Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει μην το θεωρείς δεδομένο ότι "συμπεριλαμβάνονται ετσι κι αλλιώς " επειδή είναι Calpak. Ίσα ίσα θα έλεγα...από όσα ξέρω από το site τους! Κατα τη γνώμη μου μην αγοράσεις τίποτα αν δεν ξέρεις τα ακριβή τεχνικά χαρακτηριστικά. Επίσης αρνητικό Calpak τα ακριβά ανταλλακτικά [ανόδιο,αντίσταση,service].Υπολόγιζε και 100-150 την τοποθέτηση και τα σχετικά.

Σαν εταιρία ήταν πριν δεκαπέντε χρόνια στην κορυφή που ήταν κάτω από τον έλεγχο της ΒP [πετρελαϊκή η γνωστή]. Μετά έκλεισε σχεδόν και αγοράστηκε από έναν Έλληνα.Το τι είναι τώρα μπορείς να το διαπιστώσεις με μια ματιά αν ανέβεις σε μια ταράτσα και ρίξεις μια ματιά τριγύρω σου.

Εγγύηση σε αυτή την τιμή εννοείται ότι θα ήταν 10 χρόνια.Για παραπάνω έλεγα μήπως είναι...

Επειδή έκανες τον κόπο και ρώτησες και δω η άποψή μου μετά από πολλά χρόνια εμπειρίας στους ηλιακούς είναι αρνητική. Αν θες κάτι άλλο να ρωτήσεις τότε εδώ είμαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Aντιψυκτικό αντιπηκτικό αντοσκουριακό πρέπει να είναι κανονικά. Τώρα τι είναι αυτό που αγορασες μόνο το μαγαζί που το αγόρασες πρέπει να το ξέρει. Αν είναι όλα αυτά που λεω παραπάνω καλά το αγόρασες. Τόσο κάνει +- 1,5 ευρώ.

Αλήθεια τι εννοείς κατάστημα επώνυμων ηλιακών;

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Εννοώ κατάστημα μιάς απο τις μάρκες που έχουν αναφερθεί... Να πουλάει no name υγρό !?!?... και χύμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

παιδια καλησπερα,

 

ενδιαφερομαι για εναν ηλιακο αλλα να παρω μονο τις πλακες να τις βαλω στην ταρατσα και να τις ενοσω με το boiler που εχω στο μπανιο. μπορειτε να μου πειτε ποσο μπορει να στοιχιζει αυτο ? ενδιαφερομαι για 160 λιτρα, επισης ποια μαρκα προτεινετε. θελω εναν καλο αλλα οχι πανακριβο. ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bettytsa ενδιαφέρεσαι για συλλέκτες και όχι ηλιακό...και συλλέκτες μπορείς να βρεις πολλούς ..πολλές μάρκες...πολλές ποιότητες και πολλές τιμές...

Για να έχει μια σοβαρότητα μια πρότασή μας ..αυτό που πρώτα πρέπει να δεις είναι αν θες συλλέκτες ανοικτού ή κλειστού κυκλώματος [εξαρτάται από το boiler που ήδη έχεις]... και μετά πόσο θες να διαθέσεις.....γιατί άλλο κόστος το άνοικτό κύκλωμα άλλο το κλειστό...άλλο ο απλός συλλέκτης και άλλο ο επιλεκτικός...άλλο ο μαυρος επιλεκτικός και άλλο ο μπλε...το θέμα είναι εσύ τι θες να αγοράσεις...μάρκες είναι εύκολο να πούμε...

 

Επίσης , αν και φαντάζομαι το ξέρεις, να σημειώσω ότι θα χρειαστείς περίπου 200 ευρώ για κυκλοφορητές και σύνεργα σύνδεσης των συλλεκτών με το boiler μιας και δε θα είναι μαζί στην ταράτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα επειδη ενδιαφερομαι για ηλιακο τελικα μπορειτε να μου προτεινετε καποια μαρκα που να ειναι αξιοπιστη? θελω 160 λιτρα ηλιακο με εγγυηση πολλων χρονων. δεν θελω τριπλης ενεργειας, εναν απλο καλο ηλιακο.τι τιμες παιζουνε? ευχαριστω πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα.

είναι σχετικό το τι είναι αξιόπιστο...

πχ αξιόπιστο μπορεί να θεωρηθεί ένα 160άρι απλό με 600 ευρώ αλλά και ένα 160αρι με tinox blue συλλέκτη και double glass boiler με 40% εως 70% υψηλότερη τιμή απ το απλό. Αξιόπιστο είναι επίσης αν το τελευταίο σύστημα έχει χάλκινο boiler οπότε και προσθέτουμε άλλο ένα 40-50% στην τιμή...

Επίσης άλλη τιμή θα πληρώσεις σε έναν "επώνυμο" [οι 3-4 μάρκες που είναι γνωστές πανελληνίως] και άλλη τιμή έναν μη επώνυμο ακόμα και αν έχουν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά αλλά και τα ίδια χρόνια εγγύησης...

 

πες μας περίπου πόσο θες να διαθέσεις και αν θες πρόταση μεταξύ των 3-4 μεγάλων εταιριών...τέλος πόσα χρόνια εγγύηση θες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα.

είναι σχετικό το τι είναι αξιόπιστο...

πχ αξιόπιστο μπορεί να θεωρηθεί ένα 160άρι απλό με 600 ευρώ αλλά και ένα 160αρι με tinox blue συλλέκτη και double glass boiler με 40% εως 70% υψηλότερη τιμή απ το απλό. Αξιόπιστο είναι επίσης αν το τελευταίο σύστημα έχει χάλκινο boiler οπότε και προσθέτουμε άλλο ένα 40-50% στην τιμή...

Επίσης άλλη τιμή θα πληρώσεις σε έναν "επώνυμο" [οι 3-4 μάρκες που είναι γνωστές πανελληνίως] και άλλη τιμή έναν μη επώνυμο ακόμα και αν έχουν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά αλλά και τα ίδια χρόνια εγγύησης...

 

πες μας περίπου πόσο θες να διαθέσεις και αν θες πρόταση μεταξύ των 3-4 μεγάλων εταιριών...τέλος πόσα χρόνια εγγύηση θες;

 

 

διαθετω 1000 ευρω. μου ειπαν για την εταιρεια sonne στα 160 λιτρα στα 1100 ευρω αλλα ειναι χαλκινο. μπορειτε να μου προτεινετει καποια αλλη μαρκα?. ο συγκεκριμενος που λεω τις sonne δινει 50 χρονια εγγυηση, πηρα τηλ και για μαλτεζος αλλα ξεφευγει σε τιμη και ειναι ανοξειδωτος, μαλιστα ο κυριος απο τον μαλτεζο μου ειπε μακρυα απο χαλκο. περιμενω τα σχολια σας. σας ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1100 για χάλκινο είναι μάλλον λίγα για να πω την αλήθεια...ειδικά μετά τις περσινές αυξήσεις στις τιμές του χαλκού...πολύ καλή η τιμή αλλά θα το έβλεπα με μια επιφύλαξη. Την εγγύηση ζήτα τη να τη διαβάσεις προσεκτικά πριν και αν το αγοράσεις...σκέψου ότι τίποτα δεν είναι τσάμπα και σκέψου τι σημαίνει μισός αιώνας...

Ο Μαλτέζος φαντάζομαι θα σου είπε 1350 με 1500. Κάποιος πρέπει να πληρώσει τη διαφήμιση βλέπεις. Καλό μηχάνημα όμως ..απλά μπορείς να βρεις ίδια ποιότητα και με 1000 ίσως και πιο κάτω.

Αλήθεια γιατί κοιτάς χάλκινο και Ιnox και όχι glass που είναι και πιο φτηνό με παραπλήσια ποιότητα και απόδοση κάπου στα 700 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1100 για χάλκινο είναι μάλλον λίγα για να πω την αλήθεια...ειδικά μετά τις περσινές αυξήσεις στις τιμές του χαλκού...πολύ καλή η τιμή αλλά θα το έβλεπα με μια επιφύλαξη. Την εγγύηση ζήτα τη να τη διαβάσεις προσεκτικά πριν και αν το αγοράσεις...σκέψου ότι τίποτα δεν είναι τσάμπα και σκέψου τι σημαίνει μισός αιώνας...

Ο Μαλτέζος φαντάζομαι θα σου είπε 1350 με 1500. Κάποιος πρέπει να πληρώσει τη διαφήμιση βλέπεις. Καλό μηχάνημα όμως ..απλά μπορείς να βρεις ίδια ποιότητα και με 1000 ίσως και πιο κάτω.

Αλήθεια γιατί κοιτάς χάλκινο και Ιnox και όχι glass που είναι και πιο φτηνό με παραπλήσια ποιότητα και απόδοση κάπου στα 700 ευρώ;

 

Οντως ο μαλτεζος μου ειπε 1370 χωρις εγκατασταση και χωρις την βαση. ειπα για χαλκινο οπως ειναι της sonne γιατι δινει 50 χρονια εγγυηση ενω το glass ι το ινοχ δεινουν 5-10 χρονια. μπορεις να μου προτεινεις κατι αλλο που να ειναι οντως καλο και οικονομικο? αυτο που ειπα για χαλκινο εννοω το καζανι χαλκινο απο μεσα και βεβαια ολες οι σωληνωσεις. αμα μπορεις προτεινε μου κατι αλλο ινοχ που να ειναι καλο και αμα γινεται και πιο οικονομικο. σε ευχαριστω παρα πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα χρόνια της εγγύησης είπα και παραπάνω..ειλικρινά δε γνωρίζω άλλο προϊόν [όχι ηλιακό] που να δίνει μισό αιώνα εγγύηση! Γι αυτό είπα πάρε στα χέρια σου την εγγύηση και διάβασέ την καλά [ή και βάλε την εδώ να τη διαβάσουμε όλοι] για να δούμε τι σημαίνει 50 χρόνια και πόσο δωρεάν είναι.

 

Αυτό το "χωρίς τη βάση" του Μαλτέζου δεν το κατάλαβα...και τι να το κάνεις χωρίς τη βάση; Σαν να λέμε αυτοκίνητο χωρίς ρόδες δηλαδή...ωραίος!

 

Προτείνω glass double και μετά inox 316 ένανατι του χάλκινου boiler λόγω και καθαρότητας-υγεινής...το πιο καθαρό νερό από όλα το βγάζει το glass καθώς δεν έχει κολλήσεις εσωτερικά και δεν πιάνει καμμια σκουριά ή ακαθαρσία το γυαλί λόγω του ότι είναι λείο εσωτερικά [συγκριτικά με τα άλλα πάντα]. Έχεις δει το χαλκό πως δείχνει αν τον αφήσεις ένα μήνα στη νερό; Βρες ένα μικρό κομματάκι και τέσταρέ το...απλά αυτή η οξείδωση που παθαίνει ο χαλκός [λόγω των ιδιοτήτων του] δεν προχωράει στο βάθος του υλικού αλλά μένει στην επιφάνεια με αποτέλεσμα να μην τρυπάει εύκολα..αλλά από πρασινίλα οξείδωσης άστα..

 

Κατα τη γνώμη μου αν δε θες κάτι τόσο επώνυμο μπορείς να βρεις 160αρι με glass στα 750 και inox με 1000 [χωρίς εγκατάσταση]. Για περισσότερα pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένουμε στον 2ο όροφο, συμφέρει να βάλουμε Ηλιακό στην ταράτσα του 4ου ορόφου; Ή θα υπάρχουν τόσες απώλειες μέχρι να κατεβεί το νερό καθώς και επειδή εκτείθεται στον κρύο εξωτερικό αέρα, που τελικά δε συμφέρει;

Μπορείτε να με συμβουλέψετε για καλά μοντέλα;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας κι από εμένα. Πολύ ωραίο και ενδιαφέρον θέμα. Θα ήθελα μόνο μια μικρή παρέμβαση

 

Τριπλής ενέργειας.

Τα παραπάνω που ακούστηκαν είναι μάλλον από όσους δεν ξέρουν τι εστί τριπλή ενέργεια. Η τρίτη ενέργεια σε ένα ηλιακό επιτυγχάνεται με την προσθήκη ενός εναλλάκτη τριπλής που λέγεται σερπαντίνα. Μοιάζει με μια κοινή ηλεκτρική σωληνωτή αντίσταση απλά έχει μεγαλύτερο μήκος σωλήνας [περίπου 2-3μ] απ όπου και περνά το νερό που έρχεται από τον καυστήρα. Το νερό που χωράει σε αυτή τη σωλήνα δεν ξεπερνά τα 2 λίτρα...και αυτή θα μπορούσε κάποιος να πει ότι είναι η επιβάρυνση του καυστήρα. Αν το μετατρέψετε σε κόστος πετρελαίου θα δείτε ότι είναι απειροελάχιστο [περίπου σαν μια φέτα σαν αυτές που είχαν τα κλασικά σωματα καλοριφερ]. Άρα τα σχόλια για το τι καίει παραπάνω μια σερπαντίνα μάλλον πρέπει να αποσυρθούν.

Τι προσφέρει; Ουσιαστικά μόνιμα ζεστό νερό όλο το χειμώνα που δεν έχουμε ήλιο με απειροελάχιστο κόστος [ το οποίο υπολογίζεται από το γνωστό μου σε λιγότερο από 20 ευρώ όλο το χειμώνα αν έχουν γίνει όλα σωστά]. Σκεφετείτε μόνο πόσες φορές παραπάνω από 20 ευρώ θα πληρώσετε σε ρεύμα...ένας λογαριασμός της ΔΕΗ θα σας πείσει!

 

Αυτό είναι λάθος φίλε μου. Η επιβάρυνση του λέβητα είναι πολύ μεγαλύτερη. Η σερπαντίνα ζεσταίνει το νερό που βρίσκεται μέσα στο boiler. Και άρα ο λέβητας ζεσταίνει το νερό που βρίσκεται μέσα στο boiler. Οι θερμίδες που καταναλώνονται είναι όσες χρειάζονται για να ζεσταθούν τα λίτρα του boiler και όχι τα λίτρα νερού που έχει η σερπαντίνα. Το κόστος είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό που λές και εξαρτάται από τα λίτρα που χωράει το boiler και φυσικά από τη κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...