Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Zinko είπε

Εινσι ζεστα δεν καινε..τα ακουμπαω ανετα..received_852847221773932.jpeg.fb06c55094516317097bde9e863ffeed.jpeg

Μονώσεις ανύπαρκτες στους σωλήνες ζεστού και κρύου νερού χρήσης, ανεπαρκέστατες μονώσεις στο σωλήνα κλειστού κυκλώματος, εντελώς λάθος κλίση στο σωλήνα που πάει το ζεστό υγρό κλειστού στο μπόιλερ.

11 ώρες πριν, adsl2+ είπε

Ο ΜΑΛΤΕΖΟΣ βάζει σωλήνα χαλκού με μόνωση, αυτό που βλέπω μάλλον είναι πλαστική τουμπόραμα 

Ινοξ βάζει με δική του μόνωση. Φυσικά τις γωνίες πρέπει να τις μονώσεις εσύ

Επεξ/σία από kstgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, troi.g είπε

Δίκιο έχεις για τα περισσότερα, αλλά όντως θα τούς κόστιζε περισσότερο αν έβγαζαν δύο τύπους. Θα μπορούσαν ομως είτε να δίνουν σπιράλ , είτε να δίνουν έναν σωληνομαστο 3/4 και  μια γωνιά .....

Δεν είμαι σίγουρος ότι θα τους κόστιζε περισσότερο αλλά ας το δεχτώ. Βάζουμε ένα λάθος δοχείο μόνο και μόνο επειδή μας κοστίζει 5€-10€ λιγότερα; Το ότι ο ηλιακός δεν θα αποδώσει τα μέγιστα δεν μας ενδιαφέρει; Και λέω πως το έχω απέναντι και το βλέπω κάθε μέρα Μαλτέζο με είσοδο στα πλάγια. Τότε δεν τους κόστιζε περισσότερα; Απλά τότε τους ένοιαζε αν θα αποδώσει καλά και αν θα είναι ευχαριστημένος ο πελάτης. Και έχω και άλλο ηλιακό φασόν σε διπλανή ταράτσα που επίσης έχει είσοδο στα πλάγια. Ούτε επιστήμη είναι, ούτε δυσεύρετο είναι, ούτε ακριβότερο. Απλά δεν τους νοιάζει. Το ίδιο και ο εγκαταστάτης, κάτι καλύτερο θα μπορούσε να κάνει με καμιά γωνία αν τον ένοιαζε και ασχολιόταν λίγα λεπτά παραπάνω. Αλλά ούτε αυτόν τον νοιάζει.

1 ώρα πριν, Zinko είπε

Βρισκουν κ τα κανουν....θα γινουμε μαλλια κουβαρια....τα λεφτα τα πηραν μπρωσταντζα....τωρα προεκυψε κ το θεμα των μονωσεων....καποιος φιλος πιο πανω ειπε να βαλω εγω καποιο υλικο ...πειτε μου υπαρχει τροπος να τσεκαρω τι σκατα εχουν κανει κ εκει;;;κ τι μπορει να γινει αν δεν το εχουν βαλει;;;μου ελεγαν κατι για πλαισια δεν καταλαβα με εξτρα χρεωση..κ αρνηθηκα..δεν εβσλαν ουτε απλη αναρωτιεμαι;;;..κ εγω οκ ασχετος αλλα ψσχτηκα..αλλοι υο θα τραβανε τα μαλλια τους...φιλε vasilk τα λες καταπληκτικα!!!!

 

10 λεπτά πριν, Zinko είπε

Το θλιβερο εινσι οτι ο προηγουμενος 30ετιας ανοικτου κυκλωματος κ τοτε αγορασμενος σαν φθηνιαρικος ηταν σκυλι....τωρα ο μαλτεζος αφου τον επιδιορθωσουν ελπιζω να κρατησει τα μισα χρονια....αλλα πειτε αν τελικα δεν εχει μονωσεις..θα προσπαθησω να καταλαβω αυριο αν κ χλωμο το βλεπω..θα τον φαμε κολαρο;;;η θα δημιουργησει κατι αλλο;;ο απο κατω κ με μονωση που εχει κανει στην ταρατσα εχει παντα προβληματα...

Η διαφορα ειναο οτι εσυ οτι κ να βαζες εφοσον ξερεις θα ειναι αστερι..εγω που ειμαι ασχετος κ με μαλτεζο παραμυθια....

Ανέβα αύριο στη ταράτσα και δες αν υπάρχει γύρω από τις βίδες κάποιο μονωτικό υλικό. Το σωστό και καλό βέβαια είναι να έχει γίνει από την αρχή στις τρύπες, στα ούπα, στις βίδες κτλ ώστε να μην υπάρχει κανένα κενό αλλά και τώρα μπορείς να βάλει μονωτικό από πάνω. Βρήκα και μια παλιά ανάρτηση για τη μόνωση να ρίξεις μια ματιά.

Ούτε και η μόνωση είναι καμιά επιστήμη φυσικά. Με 200ml μονωτικό, ένα πινελάκι και 5' δουλειά ο εγκαταστάτης μπορεί να κάνει τέλια δουλεία. Αλλά και εδώ το κλειδί είναι να είναι ευσυνείδητος και να τον νοιάζει ο πελάτης. Πολλές φορές βλέπουμε να μην έχουν βάλει τίποτα ή να βάζουν ακατάλληλες σιλικόνες έτσι για τα μάτια του κόσμου. Και σε 2-3 χρόνια όταν μπει υγρασία μην τον είδατε.

Ο ιδιοκτήτης του τελευταίου ορόφου έχει επιφυλάξεις για τα ηλιακά. Τελικά κάμπτουν τις αντιρρήσεις, βάζουν 3 ηλιακά στην ταράτσα, προσέχουν, μονώνουν, όλα καλά για χρόνια. Έρχεται ένας τέταρτος να βάλει ηλιακό, ο εγκαταστάτης ασυνείδητος, δεν βάζει καμιά μόνωση και σε 2 χρόνια η ταράτσα βάζει υγρασία. Τα παίρνει στο κρανίο ο ιδιοκτήτης του τελευταίου ορόφου (με το δίκιο του) και απαιτεί από όλους να ξηλώσουν τα ηλιακά τους. Και όλα αυτά επειδή ένας καραγκιόζης εγκαταστάτης βαρέθηκε να ασχοληθεί 5' και να μονώσει τις τρύπες που άνοιξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, vasilk είπε

Ο ιδιοκτήτης του τελευταίου ορόφου έχει επιφυλάξεις για τα ηλιακά. Τελικά κάμπτουν τις αντιρρήσεις, βάζουν 3 ηλιακά στην ταράτσα, προσέχουν, μονώνουν, όλα καλά για χρόνια. Έρχεται ένας τέταρτος να βάλει ηλιακό, ο εγκαταστάτης ασυνείδητος, δεν βάζει καμιά μόνωση και σε 2 χρόνια η ταράτσα βάζει υγρασία. Τα παίρνει στο κρανίο ο ιδιοκτήτης του τελευταίου ορόφου (με το δίκιο του) και απαιτεί από όλους να ξηλώσουν τα ηλιακά τους. Και όλα αυτά επειδή ένας καραγκιόζης εγκαταστάτης βαρέθηκε να ασχοληθεί 5' και να μονώσει τις τρύπες που άνοιξε.

Πληροφορίες:
1. Η ταράτσα είναι κοινόχρηστη. Συνεπώς ο ιδιοκτήτης του τελευταίου ορόφου δε μπορεί να μην επιτρέπει την εγκατάσταση ηλιακού. Μάλιστα στις καινούργιες οικοδομές, ο ηλιακός είναι και υποχρεωτικός. Φυσικά η απαίτησή του να βγουν οι ηλιακοί είναι εντελώς παράλογη.
2.  Η υγρασία είναι επίσης κοινό πρόβλημα, δηλαδή η επισκευή της πρέπει να γίνει από το ταμείο της πολυκατοικίας. Το πιθανότερο είναι να απαιτεί μια τοπική μικροεπισκευή.

3. Αν είχε τρυπήσει τη μόνωση η τοποθέτηση ηλιακού, το πρόβλημα θα γινόταν άμεσα αντιληπτό και όχι μετά από 2 χρόνια. Και δε μιλάμε για υγρασία, αλλά για ροή νερού από το ταβάνι όταν βρέχει.

Επεξ/σία από naive
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vasilk είπε

Δεν είμαι σίγουρος ότι θα τους κόστιζε περισσότερο αλλά ας το δεχτώ. Βάζουμε ένα λάθος δοχείο μόνο και μόνο επειδή μας κοστίζει 5€-10€ λιγότερα; Το ότι ο ηλιακός δεν θα αποδώσει τα μέγιστα δεν μας ενδιαφέρει; Και λέω πως το έχω απέναντι και το βλέπω κάθε μέρα Μαλτέζο με είσοδο στα πλάγια. Τότε δεν τους κόστιζε περισσότερα; Απλά τότε τους ένοιαζε αν θα αποδώσει καλά και αν θα είναι ευχαριστημένος ο πελάτης. Και έχω και άλλο ηλιακό φασόν σε διπλανή ταράτσα που επίσης έχει είσοδο στα πλάγια. Ούτε επιστήμη είναι, ούτε δυσεύρετο είναι, ούτε ακριβότερο. Απλά δεν τους νοιάζει. Το ίδιο και ο εγκαταστάτης, κάτι καλύτερο θα μπορούσε να κάνει με καμιά γωνία αν τον ένοιαζε και ασχολιόταν λίγα λεπτά παραπάνω. Αλλά ούτε αυτόν τον νοιάζει.

Ανέβα αύριο στη ταράτσα και δες αν υπάρχει γύρω από τις βίδες κάποιο μονωτικό υλικό. Το σωστό και καλό βέβαια είναι να έχει γίνει από την αρχή στις τρύπες, στα ούπα, στις βίδες κτλ ώστε να μην υπάρχει κανένα κενό αλλά και τώρα μπορείς να βάλει μονωτικό από πάνω. Βρήκα και μια παλιά ανάρτηση για τη μόνωση να ρίξεις μια ματιά.

Ούτε και η μόνωση είναι καμιά επιστήμη φυσικά. Με 200ml μονωτικό, ένα πινελάκι και 5' δουλειά ο εγκαταστάτης μπορεί να κάνει τέλια δουλεία. Αλλά και εδώ το κλειδί είναι να είναι ευσυνείδητος και να τον νοιάζει ο πελάτης. Πολλές φορές βλέπουμε να μην έχουν βάλει τίποτα ή να βάζουν ακατάλληλες σιλικόνες έτσι για τα μάτια του κόσμου. Και σε 2-3 χρόνια όταν μπει υγρασία μην τον είδατε.

Ο ιδιοκτήτης του τελευταίου ορόφου έχει επιφυλάξεις για τα ηλιακά. Τελικά κάμπτουν τις αντιρρήσεις, βάζουν 3 ηλιακά στην ταράτσα, προσέχουν, μονώνουν, όλα καλά για χρόνια. Έρχεται ένας τέταρτος να βάλει ηλιακό, ο εγκαταστάτης ασυνείδητος, δεν βάζει καμιά μόνωση και σε 2 χρόνια η ταράτσα βάζει υγρασία. Τα παίρνει στο κρανίο ο ιδιοκτήτης του τελευταίου ορόφου (με το δίκιο του) και απαιτεί από όλους να ξηλώσουν τα ηλιακά τους. Και όλα αυτά επειδή ένας καραγκιόζης εγκαταστάτης βαρέθηκε να ασχοληθεί 5' και να μονώσει τις τρύπες που άνοιξε.

Οι κατασκευαστές κοιτάνε να γλυτώσουν και το παραμικρό. Παράδειγμα, σε πολλά ηλιακά έχουν μια μόνο σωλήνα πλήρωσης υγρών, θες να βάλεις 10 λίτρα και σου σπάει τα νευρα, τι κοστίζει 10 πόντους σιδεροσωληνα? Κι όμως αυτοί υπολογίζουν το μεροκάματο που θα πληρώσουν στο μάστορα που θα κολλήσει το κομματάκι, τη δεύτερη τρύπα που πρέπει να κάνει στο ανοξείδωτο και άλλα τέτοια. Όσο για τους εγκαταστάτες, αυτά που παιρνουν σε κάθε τοποθέτηση είναι ελάχιστα, γι αυτό και οι περισσότεροι όταν κάνουν αντικατάσταση περνουν τους παλιούς, να τους πουλήσουν σκραπ για να προσθέσουν στο μεροκάματο τους. Θα μου πεις αφού δεν βγαίνουν να μην το κάνουν. Μαζί σας , συμφωνώ αλλά δυστυχώς έτσι είναι η πραγματικότητα. Όταν πληρώνονται με το κομμάτι , και πρέπει να βάλουν 3 με 4 την ημέρα, τη περιμένουμε. Εγώ προτείνω σε όλους, να παίρνουν τον υδραυλικό τους που του έχουν εμπιστοσύνη, και να μην την πατάνε με την προσφορά του καταστήματος που κάνουν στην τοποθέτηση, γιατί συνήθως υπάρχουν παράπονα. Επίσης δεν θυμάμαι να έχω δει μαλτεζο με υποδοχή στο πλάι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kstgr είπε

Μονώσεις ανύπαρκτες στους σωλήνες ζεστού και κρύου νερού χρήσης, ανεπαρκέστατες μονώσεις στο σωλήνα κλειστού κυκλώματος, εντελώς λάθος κλίση στο σωλήνα που πάει το ζεστό υγρό κλειστού στο μπόιλερ.

Ινοξ βάζει με δική του μόνωση. Φυσικά τις γωνίες πρέπει να τις μονώσεις εσύ

Χάλκινα ακροσωλήνια βάζει δες το pdf  οδηγίες εγκατάστασης εδώ:https://www.maltezos.gr/images/pdf/ODHGIES_XRHSHS_INOX.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adsl2+ είπε

Χάλκινα ακροσωλήνια βάζει δες το pdf  οδηγίες εγκατάστασης εδώ:https://www.maltezos.gr/images/pdf/ODHGIES_XRHSHS_INOX.pdf

Χάλκινα ή μάλλον ορειχάλκινα πιστεύω πως  εννοεί για τις συνδέσεις τέτοια .Ίνοξ δεν το ήξερα εδώ το είδα πως κάποιοι δίνουν 2-3 μέτρα σωλήνα τέτοιου τύπου για να γίνουν οι συνδέσεις από τους καθρέπτες στο μπόιλερ και αντίστροφα αντί του κλασικού φτηνού τουμποράματος που δίνουν όλοι και όπως βλέπουμε δεν λυγίζει και δημιουργεί συχνά προβλήματα όπως στο φίλο παραπάνω με τον Μαλτέζο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Χάλκινα ή μάλλον ορειχάλκινα πιστεύω πως  εννοεί για τις συνδέσεις τέτοια .Ίνοξ δεν το ήξερα εδώ το είδα πως κάποιοι δίνουν 2-3 μέτρα σωλήνα τέτοιου τύπου για να γίνουν οι συνδέσεις από τους καθρέπτες στο μπόιλερ και αντίστροφα αντί του κλασικού φτηνού τουμποράματος που δίνουν όλοι και όπως βλέπουμε δεν λυγίζει και δημιουργεί συχνά προβλήματα όπως στο φίλο παραπάνω με τον Μαλτέζο.

Πήγα και τα είδα σε κατάστημα ΜΑΛΤΕΖΟΥ, είναι χαλκοσωλήνες με καλώδιο για την γείωση που είναι απαραίτητη για τους ηλιακούς του , ακόμα και ΑΝ δεν κάνεις ηλεκτρική σύνδεση 

Επεξ/σία από adsl2+
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 ώρες πριν, Zinko είπε

Βρισκουν κ τα κανουν....θα γινουμε μαλλια κουβαρια....τα λεφτα τα πηραν μπρωσταντζα....τωρα προεκυψε κ το θεμα των μονωσεων....καποιος φιλος πιο πανω ειπε να βαλω εγω καποιο υλικο ...πειτε μου υπαρχει τροπος να τσεκαρω τι σκατα εχουν κανει κ εκει;;;κ τι μπορει να γινει αν δεν το εχουν βαλει;;;μου ελεγαν κατι για πλαισια δεν καταλαβα με εξτρα χρεωση..κ αρνηθηκα..δεν εβσλαν ουτε απλη αναρωτιεμαι;;;..κ εγω οκ ασχετος αλλα ψσχτηκα..αλλοι υο θα τραβανε τα μαλλια τους...φιλε vasilk τα λες καταπληκτικα!!!!

Σου ξαναλέω, μην αγχώνεσαι και για τη μόνωση. Κι εγώ δεν ήξερα τι έγινε με τη μόνωση στις τρύπες και έβαλα μισό κιλό ISOFLEX σε 5 χέρια ανά 4ωρο. Το πάστωσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Zinko είπε

Βρισκουν κ τα κανουν....θα γινουμε μαλλια κουβαρια....τα λεφτα τα πηραν μπρωσταντζα....τωρα προεκυψε κ το θεμα των μονωσεων....καποιος φιλος πιο πανω ειπε να βαλω εγω καποιο υλικο ...πειτε μου υπαρχει τροπος να τσεκαρω τι σκατα εχουν κανει κ εκει;;;κ τι μπορει να γινει αν δεν το εχουν βαλει;;;μου ελεγαν κατι για πλαισια δεν καταλαβα με εξτρα χρεωση..κ αρνηθηκα..δεν εβσλαν ουτε απλη αναρωτιεμαι;;;..κ εγω οκ ασχετος αλλα ψσχτηκα..αλλοι υο θα τραβανε τα μαλλια τους...φιλε vasilk τα λες καταπληκτικα!!!!

Για το θέμα μονώσεων μην τρελλαίνεσαι.Οι περισσότεροι έτσι είναι.Βάζουμε στην αρχή χαλάνε με τον ήλιο και τη βροχή και σπάνια να βάλουμε καινούργια.:PΘα υπήρχε πρόβλημα αν ήταν τριπλής και ανέβαζες ζεστό νερό από το λέβητα να ζεστάνεις  το χειμώνα με τις χαμηλές θερμοκρασίες που κρυώνουν οι σωλήνες μεταφοράς όταν δεν έχουν μόνωση.Ειδικά αν είναι και πολλά μέτρα  το καυτό νερό φτάνει χλιαρό στο μπόιλερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Wizard270 είπε

@Devotee Το πήρα, αλλά μάλλον θα το επιστρέψω. Οι θηλιές στο πάνω και κάτω μέρος δεν φτάνουν καλά ταυτόχρονα από την πίσω πλευρά γιατί πρέπει να περάσουν από το κάτω μέρος της βάσης (ούτε να το περιγράψω δεν μπορώ...)

Εννοείται περνούν από κάτω...αλλά θέλουν καλό τέντωμα,μην το φοβάσαι!!Με ένα κομπάκι μπροστά από κάθε κλίπ(όπως τό'χω εγώ) φτάνουν ακριβώς!!!Δοκίμασέ το αυτό που σου λέω....

22 ώρες πριν, 26ska είπε

Να μαι κ εγώ. 

FB_IMG_15529959202862870.jpg

Κάτι παίζει,πάρε τον Χρίστο τηλ,αλλιώς πάρε την εταιρεία!!

Νά ο δικός μου....

76PPb2U.jpg

Επίσης,δεν βλέπω ούτε το μαύρο πλαστικό κάλυμμα στην ένωση με το μπόιλερ....🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Devotee είπε

Εννοείται περνούν από κάτω...αλλά θέλουν καλό τέντωμα,μην το φοβάσαι!!Με ένα κομπάκι μπροστά από κάθε κλίπ(όπως τό'χω εγώ) φτάνουν ακριβώς!!!Δοκίμασέ το αυτό που σου λέω....

Κάτι παίζει,πάρε τον Χρίστο τηλ,αλλιώς πάρε την εταιρεία!!

Νά ο δικός μου....

76PPb2U.jpg

Επίσης,δεν βλέπω ούτε το μαύρο πλαστικό κάλυμμα στην ένωση με το μπόιλερ....🤔

Κάτι παίζει,τι εννοείς;Να πάρω και να πω τι;Για να ξέρω τι βλέπω στραβό,για να το ζητήσω.Οι συλλέκτες μας είναι οι ίδιοι, παιχνίδι του φωτός είναι,να υποθέσω.Η τελευταία φώτο είναι για τη μόνωση που σας έλεγα. Λέτε να επηρεάζει η είσοδος για την ταράτσα με σκίαση τον ηλιακό; 

 

IMG_20190320_125951.jpg

IMG_20190320_125922.jpg

IMG_20190320_125915.jpg

IMG_20190320_130405.jpg

IMG_20190320_130556.jpg

IMG_20190320_130637.jpg

IMG_20190320_131158.jpg

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.kokotas.gr/el/eshop/iliakoi-thermosifones/glass-iliakoi/calpak-mark-4-glass-160-2-1-1.html

 

για 4μελη οικογενεια , απο τιμη/αντοχη αξιζει; Επισης εγκατασταση ποσο παει συνηθως και απενεγκατασταση παλιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 26ska είπε

Κάτι παίζει,τι εννοείς;Να πάρω και να πω τι;Για να ξέρω τι βλέπω στραβό,για να το ζητήσω.Οι συλλέκτες μας είναι οι ίδιοι, παιχνίδι του φωτός είναι,να υποθέσω.Η τελευταία φώτο είναι για τη μόνωση που σας έλεγα. Λέτε να επηρεάζει η είσοδος για την ταράτσα με σκίαση τον ηλιακό; 

IMG_20190320_125951.jpg

IMG_20190320_125922.jpg

IMG_20190320_125915.jpg

IMG_20190320_130405.jpg

IMG_20190320_130556.jpg

IMG_20190320_130637.jpg

IMG_20190320_131158.jpg

Αναμένω οδηγίες παιδιά αν βλέπετε κάτι στραβό που να επηρεάζει τη λειτουργία του ηλιακού κ πως να κινηθώ, ευχαριστώ προκαταβολικά!Εβαλα υποτίθεται premium ηλιακό και περίμενα και την ανάλογη εγκατάσταση.Απο ζεστό νερό πως πάτε σήμερα;Εχει μόνο ζεστό ο δικός μου,όχι καυτό.Χθες βέβαια κάνανε 3 άτομα μπάνιο και πολύ πλύσιμο πιατων,κατσαρολων κτλ.

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Jason13 είπε

https://www.kokotas.gr/el/eshop/iliakoi-thermosifones/glass-iliakoi/calpak-mark-4-glass-160-2-1-1.html

για 4μελη οικογενεια , απο τιμη/αντοχη αξιζει; Επισης εγκατασταση ποσο παει συνηθως και απενεγκατασταση παλιου;

Ωραίος ηλιακός 👍

Εγκατάσταση καινούργιου  με απεγκατασταση του παλιου από 90 έως 120€ περίπου (παίζει ρόλο που θα τοποθετηθεί,δυσκολια ανεβάσματος και κατεβάσματος του παλιου και διάφορα άλλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα θα ρθουν να το δουν για να φτιαξουν το σιφωνι που λεγαμε στον μαλτεζο...εγω πως θα κσταλαβω οτι το εφτιαξαν;;κ οτι δεν εκαναν αλλη πατατα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...