Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 4 είναι από το νόμο 3851/2010 που είναι εφαρμογή ευρωπαϊκής οδηγίας για κτίρια μηδενικής κατανάλωσης ενέργειας.

Η ΕΒΗΕ ξεκίνησε την δεκαετία του 1980 από εμπνευσμένους ανθρώπους και κατέληξε καφενείο.

Αν δεις το ΔΣ είναι απολύτως ελεγχόμενο από τον Τραβασάρο. Όλοι τους είναι πελάτες τους ή συνεργάτες του. Επίσης είναι εκπρόσωπος της ΕΒΗΕ στην ESTIF ο γιος του στο SPF της Ελβετίας όπου φτιάχνει τα πρότυπα για τους ηλιακούς και ο Χ. Μιχαλόπουλος είναι πρόδρος της ευρωπαϊκής τεχνικής επιτροπής TC312. Η κα Δρόσου του ΚΑΠΕ επίσης στενή συνεργάτιδα του Τραβασάρου γραμματέας της TC312

Το 4 είναι από το νόμο 3851/2010 που είναι εφαρμογή ευρωπαϊκής οδηγίας για κτίρια μηδενικής κατανάλωσης ενέργειας.

Η ΕΒΗΕ ξεκίνησε την δεκαετία του 1980 από εμπνευσμένους ανθρώπους και κατέληξε καφενείο.

Αν δεις το ΔΣ είναι απολύτως ελεγχόμενο από τον Τραβασάρο. Όλοι τους είναι πελάτες τους ή συνεργάτες του. Επίσης είναι εκπρόσωπος της ΕΒΗΕ στην ESTIF ο γιος του στο SPF της Ελβετίας όπου φτιάχνει τα πρότυπα για τους ηλιακούς και ο Χ. Μιχαλόπουλος είναι πρόδρος της ευρωπαϊκής τεχνικής επιτροπής TC312. Η κα Δρόσου του ΚΑΠΕ επίσης στενή συνεργάτιδα του Τραβασάρου γραμματέας της TC312.

 

Ο Τραβασάρος με τον Σπανό είναι συνεταιράκια (κι αυτό το ξέρει όλη η πιάτσα) ενώ στην σάμμλερ ο μιχαλόπουλος τον υπακούει απόλυτα. μάλιστα ο μιχαλόπουλος και ο τραβασάρος πετάξαν έξω από την εταιρεία τον άλλο αδελφό του μιχαλόπουλου, με πολύ άσχημο τρόπο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για να καταλάβετε τι εστί Χ. Μιχαλόπουλος θα σας πω πως έδιωξε τον αδελφό του από την εταιρεία (έτσι μου τα είπε ο αδελφός του ο Τάκης).

Ο Τραβασάρος και ο Χάρης προσλαμβάνουν έναν μηχανολόγο μηχανικό ΤΕΙ για τις προμήθειες και την παραγωγή. Μετά από λίγο καιρό συμφωνούν τα δυο αδέλφια ο Τάκης να επιβλέπει τις προμήθειες λέγοντας στον μηχανικό ότι οι παραγγελίες προς τους προμηθευτές θα έχουν οπωσδήποτε και την υπογραφή του Τάκη. Την επομένη μέρα ο μηχανικός με το που έφυγε ο Τάκης άρχισε να στέλνει παραγγελίες στους προμηθευτές χωρίς την υπογραφή του Τάκη. Ο αδελφός του, αναιρεί την συμφωνία και ο Τραβασάρος ως μέτοχος τις εταιρείας καλύπτει τον Χάρη. Έπειτα από αυτό ο Τάκης υπέβαλε την παραίτησή του και έφυγε από την εταιρεία.

Ήταν κάτι που του είχα πει να κάνει εδώ και πολύ καιρό αφού τον ξεφτιλίζανε όλοι οι υπάλληλοι της εταιρείας με την επίνευση της οικογένειας του. Φανταστείτε ότι του είχαν κάνει μείωση μισθού στα 600 ευρώ καθαρά τον μήνα ενώ ο Χάρης έπαιρνε 3500 ευρώ καθαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/6/2018 στις 11:37 ΜΜ, predator77 είπε

 μια μεση κατασταση κοντα στα 500-600 ευρω με μια στοιχειωδη συντηρηση ανετα θα βγαλουν 10-15 χρονια κ θα τα εχουν βγαλει τα λεφτα τους,η νοωτροπια περνω ηλιακο να μου κρατησει για παντα ειναι λανθασμενη κανεις δεν το θελει αυτο η τεχνολογια προχωραει.γνωμη μου παντα σαν υδραυλικος.

O ηλιακός σε μια μέση ελληνική οικογένεια (3 άτομα και φθίνει...) αντε να βγάλει 200 το χρόνο.

Βάλε και μια καλή συντήρηση ανα 3 χρόνια αν θες να κρατήσει το πράγμα την αρχική του απόδοση ως το τέλος μιλάμε για 500 ευρώ την τριετία...

Στα 8-9 χρόνια είσαι ίσα βάρκα ίσα πανιά ουσιαστικά...

Γιατί να μην θες να κρατήσει 15 plus χρόνια χωρίς να ξαναπληρώσεις απο την αρχή κερατιάτικα???

Σιγά την τεχνολογία και σιγά την εξέλιξη που έχει.

Ενα σωστά μελετημένο, προανατολισμένο και το κυριότερο απλό σύστημα που συντηρείται παίζει να αποδίδει καλύτερα απο 10 χρόνια πιο καινούργιο ηλιακό ασυντήρητο και οπως να ναι εγκατεστημένο...  

Και στο λέω έχοντας χαρίσει τον 1ο μου ηλιακό σε βοηθό υδραυλικού (απο την αλβανία) ήταν το παιδί μου το ζήτησε του τον χάρισα.

Ε 2 ηλιακούς εχω αλλάξει απο τότε σχεδόν.🤣

Κανά διχίλιαρο κόστος και μόνο ζημιές είχα.

Η μανία μου να φτιαχτεί σωστά σύστημα τριπλής ενέργειας με αυτοματισμούς για να σπάει το κρύο νερό και τον χειμώνα με σχετικά κομψό τρόπο πάνω στα  κεραμίδια με το δοχείο κάτω απο αυτά plus μερικοί σκιτζίδες υδραυλικοί τόσο μου εχουν στοιχίσει σε ζημιές και αλλαγές...

Ο 1ος ηλιακός 20ετίας πλέον που τον συντηρεί μόνο του το παλικάρι που έγινε με τα χρόνια μάστορας, τον εχει σε ενα σημείο με ήλιο και εύκολη πρόσβαση και ακόμα του βγάζει νερό 2 μήνες κατά μέσο όρο περισσότερο απο τον "καινούργιο"μου...

Ίδια περιοχή εννοείται

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου Καλά τα λες δεν αντιλέγω σε κάτι απλα Εγώ το βλέπω διαφορετικά λόγο το ότι είναι η δουλειά μου κιόλας κ μπορώ να ξέρω κ 2 πραγματάκια περισσότερα όσο αναφορά τις μάρκες κ τις ποιότητες κ αν το θες κ απο τρόπους συντήρησης,θα μου πεις σιγά τη συντήρηση που χρειάζεται ένας ηλιακός 2 στάνταρ πραγματάκια είναι,έλα όμως που δεν εινα!!!,πες μου κάτι όμως τι ανταλλακτικά κ τι αναλώσιμα βρίσκεις σε ηλιακούς 20αετιας?πχ με κάθετα καζάνια?κ πόσο αξίζει να κάνεις συντήρηση σε αυτά?αν σπάσει ένας καθρέφτης η φύγει από την ταράτσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, predator77 είπε

Φίλε μου Καλά τα λες δεν αντιλέγω σε κάτι απλα Εγώ το βλέπω διαφορετικά λόγο το ότι είναι η δουλειά μου κιόλας κ μπορώ να ξέρω κ 2 πραγματάκια περισσότερα όσο αναφορά τις μάρκες κ τις ποιότητες κ αν το θες κ απο τρόπους συντήρησης,θα μου πεις σιγά τη συντήρηση που χρειάζεται ένας ηλιακός 2 στάνταρ πραγματάκια είναι,έλα όμως που δεν εινα!!!,πες μου κάτι όμως τι ανταλλακτικά κ τι αναλώσιμα βρίσκεις σε ηλιακούς 20αετιας?πχ με κάθετα καζάνια?κ πόσο αξίζει να κάνεις συντήρηση σε αυτά?αν σπάσει ένας καθρέφτης η φύγει από την ταράτσα?

Αμα φτάσεις στο σημείο να μη βρίσκεις τότε εχει πετύχει τον στόχο του ο ηλιακός.

Που είναι και ο απώτερος στόχος, όχι να βγαίνει το μεροκάματο του υδραυλικού.😂

Σου λέω μέσα σε 20 χρόνια ο 1ος διπλής κομπλέ με το καζάνι πάνω ζει και βασιλεύει ακόμα. 10 χρόνια σε μένα και 10 στον επόμενο ιδιοκτήτη.

Και η 2η και καλά ενεργειακά ανώτερη λύση με 3πλής boiler ηλεκτρικά κυκλοφορητές βαλβίδες πλήρωσης και δώστου παραφλού αν κάνει εξαέρωση και πλήρωση απο το δίκτυο...

Σπάσαμε και τους πιο καινούργιους καθρέφτες και τα νεύρα μου αφού μπήκε νερό απο τον αυτόματο πλήρωσης δε το πήραμε χαμπάρι έριξε και μια παγωνιά κρακ φάτην...🤣

Και ο πρώτος ηλιακός στα κατάλληλα χέρια ακόμα δουλεύει τον εχει στον κήπο κάτω στην αυλή, τον βλέπω και χτυπάω το κεφάλι μου...  

Καλύτερα να τον κράταγα και να πλήρωνα τον βοηθό υδραυλικού να μου τον συντηρεί...

Γι αυτό μιλάω για απλότητα και φυσικά γνώση του υδραυλικού να σε προφυλάξει...

 

Στην περίπτωση μου απο το 2ο πολυπλοκότερο σύστημα μια 10ετία πιο πρόσφατο δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλω το κόστος έτσι που πήγαν τα πράγματα...

 

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια ο ηλιακός είναι ότι σου κάτσει.Σαν το λαχείο.Ποτέ δεν είσαι 100% σίγουρος ότι το ακριβό θα  βγει και καλό.

Μπορεί να πληρώσεις 1000 και σε 3-4 χρόνια να σου αρχίσει προβλήματα και αυτό είναι η χαρά του υδραυλικού.

Μπορεί να δώσεις 500 και μετά από 10-15 να μην σου έχει πάθει το παραμικρό χωρίς καν συντήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσενα φιλε yiannis σου εκατσε στραβη,ετσι οπως τα λες ναι δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις αποσβεση,οταν ενας ηλιακος θα φτασει 20ετια η φθορα θα ειναι τετοια που σιγουρα την τελευταια 5ετια θα ειναι ολο προβληματα ολο κατι θα σπαει κ η επισκεψη του υδραυλικου θα ειναι πιο συχνη,γνωριζω εταιριες που κανουν σερβις με 40-60 ευρω σου λενε χρειαζεται αντισταση σε σημειωσεις κ στην ουσια δεν εχουν κανει τιποτα κ απλα τσιμπανε την επισκεψη, τις περισσοτερες ειναι οτι δεν βρισκουν ανταλλακτικα κ προσωπικα μου εχει τυχει να μην βρισκω ανταλλακτικα ο τυπος της βασης κ οι συνδεσεις του καθρεφτη  να ειναι ακαταλληλες για καινουριο καζανι μονο κ η μονη του επιλογη να ειναι μονο η αντικατασταση του.ειναι πολλοι παραγοντες που παιζουν ρολο αλλα δεν πιστευω οτι ειναι παντα καλο να κραταει χρονια ο ηλιακος ειναι πολλες οι φθορες κ οι ζημιες που βγαζει ειναι σαν ενα μεταχειρισμενο αυτοκινητο τρυπιος κουμπαρας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Συμφωνειτε με αυτα που λεει ο μαστορας  στο 3:48?

Παρατηρώ ότι ο συλλέκτης είναι φύλο αλουμινίου κολλημένο με υψίσυχνο. Οι πιο πολλοί κολλάνε με laser που είναι ότι καλύτερο υπάρχει σαν τεχνολογία συγκόλλησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NEWton75 είπε

Παρατηρώ ότι ο συλλέκτης είναι φύλο αλουμινίου κολλημένο με υψίσυχνο. Οι πιο πολλοί κολλάνε με laser που είναι ότι καλύτερο υπάρχει σαν τεχνολογία συγκόλλησης

Απο αυτα που λεει απο το 3:48 αυτο εχεις να πεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Απο αυτα που λεει απο το 3:48 αυτο εχεις να πεις!!!

Η συντήρηση είναι απαραίτητη για τα μηχανήματα ανάλογα με αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής, αν εννοείς αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...