Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω θα δεις τις εταιριες με πιστοποιησεις αλλα οχι την χωρα παραγωγης

Βαλε Search text : GR & Filter column : Country code

 

http://www.solarkeymark.dk/

 Συμφωνα με το http://www.solarkeymark.dk/

Εχουμε τις εξης Ελληνικες εταιριες αλλα δεν εξρουμε που κατασκευαζουν τα προιοντα τους  :

solarkeymark13-04-2017 14-53-21.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 Συμφωνα με το http://www.solarkeymark.dk/

Εχουμε τις εξης Ελληνικες εταιριες αλλα δεν εξρουμε που κατασκευαζουν τα προιοντα τους  :

 

Καλημέρα φίλε, 

 

όπως είπες και εσύ, είναι ελληνικών συμφερόντων αλλά δεν ξέρουμε που κατασκευάζονται και οι περισσότερες εταιρείες στα site  τους αποφεύγουν επιμελώς να το αναφέρουν. 

 

Θα είναι πολύ καλό όποιος γνωρίζει που έχουν εργοστάσια κάποιες εταιρείες να το γράψει εδώ έτσι όλοι να το μάθουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι δυσκολο θεμα γιατι πολλες εχουν μια μοναδα εδω που βγαζει ενα μοντελλο και μοναδες στη Βουλγαρια που βγαζουν τα υπολοιπα .

Επισης αλλες παραγουν εξω τα πανελ/βαρελια και κανουν στην εδω μοναδα τις συναρμολογησεις .

Ειναι χαος αυτη η πληροφορηση .

Οποτε εκ του ασφαλους πας σε μικρες εταιριες με μια και μοναδικη μοναδα στην Ελλαδα .

Μπορεις απο την αναφορα του http://www.solarkeymark.dk/ να πατας σε καθε μια και να βλεπεις στην ιστοσελιδα τους που εχουν μοναδες παραγωγης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καταρχήν καλησπέρα,είμαι καινούργιος στο φόρουμ και θα ήθελα μια βοήθεια .Είχα έναν ηλιακό sky land κοντά 20 χρόνια 200lt τριπλής ενέργειας .Έμεινα πολύ ευχαριστημένος Αλλά τρύπησε το boiler του και ο υδραυλικός μου πρότεινε την αντικατάσταση του μόνο του boiler που έχει προβλημα με έναν thermic στα 450 ευρω.με εγγύηση 5 χρόνων.Η τιμή είναι αρκετά λογική Αλλά δε γνωρίζω τη ποιότητα και δε θα ήθελα σε 4 5 χρόνια να έχω πάλι πρόβλημα .Γνωρίζετε κάτι παραπάνω για τους συγκεκριμένη μαρκα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι και 200lt και είναι και η αμοιβή του υδραυλικού μαζί δε το θεώρησα πάρα πολύ ακριβό ,αλλά εμένα πιο πολύ με ενδιαφέρει η ποιότητα αν θα κρατήσει κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα μια προσπάθεια στο βιομηχανικό επιμελητήριο να βρω τις Ελληνικές βιομηχανίες για ηλιακούς και το μόνο που μου έβγαλε το εργαλείο τους είναι "Cosmosolar" kai Caldo. 

Η περισσότεροι είναι γραμμένοι στο βιοτεχνικό επιμελητήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καταρχήν καλησπέρα,είμαι καινούργιος στο φόρουμ και θα ήθελα μια βοήθεια .Είχα έναν ηλιακό sky land κοντά 20 χρόνια 200lt τριπλής ενέργειας .Έμεινα πολύ ευχαριστημένος Αλλά τρύπησε το boiler του και ο υδραυλικός μου πρότεινε την αντικατάσταση του μόνο του boiler που έχει προβλημα με έναν thermic στα 450 ευρω.με εγγύηση 5 χρόνων.Η τιμή είναι αρκετά λογική Αλλά δε γνωρίζω τη ποιότητα και δε θα ήθελα σε 4 5 χρόνια να έχω πάλι πρόβλημα .Γνωρίζετε κάτι παραπάνω για τους συγκεκριμένη μαρκα;

 

Δεν θα επιχειρηματολογήσω ανάμεσα στις δύο (skyland και thermic) αφού καμία σεν ανήκει στις "αγάπες" μου :-) .

Με βάση όμως τα όσα λες μου βγαίνει, εύλογα πιστεύω, το ερώτημα. Γιατί θέλεις να πας σε άλλη μάρκα με τα όποια ρίσκα μπορεί να σημαίνει αυτό αφού δηλώνεις ήδη ευχαριστημένςο από αυτό που έχεις;

Δεν είναι πιο λογικό να μείνεις στη δοκιμασμένη λύση;

 

Το τι λέει ο υδραυλικός το αφήνουμε στην άκρη, αν δεν είναι αδελφός ή κάτι αντίστοιχο, αφού σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο το τι του "κόβει" ($$$) κάθε εταιρία σαν προμήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους, μετα απο 35 ετη συνεχους λειτουργιας χαλασε ο ηλιακος μας.

Ειμαι Θεσσαλονικη και τα 120 λιτρα για το σπιτι τα θελουμε. Απο τα λιγα που διαβασα στο διαδικτυο στην Ελλαδα μονο 1-2 μαρκες πρεπει να κατασκευαζονται εξ ολοκληρου (διορθωστε με, εαν κανω λαθος).

 

Μετα απο ερευνα κατεληξα σε καποια μοντελα αλλα σαν απλος χρηστης αναγκαστικα ζηταω την γνωμη σας.

 

http://vimaxclima.gr/index.php?route=product/product&product_id=1219

 

Εαν υπαρχουν αλλα καταστηματα/βιοτεχνιες στην περιοχη της Θεσσαλονικης παρακαλω να τις αναφερετε, οπως και τις προτασεις σας σε αλλα vfm μοντελα γτ και τα 600 ευρω δεν καταπινονται ευκολα.

 

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα επιχειρηματολογήσω ανάμεσα στις δύο (skyland και thermic) αφού καμία σεν ανήκει στις "αγάπες" μου :-) .

Με βάση όμως τα όσα λες μου βγαίνει, εύλογα πιστεύω, το ερώτημα. Γιατί θέλεις να πας σε άλλη μάρκα με τα όποια ρίσκα μπορεί να σημαίνει αυτό αφού δηλώνεις ήδη ευχαριστημένςο από αυτό που έχεις;

Δεν είναι πιο λογικό να μείνεις στη δοκιμασμένη λύση;

 

Το τι λέει ο υδραυλικός το αφήνουμε στην άκρη, αν δεν είναι αδελφός ή κάτι αντίστοιχο, αφού σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο το τι του "κόβει" ($$$) κάθε εταιρία σαν προμήθεια

 

Οπότε με αυτά τα λεφτά Προσωπικά σε ποια μαρκα θα πήγαινες; δε ξέρω κατά πόσο μπορεί να μου βρει ανταλακτικα της sky land καθώς νομίζω μόνο με thermic συνεργάζεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε με αυτά τα λεφτά Προσωπικά σε ποια μαρκα θα πήγαινες; δε ξέρω κατά πόσο μπορεί να μου βρει ανταλακτικα της sky land καθώς νομίζω μόνο με thermic συνεργάζεται .

 

Αν δεν ζεις σε κάποιο χωριό που υπάρχει μόνο ένας υδραυλικός και άρα σχεδόν τον έχεις "παντρευτεί", δεν βλέπω το λόγο γιατί να σου καθορίσει την επιλογή η όποια συνεργασία του όποιου υδραυλικού.

Στη θέση σου θα έπαιρνα τηλέφωνο την δοκιμασμένη από εμένα εταιρία (οι γνώμες γι' αυτήν ποικίλουν αλλά εσύ ποιον θα εμπιστευτείς περισσότερο από την δική σου εμπειρία; ) και θα τους ρωτούσα σε ποιον να απευθυνθώ στην περιοχή μου για τα προϊόντα τους.

Μέχρι τώρα στην παρουσία μου στο νήμα δεν πρότεινα συγκεκριμένη εταιρία σε κανένα αφού, μια που πολλές φορές "παίζει" το υποκειμενικό στοιχείο, δεν θα ήθελα να πάρω κάποιον στο λαιμό μου. Γι' αυτό λέω να συνεχίσω έτσι :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ζεις σε κάποιο χωριό που υπάρχει μόνο ένας υδραυλικός και άρα σχεδόν τον έχεις "παντρευτεί", δεν βλέπω το λόγο γιατί να σου καθορίσει την επιλογή η όποια συνεργασία του όποιου υδραυλικού.

Στη θέση σου θα έπαιρνα τηλέφωνο την δοκιμασμένη από εμένα εταιρία (οι γνώμες γι' αυτήν ποικίλουν αλλά εσύ ποιον θα εμπιστευτείς περισσότερο από την δική σου εμπειρία; ) και θα τους ρωτούσα σε ποιον να απευθυνθώ στην περιοχή μου για τα προϊόντα τους.

Μέχρι τώρα στην παρουσία μου στο νήμα δεν πρότεινα συγκεκριμένη εταιρία σε κανένα αφού, μια που πολλές φορές "παίζει" το υποκειμενικό στοιχείο, δεν θα ήθελα να πάρω κάποιον στο λαιμό μου. Γι' αυτό λέω να συνεχίσω έτσι :-)

Αρχικά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις.Απλά όταν λέω ότι εμεινα 20 χρόνια ευχαριστημένος εννοώ ότι ότι πρόβλημα βγήκε ήταν μικροπροβλημα ,οπότε αν κάποιος εδώ που είναι καλύτερος γνώστης του θέματος μπορεί να μου προτείνει μια μαρκα που δε θα βγάλει ούτε μικροπροβλήματα για όσα χρόνια αντεξει και πιστεύει θα είναι καλύτερης ποιότητας από sky land είναι καλοδεχούμενο .και μετά και εγώ φυσικά θα το ψάξω και μόνος μου δε θα με παρετε στο λαιμό σας :) :).Ευχαριστώ όμως και πάλι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 χρονια με τον sonne glass 160 λίτρων με συλλέκτη phaethon ( τριπλης ενεργειας ) παρα πολυ ικανοποιημενος .

Δεν εμεινα ΠΟΤΕ απο ζεματιστο νερο .

 

+1000 απο μενα για τους Sonne

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, έχω μια ερώτηση. Έχω ηλιακό θερμοσίφωνα και ξεχωριστό ηλεκτρικό θερμοσίφωνο (όχι μπόιλερ).

Αυτήν την στιγμή είναι και τα δύο ξεχωριστά, και επιλέγω μεταξύ τους με χειροκίνητη βάνα η οποία όμως είναι στο υπόγειο και είναι δύσκολο να την φτάσεις.

 

Τί προτείνετε για να μπορώ να έχω και τον ηλιακό αλλά και τον ηλετρικό όταν χρειάζεται χωρίς να τραβιέμαι στο υπόγειο κάθε φορά;

 

Απ'ότι βλέπω οι τρίοδες ηλεκτροβάνες κοστίζουν κοντά στα 80, πες εκατό μαζί με τα εργατικά, και μου φαίνεται η πιό απλή λύση.

 

Η άλλες επιλογές που γνωρίζω είναι

-να βάλω ένα ηλεκτρομπόιλερ διπλής (το οποίο όμως φαντάζομαι θέλει και κυκλοφορητή)

-να βάλω θερμομικτική βάνα και να συνδέσω τον ηλιακό σε σειρά με τον ηλεκτρικό (όμως θα έχει και τεράστια αδράνεια, μάλλον δεν έχει νόημα)

-να αντικαταστήσω το μπόιλερ του θερμοσίφωνου με ένα που έχει και αντίσταση ή να προσθέσω αντίσταση αν έχει πρόβλεψη για κάτι τέτοιο και απλά δεν χρησιμοποιήθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...