Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα ,

για Αττικη τι θα προτεινατε μεταξυ του Calpak Μark IV και του Maltezos Inox H ?

Και οι δυο στα 160 L με 2,6m συλλεκτικη επιφανεια .

Σαν τιμη ειναι παραπλησια με μικρη διαφορα .

Ο πρωτος με 12 χρονια εγγυηση και ψιλα γραμματα για τα σερβις του και ο αλλος με 10 χρονια

Kαλησπερα ,

για Αττικη τι θα προτεινατε μεταξυ του Calpak Μark IV και του Maltezos Inox H ?

Και οι δυο στα 160 L με 2,6m συλλεκτικη επιφανεια .

Σαν τιμη ειναι παραπλησια με μικρη διαφορα .

Ο πρωτος με 12 χρονια εγγυηση και ψιλα γραμματα για τα σερβις του και ο αλλος με 10 χρονια

.ποσο στους χρεωνουν?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kαλησπερα , 

για Αττικη τι θα προτεινατε μεταξυ του Calpak Μark IV και του Maltezos Inox H ? 

Και οι δυο στα 160 L με 2,6m συλλεκτικη επιφανεια .

Σαν τιμη ειναι παραπλησια με μικρη διαφορα . 

Ο πρωτος με 12 χρονια εγγυηση και ψιλα γραμματα για τα σερβις του και ο αλλος με 10 χρονια

 

Λεφτα υπαρχουν! Σχεδον 1000 φτανουν. Δηλαδη μερικα φτηνα με 400 ευρω απο σκρουτζ τι διαφορα εχουν; Εννοειτε οτι εχουν απλα δεν θα κανεις ποτε αποσβεση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεφτα υπαρχουν! Σχεδον 1000 φτανουν. Δηλαδη μερικα φτηνα με 400 ευρω απο σκρουτζ τι διαφορα εχουν; Εννοειτε οτι εχουν απλα δεν θα κανεις ποτε αποσβεση.

 

Το "λεφτά υπάρχουν" θεωρώ ότι θα ήταν πιο ρεαλιστικό να το παραθέσεις σε αντίστοιχα νήματα για αιφόνια, όπου το σχεδόν 1000άρικο κάνει από μόνο του το κινητό. Και μάλιστα το όφελος (απόσβεση) απλά δεν υφίσταται. Άσε που οι χρήστες το αλλάζουν κάθε 1,2,3 χρόνια (πάει το 1000άρικο).

Επίσης μπορείς να το αναφέρεις και στο auto/moto section όπου κι εκεί τα 1000άρικα (δεκάδες) πάνε κι έρχονται.

Στο θέμα ηλιακός θεωρώ ότι αξίζει να φύγει κανείς από το φτηνιάρικο, έτσι ώστε να μην χρειάζεται κάθε 3 ή 4 χρόνια αλλαγή στο δοχείο, αρκεί βέβαια να το ψάξει ώστε αυτό που θα πάρει να είναι κάτι παραπάνω από σκέτη "φίρμα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.ποσο στους χρεωνουν?

Απο 1000 μεχρι 1150 χωρις εγκατασταση .

 

Το θεμα παιδια δεν ειναι να πουμε αν υπαρχουν λεφτα ή οχι ... 

Αλλα αν καποιος εχει γνωση στο θεμα να πει την γνωμη του ή ακομα και την εμπειρια του . 

 

Για "φθηνο" ηλιακο δεν παω γιατι δινουν 5 χρονια εγγυηση και για να μπορω να εχω καπως το κεφαλι μου ησυχο οτι για 10 χρονια δεν θα χρειαστει κατι λεω να παω σε κατι πιο "επωνυμο" με βαση οσα εχω διαβασει εδω .

Λεφτα υπαρχουν! Σχεδον 1000 φτανουν. Δηλαδη μερικα φτηνα με 400 ευρω απο σκρουτζ τι διαφορα εχουν; Εννοειτε οτι εχουν απλα δεν θα κανεις ποτε αποσβεση.

Προτιμω να μην ρισκαρω να χρειαστει κατι στα 6-7 χρονια και να δωσω αλλα 400 για αλλαγη ( μιας και δεν δινουν τοσα χρονια εγγυηση ... )  και επισης προτιμω να εχει καποιες πιστοποιησεις 

http://www.solarkeymark.dk

Βαλε Country και GR και θα καταλαβεις τι εννοω ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο 1000 μεχρι 1150 χωρις εγκατασταση .

 

Το θεμα παιδια δεν ειναι να πουμε αν υπαρχουν λεφτα ή οχι ...

Αλλα αν καποιος εχει γνωση στο θεμα να πει την γνωμη του ή ακομα και την εμπειρια του .

 

Για "φθηνο" ηλιακο δεν παω γιατι δινουν 5 χρονια εγγυηση και για να μπορω να εχω καπως το κεφαλι μου ησυχο οτι για 10 χρονια δεν θα χρειαστει κατι λεω να παω σε κατι πιο "επωνυμο" με βαση οσα εχω διαβασει εδω .

 

Προτιμω να μην ρισκαρω να χρειαστει κατι στα 6-7 χρονια και να δωσω αλλα 400 για αλλαγη ( μιας και δεν δινουν τοσα χρονια εγγυηση ... ) και επισης προτιμω να εχει καποιες πιστοποιησεις

http://www.solarkeymark.dk

Βαλε Country και GR και θα καταλαβεις τι εννοω ...

Παρε ηλιακο ΞΑΦΗΣ απο κατερινη.βαλε διπλα διπλα τα χαρακτηριστικα και αν δεις κατι παραπανω απο αυτους που προανεφερες δεκτο να δωσεις 1100.ενω με τεραστια χαμηλοτερη τιμη θα παρεις ακριβως τον ιδιο ηλιακο.αυτην ειναι η αποψη μου μετα απο παρα παρα πολυ ψαξιμο γιατι εβαλα και εγω πριν 3 χρονια στο πατρικο μου..και περυσι εβαλε ο σπιτονοικοκυρης στο διαμερισμα που νοικιαζω με 1000 ευρω 160 λιτρα γιατι προτιμησε κατι επωνυμο.επεσε και αυτος στο γνωστο τρυπακι.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους! 

Πρόσφατα ανακάλυψα ότι ο ηλιακός που έχω Φυρογένης 170 λίτρων 20 ετίας χάνει νερά ο συλλέκτης, 2 πάνελ 1,21χ1,21 έκαστο.

Διαβάζοντας εδώ ανακάλυψα ότι γίνετε συντήρηση στους ηλιακούς πράγμα το οποίο δεν γνώριζα και δεν τον συντήρησα ποτέ, πέραν του να συμπληρώνω αντιψυκτικό υγρό μόνος μου.(είναι αυτό που λένε η άγνοια σκοτώνει) .

 

Άρχισα το ψάξιμο να δώ τι θα κάνω και έφτασα στο σημείο να μην μπορώ να βγάλω ένα συμπέρασμα, απλά μπερδεύτικα περισσότερο.

 

Οι ανάγκες μου είναι σταθερά για 2 άτομα και κάποιες φορές το χρόνο 3 άτομα, η περιοχή μου είναι Βριλήσσια και πιστεύω ότι χρειάζομαι έναν ηλιακό εως 160 λίτρα. Η σκέψη να αντικαταστήσω μόνο το συλλέκτη δεν ξέρω αν είναι καλή δεδομένου ότι δεν ξέρω αν έχει αντοχή πλέον ο λέβητας, ας με βοηθήσει κάποιος σε αυτό!

 

Θέλω ο ηλιακός που θα πάρω εφόσον καταλήξω στην αγορά νέου να είναι αποκλειστικά Ελληνικός, δεν δίνω δεκάρα σε ξένα προιόντα όπου μπορώ! 

Ψάχνοντας βρήκα τους MASTERSOL  που κατασκευάζονται στην Πάτρα και διατίθενται σε καλές τιμές, για παράδειγμα 

 

https://www.multiclima.gr/?section=4020&language=el_GR&itemid1634=4418&detail1634=1

 

Τιμή: 387,08 €
Τιμή με ΦΠΑ: 479,98 €
 
BOILER (θερμοδοχείο) Λίτρα θερμοδοχείου 160 Τύπος θερμοδοχείου Κλειστού κυκλώματος - διπλής ενέργειας Εσωτερικό περίβλημα θερμοδοχείου  Duro Glass (Bayer) κατά DIN 4753 ψημένο  σε  830oC Εξωτερικό περίβλημα θερμοδοχείου  Inox (ανοξείδωτο) Πάχος χάλυβα 3mm Ευρωπαϊκός χάλυβας 1204 V.E. Μόνωση θερμοδοχείου  Πολυουρεθάνη πάχους 6cm & πυκνότητας 42kg/m3 Συνδέσεις  Ορειχάλκινες βαρέως τύπου Ηλεκτρική αντίσταση b41d3c2ec486020e99721529fd133c1c8adcac97 Ηλιακοί συλλέκτες Τύπος συλλέκτη Επιλεκτικός αλουμινίου - τιτανίου Συλλεκτική επιφάνεια 3,0μ2 Υδροσκελετός  Χαλκός Φ22 & Φ8 Πλαίσιο Αλουμινίου μονοκόματο Πλάτη  0,5mm φύλλο αλουμινίου Μόνωση  Διπλή ορυκτοβάμβακα 4cm Βαθμός απόδοσης  Πολυουρεθάνη 6cm Αριθμός συλλεκτών 2

 

Θα ήθελα τη βοήθεια σας αν μπορεί κάποιος να τον αξιολογήση και προτάσεις για κάτι αντίστοιχο που να μην ξεπερνά τα 800 ευρώ.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, συγχαρητήρια για την επιλογή σου να προτιμάς ελληνικά προϊόντα. Ειδικά στους ηλιακούς, η επιλογή σου σε ελληνικά είναι και πιο ασφαλής.

Κοίταξα για τους Mastersol, αλλά δεν μπόρεσα να επιβεβαιώσω πού κατασκευάζονται, δεν κατάλαβα ότι είναι κατασκευαστής η συγκεκριμένη εταιρεία. 

Στα χρήματα που κινείσαι παίρνεις τύπου glass 160lt, ψάξε κάτι από επώνυμο κατασκευαστή σε αυτή την κατηγορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα
Τα Mastersol και γενικά τα ηλιακά αυτής της τιμής δεν κατασκευάζονται στην Ελλαδα.
Χώρες παραγωγής είναι συνήθως τα Σκόπια και η Βουλγαρία...γι αυτό και αξίζουν τόσο. 

Ακριβώς τα συγκεκριμένα δεν ξέρω που κατασκευάζονται αλλά στην Πάτρα είμαι 90% σίγουρος ότι δεν κατασκευάζονται .
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, συγχαρητήρια για την επιλογή σου να προτιμάς ελληνικά προϊόντα. Ειδικά στους ηλιακούς, η επιλογή σου σε ελληνικά είναι και πιο ασφαλής.

Κοίταξα για τους Mastersol, αλλά δεν μπόρεσα να επιβεβαιώσω πού κατασκευάζονται, δεν κατάλαβα ότι είναι κατασκευαστής η συγκεκριμένη εταιρεία. 

Στα χρήματα που κινείσαι παίρνεις τύπου glass 160lt, ψάξε κάτι από επώνυμο κατασκευαστή σε αυτή την κατηγορία.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας, θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερα και αν μπορείτε εσείς να μου πείτε ονομαστικά τους έλληνες κατασκευαστές, θα μου εξοικονομούσε πολύ χρόνο. Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα αυτό αν έχετε γνώση ποιές είναι οι εταιρείες αυτές. Ευχαριστώ και πάλι!

 

Καλησπέρα
Τα Mastersol και γενικά τα ηλιακά αυτής της τιμής δεν κατασκευάζονται στην Ελλαδα.
Χώρες παραγωγής είναι συνήθως τα Σκόπια και η Βουλγαρία...γι αυτό και αξίζουν τόσο. 

 

Ακριβώς τα συγκεκριμένα δεν ξέρω που κατασκευάζονται αλλά στην Πάτρα είμαι 90% σίγουρος ότι δεν κατασκευάζονται .

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, θα ήθελα αν ξέρετε ποιές είναι οι Ελληνικές εταιρείες να τις αναφέρεται ονομαστικά και μόνο χωρίς καμιά σύγκριση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ μπερδεμενο το πραγμα .

Υπαρχουν αρκετοι Ελληνες κατασκευαστες που "παραγουν" στην βουλγαρια πολλα προιοντα τους .

Αμα ψαξεις εδω μεσα θα δεις πχ για τους Nobel

http://www.solarthermalworld.org/content/greece-nobel-moves-solar-water-heater-production-bulgaria

 

Εδω θα δεις τις εταιριες με πιστοποιησεις αλλα οχι την χωρα παραγωγης

Βαλε Search text : GR & Filter column : Country code

 

http://www.solarkeymark.dk/


=====================================================

 

ΤΟ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΝ ΟΔΗΓΟΣ

 


Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα - Solar Keymark

 

 

Πολλοί άνθρωποι όταν έρχεται η επιλογή να αγοράσουν ηλιακό θερμοσίφωνα, νομίζω πως νιώθουν μπερδεμένοι με τις τόσες μάρκες, με τις τόσο διαφορετικές τιμές και στην ουσία καταντάει ένα δύσκολο θέμα η επιλογή ενός καλού ηλιακού θερμοσίφωνα, προσαρμοσμένο στις ανάγκες τους.

Παρακάτω θα προσπαθήσω να αναλύσω πως με βάση τα διεθνή πιστοποιητικά Solar Keymark κάποιος μπορεί να επιλέξει έναν ηλιακό θερμοσίφωνα και να μπορέσει να επιλέξει με βάση την απόδοση και το κόστος του ηλιακού.

Παρακάτω θα το αναλύσω με βήματα, όσο πιο απλά γίνεται, ώστε να καθαρίσει το πέπλο της επιλογής και να γίνει ένα απλό θέμα, ακόμα και για κάποιον ο οποίος δεν έχει εντριφήσει εις βάθος στο θέμα αυτό.

 

Το πρώτο βήμα είναι η επίσκεψη σε δύο websites.
Αυτό που ψάχνουμε είναι να δούμε τα πιστοποιητικά για τις αποδόσεις.

http://solarkey.dk/solarkeymarkdata/qSystemCertificates/ShowQSystemCertificatesTable.aspx

Δεν παιζει πλεον οποτε παμε στο : http://www.solarkeymark.dk/

 

 

&
http://www.dincertco.tuv.com/search/companies_with_product?locale=en&title_id=323

Ξεκινώντας πχ. από το πρώτο site, επιλέγουμε Country Code GR για να δούμε τους Ελληνικούς πιστοποιημένους ηλιακούς θερμοσίφωνες.

 

yDo7k2q.png

 

Παρένθεση: Συνιστώ την αγορά Ελληνικών προϊόντων, μιας και είναι καλύτεροι στην σχέση value/money και εκτός αυτού η τεχνογνωσία των Ελληνικών εταιρειών δεν έχει να ζηλέψει τίποτα των μη Ελληνικών.

Κλείνει η παρένθεση.

Επιλέγοντας GR το site κάνει ανανέωση αυτόματα και εμφανίζει τις Ελληνικές εταιρείες.

Δεν ξέρω για ποιόν λόγο, αλλά κάποιες εταιρείες ενώ εμφανίζονται στο site του Solar Keymark, δεν εμφανίζονται τα πιστοποιητικά τους.

 

aguLo9I.png

 

Οπότε εκεί θα χρειαστεί να τις αναζητήσετε στο δεύτερο site της DIN CERTCO.

 

Έστω θέλουμε να συγκρίνουμε την πρώτη εταιρεία από την λίστα "Μαλτέζος" με κάποια άλλη..Ανοίγοντας το πιστοποιητικό του Μαλτέζου δεν βλέπουμε τίποτα χρήσιμο δυστυχώς, διότι δεν αναφέρει τίποτα περι ενεργειακών μέσα.

Κοίταξα το site της ICIM και δεν βρήκα κάτι.

Το δεύτερο όνομα από την λίστα είναι η Sole.

Στην βιβλιοθήκη της Solar Keymark δεν βλέπουμε κάτι, αλλά βλέπουμε πως είναι πιστοποιημένη από την DIN CERTCO.
Κάνοντας αναζήτηση στην ιστοσελίδα της DIN CERTCO χρησιμοποιώντας το link που παρέθεσα προγενέστερα, βρίσκουμε http://www.dincertco.tuv.com/companies/8202?locale=en

Κοιτάζοντας για Solar Thermal Systems

EUROSTAR 150-1-T200
EUROSTAR 150-1-T200
EUROSTAR 150-1-T200

Τελοσπάντων βλέπω πως τα link δεν ανοίγουν, ούτε στην ιστοσελίδα της DIN CERTCO.

Βλέπω πως τα πιστοποιητικά λήγουν αυτόν τον μήνα και μήπως πρέπει να τα ξανακάνουν..

Πάμε στην επόμενη εταιρεία..HELIONAL..

 

4Bendix.png

 

Βλέπουμε 4 μοντέλα στο πρώτο πιστοποιητικό.

HFPS 120/2
HFPS 150/2
HFPS 200/4
HFPS 250/4



Ηλιακός συλλέκτης
Βλέπουμε πως στα 4 αυτά μοντέλα χρησιμοποιείται ένας τύπος ηλιακού συλλέκτη με διαστάσεις:
Aperture Area (Επιφάνεια του τζαμιού του συλλέκτη): 1.78τ.μ.
Gross Area (Συνολική επιφάνεια που καταλαμβάνει ο συλλέκτης): 1.992 x 0.992 = 1.976 τ.μ.

Boiler ηλιακού χωρητικότητες
Βλέπουμε πως στα 4 αυτά μοντέλα χρησιμοποιούνται δεξαμενές με χωρητικότητες:
120L
150L
200L
250L
Οι παραπάνω χωρητικότητες είναι οι πραγματικές χωρητικότητες των boiler.

Θα δείτε αργότερα γιατί υπογραμμίζω ότι υπογραμμίζω.

 

Πηγαίνοντας στην επόμενη σελίδα βλέπουμε τα αποτελέσματα για το HFPS120/2

Βλέπουμε πως χρησιμοποιείται ένας συλλέκτης FPS 2.0 στα 120L και τα 150L, και δύο συλλέκτες FPS 2.0 στα 200L και τα 250L.

 

6kRO3XN.png

 

Βλέπουμε τέσσερις πόλεις στην αριστερή στήλη, όπου αυτή που μας ενδιαφέρει είναι η Αθήνα.
Ενώ από πάνω βλέπουμε L/d (Κατανάλωση σε Λίτρα Ζεστού Νερού Χρήσης 45 βαθμών κελσίου / Ημέρα έτους) 50L/d, 80L/d και 110L/d.
Το σημαντικό επίσης είναι ο συντελεστής fsol% (Solar Fraction) που σημαίνει Ποσοστό Ηλιακής Κάλυψης.

Συνδυάζοντας τώρα το ζουμί, ΑΝ πάρω τον HFPS 120/2 κ τον βάλω στην ταράτσα μου στην Αθήνα να κοιτάει Νότια με κλίση 45 μοίρες:
ΑΝ σκοπεύω να καταναλώνω ΚΑΘΕ μέρα του έτους:
-50 Λίτρα ΖΝΧ, ο ήλιος θα μου δώσει το 92% της ενέργειας. = 46L δωρεάν από τον ήλιο..
-80 Λίτρα ΖΝΧ, ο ήλιος θα μου δώσει το 84% της ενέργειας. = 67L δωρεάν από τον ήλιο..
-110 Λίτρα ΖΝΧ, ο ήλιος θα μου δώσει το 78% της ενέργειας. = 86L δωρεάν από τον ήλιο..

Και εδώ καταλαβαίνεται πως καταναλωτής ο οποίος έχει αυξημένες ετήσιες ανάγκες ΖΝΧ, χρησιμοποιώντας τον ίδιο ηλιακό, εξοικονομεί περισσότερα λίτρα από τον ήλιο, από κάποιον που έχει μειωμένες ανάγκες.

 

Πάμε και στο 200/4 ώστε να το χρησιμοποιήσουμε ως κάποιο κοινό μοντέλο που αγοράζουν οι περισσότεροι.

Κάνοντας την ίδια ανάλυση, βλέπουμε πως
ΑΝ σκοπεύω να καταναλώνω ΚΑΘΕ μέρα του έτους:
-110 Λίτρα ΖΝΧ, ο ήλιος θα μου δώσει το 91% της ενέργειας. = 100L δωρεάν από τον ήλιο..
-140 Λίτρα ΖΝΧ, ο ήλιος θα μου δώσει το 88% της ενέργειας. = 123L δωρεάν από τον ήλιο..
-170 Λίτρα ΖΝΧ, ο ήλιος θα μου δώσει το 84% της ενέργειας. = 143L δωρεάν από τον ήλιο..

Επεξήγηση: Επειδή γράφει πχ. 170L κατανάλωση, δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να καταναλώνεις πχ. 300 λίτρα ανα ημέρα. Αυτές οι καταναλώσεις δίνονται μόνο και μόνο ενδεικτικά από την πιστοποιητικό φορέα ώστε να μπορεί να γίνει σύγκριση μεταξύ άλλου ηλιακού θερμοσίφωνα. Άλλοι οργανισμοί δίνουν περισσότερες καταναλώσεις.

 

GVCozZG.png

 

 

 

© @mechatron  @e-heat.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε, πολύ αναλυτική η βοήθεια σου και σε ευχαριστώ για την υπομονή σου να τα γράψεις. 

 

Η απορία μου όμως παραμένει ίδια διότι αν κατάλαβα καλά, ενω αναφέρονται ως Ελληνικής κατασκευής πολλοί δεν είναι Ελληνικής κατασκευής αλλά Βουλγάρικης η δεν ξέρω κι εγώ σε ποια βαλκανική χώρα κατασκευάζονται πλέον, άκουσα ότι και ο MALTEZOS κατασκευάζεται στη βουλγαρία πια.

 

Το θέμα μου είναι καθαρά τοπικιστικό, στην Ελλάδα της κρίσης που όλοι καλούμαστε να πληρώσουμε τη νύφη για την κατάντια που μας έφτασαν και απο την άλλη θέλουμε κάποτε η οικονομία της χώρας να πάει εμπρός, θα πρέπει όταν μπορούμε να αφήσουμε τα χρήματα μας στην Ελληνική αγορά και έτσι να δώσουμε εργασία στους Έλληνες και όχι στους βούλγαρους και άλλους τότε θέλω να ξέρω ποιά είναι η καθαρά Ελληνική εταιρεία που έχει το εργοστάσιο της στην Ελλάδα και δίνει δουλειά στον κόσμο και φόρους στο κράτος για να ψωνίσω από εκεί και ειληκρινά αν αυτό μου κοστίσει κάτι παραπάνω εαν μπορώ να το διαθέσω, λέω χαλάλι!!!!

 

Εαν λοιπόν κάποιος φίλος εδω μέσα έχει γνώση για το ποιές είναι οι καθαρά Ελληνικές εταιρείες με εργοστάσια κατασκευής στην Ελλάδα, μπορεί ξεκάθαρα και ονομαστικά να τις αναφέρει (καλές η κακές)και δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα ανταγωνισμού η ότιδήποτε άλλο.

 

Ευχαριστώ και πάλι!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε, πολύ αναλυτική η βοήθεια σου και σε ευχαριστώ για την υπομονή σου να τα γράψεις. 

 

Η απορία μου όμως παραμένει ίδια διότι αν κατάλαβα καλά, ενω αναφέρονται ως Ελληνικής κατασκευής πολλοί δεν είναι Ελληνικής κατασκευής αλλά Βουλγάρικης η δεν ξέρω κι εγώ σε ποια βαλκανική χώρα κατασκευάζονται πλέον, άκουσα ότι και ο MALTEZOS κατασκευάζεται στη βουλγαρία πια.

 

Το θέμα μου είναι καθαρά τοπικιστικό, στην Ελλάδα της κρίσης ............................

 

Λοιπον ΜΟΝΟ με επισκεψη στις εγκαταστασεις τους θα παρεις "μυρωδια" τι παιζει .

Γιαυτο και εγω εβαλα τον Sonne που ο εγκαταστατης / υδραυλικος / εμπορας ειναι φιλος και εχει παει απειρες φορες να φορτωσει απο το εργοστασιο στο σχηματαρι ( ειναι και κοντα σε εμας στην χαλκιδα ) και ειναι 1000% σιγουρο τι φτιαχνονται Ελλαδα ! ! !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Ηλιοακμή τελευταία φορά που ασχολήθηκα κατασκεύαζε αποκλειστικά στην Ελλάδα.

 

Για calpak επίσης έχω ακούσει το ίδιο (όχι για ηλιακούς κενού λογικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα για Θεσσαλονικη τι μου προτείνετε να βαλω? Μιλαω παντα για 160L με μια απλη ματια στο skroutz ειδα μεγαλες διαφορες ακομα και στα ιδια χαρακτηριστικα και δεν μπορεσα να βγαλω ακρη τι παιζει??? Ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ΜΟΝΟ με επισκεψη στις εγκαταστασεις τους θα παρεις "μυρωδια" τι παιζει .

Γιαυτο και εγω εβαλα τον Sonne που ο εγκαταστατης / υδραυλικος / εμπορας ειναι φιλος και εχει παει απειρες φορες να φορτωσει απο το εργοστασιο στο σχηματαρι ( ειναι και κοντα σε εμας στην χαλκιδα ) και ειναι 1000% σιγουρο τι φτιαχνονται Ελλαδα ! ! !

Σωστά έτσι έμαθα κι εγώ για τη Sonne, Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Και η Ηλιοακμή τελευταία φορά που ασχολήθηκα κατασκεύαζε αποκλειστικά στην Ελλάδα.

 

Για calpak επίσης έχω ακούσει το ίδιο (όχι για ηλιακούς κενού λογικά)

 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Και η Ηλιοακμή είναι μια Ελληνική βιομηχανία.

έκανα μια προσπάθεια στο βιομηχανικό επιμελητήριο να βρω τις Ελληνικές βιομηχανίες για ηλιακούς και το μόνο που μου έβγαλε το εργαλείο τους είναι "Cosmosolar" kai Caldo. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...