Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, bill999r είπε

Το ανωδιο καλό είναι να μπει μιας κ το κόστος του είναι αμελητέο σε σχέση με αυτά που προσφέρει.(20 ευρώ)

Επίσης μπορεί να μπει σε οποιαδήποτε σημείο του κυκλώματος κ να προσφέρει το ίδιο αποτέλεσμα.

Στο κύκλωμα σου η διάβρωση θα είναι αμελητέα κ θα απαιτηθούν χρόνια για να υπάρξει πρόβλημα αλλά με το ανωδιο θα είσαι σίγουρος ότι θα αποφύγεις περιττές περιπέτειες

Πήγα σε Μαλτέζο Inox 160lt για να μην έχω μπελάδες.

Η σιδηροσωλήνα είναι του 1957 (ίδια ηλικία με την πολυκατοικία) και ήδη έχουμε αρκετά συμβάντα με διαρροές όσοι δεν τις έχουμε αλλάξει ακόμα. Εμένα τρύπησε ευτυχώς κοντά στα ρολόγια, όπου υπάρχει εύκολη πρόσβαση. Η πλήρης αντικατάσταση με πλαστική δεν είναι κάτι το απλό γιατί η σιδηροσωλήνα περνάει από τα μπάνια των κάτω ορόφων μέχρι να φτάσει σε μένα. Ναι, αυτό που καταλάβατε, πίσω από τα πλακάκια των μπάνιων των ανθρώπων που μένουν από κάτω μου περνάει η σάπια σιδηροσωλήνα.

Το Inox μπόιλερ του Μαλτέζου έχει μέσα ανόδιο μαγνησίου, ίσως βοηθήσει σε όλο το κύκλωμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Esolar Ηλιακός Θερμοσίφωνας GLASS 160 Lt με επιλεκτικό συλλέκτη FULL PLATE

160 λίτρα

1x 2τμ πάνελ

Αντισκωριακός χάλυβας RAL9006

Εγγύηση Μπόιλερ : 8 χρόνια

Εγγύηση Συλλέκτη : 25 χρόνια :huh:

440 ευρώ

 

Όρους χρήσης για την κάλυψη της εγγύησης, δεν βρήκα...

Επεξ/σία από sakis.kom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kstgr είπε

Πήγα σε Μαλτέζο Inox 160lt για να μην έχω μπελάδες.

Η σιδηροσωλήνα είναι του 1957 (ίδια ηλικία με την πολυκατοικία) και ήδη έχουμε αρκετά συμβάντα με διαρροές όσοι δεν τις έχουμε αλλάξει ακόμα. Εμένα τρύπησε ευτυχώς κοντά στα ρολόγια, όπου υπάρχει εύκολη πρόσβαση. Η πλήρης αντικατάσταση με πλαστική δεν είναι κάτι το απλό γιατί η σιδηροσωλήνα περνάει από τα μπάνια των κάτω ορόφων μέχρι να φτάσει σε μένα. Ναι, αυτό που καταλάβατε, πίσω από τα πλακάκια των μπάνιων των ανθρώπων που μένουν από κάτω μου περνάει η σάπια σιδηροσωλήνα.

Το Inox μπόιλερ του Μαλτέζου έχει μέσα ανόδιο μαγνησίου, ίσως βοηθήσει σε όλο το κύκλωμα..

Ναι νομίζω ότι θα βοηθήσει.

Ωστόσο ρωτά κ τον μηχανολόγο του κατάστηματος αν χρειάζεται κ κατι επιπλέον, αν κ δεν νομίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kstgr είπε

Πήγα σε Μαλτέζο Inox 160lt για να μην έχω μπελάδες.

Η σιδηροσωλήνα είναι του 1957 (ίδια ηλικία με την πολυκατοικία) καήδη έχουμε αρκετά συμβάντα με διαρροές όσοι δεν τις έχουμε αλλάξει ακόμα. Εμένα τρύπησε ευτυχώς κοντά στα ρολόγια, όπου υπάρχει εύκολη πρόσβαση. Η πλήρης αντικατάσταση με πλαστική δεν είναι κάτι το απλό γιατί η σιδηροσωλήνα περνάει από τα μπάνια των κάτω ορόφων μέχρι να φτάσει σε μένα. Ναι, αυτό που καταλάβατε, πίσω από τα πλακάκια των μπάνιων των ανθρώπων που μένουν από κάτω μου περνάει η σάπια σιδηροσωλήνα.

Το Inox μπόιλερ του Μαλτέζου έχει μέσα ανόδιο μαγνησίου, ίσως βοηθήσει σε όλο το κύκλωμα..

Οι σιδηροσωλήνες μετά από τόσα χρόνια τρυπάνε λόγω οξείδωσης από το οξυγόνο που μεταφέρει το νερό. Δεν είναι θέμα ηλεκτρολυσης. Το ανοδιο αφορά μόνο το δοχείο του ηλιακού.

Καλύτερα πάρτε απόφαση να αντικαταστήσετε όλους τους σωλήνες, με εξωτερικούς, γιατί θα αρχίσουν οι διαρροές μέσα από τους τοίχους και θα κυνηγάει ο ένας ένοικος τον άλλο για τις ζημιές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόοοον! Να που έφτασε η ώρα για τέταρτη αλλαγή στον ηλιακό της sonne. Αυτή τη φορά είχε χάσει όλα τα υγρά του από ελαττωματική βάνα. Μετά από έναν μεγάλο καυγά , επιτέλους ο sonne πήρε πόδι, τα λεφτά μου πίσω και παραγγελία nobel. Πολύ κρίμα που στην εταιρεία αυτή, προσπάθησαν να μου πασάρουν τις επιστροφές άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, gdriver είπε

λοιπόοοον! Να που έφτασε η ώρα για τέταρτη αλλαγή στον ηλιακό της sonne. Αυτή τη φορά είχε χάσει όλα τα υγρά του από ελαττωματική βάνα. Μετά από έναν μεγάλο καυγά , επιτέλους ο sonne πήρε πόδι, τα λεφτά μου πίσω και παραγγελία nobel. Πολύ κρίμα που στην εταιρεία αυτή, προσπάθησαν να μου πασάρουν τις επιστροφές άλλων.

Το εννοεος ελαττωματική βανα;

Που ήταν αυτή η Βάνα; Δεν έβλεπες υγρα στο σημείο εκείνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sakis.kom είπε

Ηλιακός Θερμοσίφωνας GLASS 160 Lt με επιλεκτικό συλλέκτη FULL PLATE

160 λίτρα

1x 2τμ πάνελ

Αντισκωριακός χάλυβας RAL9006

Εγγύηση Μπόιλερ : 8 χρόνια

Εγγύηση Συλλέκτη : 25 χρόνια :huh:

440 ευρώ

Όρους χρήσης για την κάλυψη της εγγύησης, δεν βρήκα...

Ποια μάρκα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, orck είπε

Το εννοεος ελαττωματική βανα;

Που ήταν αυτή η Βάνα; Δεν έβλεπες υγρα στο σημείο εκείνο;

όχι φίλε μου. απλώς ο ηλιακός δε ζέσταινε για περίπου 1 με δύο μήνες. για να βρω ζεστό νερό , έπρεπε να βάλω το κ΄ρυο του δικτύου, ελέω του ιουλίου ήταν μια χρά ζεστό το νερό. από τον ηλιακό είχε μικρότερη θερμοκρασία. Τηλεφώνησα πάλι στη sonne, ήρθαν μετά από μόλις μία ημέρα, αφότου τους ενημέρωσα, και μου είπε πως έχει ελαττωματική βάνα από την οποία έχασε το ψυκτικό υγρό. Δεν την είδα τη βάνα αλλά και πάλι δε με έννοιαζε γιατί ήταν η τελευταία σταγόνα. Επειδή τον ηλιακό τον έχω αλλάξει ήδη 3 φορές , τον έδωσα πίσω, τον ξήλωσαν την παρασκευή που μας πέρασε και πήρα τα λεφτά μου πίσω. 

Επεξ/σία από gdriver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, NEWton75 said:

Ποια μάρκα?

Σωστός... πήρα το κείμενο από το site τους και δεν το έγραφαν. Esolar είναι, το πρόσθεσα και στο κείμενό μου.

Τους πήρα τηλέφωνο να δω τι παίζει με την εγγύηση.

Ανά 2 χρόνια χρειάζεται service από οποιονδήποτε τεχνικό, ακόμα και από εμάς τους ίδιους... δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Έτσι καλυπτόμαστε και για το δοχείο και για το/τα πάνελ.

.

Στην ερώτηση μου πως καλύπτομαι αν έχω κάνει "εγώ" την συντήρηση,

μου είπε ο υπάλληλος πως κρατάω την απόδειξη από την αγορά του ανοδίου και δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Μετά από ερώτησή μου... το εργοστάσιο (τους?) είναι στον Ασπρόπυργο και όλα τα προϊόντα τους είναι Ελληνικά.

Επεξ/σία από sakis.kom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sakis.kom είπε

Σωστός... πήρα το κείμενο από το site τους και δεν το έγραφαν. Esolar είναι, το πρόσθεσα και στο κείμενό μου.

Τους πήρα τηλέφωνο να δω τι παίζει με την εγγύηση.

Ανά 2 χρόνια χρειάζεται service από οποιονδήποτε τεχνικό, ακόμα και από εμάς τους ίδιους... δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Με αυτό καλύπτουμε και το δοχείο και το/τα πάνελ.

Στην ερώτηση μου πως καλύπτομαι αν έχω κάνει "εγώ" την συντήρηση, μου είπε ο υπάλληλος πως κρατάω την απόδειξη από την αγορά του ανοδίου και δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Μετά από ερώτησή μου... το εργοστάσιο (τους?) είναι στον Ασπρόπυργο και όλα τα προϊόντα τους είναι Ελληνικά.

Ναι το εργοστάσιο τους είναι ο Braunik

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπότε τι "παίζει", γιατί αναφορές δεν ξέρω αν έχουμε για αυτούς από μέλη.

Όταν τους ρώτησα πως έχουν χαμηλές γενικά τιμές, μου είπαν πως δεν έχουν δίκτυο λιανικής (κάπως έτσι) οπότε μειώνεται το κόστος τους.

Αν μπορεί να μας διαφωτίσει κάποιος που ξέρει παραπάνω πράγματα για τους ESOLAR ή κάποιος που έχει τέτοιον στην κατοχή του.

Ο 200 λίτρα, 2 πάνελ, 4 τμ σύνολο, κοστίζει 650 ευρώ "στην πόρτα μου". Δωρεάν μεταφορά για Αθήνα.

Με το χαμηλό κόστος συντήρησης που έχει, κάνουμε συντήρηση ανά 2 χρόνια, δεν αξίζει σαν ηλιακός?

Επεξ/σία από sakis.kom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sakis.kom είπε

Οπότε τι "παίζει", γιατί αναφορές δεν ξέρω αν έχουμε για αυτούς από μέλη.

Όταν τους ρώτησα πως έχουν χαμηλές γενικά τιμές, μου είπαν πως δεν έχουν δίκτυο λιανικής (κάπως έτσι) οπότε μειώνεται το κόστος τους.

Αν μπορεί να μας διαφωτίσει κάποιος που ξέρει παραπάνω πράγματα για τους ESOLAR ή κάποιος που έχει τέτοιον στην κατοχή του.

Ο 200 λίτρα, 2 πάνελ, 4 τμ σύνολο, κοστίζει 650 ευρώ "στην πόρτα μου". Δωρεάν μεταφορά για Αθήνα.

Με το χαμηλό κόστος συντήρησης που έχει, κάνουμε συντήρηση ανά 2 χρόνια, δεν αξίζει σαν ηλιακός?

 

Στις 20/9/2018 στις 12:16 ΜΜ, gia_nnis είπε

Κοιτα εγω εχω nonel με τον καλο συλλεκτη(apollon). Τωρα ομως που γνωριζω καποια πραγματα.. θα εβαζα του Βιολαρη τον 200αρη με τα 4τμ στα 640ευρω https://www.abenergy.gr/index.php?route=product/product&path=94_95&product_id=180

Γιατι αν η χρηση ειναι εως και 3 ατομα με αυτον το χειμωνα θα εισαι αρχοντας και ολο αυτο στα 640ε!!!  Φαντασου ο nobel classic 120l 2τμ εχει κοστος 600ε!

Τωρα για το θεμα της αξιοπιστιας το μυστικο ειναι να μην τον αφηνεις ανοιξη-καλοκαιρι-φθινωπωρο να υπερβαινει τους 60β(σκεπασμα) και αν εισαι Αττικη αρκει 1 συντηρηση ανα 4-5 χρονια

 

12 ώρες πριν, sakis.kom είπε

Esolar Ηλιακός Θερμοσίφωνας GLASS 160 Lt με επιλεκτικό συλλέκτη FULL PLATE

160 λίτρα

1x 2τμ πάνελ

Αντισκωριακός χάλυβας RAL9006

Εγγύηση Μπόιλερ : 8 χρόνια

Εγγύηση Συλλέκτη : 25 χρόνια :huh:

440 ευρώ

Όρους χρήσης για την κάλυψη της εγγύησης, δεν βρήκα...

Εδω Esolar:

 

Στι τριτο βιντεο λεει για απιονισμενο νερο στο κλειστο.. και γω οταν ειχα πει στον μαστορα μου ειπε οχι δεν κανει..!!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα τηλ. στην SOL VIOLARIS και δίνουν 10 χρόνια εγγύηση για το δοχείο και 15 χρόνια για τα πάνελ.

Και εδώ ισχύουν ακριβώς τα ίδια με τους ESOLAR. Δεν έχουν πρόβλημα να κάνουμε την αλλαγή ανοδίου και εμείς και κρατάμε απόδειξη.

.

Ρώτησα την ESOLAR... σε περίπτωση βλάβης. Τρυπάει πχ το δοχείο ή το πάνελ και είμαστε σε εγγύηση, πληρώνουμε κάτι?

Για τον τεχνικό τους που θα έρθει και θα διαπιστώσει βλάβη, ΟΧΙ.

Για μεταφορά του χαλασμένου εξοπλισμού (αν είμαστε Αθήνα), ΟΧΙ. Παραλαμβάνουν με δικά τους φορτηγά.

Αν τεχνικός ΤΟΥΣ κάνει την απεγκατάσταση/εγκατάσταση, ΝΑΙ.

Αν τεχνικός ΜΑΣ κάνει την απεγκατάσταση/εγκατάσταση, ΟΧΙ.

.

Ακριβώς τα ίδια τα ρώτησα και στην SOL VIOLARIS. Μου είπαν ακριβώς τα ίδια αλλά "φαίνεται" πως έχουν κάτι καλύτερο.

Ο τεχνικός ο δικός τους κάνει εκτός από την δωρεάν διάγνωση, και δωρεάω απεγκατάσταση. Όλα τα άλλα, τα ίδια.

.

Οπότε στην ESOLAR αν είμαστε σε εγγύηση 8/25 χρόνια, θα μας φέρουν δωρεάν τον νέο εξοπλισμό (για Αθήνα) και εμείς θα πληρώσουμε μόνο την απεγκατάσταση/τοποθέτηση, ή από δικό μας ή από δικό τους τεχνικό.

Οπότε στην SOL VIOLARIS αν είμαστε σε εγγύηση 10/15 χρόνια, θα μας φέρουν δωρεάν τον νέο εξοπλισμό (για Αθήνα) και εμείς θα πληρώσουμε μόνο την τοποθέτηση, ή από δικό μας ή από δικό τους τεχνικό.

Επεξ/σία από sakis.kom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...