Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, 26ska είπε

https://www.skroutz.gr/s/11770901/Sonne-Phaethon-200lt-2-4m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html, εδώ που ο συλλέκτης είναι 2.4 θα έχω πρόβλημα; 

Τωρα καταλαβαινω τους πωλητες γιατι δεν μπαινουν στην διαδικασια να λενε πολλα...!!!

Ο ηλιακος ειναι σαν μπαταρια φορτιζει οταν δεν κανεις χρηση ή οταν η χρηση ειναι ελαχιστη.. και ξεφορτιζει με την καθημερινη χρηση ή σε συνθηκες οπως δεν βγαζει ηλιο για μερες.. χαμηλες θερμοκρασιες..

Για τα ατομα που ειστε να βαλεις 160λ με 3τμ ή 200λ με 3τμ.

Η διαφορα τους ειναι οτι ο 200αρης θα σου δωσει περισσοτερα λιτρα αλλα με χαμηλοτερη θερμοκρασια σε σχεση με τον 160

Παντως αν σκεφτεσαι την τιμη αποκτησης ειναι κουτό γιατι παιρνοντας τον σωστο ηλιακο για τις απαιτησεις σας θα κανεις πιο γρηγορα την αποσβεση του και γενικα θα σε κρατησει σε καλυτερα επιπεδα οικονομιας..!!!  Ο ηλιακος ειναι επενδυση.. δεν ειναι αυτοκινητο!!!!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2018 στις 1:04 ΜΜ, gia_nnis είπε

Τωρα καταλαβαινω τους πωλητες γιατι δεν μπαινουν στην διαδικασια να λενε πολλα...!!!

Ο ηλιακος ειναι σαν μπαταρια φορτιζει οταν δεν κανεις χρηση ή οταν η χρηση ειναι ελαχιστη.. και ξεφορτιζει με την καθημερινη χρηση ή σε συνθηκες οπως δεν βγαζει ηλιο για μερες.. χαμηλες θερμοκρασιες..

Για τα ατομα που ειστε να βαλεις 160λ με 3τμ ή 200λ με 3τμ.

Η διαφορα τους ειναι οτι ο 200αρης θα σου δωσει περισσοτερα λιτρα αλλα με χαμηλοτερη θερμοκρασια σε σχεση με τον 160

Παντως αν σκεφτεσαι την τιμη αποκτησης ειναι κουτό γιατι παιρνοντας τον σωστο ηλιακο για τις απαιτησεις σας θα κανεις πιο γρηγορα την αποσβεση του και γενικα θα σε κρατησει σε καλυτερα επιπεδα οικονομιας..!!!  Ο ηλιακος ειναι επενδυση.. δεν ειναι αυτοκινητο!!!!

Συνήθως οι πωλητές λένε πολλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, NEWton75 είπε

Συνήθως οι πωλητές λένε πολλά!

Απο τα πολλα και καλα που λενε γι αυτο το θεμα εχει γεμισει με 379 σελ!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Πριν λίγες μέρες νοίκιασα ένα διαμέρισμα στην Αθηνα(Χολαργό) σε 5 όροφη πολυκατοικία.

Το διαμέρισμα δεν είχε  ηλιακό και ζήτησα στον ιδιοκτήτη να μου βάλει, οπότε θέλω να του πάω 3 προτάσεις ανάλογα με το κόστος(φθηνή, μέτρια, ακριβή) ώστε να διαλέξει ότι πιστεύει αυτός καλύτερο.

Το σπίτι είναι αρκετά μεγάλο, μένει άνετα δηλαδή μια οικογένεια με 2-3 παιδιά. Εμείς αρχικά θα είμαστε 3...

Το κόστος για την εγκατάσταση μαζί με υλικά από ότι είδα και εδώ, θα πάει περίπου 100 με 150, σωστά? 

Έχει ένα μεγάλο μπάνιο και ένα μικρο WC με ντουζιέρα, μήπως αυτό ανεβάσει το κόστος εγκατάστασης?

Σας ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gchris7 είπε

Καλημέρα σε όλους.

Πριν λίγες μέρες νοίκιασα ένα διαμέρισμα στην Αθηνα(Χολαργό) σε 5 όροφη πολυκατοικία.

Το διαμέρισμα δεν είχε  ηλιακό και ζήτησα στον ιδιοκτήτη να μου βάλει, οπότε θέλω να του πάω 3 προτάσεις ανάλογα με το κόστος(φθηνή, μέτρια, ακριβή) ώστε να διαλέξει ότι πιστεύει αυτός καλύτερο.

Το σπίτι είναι αρκετά μεγάλο, μένει άνετα δηλαδή μια οικογένεια με 2-3 παιδιά. Εμείς αρχικά θα είμαστε 3...

Το κόστος για την εγκατάσταση μαζί με υλικά από ότι είδα και εδώ, θα πάει περίπου 100 με 150, σωστά? 

Έχει ένα μεγάλο μπάνιο και ένα μικρο WC με ντουζιέρα, μήπως αυτό ανεβάσει το κόστος εγκατάστασης?

Σας ευχαριστώ

160- 200 λίτρα χωρητικότητα χρειάζεται. Εσύ είσαι καλυμμένος με τα 160, αλλά μια μεγαλύτερη οικογένεια μπορεί να χρειαστεί και τα 200.
Το κόστος εγκατάστασης πάει 60-80€ χωρίς τα υλικά. Μετά εξαρτάται την εγκατάσταση. Αν είναι καινούργια πολυκατοικία λογικά θα έχει αναμονές στην ταράτσα, οπότε θα χρειαστούν λίγα μέτρα σωλήνες σύνδεσης και καλώδιο. Τότε μπορεί να τη βγάλεις με όσα λες. Αν δεν υπάρχει έτοιμη η υποδομή, το κόστος μπορεί να ανέβει πολύ.
Το εσωτερικό του σπιτιού δε σχετίζεται με το κόστος του ηλιακού,  η σύνδεση γίνεται σε ένα σημείο (στην ταράτσα συνήθως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολο παρα πολυ κοστος εγκατασταση 60-80ευρω. Εδω παραπανω για αλλαγη του μποιλερ μονο, οχι ολοκληρη εγκατασταση.
Μπορει βεβαια να μου κρυβονται οι φτηνοι υδραυλικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, orck είπε

Δυσκολο παρα πολυ κοστος εγκατασταση 60-80ευρω. Εδω παραπανω για αλλαγη του μποιλερ μονο, οχι ολοκληρη εγκατασταση.
Μπορει βεβαια να μου κρυβονται οι φτηνοι υδραυλικοι.

Ενδεικτικά (δεν προτείνω το site, δεν έχω εμπειρία) https://myconstructor.gr/blog/suntirisi-iliakou-thermosifona/

 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Devotee είπε

Σε ποιόν όροφο μένεις δεν μας είπες....άν βάλεις 200άρη,δύο συλλέκτες από 1.6-1.7 ο καθένας είναι οτι πρέπει!!

Εγώ που είμαι 4ο σε 6οροφη πολυκατοικία, τι συλλέκτη λέτε;Κάτι 2.4 που έχει ο sonne faethon είναι μικρός; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρεθηκα για λιγες μερες, Τουρκια. 19/20 εχουν ηλιακους κενου. Αυτους με τις μακριες «λαμπες». Γιατι εχουμε απορριψει αυτη την τεχνολογια εμεις εδω;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...