χρονια δεν εχω κανει ποτε συντηρηση..!

Αποδοση τον χειμωνα 100%!!!

Θετικα:

-Δεν συμπληρωνεις υγρα

-Δεν θα σας βγαλει διαρροες γιατι δεν σηκωνει πιεσεις..

-Οι υψηλες θερμοκρασιες σε συνδυασμο με τα αλατα φθειρουν το μποιλερ(διατρηση)

Σε γενικα πλαισια αυξανεις την αξιοπιστια του μηχανηματος στο επακρο..!

Θεωρω οτι ο κοσμος τα ξερει αλλα βαριεται την διαδικασια σκεπασματος-ξεσκεπασματος.

Ενας υδραυλικος μου κανει ναι αλλα αμα το κανουν ολοι αυτο δεν θα χουμε εμεις δουλεια!!!

Απο κει και περα δωστε βαση στην καλη μονωση του μποιλερ και στα τμ του συλλεκτη(παντα επιλεκτικο) σε σχεση με τα λιτρα..

πχ για 160λ 3τμ και οχι 2τμ και ας λεει η εταιρια ειναι αποδοτικος.. γιατι ξερω περιπτωση κατοχος με παραπονα στην

αποδοση.. εβαλε περισσοτερα τμ και τωρα ειναι οκ.

Μια διευκρίνηση:

Το σκέπασμα όντως βοηθάει στη μείωση της καταπόνησης και την απώλεια υγρών του εσωτερικού κυκλώματος το καλοκαίρι, όμως δεν αντικαθιστά την αλλαγή ανοδίου που γίνεται στη συντήρηση για προστασία από ηλεκτρόλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...