Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Τι ζημια σου εβγαλε???

Γενικη διαβροση, καθως ομως ανοιχθηκε και μετα απο 12 χρονια η φλατζα του ηταν κολλημενη καθως βγηκε με λιγο ζορι, παρεσυρε μαζι της και την λεπτη στρωση που ειχε σαν μονωση.
Τελειωμενος ηταν, το ξερω, αλλα ενα χρονο θα τον ειχα σιγουρα ακομη χωρις προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειμαι της αποψης για το νερο της Αθηνας σκεπασμα και σηντηρηση 1 φορα στα 5-7 χρονια.

Γνωριζω οσο περισσοτερο ανοιγουμε την αντισταση επιβαρυνουμε την κατασταση(οξειδωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pavloa είπε

Δηλαδή το βάζω όταν λείπω για να μην ζεσταίνει συνέχεια το νερό και αυξηθεί η θερμοκρασία και η πίεση μέσα στον ηλιακό? 

Διαβασε ενα περσυνο ποστ μου να δεις τι γινετε :

Στις 28/9/2017 στις 2:55 ΜΜ, villasg είπε

Λοιπον επειδη εκανα μ@λ@κια να σας πω .

Το καλοκαιρι δεν ήμουν σχεδόν ποτε στην αθηνα , αρα δεν τραβαγα ζεστο νερο .

Τον ηλιακο ( Nobel clasic 160lt & 2.6m2 συλλέκτης ) δεν τον ειχα καλυψει .

Οταν γυρισα διαπιστωσα οτι το νερο ηταν ελαχιστα χλιαρο ........

Αρα εβρασε και εφυγε απο το ασφαλιστικο (2,5bar) σχεδον ολο το μιγμα του θερμικου υγρου .

Πηγα λοιπον και πηρα ενα μπουκαλι θερμικο υγρο και ενα τεφλον .

Πηρα ενα καβουρα υδραυλικου , ενα μπιτονι , ενα χωνι , το θερμικο υγρο , το τεφλον και την σκαλα μου και πηγα ταρατσα .

PRM3M1k.jpg

Ελησα τις 2 ταπες απο πανω με τον καβουρα ( πιο κατω εικονα 4 )

B3hx9BL.jpg

το 1 ειναι απο εκει που συμπληρωνουμε υγρα [ Θέση πλήρωσης κλειστού κυκλώματος: ακροσωλήνιο ½” BSP αρσενικού σπειρώματος ]

και το 2 ειναι  το ασφαλιστικο 2,5Bar  [Θέση σύνδεσης βαλβίδας ασφαλείας : ορειχάλκινο ακροσωλήνιο ½” BSP αρσενικού σπειρώματος ]

με τα υλικα μου ετοιμα  εβαλα πρωτα ολο το θερμικο υγρο (1) με προσοχή  με ενα χωνι (3) και μετα συμπληρωσα νερο βρυσης  με το μπιτονακι (2)

lnh8OlH.jpg

Συνεχισα το γεμισμα μεχρι που εβγαλε νερο απο την ταπα 2 ( του ασφαλιστικου ) .

Εβαλα τεφλον (1)  και τοποθετησα στην θεση τους την ταπα και το ασφαλιστικο  .

e6WDyt6.jpg

Ετοιμος λοιπον για το χειμωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, villasg είπε

Διαβασε ενα περσυνο ποστ μου να δεις τι γινετε :

 

 

Απ' όσο έχω καταλάβει οι θέσεις 1 και 2 επάνω στο καζάνι δεν είναι συγκεκριμένες. Σε όποια θες βάζεις την τάπα και το ασφαλιστικό, δεν έχει διαφορά. Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/9/2017 στις 2:55 ΜΜ, villasg είπε

Λοιπον επειδη εκανα μ@λ@κια να σας πω .

Το καλοκαιρι δεν ήμουν σχεδόν ποτε στην αθηνα , αρα δεν τραβαγα ζεστο νερο .

Τον ηλιακο ( Nobel clasic 160lt & 2.6m2 συλλέκτης ) δεν τον ειχα καλυψει .

Οταν γυρισα διαπιστωσα οτι το νερο ηταν ελαχιστα χλιαρο ........

Αρα εβρασε και εφυγε απο το ασφαλιστικο (2,5bar) σχεδον ολο το μιγμα του θερμικου υγρου .

Πηγα λοιπον και πηρα ενα μπουκαλι θερμικο υγρο και ενα τεφλον .

Πηρα ενα καβουρα υδραυλικου , ενα μπιτονι , ενα χωνι , το θερμικο υγρο , το τεφλον και την σκαλα μου και πηγα ταρατσα .

PRM3M1k.jpg

Ελησα τις 2 ταπες απο πανω με τον καβουρα ( πιο κατω εικονα 4 )

B3hx9BL.jpg

το 1 ειναι απο εκει που συμπληρωνουμε υγρα [ Θέση πλήρωσης κλειστού κυκλώματος: ακροσωλήνιο ½” BSP αρσενικού σπειρώματος ]

και το 2 ειναι  το ασφαλιστικο 2,5Bar  [Θέση σύνδεσης βαλβίδας ασφαλείας : ορειχάλκινο ακροσωλήνιο ½” BSP αρσενικού σπειρώματος ]

με τα υλικα μου ετοιμα  εβαλα πρωτα ολο το θερμικο υγρο (1) με προσοχή  με ενα χωνι (3) και μετα συμπληρωσα νερο βρυσης  με το μπιτονακι (2)

lnh8OlH.jpg

Συνεχισα το γεμισμα μεχρι που εβγαλε νερο απο την ταπα 2 ( του ασφαλιστικου ) .

Εβαλα τεφλον (1)  και τοποθετησα στην θεση τους την ταπα και το ασφαλιστικο  .

e6WDyt6.jpg

Ετοιμος λοιπον για το χειμωνα

Δεν ήξερα οτι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο αν έχουμε μέρες να ξοδέψουμε το ζεστό νερό.

Εμείς πάντως τον wilco 20-22 χρονών ποτέ δε χρειάστηκε να βάλουμε υγρά. Μπορει και για αυτό να χάλασε.

Βασικά άρχησε να στάζει απο πέρσι και φέτος δεν έχουμε ζεστό νερό.

Χρειάζεται να βάλω κάλλυμα αν και κάθε μέρα μετα τις 6 που γυρνάμε στο σπίτι ξοδεύουμε σχεδόν όλο το νερό? 

Κανονικά αυτό δεν θα έπρεπε να μας το λέει ο υδραυλικός που θα το περάσει? Και δεν θα έπρεπε να έχει και ένα ρολόι για να βλέπουμε τη πίεση έχει το καζάνι?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαίρι οι ανάγκες για ζεστό νερό μειώνονται στις περισσότερες περιπτώσεις, αφού το νερό του δικτύου ούτως ή άλλως δεν είναι παγωμένο και μπορείς π.χ. να πλύνεις πιάτα άνετα. Επίσης για αρκετό καιρό, όταν οι θερμοκρασίες είναι πολύ υψηλές, νομίζω λίγοι κάνουν μπάνιο με πολύ ζεστό νερό όπως κάνουν το χειμώνα, πολλοί μάλιστα θα έλεγα ότι χρησιμοποιούν δροσερό έως κρύο νερό στο ντους.

Γι' αυτό το καλοκαίρι πρέπει να σκεπάζουμε τους συλλέκτες, έστω τη μισή επιφάνεια, μη σου πω ολόκληρη αν χρησιμοποιείς κανά λεπτό σεντόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, orck είπε

Απ' όσο έχω καταλάβει οι θέσεις 1 και 2 επάνω στο καζάνι δεν είναι συγκεκριμένες. Σε όποια θες βάζεις την τάπα και το ασφαλιστικό, δεν έχει διαφορά. Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Συγκοινωνούντα δοχεία απο την στιγμη που ειναι κλειστου κυκλωματος .
Αρα οπου θες βαζεις την ταπα ( ακομα πιο καλα δοχειο διαστολης να βαλεις )  και το ασφαλιστικο

 

doxeio_diast.jpg

 

1 ώρα πριν, pavloa είπε

Χρειάζεται να βάλω κάλλυμα αν και κάθε μέρα μετα τις 6 που γυρνάμε στο σπίτι ξοδεύουμε σχεδόν όλο το νερό? 

οχι το καλυμμα  ειναι για μακροχρονια απουσια - μη χρηση

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υδραυλικός που μου έκανε την εγκατάσταση του καζανιού, όταν του έδειξα ότι οι διπλανοί είχαν μικρά δοχεία διαστολής μου είπε ότι δεν χρειάζεται και ότι είναι και κακό.

Υποψιάζομαι ότι ίσως να του περάσει από το μυαλό ότι θα του ζητήσω και εγώ δοχείο διαστολής και στανταρακι βαριοταν να πάει να πάρει από το κατάστημα. Δεν είχα τέτοια προθεση.

Έχω μπερδευτει όσον αφορά την λειτουργία αυτού του εξαρτήματος;

Μαζεύει τον ατμό που θα έφευγε έτσι και αλλιώς από το ασφαλιστικό και το ξαναγυρνάει πίσω σαν νερό; Κάνει κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, orck είπε

Το leroy φερνει δυο μαρκες, αυτο που εβαλα ειναι το φτηνο, εχει και πιο ακριβο, το οποιο ομως δεν φερνει στο καταστημα στην Πειραιως.
Στο ακριβο λεει οτι ειναι ελληνικο προιον. Δεν ξερω για ποιο μιλας

To φτηνό λέω μάλλον.
Από Πειραιώς το πήρα. Metalika 🤘 100x150 στα 12,90€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, orck είπε

Ο υδραυλικός που μου έκανε την εγκατάσταση του καζανιού, όταν του έδειξα ότι οι διπλανοί είχαν μικρά δοχεία διαστολής μου είπε ότι δεν χρειάζεται και ότι είναι και κακό.

Υποψιάζομαι ότι ίσως να του περάσει από το μυαλό ότι θα του ζητήσω και εγώ δοχείο διαστολής και στανταρακι βαριοταν να πάει να πάρει από το κατάστημα. Δεν είχα τέτοια προθεση.

Έχω μπερδευτει όσον αφορά την λειτουργία αυτού του εξαρτήματος;

Μαζεύει τον ατμό που θα έφευγε έτσι και αλλιώς από το ασφαλιστικό και το ξαναγυρνάει πίσω σαν νερό; Κάνει κάτι άλλο;

Αυτό που προσφέρει ουσιαστικά είναι ότι δεν αφήνει το υγρό να χυθεί έξω όταν υπάρχει διαστολή λόγω υψηλής θερμοκρασίας. Άρα γλιτώνεις τη συμπλήρωση το Σεπτέμβρη (αν χρειαστεί, ο δικός μου πχ δε χάνει γιατί τον σκεπαζω).

Αν ήταν κάτι απαραίτητο, θα το έβαζε ο κατασκευαστής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2018 στις 1:08 ΜΜ, villasg είπε

 

Κοιτα για Sonne με συλεκτη phaethon , Nobel classic κλπ

Ανάμεσα σε αυτούς, ποιον προκρινετε, μιλάω για 4μελη οικογένεια, πιστεύω να με καλύπτουν τα λίτρα. Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση οικονομικότερη και εξίσου αξιόπιστη δεκτή. Κάτι τελευταίο, με τοποθέτηση,μεταφορά και υλικά πόσο περίπου πρέπει να υπολογίσω παραπάνω; Συνολικά θέλω να δω πόσο θα μου πάει το μαλλί... Επίσης την εγκατάσταση, θα μου την κάνουν το συνεργείο που θα αγοράσω τον ηλιακό ή να απευθυνθώ σε υδραυλικό; 

https://www.skroutz.gr/s/6248429/MasterSOL-Eco-160lt-2m-Glass-Επιλεκτικός-Διπλής-Ενέργειας.html#reviews αυτός εδώ τι λέει που είναι και πιο οικονομικός; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 26ska είπε

Κάτι τελευταίο, με τοποθέτηση,μεταφορά και υλικά πόσο περίπου πρέπει να υπολογίσω παραπάνω

Λοιπον ειναι περίπου ενα 70€ η μεταφορα*** και η εγκατασταση ή 100-110€ εαν απαιτηθει απεγκατάσταση και απομακρυνση του παλιου
( εφοσον δεν απαιτειται γερανος κλπ για το ανεβασμα σε ταρατσα κεραμοσκεπη ).
+

ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΩΝ ΣΩΛΗΝΩΣΕΩΝ ( ειναι 2 οι σωληνες ζεστο και κρυο)  Φ15 ΜΕ ΑΣΠΡΗ ΜΟΝΩΣΗ ΤΥΠΟΥ ISOPIPE  KAI ΡΑΚΟΡ (6,00 € / ΜΕΤΡΟ )
ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΚΑΛΩΔΙΟΥ 3χ2,5mm ME CB-ΣΠΙΡΑΛ Φ14mm (3-4,00 € / ΜΕΤΡΟ )
ΕΑΝ ΑΛΑΧΤΕΙ ΜΟΝΟ Η ΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ  ΠΕΡΙΠΟΥ 2€ / ΜΕΤΡΟ

Τιμες για ταρατσα παντα

 

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Επίσης την εγκατάσταση, θα μου την κάνουν το συνεργείο που θα αγοράσω τον ηλιακό ή να απευθυνθώ σε υδραυλικό; 

Λογικα και να μην εχει αυτος που πουλαει συνεργαζετε με καποιον τεχνικο .
Εκτος και εαν εχεις δικο σου υδραυλικο

*** Την μεταφορα την παρεχει κανονικα ο εγκαταστατης ή ο πωλητης ΔΩΡΕΑΝ ***

 

1 ώρα πριν, 26ska είπε

https://www.skroutz.gr/s/6248429/MasterSOL-Eco-160lt-2m-Glass-Επιλεκτικός-Διπλής-Ενέργειας.html#reviews αυτός εδώ τι λέει που είναι και πιο οικονομικός; 

 

Στις 12/4/2017 στις 1:57 ΜΜ, kid είπε
Καλησπέρα
Τα Mastersol και γενικά τα ηλιακά αυτής της τιμής δεν κατασκευάζονται στην Ελλαδα.
Χώρες παραγωγής είναι συνήθως τα Σκόπια και η Βουλγαρία...γι αυτό και αξίζουν τόσο.

 

Στις 23/6/2017 στις 7:59 ΠΜ, scaniapower είπε

Άλλη μάρκα δεν βρήκες ρε φίλε?Έχει βουίξει η πάτρα για το σκοπιανό καζάνι και τα προβληματα!Εργοστάσιο της mastersol και κολοκύθια.Σκοπιανό καζάνι απο την leof και φορτώνει από θεσ/κη.

 

Στις 26/2/2018 στις 11:39 ΜΜ, trabakoulas είπε

Είχα δει και την Mastersol, αλλά αφού διάβασα τις 10+ τελευταίες σελίδες του νήματος είπα να την αποφύγω αφού αναφέρθηκε ότι δεν είναι ελληνική.

 

Στις 6/2/2018 στις 11:16 ΠΜ, naive είπε

ΟΚ, άρα για εμένα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης των Mastersol με κάποιας ελληνικής κατασκευάστριας εταιρείας. Και από θέμα κατασκευής και από υποστήριξης μετά την πώληση (για να μην αναφερθώ και στην επικαιρότητα)

 

 

Επεξ/σία από villasg
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από τους Sammler. Τα μπόιλερ τους τρυπάνε μετά από 2 έως 3 χρόνια.

Άσε που η αγορά λέει ότι δεν πάνε καλά οικονομικά. Θα τους βρείς αύριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, villasg είπε

Λοιπον ειναι περίπου ενα 70€ η μεταφορα*** και η εγκατασταση ή 100-110€ εαν απαιτηθει απεγκατάσταση και απομακρυνση του παλιου
( εφοσον δεν απαιτειται γερανος κλπ για το ανεβασμα σε ταρατσα κεραμοσκεπη ).
+

ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΩΝ ΣΩΛΗΝΩΣΕΩΝ ( ειναι 2 οι σωληνες ζεστο και κρυο)  Φ15 ΜΕ ΑΣΠΡΗ ΜΟΝΩΣΗ ΤΥΠΟΥ ISOPIPE  KAI ΡΑΚΟΡ (6,00 € / ΜΕΤΡΟ )
ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΚΑΛΩΔΙΟΥ 3χ2,5mm ME CB-ΣΠΙΡΑΛ Φ14mm (3-4,00 € / ΜΕΤΡΟ )
ΕΑΝ ΑΛΑΧΤΕΙ ΜΟΝΟ Η ΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ  ΠΕΡΙΠΟΥ 2€ / ΜΕΤΡΟ

Τιμες για ταρατσα παντα

Λογικα και να μην εχει αυτος που πουλαει συνεργαζετε με καποιον τεχνικο .
Εκτος και εαν εχεις δικο σου υδραυλικο

*** Την μεταφορα την παρεχει κανονικα ο εγκαταστατης ή ο πωλητης ΔΩΡΕΑΝ ***

Ποιον να προτιμήσω;Κάποια άλλη πρόταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...