Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, NEWton75 είπε

Η συντήρηση είναι απαραίτητη για τα μηχανήματα ανάλογα με αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής, αν εννοείς αυτό

Λεει:Δεν υπαρχει καλος και κακος ηλιακος..  Yπαρχει σωστη τοποθετηση και συντηρηση...!!!

Εχει βαλει και δοχειο διαστολης για το καζανι!!!

Παιδια με το σκεπασμα το καλοκαιρι αυξανετε πολυ η αξιοπιστια του ηλιακου σας..!!!  απο την αλλη βεβαια  κανετε κακο στους υδραυλικους!!!

Και αυτο πολυ καλο ενημερωτικο βιντεο:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει καλός και κακός ηλιακός.

 

Βασισμένο αυτό στα υλικά που είναι φτιαγμένος ο καλός και υλικά που είναι φτιαγμένος ο κακος. Παίζει ρόλο πολύ η ποιότητα κατασκευής.

 

Και σιγά εμείς οι υδραυλικοί-τεχνιτες και λοιποί  μην περιμέναμε να πλουτίσουμε από ηλιακούς και το service τους ;)

 

Αραξτε μερικοί ρε σεις. Μας έχετε κάνει λες και είμαστε τίποτα τυχάρπαστοι απατεώνες που ψάχνουμε να γδαρουμε τον κοσμακι. Δεν είναι έτσι,είναι όπως όλα τα επαγγέλματα που υπάρχουν.παντου θα βρείτε κακούς και καλούς και φιλότιμους μάστορες. Δεν είναι όλοι λαμόγια. Μην τσουβαλιαζετε ποτέ ;)

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλιο όλες οι εταιρείες αγοράζουν πάνω κάτω από τους ίδιους προμηθευτές. Όσο για αυτούς που δουλεύουν στις εταιρείες είναι ζήτημα αν ξέρουν να γράψουν το όνομά τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, drspiros είπε

Παιδιά, για 160lt 3 τ.μ., τι προτείνετε; Είμαι ανάμεσα σε Mastersol, Esolar, Sol-Violaris που έχω διαβάσει καλά σχόλια. Ευχαριστώ.

Θα σου πρότεινα Esolar ή Βιολάρη. Ο Mastersol κατασκευάζεται στα Σκόπια

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Esolar με τον fullplate συλλέκτη...ποιότητα υλικών κατασκευής όπως και σύνδεσης-τοποθέτησης από το "πάνω ράφι"!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Λεει:Δεν υπαρχει καλος και κακος ηλιακος..  Yπαρχει σωστη τοποθετηση και συντηρηση...!!!

Εχει βαλει και δοχειο διαστολης για το καζανι!!!

Παιδια με το σκεπασμα το καλοκαιρι αυξανετε πολυ η αξιοπιστια του ηλιακου σας..!!!  απο την αλλη βεβαια  κανετε κακο στους υδραυλικους!!!

Και αυτο πολυ καλο ενημερωτικο βιντεο:

Το δοχείο διαστολής είναι απαραίτητο να μπει

Το μικρό που έχει πάνω στο καζάνι τι είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, pavloa είπε

Το δοχείο διαστολής είναι απαραίτητο να μπει

Its up to you

11 λεπτά πριν, pavloa είπε

Το μικρό που έχει πάνω στο καζάνι τι είναι?

δοχείο διαστολής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, pavloa είπε

Το δοχείο διαστολής είναι απαραίτητο να μπει? 

Το μικρό που έχει πάνω στο καζάνι τι είναι ?

Όσο η after market εξάτμιση στο βελτιωμένο hyundai accent
 

Το μεγάλο είναι για το κύκλωμα του νερου χρήσης και το επάνω για το κλειστό κύκλωμα (του αντιψυκτικού).

 

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, drspiros είπε

Παιδιά, για 160lt 3 τ.μ., τι προτείνετε; Είμαι ανάμεσα σε Mastersol, Esolar, Sol-Violaris που έχω διαβάσει καλά σχόλια. Ευχαριστώ.

Πραγματικά απορώ.Και οι 3 εταιρείες έχουν τιμές προιόντων δυσανάλογες με την πλειοψηφία των άλλων εταιρειών.Αυτό δε μας προβληματίζει καθόλου?

Στην εποχή που τα μέταλλα έχουν πάρει φωτιά πως στέκονται αυτές οι τιμές από eshop τα οποία αγοράζουν(σκέψου κοστολόγια αγοράς????)

Τι ακριβώς πουλάνε?

Γνώμη μ φίλε μακρυά απο eshop.Σε μία στραβή θα σε στείλουν αδιάβαστο.Δεν μπορούν να αναλάβουν καμία μα καμία ευθύνη μιας και δεν κατασκευάζουν τίποτα οι εν λόγω εταιρείες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Ένα μπόιλερ από το εργοστάσιο κοστίζει στα 180 ευρώ και ένας συλλέκτης στα 110 ευρώ. Βάση + σετ από ένα πενηντάρικο. 

Εγώ που έχω eshop έχω συνεργάτες δυο υδραυλικούς που σε οποιαδήποτε στραβή (όπως λες) θα επιλύσουν το πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NEWton75 είπε

Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Ένα μπόιλερ από το εργοστάσιο κοστίζει στα 180 ευρώ και ένας συλλέκτης στα 110 ευρώ. Βάση + σετ από ένα πενηντάρικο. 

Εγώ που έχω eshop έχω συνεργάτες δυο υδραυλικούς που σε οποιαδήποτε στραβή (όπως λες) θα επιλύσουν το πρόβλημα. 

Θα διαφωνήσω στην επίλυση του προβλήματος.

Ας πουμε για παράδειγμα ότι κατασκευάζω καζάνι και εν συνεχεία το πουλάω σε εσένα.Αν σπάσει το καζάνι εντός 5 ετίας αλλάζεις το καζάνι τζάμπα η όχι?Ανεξάρτητα με το αν έχει κάνει servise ή όχι ο πελάτης.,Και το λέω αυτό γτ ενώ θεωρητικά η εγγύηση είναι 5 ετής οι όροι είναι ειλικρινά για τα πανηγύρια.

Βλ δείκτη κορεσμου , δείκτη διαβρωτικότητας κλπ που όλο και περισσότεροι υιοθετουν τον τελ καιρό , και που στην ουσία το κόψιμο είναι άμεσσο και νόμιμο ανεξάρτητα απ το τι έχεις κάνει.Άρα η λογική της επίλυσης είναι ακυρη.

Πάμε παρακάτω.Ένα εργοστάσιο του μεγέθους του Δήμα μιας και αναφέρεσαι συνέχεια εκεί έχει ένα κόστος λειτουργίας Α και μία τιμή Α ώστε να μπορεί να υποστηρίξει τα λειτουργικά της έξοδα + όποιες ζημιές μπορεί να προκύψουν σε μηχανήματα.

Παίρνοντας λοιπόν εσύ ένα προιόν απο εκεί χονδρική βάζεις ένα ελάχιστο ποσοστό κέρδους μιας και τα λειτουργικά σου είναι μηδενικά και σε παίρνει και πουλάς.Αν όμως σου τύχει βλάβη εκ των πραγμάτων πρέπει να δουλέψεις με τις πλάτες των εργοστασίων που σε προμήθευσαν ώστε να μη βγεις και χρεωμένος.Και εδώ είναι το μεγάλο μ πρόβλημα με την απροσωπία των eshop.

Για να αφήσω ασχολίαστο το γεγονός του αθέμιτου ανταγωνισμού.Η ΕΒΗΕ λοιπόν αντί να στηρίζεται στα πόδια της έδωσε το δικαίωμα στους εμπόρους να κανονίζουν τις τιμές στην αγορά με την ευλογία των μεγάλων.Προφανώς και υπάρχουν έμποροι που σέβονται τον πελάτη αλλά συγκεκριμένα για τα εν λόγω eshop που ειπωθήκαν από το φίλο όχι.Ξεκάθαρα.

 

Με εκτίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...