Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, 26ska είπε

Ρε παιδιά προσανατολιζομαι σε nobel classic, αλλά διαβάζω για τρύπηματα του boiler είναι αναξιόπιστος ή οφείλεται σε μη συντήρηση; 

Εγώ τον παρήγγειλα σήμερα με βάση αυτά που διάβασα στο topic! Θεωρώ πως μάλλον λόγω κακής συντήρησης υπάρχουν προβλήματα. 

 

Επίσης διάβασε και εδώ έξτρα μέτρα προστασίας που χρειάζονται πιθανότατα http://www.venmantech.gr/γιατι-πρεπει-να-υπαρχει-βαλβιδα-ασφαλ/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Εγώ τον παρήγγειλα σήμερα με βάση αυτά που διάβασα στο topic! Θεωρώ πως μάλλον λόγω κακής συντήρησης υπάρχουν προβλήματα. 

Επίσης διάβασε και εδώ έξτρα μέτρα προστασίας που χρειάζονται πιθανότατα http://www.venmantech.gr/γιατι-πρεπει-να-υπαρχει-βαλβιδα-ασφαλ/

Πόσο και από που; Η εγκατάσταση πόσο θα σου πάει σου είπαν; Ήρθανε είδανε; Επίσης θα σου την κάνει το μαγαζί που τον αγορασες; Καλοδούλευτος φίλε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, 26ska είπε

Πόσο και από που; Η εγκατάσταση πόσο θα σου πάει σου είπαν; Ήρθανε είδανε; Επίσης θα σου την κάνει το μαγαζί που τον αγορασες; Καλοδούλευτος φίλε! 

Τιμές skroutz. Όλοι ίδια έχουν. Ένας φίλος πριν έβαλε link σε προσφορά που τον δίνει 100€ κάτω από το skroutz. 

Εγκατάσταση 100€ με ΦΠΑ + 10€ το μέτρο οι 2 σωλήνες. + 80€ δοχείο διαστολής 25l + καλή βαλβίδα εκτόνωσης. +3€ το μέτρο καλώδιο ρεύματος με σπιραλ βαρέως τύπου

Στην παραγγελία ζήτησα (+20€) υποδοχή για 2ο κυαθιο για να βάλω αισθητήρα θερμοκρασίας από πάνω. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Στην παραγγελία ζήτησα (+20€) υποδοχή για 2ο κυαθιο για να βάλω αισθητήρα θερμοκρασίας από πάνω. 

Μπορεις να μου πεις για αυτο εδω; Ειναι κατι σαν σωληνας που περναει το νερο μεσα και μπαινουν αισθητηρες, δεν ξερω πολλα πραγματα. Πως θα βλεπεις την θερμοκρασια;
Ειναι κατι ετοιμο η πατεντα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χονδρικά σου λέω, έχει τρύπα το καζάνι από πάνω, για να βάλεις αισθητήρα θερμοκρασίας που θα τον συνδέσεις με utp που θα πάει σπίτι σου και εκεί θα συνδέσεις κάποιο θερμότερο να βλέπεις πόση θερμοκρασία έχει το νερό και αν θες συνδέσεις και θερμοστάτη που θα ζεσταίνει με ρεύμα το νέρο μέχρι συγκεκριμένη θερμοκρασία όπως αυτό

https://www.telethermansi.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=7b742a40-07cb-4277-a58b-0a253d1fb7c5#.W6vD7ZDl6f0

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε αυτο ειναι δυνατοτητε εξτρα που εχει το καζανι που παραγγειλες, νομιζα οτι ειναι κομματι μικρου σωληνα που εκει μεσα βαζεις αισθητηρες, βεβαια αυτο δεν μου κολλαει πως θα περνει θερμοκρασια καζανιου.. τελως παντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Τιμές skroutz. Όλοι ίδια έχουν. Ένας φίλος πριν έβαλε link σε προσφορά που τον δίνει 100€ κάτω από το skroutz. 

Εγκατάσταση 100€ με ΦΠΑ + 10€ το μέτρο οι 2 σωλήνες. + 80€ δοχείο διαστολής 25l + καλή βαλβίδα εκτόνωσης. +3€ το μέτρο καλώδιο ρεύματος με σπιραλ βαρέως τύπου

Στην παραγγελία ζήτησα (+20€) υποδοχή για 2ο κυαθιο για να βάλω αισθητήρα θερμοκρασίας από πάνω. 

60 με 70 εγκατάσταση παίρνουν όλοι......3,5 με 4 το μέτρο στους σωλήνες παίρνουν όλοι.....25 λίτρα δοχείο διαστολής ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ...εκτός αν είναι πληκτρολογικό λάθος,ή 1 λίτρο ή 2 λίτρα μπαίνει,τα οποία κοστίζουν από 8 εως 20 ευρώ!!!Το σπιράλ βαρέως τύπου κοστίζει λιανική (όχι χονδρική που το παίρνει ένας υδραυλικός) 0,70 λεπτά το μέτρο....τα συμπεράσματα δικά σου.....!!

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μετακομίσει πρόσφατα σε μονοκατοικία που έχει ηλιακό θερμοσίφωνα,ο μεσίτης δεν γνώριζε αν έχει γίνει κάποια συντήρηση ή πότε.

Tι μάρκα είναι δεν φαίνεται πλέον είναι πάντως πολύ μεγάλος με 2 συλλέκτες σε αρκετά καλή κατάσταση οπτικά και με δοχείο 200-250 λίτρα περίπου με το μάτι.
Είναι εντελώς απλός δεν έχει κάποια σύνδεση με ρεύμα,έχει ήλιο έχει ζεστό νερό δεν έχει ήλιο γυρνάω 2 βάνες στο μπάνιο και ανάβω θερμοσίφωνα τον κλασικό του ρεύματος που έχουν όλα τα σπίτια.
Το ερώτημα μου είναι γίνεται συντήρηση έχει κάποια αντίσταση να αλλάξω ή δεν χρειάζεται;
Θα κάτσω να ασχοληθώ μόνος,έχω αλλάξει ξανά πριν χρόνια αλλά εκείνος ο ηλιακός είχε αντίσταση ρεύματος υπάρχει μια μικρή εμπειρία του πως γίνεται.
Δυσλειτουργία δεν έχει ο ηλιακός ούτε κάποια διαρροή απλά θέλω να είμαι σίγουρος τι παίζει χειμώνας έρχεται ζεστό νερό είναι απαραίτητο ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Τιμές skroutz. Όλοι ίδια έχουν. Ένας φίλος πριν έβαλε link σε προσφορά που τον δίνει 100€ κάτω από το skroutz. 

Εγκατάσταση 100€ με ΦΠΑ + 10€ το μέτρο οι 2 σωλήνες. + 80€ δοχείο διαστολής 25l + καλή βαλβίδα εκτόνωσης. +3€ το μέτρο καλώδιο ρεύματος με σπιραλ βαρέως τύπου

Στην παραγγελία ζήτησα (+20€) υποδοχή για 2ο κυαθιο για να βάλω αισθητήρα θερμοκρασίας από πάνω. 

Ακριβα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4+φπα το μέτρο οι σωλήνες. 10€ το μέτρο συνολικά και για τις 2 δηλαδή. 

Το δοχείο διαστολής 25l μου είπαν + βαλβίδα εκτόνωσης / ασφαλείας = 80€ με ΦΠΑ. Αυτά μάλλον ακριβά τα ακούω κ εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Devotee είπε

60 με 70 εγκατάσταση παίρνουν όλοι......3,5 με 4 το μέτρο στους σωλήνες παίρνουν όλοι.....25 λίτρα δοχείο διαστολής ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ...εκτός αν είναι πληκτρολογικό λάθος,ή 1 λίτρο ή 2 λίτρα μπαίνει,τα οποία κοστίζουν από 8 εως 20 ευρώ!!!Το σπιράλ βαρέως τύπου κοστίζει λιανική (όχι χονδρική που το παίρνει ένας υδραυλικός) 0,70 λεπτά το μέτρο....τα συμπεράσματα δικά σου.....!!

Πολύ απόλυτο σε ακούω.

Η διαφορά είναι ότι αυτές οι τιμές που γράφεις είναι για "μαύρα" ενώ οι τιμές που γράφει ο @sphinxgr είναι τελικές τιμές με απόδειξη και ΦΠΑ (θα σου απαντήσει και ο ίδιος αλλά επειδή έχει γίνει αναφορά σε άλλο νήμα για το ΕΚΟ ΙΙ είμαι 99,99% σίγουρος ότι μιλάει για τιμές με απόδειξη)

Επειδή το έχω ψάξει και εγώ για τις τιμές, και εγώ τιμές επιπέδου με αυτά που γράφει ο @sphinxgr βρήκα στην αγορά. Πάντα μιλάμε για τελικές τιμές με απόδειξη και ΦΠΑ. Εγκατάσταση επί ταράτσας 100€-120€, σωλήνες 5€ το μέτρο, καλώδιο 4€-5€ το μέτρο. Το ίδιο σπιράλ το ίδιο θα το πληρώσεις και εσύ και ο υδραυλικός. Από κατάστημα λιανικής θα το αγοράσει και ο υδραυλικός. Δεν θα πάει με φορτηγό στο εργοστάσιο να φορτώσει 2 τόνους για να του έρθει φθηνότερα.

Μπορείς αν θέλεις να πας και να τα αγοράσεις μόνος σου όλους τους σωλήνες και τα καλώδια και θα σου έρθουν πιο φθηνά (περίπου μισή τιμή) αλλά τότε θα σου χρεώσει περισσότερα για την εγκατάσταση. Είναι μια δουλειά που θα χρειαστεί 4-5 ώρες για 2 άτομα. Αν δεν πληρώσεις ένα αξιοπρεπές ποσό (όχι 60€-80€) δεν θα βρεθεί επαγγελματίας που θα την κάνει όπως πρέπει.

Το δοχείο διαστολής που γράφει 25λ πρέπει να είναι για το δοχείο (το νερό χρήσης) και όχι για το κλειστό κύκλωμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά πηγαίνετε να σας το βάλουν τον ηλιακό και με 30€ και με 5€ αν βρειτε

 

Αλλά μετά μην πείτε ότι έχετε προβλήματα η οτιδήποτε με τον ηλιακό η την ταράτσα σας.

 

Πρόσφατα μου είπε γνωστός ότι έβαλαν φίλου του με 50€ ηλιακό εγκατάσταση και μετά από 2 μήνες χάλασε η μόνωση της ταράτσας επειδή τρύπησαν την μόνωση να βάλουν βίδες κτλπ για την βάση και εκτός αυτού δεν εκλεισαν μετα τουλάχιστον τις τρύπες,τις άφησαν έτσι.πηραν λέει τηλέφωνο για παράπονα και έκαναν τους χαζούς 

 

Στις τιμές ξεφτίλα να της φοβάστε,σε όλα τα επαγγέλματα όχι μόνο σε αυτό. ;)

 

Και εγώ ηλεκτρολόγος δεν είμαι,τον πίνακα ένας επαγγελματίας τον αλλάζει με πχ 50€ δώστε σε εμένα 10€ και ένα σουβλάκι και τον φτιάχνω επειδή είδα μερικα βίντεο έγινα μάστορας ηλεκτρολόγος ;) :)

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Εγω προσφατα πηρα τιμες 50ε+φπα και 3ε+φπα

Δεν το αμφισβητώ. Αλλά μην κολλάμε σε μια ξερή τιμή. Ας το δούμε λίγο πιο γενικά.

Όπως έγραψα πιο πάνω η τοποθέτηση ενός ηλιακού απαιτεί κάποιες ώρες απασχόλησης για 2 άτομα. Θα σου φέρουν τον ηλιακό. Θα το ανεβάσουν την ταράτσα. Είναι 100-150 κιλά. Οι μεγάλοι συλλέκτες δεν χωράνε στο ασανσέρ και θα τα ανεβάσουν από τις σκάλες. Και τα μεγάλα δοχεία δεν χωράνε σε μικρά ασανσέρ, θέλουν και αυτά από τις σκάλες. Και καλά αν είναι καλές οι σκάλες. Αν είναι στενές; Αν είναι γεμάτα πράγματα; Αν είναι κάτι στρογγυλές μεταλλικές; Μετά θέλουν και άλλες 3-4 ώρες δουλειάς στην ταράτσα, στο πατάρι, στο φωταγωγό κτλ. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσουν και κάποια υλικά (ούπα, βίδες, υλικά για στεγανοποίηση, ταινίες, ρακόρ κτλ) που έχουν ένα κόστος. Για όλα αυτά, σου φαίνεται λογική μια τιμή των 50€; Εσύ θα την έκανες για 50€; Και πρόσεχε, δεν είναι ημερομίσθιο. Είναι αμοιβή ελεύθερου επαγγελματία που πρέπει να συμπεριλάβει πολλά πράγματα μέσα.

Πάμε τώρα στους σωλήνες. Ρώτησες τι σωλήνες θα σου βάλουν με 3,70€; Γιατί υπάρχουν διάφοροι σωλήνες. Υπάρχουν πλαστικοί, υπάρχουν και πολυστρωματικοί. Υπάρχουν με ακατάλληλη μόνωση, υπάρχουν και με σωστή μόνωση. Υπάρχουν με μόνωση 6mm, με μόνωση 9mm, υπάρχουν και με 13mm. Η αλήθεια είναι πως όταν σου λένε τιμές ανά μέτρο δεν είναι σκέτο το κόστος της σωλήνας. Στις τιμές των σωλήνων ενσωματώνεται ένα μέρος της αμοιβής. Όπως έγραψα και πιο πάνω μπορείς να αγοράσεις μόνος σου τις σωλήνες και να σου κοστίσουν φθηνότερα αλλά τότε πρέπει να σου πουν ακριβότερη τιμή για την τοποθέτηση. Καλώς ή κακώς έχει επικρατήσει αυτό. Ένα μέρος της αμοιβής χρεώνεται ως τοποθέτηση, ένα μέρος ενσωματώνεται στην τιμή των σωλήνων γιατί μπορεί πχ εσύ να έχεις έτοιμες σωλήνες όποτε ούτε ασχολούνται, ούτε σου το χρεώνουν.

Εγώ θα συμφωνήσω με ότι έγραψε πιο πάνω ο @stelios18120. Η σωστή δουλειά δεν γίνεται με "ξεφτίλα" τιμές.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, renovatio3 είπε

Έχω μετακομίσει πρόσφατα σε μονοκατοικία που έχει ηλιακό θερμοσίφωνα,ο μεσίτης δεν γνώριζε αν έχει γίνει κάποια συντήρηση ή πότε.

Tι μάρκα είναι δεν φαίνεται πλέον είναι πάντως πολύ μεγάλος με 2 συλλέκτες σε αρκετά καλή κατάσταση οπτικά και με δοχείο 200-250 λίτρα περίπου με το μάτι.
Είναι εντελώς απλός δεν έχει κάποια σύνδεση με ρεύμα,έχει ήλιο έχει ζεστό νερό δεν έχει ήλιο γυρνάω 2 βάνες στο μπάνιο και ανάβω θερμοσίφωνα τον κλασικό του ρεύματος που έχουν όλα τα σπίτια.
Το ερώτημα μου είναι γίνεται συντήρηση έχει κάποια αντίσταση να αλλάξω ή δεν χρειάζεται;
Θα κάτσω να ασχοληθώ μόνος,έχω αλλάξει ξανά πριν χρόνια αλλά εκείνος ο ηλιακός είχε αντίσταση ρεύματος υπάρχει μια μικρή εμπειρία του πως γίνεται.
Δυσλειτουργία δεν έχει ο ηλιακός ούτε κάποια διαρροή απλά θέλω να είμαι σίγουρος τι παίζει χειμώνας έρχεται ζεστό νερό είναι απαραίτητο ευχαριστώ.

Αν δεν είναι τόσο παλιός ώστε να σου μείνει τίποτα στα χέρια, καλό θα του κάνει μια συντήρηση.
Αντίσταση θα έχει, απλά δεν είναι συνδεδεμένη στο ρεύμα. Οπότε είναι η ίδια διαδικασία. Θα τον αδειάσεις και θα ξεβιδώσεις το καπάκι.
Κάνεις καθάρισμα και τοποθετείς ανόδιο. Στο βίδωμα, τοποθετείς καινούρια φλάντζα.
Επίσης, συμπληρώνεις υγρά από τις εισαγωγές που έχει στο επάνω μέρος.
Αν δεν είσαι διατεθιμένος για άνοιγμα, συμπλήρωσε τουλάχιστον υγρά

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...