Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Zinko είπε

 

Πηγα στον μαλτεζο για να γλιτωσω να μαθω εγω κ να ψαχτω κ εμπλεξα χειροτερα....

Εγω απο ατομα του επαγγελματος εχω ακουσει οτι δεν υπαρχει Μαλτεζος.. Εχει μειωσει την ποιοτητα και ειναι υπερκοστολογημενος..

Οι περισσοτεροι μονολεκτικα μου λενε μονο ονομα πληρωνεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Το λεω γιατι και εμενα σπιραλ ειναι και οπτικα δεν φαινεται ετσι.. Και οσους αλλους εχω δει οπτικα δεν εχουν αυτη την κλιση..

Ρωταω γιατι εκει παιζει ρολο.. και πρεπει να ειναι απολυτα σωστα!!!

Τι ρόλο παίζει και πρέπει να είναι απόλυτα σωστά;Και τι μπορώ να κάνω; 

10 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

 

 

10 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

 

 

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Zinko είπε

Ο ανοξειδωτος ειναι....κ αλλη βλακεια εκαναν δηλαδη....αλλο θεμα;;κατι με ρωταγαν με τις μονωσεις ....δηλαδη τι μπορει να γινει στον απο κατω;;...ο απι κατω εχει ηδη θεμα με υγρασια αν κ εχρι μπει μονωση οποτε μου ειπε δεν τον νοιαζει...

Πηγα στον μαλτεζο για να γλιτωσω να μαθω εγω κ να ψαχτω κ εμπλεξα χειροτερα....

Μ' αυτά πού κάνει θα το κλείσει το μαγαζί. Ο μαλτέζος είναι μία κατηγορία μόνος του (ή μήπως ήταν? ) αφού λέγαμε ότι υπάρχουν ηλιακά και υπάρχει και ο μαλτέζος. Ρώτησε τους γιατί δε σου τα σύνδεσαν με τους χαλκους? Υπήρχε επιπλέον χρέωση?. Μηπως τον πήρες μέσω τρίτου και εκείνοι λόγο οικονομίας βάλανε  πολυαιθυλένιο? ( Τα μεροκάματα που δίνουν στους εγκαταστάτες είναι ελάχιστα , με  αποτέλεσμα να κυνηγάνε τον χρόνο, στις περισσότερες περιπτώσεις πληρώνονται με το πόσα κομμάτια θα βάλουν) Πήγες σε κατάστημα του Μαλτέζου? Σε κατάστημα του στη νέα Ιωνία ,τον έχει έξω και είναι με χαλκους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 26ska είπε

Τι ρόλο παίζει και πρέπει να είναι απόλυτα σωστά;Και τι μπορώ να κάνω; 

Δεν μου απαντησες.. Σου εβαλαν σπιραλ? Αν δεν ξερεις δεν ειναι κακο ρωτας... γιατι στο site τους λενε για σπιραλ!

Ναι παιζει ρολο για την ροη... (αποδοση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Εγω απο ατομα του επαγγελματος εχω ακουσει οτι δεν υπαρχει Μαλτεζος.. Εχει μειωσει την ποιοτητα και ειναι υπερκοστολογημενος..

Οι περισσοτεροι μονολεκτικα μου λενε μονο ονομα πληρωνεις...

Αυτό δεν υφίσταται. Βέβαια για να μη βγει από την αγορά έχει βγάλει και φτηνά μοντέλα που είναι ψιλοαθλια , και χαλάει το όνομα. Πρίν χρόνια Μαλτέζο έβρισκες μόνο στα δικά του μαγαζιά , και η τιμή ήταν σχεδόν διπλάσια. Βέβαια άξιζε τον κόπο , όσοι έχουν ανοίξει δοχειο του μαλτεζου για συντήρηση , καταλαβαίνουν την διαφορά ποιότητας που έχει, (ή ειχε με αυτά που διαβάζω)

Επεξ/σία από troi.g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Δεν μου απαντησες.. Σου εβαλαν σπιραλ? Αν δεν ξερεις δεν ειναι κακο ρωτας... γιατι στο site τους λενε για σπιραλ!

Ναι παιζει ρολο για την ροη... (αποδοση)

Άμα σου πω ότι δεν ξέρω; Ένα θέμα έχω στην πίεση του ζεστού, είναι χαμηλοτερη σε σχέση με το κρύο.Παιζει κάποιο ρόλο αυτό; Μπορείς να μου εξηγήσεις ποιο είναι το σπιραλ και τι κάνει; 

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μαγαζι του....για να εχω υπευθυνο εγκαταστατη αλλα δεν απ οτι φαινεται..με τις μονωσεις περα απο τον κατω που δεν τον νοιαζει μιας κ εχει ηδη υγρασια επηρεαζει κ εμενα;;;τδιαβαζα τι γραφαυε προ ημερων.τι να πω εκτος κ αν του ερθει καπελο με το ταβανι ο ηλιακος..χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Zinko είπε

Σε μαγαζι του....για να εχω υπευθυνο εγκαταστατη αλλα δεν απ οτι φαινεται..με τις μονωσεις περα απο τον κατω που δεν τον νοιαζει μιας κ εχει ηδη υγρασια επηρεαζει κ εμενα;;;τδιαβαζα τι γραφαυε προ ημερων.τι να πω εκτος κ αν του ερθει καπελο με το ταβανι ο ηλιακος..χαχαχα

Δεν σου έβαλε μονωτικο στις τρύπες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

Να σκεπασω επειδη ο καιρος ειναι ανωμαλος..!!! Απο το Σαββατο ειχαμε ηλιοφανεια και ειχε τρομερη αποδοση..!!! Τεταρτη-Πεμπτη θα εχουμε συννεφια.. Να τον σκεπαζα για τις 3 αυτες μερες... δεν αξιζει.. Οσο τραβας βοηθας...  Δεν ειπε κανεις για ασκοπα.. Απλα οτι χρηση κανεις τραβας απο το ζεστο..  Μπορεις να γεμισεις και κουβα για την λεκανη.. Ετσι μειωνεις και την χρηση στο καζανακι..!!!🙄  

Παππου ακους!!!😄

Εγώ βάζω τάπα στη μπανιέρα μαζεύω το νερό όταν κάνω μπάνιο και το έχω για τη λεκάνη. Και οικονομία στο νερό και σαπουνάδες μέσα για καλύτερη καθαριότητα λεκάνης.:P

 

1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

Οχι γιατι ειναι η επιστροφη και κατηφοριζει..

Ο σωληνας δεν ειναι μεταλλικος?

Και η πανω δεν επρεπε να ηταν πιο οβαλ??? Ρωταω να απαντησει καποιος...

Θα σου πω εγώ γιατί ξέρω.Είναι στραβή η επιστροφή γιατί μάλλον δεν γιαλοχάρτισαν τη χάλκινη σωλήνα στους καθρέπτες μετά την τοποθέτηση του τουμποράματος δάκρυζε και στην προσπάθεια να σφίξουν και άλλο το δαχτυλίδι περιστράφηκε και το τουμπόραμα το οποίο ήδη είχε σφίξει και δεν μπορούσε να μείνει στη θέση του.

Πάνω το αρμαφλέξ σαν ξεχειλωμένη κυλότα κάτω το τουμπόραμα σαν 8 και γαμώ τους μαστόρους λέμε.:lol:

Φίλε μη σκας η απόδοση εντάξει θα είναι απλά σχολιάζουμε την πρωτοπόρα τεχνική.:P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Αυτο λεω.. Κανονικα δεν πρεπει να εχει τουμποραμα αλλα σπιραλ! Στο site τους αναφερουν για σπιραλ...

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Άμα σου πω ότι δεν ξέρω; Ένα θέμα έχω στην πίεση του ζεστού, είναι χαμηλοτερη σε σχέση με το κρύο.Παιζει κάποιο ρόλο αυτό; Μπορείς να μου εξηγήσεις ποιο είναι το σπιραλ και τι κάνει; 

Οι σωληνες του μποιλερ-συλλεκτη ειναι μεταλλικοι...

SS-flex-2012-011.jpg

 

 

Επεξ/σία από gia_nnis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Zinko είπε

Σε μαγαζι του....για να εχω υπευθυνο εγκαταστατη αλλα δεν απ οτι φαινεται..με τις μονωσεις περα απο τον κατω που δεν τον νοιαζει μιας κ εχει ηδη υγρασια επηρεαζει κ εμενα;;;τδιαβαζα τι γραφαυε προ ημερων.τι να πω εκτος κ αν του ερθει καπελο με το ταβανι ο ηλιακος..χαχαχα

Για να μην έχεις ανησυχίες, πάρε ISOFLEX και κάνε 4-5 στρώσεις στα σημεία επαφής της βάσης με την ταράτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Αυτο λεω.. Κανονικα δεν πρεπει να εχει τουμποραμα αλλα σπιραλ! Στο site τους αναφερουν για σπιραλ...

Οι σωληνες του μποιλερ-συλλεκτη ειναι μεταλλικοι...

SS-flex-2012-011.jpg

SS-flex-2012-011.jpg.dedeeebf70ccbd8a9e3d2372b041c7f3.jpg

SS-flex-2012-011.jpg

Οι παλαιοί ηλιακοί (όπως και ο δικός μου ο παλιός) για το κύκλωμα χρησιμοποιούσαν χοντρή λαστιχένια σωλήνα τέτοιες που χρησιμοποιούμε στα κολάρα των αυτοκινήτων.

Είναι πολύ εύκαμπτες σφίγγουν εύκολα και τέλεια με ένα σφικτήρα βγαίνουν και μπαίνουν πολύ εύκολα για να γίνει συντήρηση.Συντηρώ τρεις (δικό μου και των παιδιών) και χαίρομαι όταν συντηρώ τον δικό μου που έχει τέτοιους λαστιχένιους σωλήνες γιατί βγαίνουν και ξαναμπαίνουν πολύ εύκολα;;;

Τους σταμάτησαν λόγω κόστους ή για κάποιο άλλο λόγο;;;;

Αυτό το σπιράλ πολύ ψεύτικο και φτηνιάρικο το βλέπω Γιάννη.

 

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...