Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/8/2018 στις 9:20 ΜΜ, billdanos είπε

Αν θελετε το τοπικ ανοιχτό, φροντιστε να σταματήσετε τις αναφορές σε συγκεκριμένα καταστήματα και εισαγωγείς. Οπως και τις νέες εγγραφές με μοναδικό σκοπό τη διαφήμιση επίσης... 

και θα κλείσετε topic που είναι ενεργό από το 2006; αυτό θα ήταν ιστορικό έγκλημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, 26ska είπε

Αυτον γιατι τον εχω ( εχω αφησει και αξιολογηση στον τσιγκουνη) 4 ετη και ειμαι υπερικανοποιημενος οπως εχω αναφερει πολακις στο νημα αυτο

aUpuQ4Q.png

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, 26ska είπε

Φυσικά θα σου έλεγα τον 3...όχι μόνο γιατί αυτόν επέλεξα(σε 200άρι) και'γώ,αλλά γιατί θα έχεις ίσως τον καλύτερο συλλέκτη της αγοράς!!Ο 200άρης,μου πήγε 780 με την τοποθέτηση μαζί!!😉Επίσης,δύο ποιοτικά καλύμματα της Doro Cup,μαζί στην προσφορά.....Το να σου πώ σ'αυτούς τους 4 μήνες που τον έχω,πώς είναι εξαιρετικός και δεν έχω ανάψει ακόμα αντίσταση είναι όχι μόνο περιττό αλλά και άκαιρο...αυτό θα φανεί στην διάρκεια των χρόνων και κυρίως τους χειμώνες!!Θα επιμείνω πάντος,όποιον και να διαλέξεις,στο θέμα του σκεπάσματος των συλλεκτών....τουλάχιστον τους τρείς μήνες του καλοκαιριού σκεπάζουμε τον έναν(ή τον μισό άν είναι μονός)....και τους δύο (ή ολόκληρο αντίστοιχα) όταν λείψουμε για διακοπές!!!

 

Επεξ/σία από Devotee
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H να πάω εδώ ρε παιδιά https://www.skroutz.gr/s/2797240/Nobel-Classic-160lt-3m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html?from=recommendations ; Μήπως θα ήταν καλύτερα να επαιρνα με μεγαλύτερο συλλέκτη. Γενικώς έχω ψιλομπλεχτει, δεν ξέρω που να καταλήξω... 

Επεξ/σία από 26ska
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μεγαλος συλλεκτης βοηθαει αν εισαι βορεια ελλαδα η αν εχεις θεματα σκιασης στο σημειο που τοποθετεις τον ηλιακο, αυτο το ξερεις εσυ δε μπορει κανεις να στο πει απο το νετ.

 

διαλεξε εγκαταστατη, απο ενα σημειο και περα (οταν δηλαδη περασεις το pricepoint των φασον/κινεζικων) μεγαλυτερη προστιθεμενη αξια εχει ο εγκαταστατης παρα η επιλογη μεταξυ ξερωγω νομπελ/σοννε/μαλτεζος/ηλιοακμη κλπ. Εκτος αν θελεις κατι εξειδικευμενο (χαλκινο μποιλερ κλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ο εγκαταστατης ότι μου τύχει είναι, πήρα κάνα 2 προτάσεις από παιδιά εδώ μέσα, αλλιώς δεν ξέρω τι δουλειά θα κάνει. Με τα 2.4 του φαεθοντα θα είμαι οκ; Μιλάω για χειμωνα κυρίως σε μέρες με συννεφιά. 

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μη παραμυθιαζομαστε. Ο Ηλιακος θελει ηλιο. Αν δεν εχει ηλιο κανενας ηλιακος δε θα θερμανει, αν εχει πολυ ηλιο ολοι θα θερμανουν. Ο μεγαλυτερος συλλεκτης βοηθαει αν εχεις περιορισμενη ηλιοφανεια να προσθεσει μερικους βαθμους παραπανω στο ζνχ απο τον μικρο συλλεκτη. Αλλα αμα εχει φουλ συννεφια και 5 βαθμους εξω δε ξερω αν θα καταλαβεις τη διαφορα αναμεσα στο 20 βαθμους νερο που θα σου δωσει ο μικροτερος συλλεκτης και το 25 βαθμους που θα σου δωσει ο μεγαλυτερος. Κανενα απο τα δυο δεν ειναι επαρκη για ζεστο μπανιο.Το 'προβλημα' του μεγαλου συλλεκτη ειναι  η υπερθερμανση το καλοκαιρι. Γιαυτο δεν εχει νοημα  να πεις βαζω 10τμ συλλεκτες σε 200λτ δοχειο κι ειμαι αρχοντας, το καλοκαιρι θα γινει ατμοσιδερο το καζανι.

Ο μπουσουλας ειναι αν δεν ειναι ιδιαιτερα μειονεκτικη η θεση που θα βαλεις τον ηλιακο απλα βαλε το στανταρ συλλεκτη που δινει ο κατασκευαστης, οχι μεγαλυτερο. Αν η θεση ειναι μειονεκτικη (κεραμοσκεπη με λαθος προσανατολισμο, δεντρα γυρω γυρω, αλλα κτιρια, σκιαση κλπ) τοτε βαλε τον μεγαλυτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, fredd0 είπε

για να μη παραμυθιαζομαστε. Ο Ηλιακος θελει ηλιο. Αν δεν εχει ηλιο κανενας ηλιακος δε θα θερμανει, αν εχει πολυ ηλιο ολοι θα θερμανουν. Ο μεγαλυτερος συλλεκτης βοηθαει αν εχεις περιορισμενη ηλιοφανεια να προσθεσει μερικους βαθμους παραπανω στο ζνχ απο τον μικρο συλλεκτη. Αλλα αμα εχει φουλ συννεφια και 5 βαθμους εξω δε ξερω αν θα καταλαβεις τη διαφορα αναμεσα στο 20 βαθμους νερο που θα σου δωσει ο μικροτερος συλλεκτης και το 25 βαθμους που θα σου δωσει ο μεγαλυτερος. Κανενα απο τα δυο δεν ειναι επαρκη για ζεστο μπανιο.Το 'προβλημα' του μεγαλου συλλεκτη ειναι  η υπερθερμανση το καλοκαιρι. Γιαυτο δεν εχει νοημα  να πεις βαζω 10τμ συλλεκτες σε 200λτ δοχειο κι ειμαι αρχοντας, το καλοκαιρι θα γινει ατμοσιδερο το καζανι.

Ο μπουσουλας ειναι αν δεν ειναι ιδιαιτερα μειονεκτικη η θεση που θα βαλεις τον ηλιακο απλα βαλε το στανταρ συλλεκτη που δινει ο κατασκευαστης, οχι μεγαλυτερο. Αν η θεση ειναι μειονεκτικη (κεραμοσκεπη με λαθος προσανατολισμο, δεντρα γυρω γυρω, αλλα κτιρια, σκιαση κλπ) τοτε βαλε τον μεγαλυτερο.

Οπότε αφού θα μπει σε ταράτσα, είμαι κομπλέ και με τον 2.4 Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, 26ska είπε

Οπότε αφού θα μπει σε ταράτσα, είμαι κομπλέ και με τον 2.4 Ευχαριστώ. 

Αναλογα τι απωλειες εχεις:

-Ποσα συχνα θα ανοιγεις το ζεστο μεσα στη μερα(απαιτησεις)

-Ποσο παγωμενο ειναι το νερο που εισερχεται στο μποιλερ

-Αποσταση ηλιακου-μπαταριας..  ακομα και μεχρι τι ειδους σωληνα χρησιμοποιεις.. δηλαδη σε προεγκατασταση πολυκατοικιας(σιδερενιες) εχεις περισσοτερες απωλειες..!!!

Η δικη μου εμπειρια για 2 ατομα ειναι ο 160λ με 3τμ και για 4 200λ με 4τμ. Μιλαω υπο συνθηκες αν το μποιλερ δεν εχει ζεστο απο την προηγουμενη μερα και την επομενη ηλιο με συννεφια.. σε βαρυ χειμωνα!!! Θα ειστε πιο ανετοι τον χειμωνα..  αλλα με την προυποθεση σκεπασμα οποτε χρειαζεται..!!!

Δεν ειναι υπερβολη αλλα η αληθεια!  Απλα οι κατασκευαστες κοιταζουν την χρυση τομη ωστε να μην υπερθερμαινεται ο ηλιακος για την αξιοπιστια του.. 

Αν παρεις κατι που δεν θα ανταπεξελθει στις απαιτησεις σου τοτε ξεκινας τους περιορισμους.. δηλαδη δεν ανοιγεις το ζεστο για χερια-προσωπο και κανει ντουζ ο ενας μετα τον αλλον.. συν οτι παρακολουθεις τον καιρο για το πως θα ειναι τις επομενες μερες...  Αυτα για να περιορισεις ή εκμηδενισεις την αντισταση(ρευμα)

Δεν θελω να σε μπερδεψω(τρελανω) παρε εναν οπως τον εχουν τυποποιησει στο εμποριο για τα ατομα που αντιστοιχει και βαλε τριοδη για να χρησιμοποιεις τον ηλεκτρικο σου.. γιατι αν παγωσει το μποιλερ θες πανω απο 1 ωρα!!!

Επεξ/σία από gia_nnis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Αναλογα τι απωλειες εχεις:

-Ποσα συχνα θα ανοιγεις το ζεστο μεσα στη μερα(απαιτησεις)

-Ποσο παγωμενο ειναι το νερο που εισερχεται στο μποιλερ

-Αποσταση ηλιακου-μπαταριας..  ακομα και μεχρι τι ειδους σωληνα χρησιμοποιεις.. δηλαδη σε προεγκατασταση πολυκατοικιας(σιδερενιες) εχεις περισσοτερες απωλειες..!!!

Η δικη μου εμπειρια για 2 ατομα ειναι ο 160λ με 3τμ και για 4 200λ με 4τμ. Μιλαω υπο συνθηκες αν το μποιλερ δεν εχει ζεστο απο την προηγουμενη μερα και την επομενη ηλιο με συννεφια.. σε βαρυ χειμωνα!!! Θα ειστε πιο ανετοι τον χειμωνα..  αλλα με την προυποθεση σκεπασμα οποτε χρειαζεται..!!!

Δεν ειναι υπερβολη αλλα η αληθεια!  Απλα οι κατασκευαστες κοιταζουν την χρυση τομη ωστε να μην υπερθερμαινεται ο ηλιακος για την αξιοπιστια του.. 

Αν παρεις κατι που δεν θα ανταπεξελθει στις απαιτησεις σου τοτε ξεκινας τους περιορισμους.. δηλαδη δεν ανοιγεις το ζεστο για χερια-προσωπο και κανει ντουζ ο ενας μετα τον αλλον.. συν οτι παρακολουθεις τον καιρο για το πως θα ειναι τις επομενες μερες...  Αυτα για να περιορισεις ή εκμηδενισεις την αντισταση(ρευμα)

Δεν θελω να σε μπερδεψω(τρελανω) παρε εναν οπως τον εχουν τυποποιησει στο εμποριο για τα ατομα που αντιστοιχει και βαλε τριοδη για να χρησιμοποιεις τον ηλεκτρικο σου.. γιατι αν παγωσει το μποιλερ θες πανω απο 1 ωρα!!!

o ηλιακος θερσμοσιφωνας ειναι απλα μια σειρα συμβιβασμων. Ουτε σωστη διαστροματωση μπορει να κανει για να μη κρυωνει γρηγορα το νερο, ουτε ουσιαστικο ελεγχο θερμοκρασιας εχει, ουτε ελεγχομενες συνθηκες (αφου ειναι εξω οποτε αλλες απωλειες εχει οταν η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι 15 βαθμοι και αλλες οταν ειναι 0)

Ο μονος τροπος για να πεις καλυπτωμαι σιγουρα ειναι να υπερδιαστασιολογησεις σα τρελλος. Και το καζανι και τους συλλεκτες. Αλλα αυτο δημιουργει προβληματα, και κοστους και διαχειρησης. Απο την αλλη, μη θεωρεις οτι αν ανοιξεις τη βρυση στις 3ς το μεσημερι το χειμωνα και εχει ζεστο νερο αυτο σημαινει οτι το καζανι εχει μεσα 200λτ (η οτι τελος παντων χωρητικοτητα εχει το καζανι σου) ζεστο νερο. Το ζεστο νερο θα ειναι στο πανω μερος του καζανιου, και αυτο θα τραβηξεις πρωτο. Μπορει να ειναι 20λτ μπορει 50 μπορει 100 ζεστο νερο. Εξαρταται απο την ηλιοφανεια που ειχε τοπικα 11-2, γιατι αυτες ειναι ουσιαστικα οι ωρες που ο ηλιακος αποδιδει το χειμωνα.

Αν παει ενας και κανει μπανιο στης 5 και αφερεσει πχ 40 λιτρα ζεστο νερο αυτα θα αντικατασταθουν στο καζανι με 40 λιτρα κρυο. Απο κει αρχιζουν τα μειονεκτηματα του ηλιακου θερμοσιφωνα. Κακη διαστροματωση, αρα κρυωνει γρηγορα. Εκτεθειμενος, αρα μεγαλες απωλειες.  Το αν θα μπορουν στις 8 να κανουν 1 η 2 η κανενας μπανιο εξαρταται απο το ποσο ζεστο νερο υπηρχε εξ αρχης στο καζανι (το οποιο δε ξερεις), τι θερμοκρασια νερο μπηκε οταν πηρε ο πρωτος 40λτ, ποσο κρυωσε συνολικα το καζανι λογω εξωτερικης θερμοκρασιας κλπ.

Οι ηλιακοι θερμοσιφωνες ειναι μια φτηνη εφαρμογη για να εχεις 7-8 μηνες ζεστο νερο. Ως τετοιο αντιμετωπισε το. Αν πας να προσπαθησεις να εχεις 12 μηνες ζεστο νερο με απολυτη ανεση η πρεπει να αγορασεις τεραστιο θερμασιφωνα πολυ μεγαλυτερο των αναγκων σου, η πρεπει να βρεις τροπο να εχει φουλ ηλιο καθε μερα 11-2.

Αν θελεις ανεση πας σε συστηματα βεβιασμενης με καποια δευτερη μορφη θερμανσης. Ειτε αυτο ειναι χρησιμοποιοντας 2ο εναλλακτη στο δοχειο, ειτε τροφοδοτοντας ταχυθερματηρα αεριου με χλιαρο νερο απο το δοχειο/ηλιο ειτε ειτε. Οπως κανει και ο υπολοιπος κοσμος, οχι γιατι ειναι χαζοι αλλα ΚΑΙ για λογους υγιεινης (λεγιονελλα κλπ). 100% εγγυημενη ανεση απο ενα συστημα εκ σχεδιασμου συμβιβαστικο μη περιμενεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fredd0 είπε

. Απο την αλλη, μη θεωρεις οτι αν ανοιξεις τη βρυση στις 3ς το μεσημερι το χειμωνα και εχει ζεστο νερο αυτο σημαινει οτι το καζανι εχει μεσα 200λτ (η οτι τελος παντων χωρητικοτητα εχει το καζανι σου) ζεστο νερο. Το ζεστο νερο θα ειναι στο πανω μερος του καζανιου, και αυτο θα τραβηξεις πρωτο.

Απο τα παραπανω που αναφερω θεωρεις οτι δεν γνωριζω πως λειτουργει ενας ηλιακος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα καταλήξω στα 200 λίτρα, γιατί 2 μεγάλοι και 2 παιδιά είμαστε τώρα, τα παιδιά θα μεγαλώσουν και θα θέλουμε παραπάνω νερό. Το μονο που δεν έχω καταλήξει είναι για το συλλέκτη, θα μου κάνει ένας με 2.4 ή να πάω από 3 και πάνω. Μην έχω θέμα το καλοκαίρι και μακροπροθεσμα με μεγαλύτερο συλλέκτη. Χώρια τα παραπάνω χρήματα που χρειάζονται. 

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 26ska είπε

Θα καταλήξω στα 200 λίτρα, γιατί 2 μεγάλοι και 2 παιδιά είμαστε τώρα, τα παιδιά θα μεγαλώσουν και θα θέλουμε παραπάνω νερό. Το μονο που δεν έχω καταλήξει είναι για το συλλέκτη, θα μου κάνει ένας με 2.4 ή να πάω από 3 και πάνω. Μην έχω θέμα το καλοκαίρι και μακροπροθεσμα με μεγαλύτερο συλλέκτη. Χώρια τα παραπάνω χρήματα που χρειάζονται. 

Αν βαριεσαι να σκεπαζεις παρε 200λ με 3τμ.  Οταν θα φυγεις για μερες εννοειται σκεπαζεις οτι και να παρεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...