Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, orck είπε

Δεν εχω καταλαβει ακριβως αλλα οκ, δεν πειραζει, απο περιεργεια ρωταω.
Μετα απο ποσα χρονια εγινε αυτο; Τι σου ειπαν οταν τον ξηλωναν;

ο ηλιακός είναι μόλις ενός έτους και κάτι.

Επεξ/σία από gdriver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 ώρες πριν, maneni είπε

υπαρχει και η σειρα aelios (συλλεκτες ειτε απο χαλκο ειτε αποαλουμινιο) που ειναι φθηνοτερη απο την CLASSIC και η διαφορα στην αποδοση ειναι μικρη (αν και η CLASSIC δεν εχει πιστοποιηση ως συνολο).

Κριμα ομως που υπαρχουν στις τιμες που λετε καλυτεροι ηλιακοι. Η χαραλαμπιδου εχει 200/4 με 600€. την καταταξη ως προς την αποδοση την εχω ηδη αναφερει.

Προφανως το πρωτο. 

Να υπενθυμισω σε αυτους που αναφεραν ανοδια οτι οι ηλιακοι εχουν ανοδια στο δοχειο τους.

αυτο καλυτερα να το πεις οταν δεις τους πραγματικα καλυτερους, τοσο σε αποδοση οσο και σε υλικα. 

Το χάλκινο μπόιλερ δεν έχει ανόδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Για τους Advance έχει κανείς άποψη αν αξίζουν στα 200l/3-4m2 σε σχέση με τους Nobel Classic?"

Και εγώ ρώτησα μερικά μηνύματα πιο πίσω, αλλά δεν ξέρω αν τον έχει κάποιος να μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχουν 3 τυποι απορροφητων:

 

Screenshot_2018-09-26-12-14-52-1.png

Screenshot_2018-09-26-12-15-58-1.png

Screenshot_2018-09-26-12-15-22-1.png

O 1ος στην εικονα ειναι ο καλυτερος και θα τον δειτε σε ακριβους συλλεκτες..

Ο 2ος ειναι που λεμε με τα  φυλλαρακια.. Ο οικονομικος του Δημα με την διαφορα οτι του Δημα δεν ειναι ενιαιο..

Ο 3ος ειναι μιας κακης απομιμησης του πρωτου..(βλεπετε και δεξια πως ειναι οπτικα)

Για μενα οι καλυτεροι συλλεκτες ειναι να διαθετουν απορροφητη οπως στην 1η φωτο σε συνδιασμο με το μονοκομματο κασωμα οπως δηλαδη ειναι οι Apollon και Navi

Επεξ/σία από gia_nnis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, sakis.kom είπε

"Για τους Advance έχει κανείς άποψη αν αξίζουν στα 200l/3-4m2 σε σχέση με τους Nobel Classic?"

Και εγώ ρώτησα μερικά μηνύματα πιο πίσω, αλλά δεν ξέρω αν τον έχει κάποιος να μας πει.

Πιο συγκεκριμένα αν ξέρει κάποιος, έχω αυτούς τους 2: Ποιον να επιλέξω!?!?!??! Έχουν καμιά διαφορα?!

https://climareport.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=3008

https://climareport.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=2125

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Υπαρχουν 3 τυποι απορροφητων:"

Για κοίτα Γιάννη στην προηγούμενη σελίδα, έχω βάλει 3 φωτογραφίες από εγκαταστάσεις της ESOLAR.

Ο 1ος είναι με τα "φυλλαράκια" (όπως τα λέτε), ο 3ος είναι ο καλός. Ο 2ος που έχει και τα πλαστικά στις γωνίες

είναι και αυτός με τα φυλλαράκια, αλλά στο μάτι δεν φαίνονται πως είναι στην ευθεία, δεν ξέρω αν ξεγελάει η φωτογραφία.

.

"Πιο συγκεκριμένα αν ξέρει κάποιος, έχω αυτούς τους 2: Ποιον να επιλέξω!?!?!??! Έχουν καμιά διαφορα?!"

Ο 1ος, πρέπει να μας πει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα.

Ο 2ος ο NOBEL είναι ο VFM που έχει αναφερθεί τις περισσότερες φορές εδώ μέσα. Μια χαρά είναι και από τους καλούς.

Αν δεν κοιτούσα αυτόν που θέλω λόγω τιμής, τον NOBEL θα έπαιρνα. Εδώ τον έχει και 107 ευρώ κάτω, από το λινκ που έχεις βρει.

https://www.fiorentinos.gr/prosfores-all/prosfores-iliakon/nobel-classic-200-4m2-2-2-0m2-glass-diplis-epilektikos-als-prosfora.html

Επεξ/σία από sakis.kom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sakis.kom είπε

"Υπαρχουν 3 τυποι απορροφητων:"

Για κοίτα Γιάννη στην προηγούμενη σελίδα, έχω βάλει 3 φωτογραφίες από εγκαταστάσεις της ESOLAR.

Ο 1ος είναι με τα "φυλλαράκια" (όπως τα λέτε), ο 3ος είναι ο καλός. Ο 2ος που έχει και τα πλαστικά στις γωνίες

είναι και αυτός με τα φυλλαράκια, αλλά στο μάτι δεν φαίνονται πως είναι στην ευθεία, δεν ξέρω αν ξεγελάει η φωτογραφία.

Σε επωνυμους καλα μοντελα οπως πχ sonne,Μαλτεζο φορανε ακριβως τον ιδιο απορροφητη οπως στην φωτο 1

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καλώδιο ρεύματος που θα περάσει εξωτερικά από την πολυκατοικία, δεν πρέπει να είναι μέσα σε σωλήνα κανονικά? 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Το καλώδιο ρεύματος που θα περάσει εξωτερικά από την πολυκατοικία, δεν πρέπει να είναι μέσα σε σωλήνα κανονικά? 

Είναι υποχρεωτικό από το νόμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά και πρέπει.

Και πολύ κακώς "τα έχουμε" πολλοί από εμάς, εκτεθειμένα για χρόνια, λόγω κακής συντήρησης ή και βαριόμαστε.

Τα καλώδια φθείρωνται, ξεραίνονται, θέλουν προστασία. Πείτε πως των κεραιών δεν μας ενδιαφέρει, αλλά... με το ρεύμα παιδιά, δεν παίζουμε.

.

Οπότε μια μεγάλη παράκληση προς όλους που είμαστε εδώ στην παρέα... καλύψτε τα με σωλήνα σπιράλ βαρέως τύπου, μην τα αφήνετε χύμα όπως να' ναι.

Επίσης κλείστε τις άκρες ώστε να μην μπορεί το νερό να περάσει μέσα στο σπιράλ.

https://www.skroutz.gr/c/1179/diafora_domika_ylika.html?from=catspan&keyphrase=σωλήνα+σπιράλ+βαρέως&order_by=pricevat&order_dir=asc

Επεξ/σία από sakis.kom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είπες στο τέλος είναι σημαντικό. Στον δικό μου το καλώδιο ήταν μέσα σε σπιραλ. Μόνο που η πάνω του μεριά είχε φύγει και μάζευε νερά. Πώς και δεν φτάσαν τα νερά στο ηλεκτρολογικό κουτί δεν ξέρω. Ίσως να είχε κάνει ρωγμή το σπιράλ. Πάντως βρήκα νερά μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν υπάρξει περιπτώσεις που ο πίνακας (ηλεκτρολογικός) έβγαζε νερά και δεν ήξεραν από που.

Ιδανικά, το ξεκίνημα του σπιράλ πάνω στον ηλιακό πρέπει να γίνεται με το σπιράλ να φεύγει λίγο προς τα πάνω (σε αντίθεση με το σύνηθες να φεύγει κατευθείαν προς τα κάτω) έτσι ώστε να μην υπάρχει καμία περίπτωση να περάσει νερό. Ούτε από βροχή ούτε από διαρροή του ηλιακού, φλάντζας, κλπ.

Το ίδιο (σπιράλ λίγο προς τα πάνω) πρέπει να γίνεται σε κάθε εξωτερική χρήση (πχ σπιράλ καλωδίων κεραίας, δορυφορικής, κλπ)

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...