Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες,

 

Μια γρήγορη ερώτηση, αυτό το υγρό κάνει για συμπλήρωση σε ηλιακό κλειστού κυκλώματος?

 

Το πήρα από το Praktiker, μου είπαν ότι κάνει, αλλά δεν βλέπω να γράφει πάνω τίποτα για θερμοσίφωνες

 

TbwgDI4.jpg

 

 

OU6WuG8.jpg

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παίδες,

 

Μια γρήγορη ερώτηση, αυτό το υγρό κάνει για συμπλήρωση σε ηλιακό κλειστού κυκλώματος?

 

Το πήρα από το Praktiker, μου είπαν ότι κάνει, αλλά δεν βλέπω να γράφει πάνω τίποτα για θερμοσίφωνες

 

Όπως θα δεις και σε προηγούμενες απαντήσεις (κάνε μια απλή αναζήτηση), το υγρό που μπαίνει στους ηλιακούς είναι η προπυλενογλυκόλη και όχι η αιθυλενογλυκόλη που είναι αρκετά πιο τοξική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσανατολίζομαι σε αγορά και τοποθέτηση ηλιακού για διαμέρισμα 3ου ορόφου σε εξαώροφο πολυκατοικία

Μέχρι τώρα υπήρχε μόνο απλός ηλεκτρικός θερμοσίφωνας

Σκοπευω να πάρω συνολική προσφορά το ερχόμενο σαββατοκύριακο

 

Έχω όμως κάποιες ερωτήσεις που θέλω να κάνω αν γνωρίζεται δώστε μου τα φώτα σας

 

1. Προσανατολίζομαι για αγορά sonne εμαγιέ. Επίσης λοξοκοιτάζω και το ηλιόθερμο καθώς και το εφάμιλλο ( ; )  assos μια και ανήκει στο ηλιοθερμο

 

2. Οι σωλήνες θα πρεπει να περάσουν από τον ακάλυπτο της πολυκατοικίας που δεν υπάρχει πρόσβαση από μπαλκόνια και να μπουν τρυπήσουν στο ύψος του παταριού του μπάνιου στον 3. Αυτή η διαδικασία μπορεί να γίνει; έχουν σκάλες ή καποιο άλλο τρόπο ανεβάσματος οι τεχνίτες σε αυτές τις περιπτώσεις;

 

3. Πόσο μπορεί να είναι το κόστος τοποθέτησης, σωληνώσεων, και απομάκρυνσης ηλεκτρικού θερμοσίφωνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες,

 

Μια γρήγορη ερώτηση, αυτό το υγρό κάνει για συμπλήρωση σε ηλιακό κλειστού κυκλώματος?

 

Το πήρα από το Praktiker, μου είπαν ότι κάνει, αλλά δεν βλέπω να γράφει πάνω τίποτα για θερμοσίφωνες

 

 

 

 

 

 

Ευχαριστώ

Στις προφυλάξεις λέει "επιβλαβές σε περίπτωση κατάποσης" και άλλες προειδοποιήσεις τοξικότητας.

Σε κανονική λειτουργία δεν έρχεται σε επαφή με το νερό χρήσης, αλλά όμως τα χωρίζει μια λαμαρίνα 2 χιλιοστών, η διάβρωση και το τρύπημα της οποίας είναι η πιο συνηθισμένη αιτία που αλλάζουμε θερμοσίφωνα.

Δυστυχώς όχι μόνο το δίνουν τα καταστήματα και το χρησιμοποιούν οι υδραυλικοί για αυτή τη χρήση, αλλά μερικά μπουκάλια το γράφουν κιόλας επάνω.

Ψάξε για υγρό με προπυλενογλυκόλη, αν και φοβάμαι ότι υπάρχει ήδη στο θερμοσίφωνά σου αιθυλενογλυκόλη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες,

 

Μια γρήγορη ερώτηση, αυτό το υγρό κάνει για συμπλήρωση σε ηλιακό κλειστού κυκλώματος?

 

Το πήρα από το Praktiker, μου είπαν ότι κάνει, αλλά δεν βλέπω να γράφει πάνω τίποτα για θερμοσίφωνες

 

 

Ευχαριστώ

 

 

ΟΧΙ ειναι αντιψυκτικο για αμαξια γραφει "ΑΙΘΥΛΕΝΟΓΛΥΚΟΛΗ " .

Για ηλιακο απαιτειται θερμικό υγρό "προπυλενογλυκόλη".

Η προπυλενογλυκόλη είναι το αντιπηκτικό, που χρησιμοποιείται συνηθέστερα στα κυκλώματα των ηλιακών συλλεκτών, διότι δεν είναι τοξική και έτσι δεν δημιουργείται κίνδυνος, αν, από κάποια αστοχία της εγκατάστασης, αναμειχθεί με το νερό χρήσης. Αυτό που κατα κόρον βάζουν οι φίλοι μας υδραυλικοί στα ηλιακά είναι παραφλού από το βενζινάδικο, δηλαδή, ΑΙΘΥΛΕΝΟΓΛΥΚΟΛΗ σαν και αυτο που σου πλασαρανε στο Praktiker  :

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσανατολίζομαι σε αγορά και τοποθέτηση ηλιακού για διαμέρισμα 3ου ορόφου σε εξαώροφο πολυκατοικία

Μέχρι τώρα υπήρχε μόνο απλός ηλεκτρικός θερμοσίφωνας

Σκοπευω να πάρω συνολική προσφορά το ερχόμενο σαββατοκύριακο

 

Έχω όμως κάποιες ερωτήσεις που θέλω να κάνω αν γνωρίζεται δώστε μου τα φώτα σας

 

1. Προσανατολίζομαι για αγορά sonne εμαγιέ. Επίσης λοξοκοιτάζω και το ηλιόθερμο καθώς και το εφάμιλλο ( ; )  assos μια και ανήκει στο ηλιοθερμο

 

2. Οι σωλήνες θα πρεπει να περάσουν από τον ακάλυπτο της πολυκατοικίας που δεν υπάρχει πρόσβαση από μπαλκόνια και να μπουν τρυπήσουν στο ύψος του παταριού του μπάνιου στον 3. Αυτή η διαδικασία μπορεί να γίνει; έχουν σκάλες ή καποιο άλλο τρόπο ανεβάσματος οι τεχνίτες σε αυτές τις περιπτώσεις;

 

3. Πόσο μπορεί να είναι το κόστος τοποθέτησης, σωληνώσεων, και απομάκρυνσης ηλεκτρικού θερμοσίφωνα;

Θα κρεμάσουν τους σωλήνες - καλώδιο και θα τα πιάσουν από την τρύπα που θα ανοίξουν, μην αγχώνεσαι.

 

Το κόστος των σωλήνων ξεκινάει απο 3 ευρώ το μέτρο, αλλά θα στο χρεώσουν κανά 6ρι τουλάχιστον. 

Αντίστοιχα και το καλώδιο, 3-4 ευρώ.

Η εγκατάσταση πάει 60-80 ευρώ σαν εργασία. Για την απομάκρυνση του ηλεκτρικού δε νομίζω να σε χρεώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κρεμάσουν τους σωλήνες - καλώδιο και θα τα πιάσουν από την τρύπα που θα ανοίξουν, μην αγχώνεσαι.

 

Το κόστος των σωλήνων ξεκινάει απο 3 ευρώ το μέτρο, αλλά θα στο χρεώσουν κανά 6ρι τουλάχιστον. 

Αντίστοιχα και το καλώδιο, 3-4 ευρώ.

Η εγκατάσταση πάει 60-80 ευρώ σαν εργασία. Για την απομάκρυνση του ηλεκτρικού δε νομίζω να σε χρεώσουν.

δεν θα πρεπει να καρφωθεί και κατα την διαδρομή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα πρεπει να καρφωθεί και κατα την διαδρομή;

Το πιο σωστό είναι όχι μόνο να καρφωθούν, αλλά να μπουν και σε λούκι. Ωστόσο, αν αυτό δεν είναι εφικτό, αν στερεωθούν καλά και εφόσον είναι σε προστατευμένο μέρος από αέρα και πρόσβαση δε θα έχουν πρόβλημα. 

Ανάλογα με την περίπτωση, θα σου πουν οι τεχνίτες, δεν είναι η πρώτη τέτοια περίπτωση που έχουν αντιμετωπίσει, μη σε αγχώνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κατα κόρον βάζουν οι φίλοι μας υδραυλικοί στα ηλιακά είναι παραφλού από το βενζινάδικο, δηλαδή, ΑΙΘΥΛΕΝΟΓΛΥΚΟΛΗ σαν και αυτο που σου πλασαρανε στο Praktiker  :

 

Δυστυχώς όχι μόνο το δίνουν τα καταστήματα και το χρησιμοποιούν οι υδραυλικοί για αυτή τη χρήση, αλλά μερικά μπουκάλια το γράφουν κιόλας επάνω.

Ψάξε για υγρό με προπυλενογλυκόλη, αν και φοβάμαι ότι υπάρχει ήδη στο θερμοσίφωνά σου αιθυλενογλυκόλη

 

Πάντως και στο skroutz αν κάνει κανείς μια απλή αναζήτηση θα διαπιστώσει ότι τα περισσότερα αντιψυκτικά για ηλιακό, είναι διαλύματα αιθυλενογλυκόλης, ενώ το δικό μου που πήρα πριν από χρόνια από κατάστημα υδραυλικών για αναπλήρωση, δεν γράφει πάνω τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα να εγκαταστήσω ένα δοχείο διαστολής στο ανοιχτό κύκλωμα του ηλιακού μου για προστασία και επειδή στάζει.

Σε ποιο σημείο της εγκατάστασης πρέπει να τον συνδέσω?  Η βαλβίδα εκτόνωσης που ήδη φοράει ο ηλιακός ακυρώνεται η την κρατάω? Αν σε ποιο σημείο μπαίνει?

 

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα να εγκαταστήσω ένα δοχείο διαστολής στο ανοιχτό κύκλωμα του ηλιακού μου για προστασία και επειδή στάζει.

Σε ποιο σημείο της εγκατάστασης πρέπει να τον συνδέσω?  Η βαλβίδα εκτόνωσης που ήδη φοράει ο ηλιακός ακυρώνεται η την κρατάω? Αν σε ποιο σημείο μπαίνει?

 

Σας ευχαριστώ.

Μάλλον εννοείς στο κλειστό κύκλωμα.

Ανάλογα τον ηλιακό, συνήθως μπαίνει στη μία από τις δύο παροχές συμπλήρωσης υγρών. Βαλβίδα εκτόνωσης συνεχίζει να χρειάζεται (και νομίζω ότι αποτελεί επαρκή προστασία από μόνη της)

Το στάξιμο πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι από την έλλειψη δοχείου διαστολής, προσπάθησε να δεις από πού ακριβώς βγαίνει υγρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα να εγκαταστήσω ένα δοχείο διαστολής στο ανοιχτό κύκλωμα του ηλιακού μου για προστασία και επειδή στάζει.

Σε ποιο σημείο της εγκατάστασης πρέπει να τον συνδέσω?  Η βαλβίδα εκτόνωσης που ήδη φοράει ο ηλιακός ακυρώνεται η την κρατάω? Αν σε ποιο σημείο μπαίνει?

 

Σας ευχαριστώ.

Δες ένα νήμα εδώ, απ΄ ότι κατάλαβα καλύτερα να μπαίνει μετά την βαλβίδα ασφαλείας που μπορεί να είναι και αντεπίστροφη, δηλαδή απ' ευθείας στον μποιλερ του ηλιακού, ώστε να απορροφά την αύξηση του όγκου του νερού όταν ζεσταίνεται. 

 

Μάλλον εννοείς στο κλειστό κύκλωμα.

 

Για το κλειστό κύκλωμα, το εγχειρίδιο της Nobel, λέει ότι το μποιλερ έχει: Περιμετρικό εναλλάκτη θερμότητας (μανδύας) με εσωτερικό δοχείο διαστολής.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάλυψη από τον ήλιο αν δεν χρησιμοποιείται συχνά τι προτείνετε; Κάπου είχα διαβάσει ότι σε περίπτωση που είναι ένας ενιαίος συλλέκτης καλύτερα να σκεπάζεις το πάνω (ή μήπως το κάτω; ) τμήμα του όταν θέλεις να περιορίσεις τη θερμοκρασία. Γνωρίζει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα , 

για Αττικη τι θα προτεινατε μεταξυ του Calpak Μark IV και του Maltezos Inox H ? 

Και οι δυο στα 160 L με 2,6m συλλεκτικη επιφανεια .

Σαν τιμη ειναι παραπλησια με μικρη διαφορα . 

Ο πρωτος με 12 χρονια εγγυηση και ψιλα γραμματα για τα σερβις του και ο αλλος με 10 χρονια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...