Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι θερμο-υδραυλικός για είμαι σίγουρος αλλά όπως είπα αυτή δεν είναι δική μου εκτίμηση αλλά δυο κατασκευαστών ηλιακών θερμοσιφώνων...και άρα δεν παίρνω και όρκο. Παρόλα αυτά πιστεύω πως η επιβάρυνση δεν είναι μεγάλη..

Εσύ αυτό που λες το υποθέτεις ή υπάρχει κάποιος τρόπος επιστημονικός [πχ ένα τύπος] που το αποδεικνύει; Πχ για ένα boiler κατα τη δική σου θεωρία πόσο είναι η επιπλέον επιβάρυνση σε ένα λέβητα για να ζεσταθεί το νερό; Σκέψου ότι το λέβητα δεν τον ανοίγεις για να ζεστάνεις το νερό αλλά για να ζεστάνει το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Eμεις εδω στο σπιτι εχουμε:

Λεβητας 50000 θερμιδων.

Καλυπτει το σπιτι μας (~140m²)

Και το σπιτι του παππου (γκαρσονιερα) (~30-40m²)

Τα σωματα και για τα 2 σπιτια ειναι συνολο 36000 θερμιδες.

Αρα μενουν και 14000 για το Boiler του θερμοσιφωνα.

Ο θερμοσιφωνας ειναι τριπλης ενεργειας [ηλιακος-θερμικος (απο καυστηρα)-ρευματος].

Εχουμε συνδεσει και τα 3, αλλά την μπριζα ρευματος την εχουμε παντα κλειστη απο την ασφαλεια του πινακα.

Τελος, να επισημανω οτι αυτος ο θερμοσιφωνας λειτουργει με θείο (νομιζω).

Συγκεκριμενα: Δεν περναει το νερο απο σωληνες πολλους για να θερμανθει απο τον ηλιο, αλλά θερμαινει θείο, το οποιο με τη σειρά του "ακουμπαει" στο boiler και ζεσταινει το νερο.

Τελοσπαντων καααααπως ετσι δουλευει. Δεν ειμαι ειδικος εγω (δεν τον διαλεξα εγω, αλλα ο πατερας μου).

Ποτε δεν εχουμε μεινει απο καυτο νερο (για την ακριβεια εχουμε μεινει μια και μοναδικη φορά που ειχε να κανει ηλιο 8 μερες και ειχαν ηδη κανει μπανιο τα άλλα τρια μελη της οικογενειας πριν παω να κανω εγω, στις 9 το βραδυ).

Αυτα απο μενα.

post-32637-129062944357_thumb.jpg

post-32637-129062944359_thumb.jpg

post-32637-129062944361_thumb.jpg

post-32637-129062944362_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι θερμο-υδραυλικός για είμαι σίγουρος αλλά όπως είπα αυτή δεν είναι δική μου εκτίμηση αλλά δυο κατασκευαστών ηλιακών θερμοσιφώνων...και άρα δεν παίρνω και όρκο. Παρόλα αυτά πιστεύω πως η επιβάρυνση δεν είναι μεγάλη..

Εσύ αυτό που λες το υποθέτεις ή υπάρχει κάποιος τρόπος επιστημονικός [πχ ένα τύπος] που το αποδεικνύει; Πχ για ένα boiler κατα τη δική σου θεωρία πόσο είναι η επιπλέον επιβάρυνση σε ένα λέβητα για να ζεσταθεί το νερό; Σκέψου ότι το λέβητα δεν τον ανοίγεις για να ζεστάνεις το νερό αλλά για να ζεστάνει το σπίτι.

 

 

Υπάρχει και θεωρία και τύποι αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται να αναλωθούμε σε κάτι τέτοιο και να αρχίσουμε περί μετάδοσης θερμότητας και ιστορίες. Θα ξεφύγουμε από το θέμα και είναι και κουραστικό. Θα προσπαθήσω με απλά λόγια.

 

Αυτό που λένε οι φίλοι σου οι κατασκευαστές δεν είναι λάθος. Δηλαδή όντως ένα boiler καταναλώνει τόσο πετρέλαιο όσο και μια φέτα από το καλοριφέρ. Πότε όμως? Όταν το νερό μέσα στο boiler είναι ζεστό! Αν λοιπόν το νεράκι μας είναι ζεστό και εμείς δεν καταναλώνουμε τότε η σερπαντίνα θα προσδίδει τόση θερμότητα στο boiler όσες είναι οι απώλειες του από τα τοιχώματα. Με λίγα λόγια θα διατηρεί σταθερή τη θερμοκρασία του νερού μέσα στο boiler καταναλώνοντας ελάχιστο πετρέλαιο.

Τι γίνεται όμως στη πραγματικότητα? Φυσικά το νερό δε το ζεσταίνουμε και το κρατάμε ζεστό αλλά το καταναλώνουμε. Σε αυτή τη περίπτωση η σερπαντίνα θα προσδίδει πολύ μεγαλύτερα ποσά θερμότητας που φυσικά αντιστοιχούν σε περισσότερες από μία φέτα καλοριφέρ. Έτσι ανάλογα με την κατανάλωση όπως έγραψα και στο προηγούμενο post οι θερμίδες που καταναλώνουμε στο boiler (και άρα πετρέλαιο) είναι πολύ περισσότερες από αυτές που αναφέρεις.

 

Ας το πώ και αλλιώς. Κάθε μέρα ένα σπίτι αδειάζει μια φορά το ζεστό νερό που έχει το boiler. Χρησιμοποιεί δηλαδή 120lt ζεστού νερού (λογικό νούμερο έτσι?) Η σερπαντίνα το ξαναζεσταίνει φυσικά. Βάλε τις μέρες του χειμώνα πολλαπλασίασε και πές μου πόσα λίτρα νερού ζεσταίνεις, σε περίπου 50 βαθμούς και με πόσα χρήματα. Μιλάμε για πολλούς τόνους.

 

Φυσικά όταν μιλάμε για τριπλή ενέργεια και ηλιοφάνεια το κόστος μειώνετε πολύ περισσότερο αλλά όχι στα επίπεδα που λές.

 

Χονδρικά στις μελέτες υπολογίζουμε το boiler στις 3.000 θερμίδες. Αλλά όπως σου είπα είναι πολύ δύσκολο να υπολογίσεις το ποσό που καταναλώνεις σε πετρέλαιο μιας και ειδικά στην τριπλή ενέργεια είναι πάρα πολλοί οι αστάθμητοι παράγοντες.

 

Μακάρι πάντως όλοι να αντιλαμβάνονταν τη σπουδαιότητα των ηλιακών συλλεκτών για το περιβάλλων (και τη τσέπη τους). Τα νούμερα που έδωσες στην αρχή είναι εντυπωσιακά.

 

Πολλά είπα ε! Ελπίζω να σε κάλυψα. Και αν κάπου κάνω λάθος να με διορθώσεις. Κι εγώ ακόμα μαθαίνω.

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα διαλέγατε μεταξύ buderus και Ηλιοακμή; Ποιο είναι καλύτερο; Το πρώτο κοστίζει 1450 για 200 λίτρα και το δεύτερο 1150 πάλι για 200 λίτρα. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον Buderus θα διαλεγα εγω... Το λεω αυτο επειδη εχουμε λεβητα αυτου του κατασκευαστη στο χωριο μου και ειμαστε απολυτα ευχαριστημενοι. Ειναι και Γερμανικοι αρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε Grinder ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ειλικρινά δεν ξέρω αν αυτά που έγραψες είναι σωστά αλλά όπως είπες μέσα από τη συζήτηση μαθαίνουμε. Είναι μια καλή αφορμή να ρωτήσω και γω αυτούς που ασχολούνται κατασκευαστικά με ηλιακούς και καλοριφέρ για να μάθουμε τι ακριβώς παίζει. Πάντως ελπίζω να μη διαφωνείς ότι τελικά συμφέρει η τρίτη ενέργεια..

 

Διαφωνώ για τους buderus..όχι ότι δεν είναι καλοί αλλά μην πέφτουμε στην παγίδα του ότι είναι Γερμανικό είναι και καλό άρα ας το χρυσοπληρώσουμε...Η Ελλάδα σαν χώρα είναι από τις 2-3 ποιοτικότερες κατασκευάστριες χώρες ηλιακών θερμοσιφώνων στον κόσμο...με μεγάλη εξαγωγική δραστηριότητα.

Η ΗΛΙΟΑΚΜΗ είναι από τις καλύτερες εταιρίες κατασκευής ηλιακών στην Ευρώπη με εξαγωγές σε όλο τον Κόσμο... Και σίγουρα στην Ελλάδα είναι κορυφή στο επώνυμο ηλιακό για μένα τουλάχιστον [...και εφόσον δε σου κάνει ένα 200αρι με 800 ευρώ]

Δε βρίσκω κανένα λόγο να πληρώσεις 300 ευρώ για να γράφει made in germany εφόσον είναι όλα τα άλλα χαρακτηριστικά τα ίδια [είναι όμως;]..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα κάποιους υπολογισμούς: Ο θερμοσίφωνας που χρησιμοποιώ έχει ισχύη 4KW και τον ανάβω 20 λεπτά κάθε μέρα (αρκεί για να κάνουμε μπάνιο 3 άτομα). Χρεώνομαι τις κιλοβατώρες 7 λεπτά τα 2/3 της κατανάλωσης και 9 το υπόλοιπο 1/3, ας πούμε ότι ο μέσος όρος είναι 8 λεπτά.

Έτσι: 1/3Χ4Χ0,08=10,6λεπτά ημερήσιο κόστος για θερμοσίφωνα. 10,6λεπτάΧ365=38,7ευρώ το χρόνο.

Άρα αν πληρώσω για ηλιακό ας πούμε 1200ευρώ (μαζί με εγκατάσταση) θα κάνω απόσβεση σε 30χρόνια....

Δεν υπολογίστηκε το ρεύμα που θα καταναλωθεί τις συννεφιασμένες μέρες καθώς και η απώλεια του νερού μέχρι να φτάσει το ζεστό νερό από τον ηλιακό στη βρύση (10-15 μέτρα για το ένα μπάνιο και 20-25 μέτρα για το άλλο).

Έχω κάνει κάποιο λάθος;;; Αν όχι ξεχνάω την υπόθεση ηλιακός, αφού κρίνεται οικονομικά εντελώς ασύμφορος.

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και το παραπάνω σκεπτικό δεν στέκει καθότι με απλή λογική δε θα υπήρχε κανένας λόγος να αναπτυχθεί μια συνεχώς αυξανόμενη βιομηχανία ηλιακών θερμοσιφώνων και χρήσης αυτών. Αυτό λέει η λογική.

Για πιο επίσημο αποτέλεσμα δες αυτό: http://www.cres.gr/energy-saving/SCRIPT_2.htm που δείχνει πόσο εξοικονομείς σε ηλεκτρική ενέργεια, σε πόσα χρόνια κάνεις απόσβεση και πόσο συμβάλλεις στη μείωση διοξειδίου του άνθρακα CO2 κάνοντας χρήση ηλιακού.

 

Και εννοείται ότι δε χρειάζεται να πληρώσεις 1200 για ηλιακό όταν μπορείς να βρεις και με τα μισά..υπολόγισε και αυτό για να είσαι δίκαιος όσον αφορά το υπολογιστικό κομμάτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ένα ηλιακό θερμοσίμφωνα ο οποίος έχει δεξαμενή 200λιτρα πόσα τμ πρέπει να έχει ως συλλέκτη και πόσα μέτρα είναι περίπου οι σωλήνες που βρίσκονται στον ηλικακό συλλέκτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει standard απάντηση σε αυτό που ρωτάς...εξαρτάται από διάφορα όπως το υλικό επίστρωσης του απορροφητή [το πιο σημαντικό απ όλα], τη διάμετρο των σωλήνων καθώς και το υλικό τους...επίσης σημαντικό για την απόδοση ενός συλλέκτη το τζάμι και η μόνωση...

γενικά ένα 200άρι μπορεί να "φοράει" από 2 εως και 4 τμ ανάλογα το πόσο ισχυρός είναι ο συλλέκτης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει standard απάντηση σε αυτό που ρωτάς...εξαρτάται από διάφορα όπως το υλικό επίστρωσης του απορροφητή [το πιο σημαντικό απ όλα], τη διάμετρο των σωλήνων καθώς και το υλικό τους...επίσης σημαντικό για την απόδοση ενός συλλέκτη το τζάμι και η μόνωση...

γενικά ένα 200άρι μπορεί να "φοράει" από 2 εως και 4 τμ ανάλογα το πόσο ισχυρός είναι ο συλλέκτης...

 

 

Για υλικο επίστρωσεις μαύρος επιλεκτικός, διάμετρο σωληνων 10χιλιοστά, τζάμι με χαμηλό σίδηρο και μόνωση 50χιλιοστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την εμπειρία μου και με βάση όσα λες ..3 τμ με 3,5 τμ ανάλογα τον κατασκευαστή και τον αριθμό των σωληνώσεων..τουλάχιστον αυτά έχω δει εγώ..από κει και πέρα ισχύει αυτό που είπα ότι δεν υπάρχουν standard απόλυτα..

 

bettytsa η δική γνώμη μου είναι πολύ καλή αλλά το θέμα είναι πάλι όπως πολλές φορές έχω πει ... τι 160αρι; υπάρχουν τόσα διαφορετικά μοντέλα-ποιότητες αλλά όλα λέγονται 160αρια...σαν να λέμε βρήκα αυτοκίνητο 2000 κιβυκά ..ναι αλλά με ποια χαρακτηριστικά,εγγύηση,απόδοση, κτλ κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την εμπειρία μου και με βάση όσα λες ..3 τμ με 3,5 τμ ανάλογα τον κατασκευαστή και τον αριθμό των σωληνώσεων..τουλάχιστον αυτά έχω δει εγώ..από κει και πέρα ισχύει αυτό που είπα ότι δεν υπάρχουν standard απόλυτα..

 

 

Gnorizeis posa metra solinoseon prepei na uparxoun sta 3tm? guro sta 20m eine kala?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...