Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Devotee είπε

Άν κάνω κάπου λάθος διόρθωσέ με.

Οι κεντρικες ειχαν ανοιξει οι ραφες , αλλα αυτη που κρατησα και δεν ηταν προς το ηλιο αλλα κοιταζε βορεια ειναι μια χαρα , απλα τις αλλαξα ολες για αισθητικο ποτελεσμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα υλικά που χρησιμοποιούνται στην κατασκευή των ηλιακών θερμοσιφώνων θα πρέπει να έχουν σήμανση CE.

Ειδικά το σμάλτο και ο χάλυβας θα πρέπει να έχουν σήμανση CE. Οι εταιρείες που χρησιμοποιούν υλικά χωρίς να έχουν σήμανση CE είναι περισσότερες εκτός από μια που γνωρίζω. Είναι σημαντική η σήμανση CE διότι ο χάλυβας μπορεί να προέρχεται από ανακύκλωση πυρηνικών σταθμών και χημικών εργοστασίων και να είναι επικίνδυνα για την υγεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, πάνοσ2 είπε

Τα υλικά που χρησιμοποιούνται στην κατασκευή των ηλιακών θερμοσιφώνων θα πρέπει να έχουν σήμανση CE.

Ειδικά το σμάλτο και ο χάλυβας θα πρέπει να έχουν σήμανση CE. Οι εταιρείες που χρησιμοποιούν υλικά χωρίς να έχουν σήμανση CE είναι περισσότερες εκτός από μια που γνωρίζω. Είναι σημαντική η σήμανση CE διότι ο χάλυβας μπορεί να προέρχεται από ανακύκλωση πυρηνικών σταθμών και χημικών εργοστασίων και να είναι επικίνδυνα για την υγεία.

Μου φαίνεται όχι λίγο, αλλά πολύ μούφα ή δήλωση ότι χρησιμοποιούνται ραδιενεργά υλικά για τους θερμοσίφωνες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείς δεν το είπα με προσβλητικό τόνο, απλά δεν πιστεύω αυτό που είπες για τα ραδιενεργά. Για τις μπετόβεργες δεν ξέρω τι συμβαίνει ούτε για τους ηλιακούς βέβαια (που να ξέρω από που παίρνουν τα υλικά τους;) αλλά ένας στοιχειώδεις έλεγχος φαντάζομαι θα υπάρχει. Και πόσα δηλ. πυρηνικά εργοστάσια ανακυκλώνονται (δεν έχω ακούσεις ποτέ για κανένα), και όταν ανακυκλώνονται δίνουν τα υλικά τους όπου να 'ναι;

Θες να πείς δηλ. αν πάρεις έναν μετρητή γκάιγκερ θα μετρήσεις ραδιενέργεια στους περισσότερους  ηλιακούς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότερες εταιρείες που εισάγουν λαμαρίνα κυρίως από Ρουμανία και Σκόπια δεν ξέρουν τι εισαγουν γιατί δεν παίρνουν τα πιστοποιητικά που ζητούνται. Έχω δει με τα μάτια μου πιστοποιητικό λαμαρίνας χωρίς CE και κανείς να μην ξέρει από τι υλικά είναι. Κυρίως είναι από ανακυκλώσιμα υλικά και μπορεί να είναι από επικίνδυνα υλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Ilias83 είπε

Μένω σε δυάρι 52τμ και είμαστε 2 άτομα. Θεωρώ πως το σπίτι πάντα θα είναι για 2 άτομα, αφού 3ο και να έρθει δεν χωράει και θα πρέπει να μετακομίσουμε.
Έχει νόημα να κοιτάω για ηλιακό 150 λίτρων; Ή να μην σκέφτομαι για κάτι άλλο πέρα από τα 120;
Επίσης τι επιφάνεια  συλλέκτη να προτιμήσω για τα 120 λίτρα; Ξεκινάνε από 1.5τμ αλλά σκέφτομαι να επιλέξω κάτι με 2τμ συλλέκτη.
Προσανατολίζομαι σε Nobel.

Μην είσαι σίγουρος πως το σπίτι θα είναι πάντα για 2. Πολλοί επιλέγουν να μένουν σε δυάρι και με μικρό παιδί και ιδιαίτερα αν είναι δικό τους το σπίτι. Οι λόγοι είναι πολλοί. Πρώτοι και καλύτεροι οικονομικοί λόγοι. Η περίοδος πριν και ιδιαίτερα μετά την γέννηση ενός παιδιού είναι περίοδος με πολλά έξοδα και πολλές φορές απλά δεν έχεις τα λεφτά να αλλάξεις σπίτι (θέλεις σημαντικό κεφάλαιο). Αν το σπίτι είναι δικό σου και όχι με ενοίκιο είναι επιπλέον λόγος να μην φύγεις γιατί έχεις διπλούς μπελάδες. Να βρεις σωστό νοικάρη για το σπίτι σου και σωστό σπίτι για εσένα. Άλλος λόγος είναι το "βόλεμα". Σε ένα σπίτι που ζεις χρόνια το έχεις συνηθίσει, το έχεις προσαρμόσει στη ζωή σου και έχεις προσαρμόσει τη ζωή σου σε αυτό. Για άλλους αυτούς (+ άλλους) λόγους πολλά παιδιά ζούνε να πρώτα χρόνια της ζωής τους στο δυάρι που είχε το ζευγάρι.

Άρα τα 120λ σας είναι χαρά για τώρα αλλά μπορεί να μην είναι στο μέλλον, εσύ θα το κρίνεις καλύτερα αυτό. Το μεγαλύτερο δοχείο σου δίνει και μια άνεση τους κρύους μήνες καθώς αποθηκεύει περισσότερη ενέργεια και μπορείς να έχεις την πολυτέλεια να το ξοδέψεις για πιάτα, χέρια κτλ. Επίσης η διαφορά τιμής είναι μικρή (20€-30€) σε μια συνολική επένδυση των 500€-600€ οπότε άλλος ένας λόγος να δεις και συστήματα με 150λ. Άλλος ένας λόγος είναι ότι τα πραγματικά λίτρα των δοχείων είναι λιγότερα των ονομαστικών (τα "120λ" πολλές φορές είναι κοντά στα 100λ, τα "150λ" πολλές φορές είναι κοντά στα 130λ κτλ).

Και το βασικότερο όλων είναι οι συνήθειες σας και το πόσο ΖΝΧ χρειάζεστε. Τα 40λ-50λ ανά άτομο είναι απλά ένας μέσος όρος.

Στο συλλέκτη τα πράγματα είναι πιο εύκολα. Το 1,5τμ είναι μικρό για να σας καλύπτει το χειμώνα. Τα λίγα λεφτά που θα δόσεις για να πας σε 2τμ θα τα βγάλεις στα 2-3 πρώτα χρόνια από τις λιγότερες μέρες που θα χρειαστεί να ανάψεις την αντίσταση. Κατ' εμέ να πας σε 2τμ.

Σε Nobel τα "Aelios" είναι για να πουλήσουν στην φθηνή κατηγορία και είναι εφάμιλλα των άλλων φθηνών. Τα "Classic" είναι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, villasg είπε

Οι κεντρικες ειχαν ανοιξει οι ραφες , αλλα αυτη που κρατησα και δεν ηταν προς το ηλιο αλλα κοιταζε βορεια ειναι μια χαρα , απλα τις αλλαξα ολες για αισθητικο ποτελεσμα .

Άν είναι έτσι προχώρα...ούτε αλουμινόχαρτο ούτε καν "διπλό" κομμάτι τέντας!!Δώσε βάση στις τρύπες που θα περνάει ο ιμάντας (ή οτι άλλο προτιμήσεις)και στα δεσίματά σου....να είναι γερά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ..Μιας που ο παλιός ηλιακός μας άφησε χρόνους μετά απο 23 χρόνια χρήσης..Ρώτησα έναν υδραυλικό και μου είπε 650 ευρώ + τα περαστικά + η βάση που πρέπει να κάνει για να κάτσει πάνω ο ηλιακός, μου τα έβγαλε στα 1000 ευρώ.

Μάρκα δεν μου είπε..

Καλή τιμή μου είπε? Έχετε να προτείνετε κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ηλιακό που θα τον βάλεις,και σε χρέωσε έξτρα την βάση; Στα κεραμίδια;

 

Γιατί μέσα στην τιμή του ηλιακού,είναι και η βάση και όλα μαζί τα παρελκόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κοιτάω και γω για ηλιακό, είμαστε 4μελης οικογένεια, σε 4 όροφο πολυκατοικίας, της οποίας, η ταράτσα δεν έχει χώρο για να τοποθετήσουν όλοι οι ιδιοκτήτες ηλιακούς. Ζήτημα είναι αν χωράνε 2 το πολύ... Πρώτον θα ήθελα αν μπορείτε να μου πρότεινετε, κάποιους καλούς ηλιακούς για την περίπτωση μου και δεύτερον αν πιστεύετε ότι μπορεί να γίνει η εγκατάσταση, λόγω μικρής ταράτσας. Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι 700 ευρώ περίπου. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Τον ηλιακό που θα τον βάλεις,και σε χρέωσε έξτρα την βάση; Στα κεραμίδια;

Γιατί μέσα στην τιμή του ηλιακού,είναι και η βάση και όλα μαζί τα παρελκόμενα.

Στα κεραμίδια θα μπει και θα κάνει έξτρα βάσει για να κάτσει ο ηλιακός. Και αυτός που έχω τώρα έτσι είναι αλλά η βάση έχει σαπίσει απο τα χρόνια. Αυτός που έχω τώρα έχει 2 πλάκες και νομίζω είναι 200 λίτρα..

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Devotee είπε

Για κεραμιδοσκεπή είναι λογική η τιμή....ποιάς εταιρείας θα βάλεις;

Οπότε 1000  παίρνουν όλοι για ξήλωμα και πέρασμα του καινούριου. Δεν ξέρω αύριο θα ρωτήσω και θα σας πω. Το μόνο που ξέρω ειναι οτι αυτό τα είναι 200 λίτρα με μια πλάκα ενώ το παλιό ηταν 200 λιτρα με δύο πλάκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, pavloa είπε

Καλησπέρα ..Μιας που ο παλιός ηλιακός μας άφησε χρόνους μετά απο 23 χρόνια χρήσης..Ρώτησα έναν υδραυλικό και μου είπε 650 ευρώ + τα περαστικά + η βάση που πρέπει να κάνει για να κάτσει πάνω ο ηλιακός, μου τα έβγαλε στα 1000 ευρώ.

Μάρκα δεν μου είπε..

Καλή τιμή μου είπε? Έχετε να προτείνετε κάτι?

άμα ο υδραυλικός σου είπε κιόλας ότι ο ηλιακός είναι "καλός" είσαι υπερκαλυμμένος 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...