Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Οι παλαιοί ηλιακοί (όπως και ο δικός μου ο παλιός) για το κύκλωμα χρησιμοποιούσαν χοντρή λαστιχένια σωλήνα τέτοιες που χρησιμοποιούμε στα κολάρα των αυτοκινήτων.

Είναι πολύ εύκαμπτες σφίγγουν εύκολα και τέλεια με ένα σφικτήρα βγαίνουν και μπαίνουν πολύ εύκολα για να γίνει συντήρηση.Συντηρώ τρεις (δικό μου και των παιδιών) και χαίρομαι όταν συντηρώ τον δικό μου που έχει τέτοιους λαστιχένιους σωλήνες γιατί βγαίνουν και ξαναμπαίνουν πολύ εύκολα;;;

Τους σταμάτησαν λόγω κόστους ή για κάποιο άλλο λόγο;;;;

Αυτό το σπιράλ πολύ ψεύτικο και φτηνιάρικο το βλέπω Γιάννη.

Ειναι πιο ακριβο απο το τουμποραμα και αντεχει καλυτερα στις πιεσεις αλλα ειναι ευαισθητο στον αερα-σπαει.. γι αυτο και στα νησια ή σε σημεια με πολυ αερα δεν το βαζουν..

Σπαει δηλαδη στους διπλους συλλεκτες στην επιστροφη λογω μεγαλης αποστασης-παλατζαρει...!!!!🙄

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα πιο πολλά σπιράλ έρχονται από Τουρκία.

Τους λαστιχένιους σωλήνες του έβγαζε ο Πετζετάκις. Μετά το κλείσιμο έρχονταν Αγγλοι Γάλλοι Πορτογάλλοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, πάνοσ2 είπε

Τα πιο πολλά σπιράλ έρχονται από Τουρκία.

Τους λαστιχένιους σωλήνες του έβγαζε ο Πετζετάκις. Μετά το κλείσιμο έρχονταν Αγγλοι Γάλλοι Πορτογάλλοι

Δεν ειμαι του αντικειμενου.. Απλα λεω τι εχουν πει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, πάνοσ2 είπε

 

Τους λαστιχένιους σωλήνες του έβγαζε ο Πετζετάκις. Μετά το κλείσιμο έρχονταν Αγγλοι Γάλλοι Πορτογάλλοι

Οι λαστιχένιοι όμως οι δικοί μου είναι αθάνατοι.Τους έχω από το 1992 συνεχή συντήρηση βγάλε - βάλε είναι άψογοι. Απλά κανένα σφικτήρα αλλάζεις καμιά φορά.Τα τουμποράματα που βάζουν τώρα κάθε φορά καινούργια γιατί αν τα βγάλεις μετά πρέπει να κόψεις έστω ένα μικρό κομμάτι για να ξαναμπούν και δεν φτάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, troi.g είπε

Όντως έχει ανάποδη κλίση , και όντως φταίει και μάστορας, αλλά είναι και δύσκολο να κουρμπαρεις σε τόσο μικρή απόσταση την σωλήνα που είναι 22χ3. Θα μπορούσαν οι κατασκευαστές , οχι να αλλάξουν το δοχείο τους αφού είναι κοινό είτε για έναν είτε για δύο συλλέκτες, αλλά τουλάχιστον στην εισαγωγή να σου έδιναν το ανοξείδωτο σπιραλ. 

- Γιατί να μην έχουν δύο ειδών δοχεία οι εταιρίες; Αφού πουλάνε 500 ηλιακά με μονό συλλέκτη και 500 με διπλό συλλέκτη γιατί να βγάζουν 1000 δοχεία με είσοδο στη μέση και όχι 500 με είσοδο στη μέση και άλλα 500 με είσοδο στα πλάγια; Δεν θα τους κοστίσει παραπάνω, το ίδιο θα τους κοστίσει. Αλλά και να τους κοστίσει ελάχιστα παραπάνω αφού έτσι είναι το σωστό αυτό πρέπει να κάνουν. Συγκεκριμένα έχω απέναντι μου και το βλέπω κάθε μέρα από το παράθυρο "Μαλτέζο" τριπλής ενέργειας, όπως του φίλου μας, με μονό συλλέκτη και είσοδο στα πλάγια. Όπως πρέπει. Άψογη εφαρμογή, άψογη κυκλοφορία. Δεν το βγάζουν πια; Δεν τους ενδιαφέρει αν θα ζεσταίνει ο ηλιακός που πούλησαν; Δεν τους ενδιαφέρει αν θα είναι ευχαριστημένος ο πελάτης;

- Το ανοξείδωτο σπιράλ είναι λύση ανάγκης (η σωστή λύση είναι το σωστό δοχείο) αλλά ούτε αυτό κάνουν. Πόσο να κοστίζει το μισό μέτρο σπιράλ πια; 3€-4€-5€ Αξίζει για 5€ να "χαντακώσεις" το προϊόν και το όνομα σου; Για το πελάτη που σου πλήρωσε 800€-1000€ δεν υπάρχει ο παραμικρός σεβασμός; Δεν του αξίζει να έχει το ζεστό νερό για το οποίο πλήρωσε; Παρεμπιπτόντως η NOBEL έχει στο κουτί ανοξείδωτο σπιράλ και για την είσοδο και για την έξοδο. 2,5 μέτρα σπιράλ έχει μέσα και αυτοί τσιγκουνεύονται για μισό μέτρο; Φτώχυνε ο Ξυλινάκης που έβαλε 2,5 μέτρα σπιράλ;

- Δεν σέβεται το πελάτη η εταιρία δεν το σέβεται ούτε ο εγκαταστάτης. Το άφησε με συφώνι και έφυγε. Αφού το ξέρεις ότι δεν θα αποδώσει έτσι, τι το αφήνεις; Αλλά αφού δεν του τραβάνε το αυτί από την εταιρία.

Πήρε τηλέφωνο ο άνθρωπος, τους λέει ότι υπάρχει συφώνι και αυτοί το παίζουν τρελίτσα. "Θα έρθουμε να συμπληρώσουμε υγρά" Ποια υγρά να συμπληρώσεις ρε φίλε; Εδώ το νερό δεν ζεστάθηκε καν εδώ και 5 μέρες με φουλ ηλιοφάνεια. Πως να χάσει υγρά; Ακριβώς τα ίδια λένε και σε ένα γείτονα μου που του έχουν κάνει τα ίδια και χειρότερα. Βλέπεις την εγκατάσταση και πονάνε τα μάτια σου. Στραβή βάση, δοχείο να γέρνει, χωρίς μόνωση στις τρύπες, συφώνι όπως ακριβώς και ο φίλος από εδώ, εκτεθειμένοι σωλήνες. Ένα ποίημα γενικώς. Ο γείτονας δεν έχει δει ακόμα ζεστό νερό στο σπίτι και αυτοί του λένε ότι θα περάσουν να δούνε τα υγρά.

Γενικά δεν υπάρχει σεβασμός για τον καταναλωτή. Δες τον άλλο φίλο πριν 3-4 σελίδες με την Ηλιοακμή και κάτι ηλιακά που πούλαγε πριν κάτι χρόνια σαν "ανώτερης ποιότητας" με "νέα επαναστατική μέθοδο", "διπλής ελαστικής υάλωσης" και δεν ξέρω τι άλλη μπούρδα έλεγαν για να πουλήσουν ακριβά την τσιγκουνιά τους να πληρώσουν για μια σωστή υάλωση. Τα χρυσοπλήρωσε ο κόσμος χωρίς να ξέρει τι αγοράζει. Τους έπαιρναν τηλέφωνο όλοι, τους έλεγαν ότι το νερό βρωμάει και αυτοί το έπαιζαν τρελίτσα. "Φταίει το χλώριο" λες και οι άλλοι δεν είχαν το ίδιο νερό, "Φταίει ότι τα ηλιακά μας είναι καλύτερα από των άλλων και ανεβάζουν μεγαλύτερη θερμοκρασία". Το άνοιξε ο φίλος μετά από κάποια χρόνια και είναι λες και το έβαψαν με πλαστικό χρώμα. Έπεσε και αυτό και έμεινε σκέτη λαμαρίνα. "40 χρόνια εμπειρίας", "26 πιστοποιητικά ποιότητας" σου λένε. Να τα βάλετε εκεί που ξέρετε.

Επεξ/σία από vasilk
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Οι λαστιχένιοι όμως οι δικοί μου είναι αθάνατοι.Τους έχω από το 1992 συνεχή συντήρηση βγάλε - βάλε είναι άψογοι. Απλά κανένα σφικτήρα αλλάζεις καμιά φορά.Τα τουμποράματα που βάζουν τώρα κάθε φορά καινούργια γιατί αν τα βγάλεις μετά πρέπει να κόψεις έστω ένα μικρό κομμάτι για να ξαναμπούν και δεν φτάνουν.

Παππού, από το 1992 έχω τον 200αρη INOX του ΜΑΛΤΕΖΟΥ και είναι με χαλκοσωλήνες και αρμαφλέξ που αλλάζω όταν φθείρονται ,πριν 4 μήνες άλλαξα τα νερά και βγήκαν πεντακάθαρα  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vasilk είπε

- Γιατί να μην έχουν δύο ειδών δοχεία οι εταιρίες; Αφού πουλάνε 500 ηλιακά με μονό συλλέκτη και 500 με διπλό συλλέκτη γιατί να βγάζουν 1000 δοχεία με είσοδο στη μέση και όχι 500 με είσοδο στη μέση και άλλα 500 με είσοδο στα πλάγια; Δεν θα τους κοστίσει παραπάνω, το ίδιο θα τους κοστίσει. Αλλά και να τους κοστίσει ελάχιστα παραπάνω αφού έτσι είναι το σωστό αυτό πρέπει να κάνουν. Συγκεκριμένα έχω απέναντι μου και το βλέπω κάθε μέρα από το παράθυρο "Μαλτέζο" τριπλής ενέργειας, όπως του φίλου μας, με μονό συλλέκτη και είσοδο στα πλάγια. Όπως πρέπει. Άψογη εφαρμογή, άψογη κυκλοφορία. Δεν το βγάζουν πια; Δεν τους ενδιαφέρει αν θα ζεσταίνει ο ηλιακός που πούλησαν; Δεν τους ενδιαφέρει αν θα είναι ευχαριστημένος ο πελάτης;

- Το ανοξείδωτο σπιράλ είναι λύση ανάγκης (η σωστή λύση είναι το σωστό δοχείο) αλλά ούτε αυτό κάνουν. Πόσο να κοστίζει το μισό μέτρο σπιράλ πια; 3€-4€-5€ Αξίζει για 5€ να "χαντακώσεις" το προϊόν και το όνομα σου; Για το πελάτη που σου πλήρωσε 800€-1000€ δεν υπάρχει ο παραμικρός σεβασμός; Δεν του αξίζει να έχει το ζεστό νερό για το οποίο πλήρωσε; Παρεμπιπτόντως η NOBEL έχει στο κουτί ανοξείδωτο σπιράλ και για την είσοδο και για την έξοδο. 2,5 μέτρα σπιράλ έχει μέσα και αυτοί τσιγκουνεύονται για μισό μέτρο; Φτώχυνε ο Ξυλινάκης που έβαλε 2,5 μέτρα σπιράλ;

- Δεν σέβεται το πελάτη η εταιρία δεν το σέβεται ούτε ο εγκαταστάτης. Το άφησε με συφώνι και έφυγε. Αφού το ξέρεις ότι δεν θα αποδώσει έτσι, τι το αφήνεις; Αλλά αφού δεν του τραβάνε το αυτί από την εταιρία.

Πήρε τηλέφωνο ο άνθρωπος, τους λέει ότι υπάρχει συφώνι και αυτοί το παίζουν τρελίτσα. "Θα έρθουμε να συμπληρώσουμε υγρά" Ποια υγρά να συμπληρώσεις ρε φίλε; Εδώ το νερό δεν ζεστάθηκε καν εδώ και 5 μέρες με φουλ ηλιοφάνεια. Πως να χάσει υγρά; Ακριβώς τα ίδια λένε και σε ένα γείτονα μου που του έχουν κάνει τα ίδια και χειρότερα. Βλέπεις την εγκατάσταση και πονάνε τα μάτια σου. Στραβή βάση, δοχείο να γέρνει, χωρίς μόνωση στις τρύπες, συφώνι όπως ακριβώς και ο φίλος από εδώ, εκτεθειμένοι σωλήνες. Ένα ποίημα γενικώς. Ο γείτονας δεν έχει δει ακόμα ζεστό νερό στο σπίτι και αυτοί του λένε ότι θα περάσουν να δούνε τα υγρά.

Γενικά δεν υπάρχει σεβασμός για τον καταναλωτή. Δες τον άλλο φίλο πριν 3-4 σελίδες με την Ηλιοακμή και κάτι ηλιακά που πούλαγε πριν κάτι χρόνια σαν "ανώτερης ποιότητας" με "νέα επαναστατική μέθοδο", "διπλής ελαστικής υάλωσης" και δεν ξέρω τι άλλη μπούρδα έλεγαν για να πουλήσουν ακριβά την τσιγκουνιά τους να πληρώσουν για μια σωστή υάλωση. Τα χρυσοπλήρωσε ο κόσμος χωρίς να ξέρει τι αγοράζει. Τους έπαιρναν τηλέφωνο όλοι, τους έλεγαν ότι το νερό βρωμάει και αυτοί το έπαιζαν τρελίτσα. "Φταίει το χλώριο" λες και οι άλλοι δεν είχαν το ίδιο νερό, "Φταίει ότι τα ηλιακά μας είναι καλύτερα από των άλλων και ανεβάζουν μεγαλύτερη θερμοκρασία". Το άνοιξε ο φίλος μετά από κάποια χρόνια και είναι λες και το έβαψαν με πλαστικό χρώμα. Έπεσε και αυτό και έμεινε σκέτη λαμαρίνα. "26 πιστοποιητικά ποιότητας" σου λένε. Να τα βάλετε εκεί που ξέρετε.

Δίκιο έχεις για τα περισσότερα, αλλά όντως θα τούς κόστιζε περισσότερο αν έβγαζαν δύο τύπους. Θα μπορούσαν ομως είτε να δίνουν σπιράλ , είτε να δίνουν έναν σωληνομαστο 3/4 και  μια γωνιά . Αλλά , αλλά . Εδώ κάνουν οικονομία σε βασικά πράγματα. Εχτές συνάντησα το απίστευτο. Έχω συναντήσει ηλιακά που η εισαγωγή τους είναι πολυαιθυλένιο 22 και η επιστροφή 18, ηλιακά με εισαγωγή πολυστρωματικη 18 και επιστροφή πολυαιθυλένιο 18 (η εισαγωγή σε 15 μέρες δυνατή ηλιοφάνεια τα παίξε) , αλλά ηλιακό με εισαγωγή και επιστροφή πολυαιθυλένιο 15x2,5 ???? 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, vasilk είπε

- Γιατί να μην έχουν δύο ειδών δοχεία οι εταιρίες; Αφού πουλάνε 500 ηλιακά με μονό συλλέκτη και 500 με διπλό συλλέκτη γιατί να βγάζουν 1000 δοχεία με είσοδο στη μέση και όχι 500 με είσοδο στη μέση και άλλα 500 με είσοδο στα πλάγια; Δεν θα τους κοστίσει παραπάνω, το ίδιο θα τους κοστίσει. Αλλά και να τους κοστίσει ελάχιστα παραπάνω αφού έτσι είναι το σωστό αυτό πρέπει να κάνουν. Συγκεκριμένα έχω απέναντι μου και το βλέπω κάθε μέρα από το παράθυρο "Μαλτέζο" τριπλής ενέργειας, όπως του φίλου μας, με μονό συλλέκτη και είσοδο στα πλάγια. Όπως πρέπει. Άψογη εφαρμογή, άψογη κυκλοφορία. Δεν το βγάζουν πια; Δεν τους ενδιαφέρει αν θα ζεσταίνει ο ηλιακός που πούλησαν; Δεν τους ενδιαφέρει αν θα είναι ευχαριστημένος ο πελάτης;

- Το ανοξείδωτο σπιράλ είναι λύση ανάγκης (η σωστή λύση είναι το σωστό δοχείο) αλλά ούτε αυτό κάνουν. Πόσο να κοστίζει το μισό μέτρο σπιράλ πια; 3€-4€-5€ Αξίζει για 5€ να "χαντακώσεις" το προϊόν και το όνομα σου; Για το πελάτη που σου πλήρωσε 800€-1000€ δεν υπάρχει ο παραμικρός σεβασμός; Δεν του αξίζει να έχει το ζεστό νερό για το οποίο πλήρωσε; Παρεμπιπτόντως η NOBEL έχει στο κουτί ανοξείδωτο σπιράλ και για την είσοδο και για την έξοδο. 2,5 μέτρα σπιράλ έχει μέσα και αυτοί τσιγκουνεύονται για μισό μέτρο; Φτώχυνε ο Ξυλινάκης που έβαλε 2,5 μέτρα σπιράλ;

- Δεν σέβεται το πελάτη η εταιρία δεν το σέβεται ούτε ο εγκαταστάτης. Το άφησε με συφώνι και έφυγε. Αφού το ξέρεις ότι δεν θα αποδώσει έτσι, τι το αφήνεις; Αλλά αφού δεν του τραβάνε το αυτί από την εταιρία.

Πήρε τηλέφωνο ο άνθρωπος, τους λέει ότι υπάρχει συφώνι και αυτοί το παίζουν τρελίτσα. "Θα έρθουμε να συμπληρώσουμε υγρά" Ποια υγρά να συμπληρώσεις ρε φίλε; Εδώ το νερό δεν ζεστάθηκε καν εδώ και 5 μέρες με φουλ ηλιοφάνεια. Πως να χάσει υγρά; Ακριβώς τα ίδια λένε και σε ένα γείτονα μου που του έχουν κάνει τα ίδια και χειρότερα. Βλέπεις την εγκατάσταση και πονάνε τα μάτια σου. Στραβή βάση, δοχείο να γέρνει, χωρίς μόνωση στις τρύπες, συφώνι όπως ακριβώς και ο φίλος από εδώ, εκτεθειμένοι σωλήνες. Ένα ποίημα γενικώς. Ο γείτονας δεν έχει δει ακόμα ζεστό νερό στο σπίτι και αυτοί του λένε ότι θα περάσουν να δούνε τα υγρά.

Γενικά δεν υπάρχει σεβασμός για τον καταναλωτή. Δες τον άλλο φίλο πριν 3-4 σελίδες με την Ηλιοακμή και κάτι ηλιακά που πούλαγε πριν κάτι χρόνια σαν "ανώτερης ποιότητας" με "νέα επαναστατική μέθοδο", "διπλής ελαστικής υάλωσης" και δεν ξέρω τι άλλη μπούρδα έλεγαν για να πουλήσουν ακριβά την τσιγκουνιά τους να πληρώσουν για μια σωστή υάλωση. Τα χρυσοπλήρωσε ο κόσμος χωρίς να ξέρει τι αγοράζει. Τους έπαιρναν τηλέφωνο όλοι, τους έλεγαν ότι το νερό βρωμάει και αυτοί το έπαιζαν τρελίτσα. "Φταίει το χλώριο" λες και οι άλλοι δεν είχαν το ίδιο νερό, "Φταίει ότι τα ηλιακά μας είναι καλύτερα από των άλλων και ανεβάζουν μεγαλύτερη θερμοκρασία". Το άνοιξε ο φίλος μετά από κάποια χρόνια και είναι λες και το έβαψαν με πλαστικό χρώμα. Έπεσε και αυτό και έμεινε σκέτη λαμαρίνα. "40 χρόνια εμπειρίας", "26 πιστοποιητικά ποιότητας" σου λένε. Να τα βάλετε εκεί που ξέρετε.

Βρισκουν κ τα κανουν....θα γινουμε μαλλια κουβαρια....τα λεφτα τα πηραν μπρωσταντζα....τωρα προεκυψε κ το θεμα των μονωσεων....καποιος φιλος πιο πανω ειπε να βαλω εγω καποιο υλικο ...πειτε μου υπαρχει τροπος να τσεκαρω τι σκατα εχουν κανει κ εκει;;;κ τι μπορει να γινει αν δεν το εχουν βαλει;;;μου ελεγαν κατι για πλαισια δεν καταλαβα με εξτρα χρεωση..κ αρνηθηκα..δεν εβσλαν ουτε απλη αναρωτιεμαι;;;..κ εγω οκ ασχετος αλλα ψσχτηκα..αλλοι υο θα τραβανε τα μαλλια τους...φιλε vasilk τα λες καταπληκτικα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 15/3/2019 στις 2:13 ΜΜ, Devotee είπε

Ναί...είναι κορυφαία!!Εφαρμόζουν άψογα,μπαίνουν πανεύκολα,εξαιρετική η ραφή τους και είναι χοντρό το υλικό...πράγμα που σημαίνει αντοχή στο χρόνο!!

@Devotee Το πήρα, αλλά μάλλον θα το επιστρέψω. Οι θηλιές στο πάνω και κάτω μέρος δεν φτάνουν καλά ταυτόχρονα από την πίσω πλευρά γιατί πρέπει να περάσουν από το κάτω μέρος της βάσης (ούτε να το περιγράψω δεν μπορώ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Zinko είπε

Βρισκουν κ τα κανουν....θα γινουμε μαλλια κουβαρια....τα λεφτα τα πηραν μπρωσταντζα....τωρα προεκυψε κ το θεμα των μονωσεων....καποιος φιλος πιο πανω ειπε να βαλω εγω καποιο υλικο ...πειτε μου υπαρχει τροπος να τσεκαρω τι σκατα εχουν κανει κ εκει;;;κ τι μπορει να γινει αν δεν το εχουν βαλει;;;μου ελεγαν κατι για πλαισια δεν καταλαβα με εξτρα χρεωση..κ αρνηθηκα..δεν εβσλαν ουτε απλη αναρωτιεμαι;;;..κ εγω οκ ασχετος αλλα ψσχτηκα..αλλοι υο θα τραβανε τα μαλλια τους...φιλε vasilk τα λες καταπληκτικα!!!!

Μπορείς να δεις αν έχουν βάλει μονωτικό στις τρύπες, δεν ασπρίζει τίποτα γύρω γύρω από τις βίδες πού τον στηρίζουν στην ταράτσα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω νοιώθω ευτυχισμένος και καθόλου κορόιδο που πριν δύο χρόνια πήρα από το leroy έναν VTECH 160 λίτρων προσφορά τότε 379 ευρώ.

Η πλάκα είναι αυτές τις μέρες ανεβαίνω να τσεκάρω και από τους τρεις είναι ο μόνος που δεν μπορείς να πιάσεις την χάλκινη εισαγωγή ούτε στο κάτω μέρος επιστροφής στον καθρέπτη γιατί ζεματάει.Και ο άλλος σου λέει έβαλε  Μαλτέζο και περιμένει τρεις μέρες να κάνει μπάνιο.:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vasilk είπε

Το είχα υποψιαστεί, είναι το πρώτο που σου έγραψα. Δεν υπάρχει σωστή κλήση για να κυκλοφορεί άνετα το νερό. Και αν δεν είναι οφθαλμαπάτη, πρέπει να δημιουργείται και σιφώνι που σου έγραψε και ο φίλος πιο πάνω.

Συμφωνώ και 'γω, είχα σιφώνι σε σωλήνα του καλοριφέρ με κυκλοφορητή και αντιμετώπιζα πρόβλημα, πόσο μάλλον σε φυσική κυκλοφορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που ο παππούς και κάποιο άλλοι έδωσαν ρέστα στο θέμα ηλιακού θέλω να αξιοποιήσω την εμπειρία τους. Σε ηλιακό 25ετίας ολα καλά αλλά έχει ψωριάσει η σιλικόνη στους συλλέκτες με αποτέλεσμα να περνάει υγρασία. Θέλω να περάσω νέο στρώμα, το περνάω από πάνω; Ξύνω όσο μπορώ την παλιά; Υπάρχει τρόπος να κολλήσει καλύτερα η σιλικόνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θλιβερο εινσι οτι ο προηγουμενος 30ετιας ανοικτου κυκλωματος κ τοτε αγορασμενος σαν φθηνιαρικος ηταν σκυλι....τωρα ο μαλτεζος αφου τον επιδιορθωσουν ελπιζω να κρατησει τα μισα χρονια....αλλα πειτε αν τελικα δεν εχει μονωσεις..θα προσπαθησω να καταλαβω αυριο αν κ χλωμο το βλεπω..θα τον φαμε κολαρο;;;η θα δημιουργησει κατι αλλο;;ο απο κατω κ με μονωση που εχει κανει στην ταρατσα εχει παντα προβληματα...

39 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω νοιώθω ευτυχισμένος και καθόλου κορόιδο που πριν δύο χρόνια πήρα από το leroy έναν VTECH 160 λίτρων προσφορά τότε 379 ευρώ.

Η πλάκα είναι αυτές τις μέρες ανεβαίνω να τσεκάρω και από τους τρεις είναι ο μόνος που δεν μπορείς να πιάσεις την χάλκινη εισαγωγή ούτε στο κάτω μέρος επιστροφής στον καθρέπτη γιατί ζεματάει.Και ο άλλος σου λέει έβαλε  Μαλτέζο και περιμένει τρεις μέρες να κάνει μπάνιο.:P

Η διαφορα ειναο οτι εσυ οτι κ να βαζες εφοσον ξερεις θα ειναι αστερι..εγω που ειμαι ασχετος κ με μαλτεζο παραμυθια....

Επεξ/σία από Zinko
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Zinko είπε

Το θλιβερο εινσι οτι ο προηγουμενος 30ετιας ανοικτου κυκλωματος κ τοτε αγορασμενος σαν φθηνιαρικος ηταν σκυλι....τωρα ο μαλτεζος αφου τον επιδιορθωσουν ελπιζω να κρατησει τα μισα χρονια....αλλα πειτε αν τελικα δεν εχει μονωσεις..θα προσπαθησω να καταλαβω αυριο αν κ χλωμο το βλεπω..θα τον φαμε κολαρο;;;η θα δημιουργησει κατι αλλο;;ο απο κατω κ με μονωση που εχει κανει στην ταρατσα εχει παντα προβληματα...

Η διαφορα ειναο οτι εσυ οτι κ να βαζες εφοσον ξερεις θα ειναι αστερι..εγω που ειμαι ασχετος κ με μαλτεζο παραμυθια....

Δεν υπάρχει λόγος να απελπίζεται. Έχεις πάρει από τα κορυφαία της αγοράς , απλά μάλλον δεν πήγε και πολύ καλά η τοποθέτηση. Κοίτα αύριο στα πέλματα που πατάει ο ηλιακός, αν έχουν βάλει έστω και σιλικόνη κάτι θα φαίνεται,δε χρειάζεται να είσαι ειδικός. Όχι δεν πρόκειται να σας πέσει στο κεφάλι, στην χειρότερη περίπτωση να περνάνε λίγα νερά της βροχής,με αποτέλεσμα μελλοντικά προβλήματα υγρασίας. Σε καμία περίπτωση δεν το θέλουμε αυτό. Οπότε τσεκαρεις και αν δε βλέπεις τίποτα, παίρνεις τηλέφωνο από κει που το πήρες. Τους ρωτάς και για την σύνδεση καθρέφτη-μποιλερ. 

Επεξ/σία από troi.g
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...