Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/9/2018 στις 9:26 ΜΜ, g..kar είπε

Και τι ακριβώς πουλάνε σε αυτή την τιμή?Τις πρώτες ύλες?Τα εργατικά που έχουν καταντήσει αβάσταχτα?(βλ. ΙΚΑ)...Το ποσοστό κερδους ώστε να είναι βιώσιμοι?Το αχόρταγο κράτος με τις υπέρογκες φορολογίες?Τι ακριβώς????

Προσωπικά πιστεύω πως μόνο με υλικά δεύτερης ποιότητας κλπ καραγκιοζιλίκια μπορούν να επιτευχθούν τέτοιες τιμές.Μία έρευνα μόνο για τις αγορές των πρώτων υλών θα έδινε αρκετή τροφή για σκέψη. 

 

Το ελάχιστο που είχα βρει σε καζάνι 150 λτ(?) ήταν από τον Leov (Σκόπια) 155 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 17/9/2018 στις 10:44 ΜΜ, kstgr είπε

Οι ηλιακοί του Μαλτέζου ποιοτικά πώς είναι;

Υπερεκτιμημένα και σε ποιότητα και σε τιμή.Τα inox 316 είναι με 1,5mm στο κορμί τη στιγμή που οι περισσότεροι δουλεύουν 2mm και είναι σαφώς πολύ πιο ακριβά λόγω brand.Συνεπώς δε βλέπω το λόγο να χρυσοπληρώσω κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι στο ανοξείδωτο είναι μονόδρομος ο Μαλτέζος, γιατί μετράει πολύ η ποιότητα στις συγκολλήσεις, η οποία απαιτεί σοβαρή υποδομή.
Συμφωνώ ότι γενικά είναι ακριβός, αν και βγάζει προσφορές. Έβαλε ο πεθερός μου έναν (120ρι βέβαια) που με εγκατάσταση με εξωτερικούς σωλήνες από τον 5ο στο 2ο του βγήκε λίγο πάνω από χιλιάρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην περιοχή που βρίσκομαι έχω βρει σε προσφορά αυτούς τους ηλιακούς:

https://www.skroutz.gr/s/2802177/Sonne-Phaethon-160lt-2-4m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html

700€  5 χρόνια εγγύηση

 

https://www.skroutz.gr/s/9179784/Sonne-Phaethon-120lt-1-7m-Χαλκός-Διπλής-Ενέργειας.html

1000€ 15 χρόνια εγγύηση

 

https://www.skroutz.gr/s/6248172/Maltezos-MALT-SAC-125lt-1-5m-Inox-Διπλής-Ενέργειας.html

825€ 10 χρόνια εγγύηση

 

https://www.skroutz.gr/s/6248413/Maltezos-MALT-SAC-160lt-1-95m-Inox-Διπλής-Ενέργειας.html

990€ 10 χρόνια εγγύηση

 

 

Επεξ/σία από kstgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kstgr είπε

Στην περιοχή που βρίσκομαι έχω βρει σε προσφορά αυτούς τους ηλιακούς:

https://www.skroutz.gr/s/2802177/Sonne-Phaethon-160lt-2-4m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html

700€  5 χρόνια εγγύηση

https://www.skroutz.gr/s/9179784/Sonne-Phaethon-120lt-1-7m-Χαλκός-Διπλής-Ενέργειας.html

1000€ 15 χρόνια εγγύηση

https://www.skroutz.gr/s/6248172/Maltezos-MALT-SAC-125lt-1-5m-Inox-Διπλής-Ενέργειας.html

825€ 10 χρόνια εγγύηση

https://www.skroutz.gr/s/6248413/Maltezos-MALT-SAC-160lt-1-95m-Inox-Διπλής-Ενέργειας.html

990€ 10 χρόνια εγγύηση

Αν σου φτάνουν τα 120λίτρα, εγώ είμαι υπέρ του χάλκινου.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδη αγορασα ηλιακο για εμενα εχω προσφατη εικονα για τους ηλιακους. Κοίταξα μονο για εεληνικους και με πιστοποιηση αποδοσης (βλ solarkeymark).

Οι καλυτεροι σε αποδοση και με διαφορα ειναι οι Nobel. Όμως επειδη έχουν μεταφέρει το εργοστάσιο στη Βουλγαρία τους αγνόησα.

Οι επόμενοι σε απόδοση είναι ΠΑΠΑΕΜΜΑΝΟΥΗΛ (SF 200max364),  Χαραλαμπιδου, ΣΗΕ και SAMMLER (A230).

Μετά από αυτούς ακολουθούν οι υπόλοιποι που αναφέρονται στον πίνακα και δεν θα αναγραψω εδω.

ΘΑ αναφλερω οτι ΛΑΤΟ, esolar, ΔΗΜΑΣ, Thermic έχουν ταυτόσημες (μέχρι απορίας) αποδόσεις. Μάλλον μοιράζονται τον ίδιο συλλέκτη (ΔΗΜΑΣ).

ΟΙ μαλτεζος είναι ακριβοι λόγω INOX αλλά για εμένα δεν αξίζει να πληρώσεις για ανοξείδωτο και δεν έχουν και τις καλύτερες αποδόσεις.

Οι calpak είναι υπερτιμημένοι για αυτά που προσφέρουν.

Οι HELIOAKMI kai HELIONAL θεωρούνται ότι είναι πολύ ποιοτικοί (κατασκευαστικά).

 

ΝΑ αναφέρω επίσης ότι επικεντρώθηκα σε 160-200λτ δοχείο και 2,5-4 τμ και συλλέκτες (με αναφορα τους 200/3,5-4) για αυτό αναγράφω και τα μοντέλα. Η ίδια εταιρεία μπορεί να έχει περισότερες από μία σειρές όπου η μία να είναι πιστοποιημένη και η άλλη όχι. Επίσης οι αποδόσεις μπορεί να διαφέρουν μεταξύ των δίαφορων μεγεθών στο ίδιομοντέλο.

Και μερικές χρήσιμες συμβουλές: Σκεπάζεται μερικώς τους συλλέκτες το καλοκαίρι (τόσο όσο να μην υπερθερμαίνονται). Σκεπάστε τελίως αν φύγεται για μερικές μέρες.

Αλλάζεται τα ανόδια σύμφωνα με τις οδηγίες των κατασκευαστών. Χρσιμοποιείται το προτεινόμενο αντιψυκτικό για συμπλήρωμα (αν χρειασθεί...).

 

Επεξ/σία από maneni
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/9/2018 στις 3:35 ΠΜ, maneni είπε

επειδη αγορασα ηλιακο για εμενα εχω προσφατη εικονα για τους ηλιακους. Κοίταξα μονο για εεληνικους και με πιστοποιηση αποδοσης (βλ solarkeymark).

Οι καλυτεροι σε αποδοση και με διαφορα ειναι οι Nobel. Όμως επειδη έχουν μεταφέρει το εργοστάσιο στη Βουλγαρία τους αγνόησα.

Οι επόμενοι σε απόδοση είναι ΠΑΠΑΕΜΜΑΝΟΥΗΛ (SF 200max364),  Χαραλαμπιδου, ΣΗΕ και SAMMLER (A230).

Μετά από αυτούς ακολουθούν οι υπόλοιποι που αναφέρονται στον πίνακα και δεν θα αναγραψω εδω.

ΘΑ αναφλερω οτι ΛΑΤΟ, esolar, ΔΗΜΑΣ, Thermic έχουν ταυτόσημες (μέχρι απορίας) αποδόσεις. Μάλλον μοιράζονται τον ίδιο συλλέκτη (ΔΗΜΑΣ).

ΟΙ μαλτεζος είναι ακριβοι λόγω INOX αλλά για εμένα δεν αξίζει να πληρώσεις για ανοξείδωτο και δεν έχουν και τις καλύτερες αποδόσεις.

Οι calpak είναι υπερτιμημένοι για αυτά που προσφέρουν.

Οι HELIOAKMI kai HELIONAL θεωρούνται ότι είναι πολύ ποιοτικοί (κατασκευαστικά).

 

Κοιτα εγω εχω nonel με τον καλο συλλεκτη(apollon). Τωρα ομως που γνωριζω καποια πραγματα.. θα εβαζα του Βιολαρη τον 200αρη με τα 4τμ στα 640ευρω https://www.abenergy.gr/index.php?route=product/product&path=94_95&product_id=180

Γιατι αν η χρηση ειναι εως και 3 ατομα με αυτον το χειμωνα θα εισαι αρχοντας και ολο αυτο στα 640ε!!!  Φαντασου ο nobel classic 120l 2τμ εχει κοστος 600ε!

Τωρα για το θεμα της αξιοπιστιας το μυστικο ειναι να μην τον αφηνεις ανοιξη-καλοκαιρι-φθινωπωρο να υπερβαινει τους 60β(σκεπασμα) και αν εισαι Αττικη αρκει 1 συντηρηση ανα 4-5 χρονια

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιπου σε αυτα τα λεφτα κοστιζει ο nobel aelios 160/2.5 που εχει πιστοποιημενη αποδοση. Δεν θα μου κανει αντυπωση αν αποδιδει περιπου τα ιδια με του Βιολαρη.

Εν παση περιπτωση δεν μπορω να εκφερω αποψη για προιον που δεν ειναι γνωστες οι αποδοσεις του. ΚΑι επειδη φανταζομαι ο Βιολαρης κατασκευαζεεται Ελλαδα θα τον στηριξω.

Ομως εγω καθησα και ασχοληθηκα αρκετες ωρες για να διαλεξω ηλιακο και για να μην χανεται η γνωση σας τη μεταφερα εδω. Οποιος θελει τις αξιοποει. Εγω δεν ειμαι εμπορος αλλα ειμαι μηχ/γος μηχανικος οποτε οτι σας εχω μεταφερει ειναι τεκμηριωμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, maneni είπε

περιπου σε αυτα τα λεφτα κοστιζει ο nobel aelios 160/2.5 που εχει πιστοποιημενη αποδοση. Δεν θα μου κανει αντυπωση αν αποδιδει περιπου τα ιδια με του Βιολαρη.

 

Στην πραγματικοτητα αποδιδει με διαφορα σε σχεση με τον 2.5 του αελιος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, maneni είπε

περιπου σε αυτα τα λεφτα κοστιζει ο nobel aelios 160/2.5 που εχει πιστοποιημενη αποδοση. Δεν θα μου κανει αντυπωση αν αποδιδει περιπου τα ιδια με του Βιολαρη.

Εν παση περιπτωση δεν μπορω να εκφερω αποψη για προιον που δεν ειναι γνωστες οι αποδοσεις του. ΚΑι επειδη φανταζομαι ο Βιολαρης κατασκευαζεεται Ελλαδα θα τον στηριξω.

Ομως εγω καθησα και ασχοληθηκα αρκετες ωρες για να διαλεξω ηλιακο και για να μην χανεται η γνωση σας τη μεταφερα εδω. Οποιος θελει τις αξιοποει. Εγω δεν ειμαι εμπορος αλλα ειμαι μηχ/γος μηχανικος οποτε οτι σας εχω μεταφερει ειναι τεκμηριωμενο.

...δηλαδή τους έχεις δοκιμάσει όλους!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Στην πραγματικοτητα αποδιδει με διαφορα σε σχεση με τον 2.5 του αελιος!

 

3 ώρες πριν, Devotee είπε

...δηλαδή τους έχεις δοκιμάσει όλους!!

για να μην υπαρξει παρεξηγηση. Ακομα δεν εχω δοκιμασει τιποτα. ΚΑι φυσικα δεν προκειτε να δοκιμασω ηλιακους. Και δεν υπαρχει και λογος. Εχουν δοκιμασει αλλοι.

Ανα την Ελλαδα υπαρχουν αρκετες βιοτεχνιες κατασκευης ηλιακων. Αν ο Βιολαρης και ο καθε Βιολαρης ειναι καλος ή οχι εγω δεν μπορω να το γνωριζω.

Για αυτο αναφερθηκα σε πιστοποιημενους ως προς την αποδοση ηλιακους. Διαβασα ολα τα πιστοποιητικα τους και σας μετεφαρα εδω το συμπερασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, maneni είπε

..........

Ανα την Ελλαδα υπαρχουν αρκετες βιοτεχνιες κατασκευης ηλιακων. Αν ο Βιολαρης και ο καθε Βιολαρης ειναι καλος ή οχι εγω δεν μπορω να το γνωριζω

Για την ακρίβεια ο Βιολάρης δεν είναι κατασκευαστής αλλά έμπορος (όπως και οι περισσότεροι που εμπορεύονται ηλιακά). Δεν κατασκευάζει κάτι, απλώς τα εμπορεύεται αυτά που πουλάει. Τα μπόιλερ είναι από την Λατό και οι συλλέκτες (όπως σωστά παρατήρησες) είναι από τον Δήμα.

Κατά τα άλλα, και εγώ νομίζω πως τα ηλιακά που πουλάει είναι πολύ τίμια για αυτά που προσφέρουν σε αυτές τις τιμές και σίγουρα από τις πιο VFM επιλογές. Οι τιμές του είναι παραπλήσιες με τον MasterSol αλλά για καλύτερα μπόιλερ και πολύ καλύτερους συλλέκτες. Γενικώς και εγώ άκουσα πολύ καλά λόγια για τους συλλέκτες του Δήμα.

Δεν πήγες σε Nobel γιατί σου "την έσπασε" που μετέφερε τα εργοστάσια στην Βουλγαρία (κάπως "πατριοτικοί" λόγοι) ή επειδή πιστεύεις πως μεταφέροντας την παραγωγή στην Βουλγαρία θα έχει και επιπτώσεις στην ποιότητα των προϊόντων;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, naive είπε

Αν σου φτάνουν τα 120λίτρα, εγώ είμαι υπέρ του χάλκινου.  

Ήμουν έτοιμος να κλείσω το Μαλτέζο 160lt Inox στα 990 αλλά με προβλημάτισε ότι αν και 160lt boiler, έχει συλλέκτη 1.95mm2.

Μπήκα στο solar keymark να δω μήπως οι συλλέκτες της σειράς SAC έχουν τόσο καλή απόδοση που να δικαιολογεί εν μέρει τη μικρή επιφάνεια αλλά (ΑΝ κατάλαβα τι διάβαζα και δεν καταλάβαινα άλλα αντ' άλλων) απογοητεύτηκα.

Άλλος που ρώτησα μου είπε ότι από τη Λάρισα και πάνω καλό είναι στα 160 λίτρα να μη μπαίνει συλλέκτης κάτω από 2.4mm2 γιατί έχει μεγάλη διαφορά το χειμώνα το κλίμα.

Κάποια γνώμη πάνω σ' αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...