Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, 26ska είπε

 

Παππού εγώ είμαι μεμτον esolar,όχι μεμτον Μαλτέζο.

Α σόρυ ESOLAR τότε δικό μου το λάθος αλλά για σένα ήταν η απάντηση.

Και για να ευλογούμε και τα γένια μας δες σωστή τοποθέτηση αρμαφλέξ που έκανα μόνος πριν 1-2 μήνες που άλλαξα το δικό μου μπόιλερ γιατί το παλιό τρύπησε.Και είμαι ερασιτέχνης.Δικαιολογείς εσύ μετά τον επαγγελματία που την πληρώνεις και από πάνω;;;;; Σου επιτρέπω να την εκτυπώσεις και να του την τρίψεις στη μούρη.:lol:

Edit.Η φωτογραφία είναι από το αρχείο.Δεν ανέβηκα τώρα πάνω.:lol:

 

 

IMG_2367.JPG

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαναρωτάω από ζεστό νερό πώς πήγατε σήμερα με την λιγοστή ηλιοφάνεια;Επιμενω στο ερώτημα, διότι δεν ξαναείχα ηλιακό και δεν  ξέρω τι να περιμένω.

3 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Α σόρυ ESOLAR τότε δικό μου το λάθος αλλά για σένα ήταν η απάντηση.

Και για να ευλογούμε και τα γένια μας δες σωστή τοποθέτηση αρμαφλέξ που έκανα μόνος πριν 1-2 μήνες που άλλαξα το δικό μου μπόιλερ γιατί το παλιό τρύπησε.Και είμαι ερασιτέχνης.Δικαιολογείς εσύ μετά τον επαγγελματίας που την πληρώνεις και από πάνω;;;;; Σου επιτρέπω να την εκτυπώσεις και να του τρίψεις στη μούρη.:lol:

Edit.Η φωτογραφία είναι από το αρχείο.Δεν ανέβηκα τώρα πάνω.:lol:

IMG_2367.JPG

Καταλαβαίνω ότι έχουν πολύ πίεση λόγω χρόνου,αλλά και εγώ θέλω σωστή δουλειά,να κάνω κάτι και να μην ασχολουμαι πάλι μετά για διορθώσεις.

Επεξ/σία από 26ska
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 26ska είπε

Ξαναρωτάω από ζεστό νερό πώς πήγατε σήμερα με την λιγοστή ηλιοφάνεια;

 

Πριν 30 λεπτά έκανα μπάνιο και αφού είχε πλύνει η γυναίκα και αρκετά πιάτα στο νεροχύτη.

Καυτό φυσικά και στη μίξη χρησιμοποίησα αρκετό κρύο σχεδόν μισό μισό.Ο ήλιος έστω και με συννεφάκια ήταν πολύ καλός και σήμερα και δεν δικαιολογείται να μην έχει καυτό νερό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Πριν 30 λεπτά έκανα μπάνιο και αφού είχε πλύνει η γυναίκα και αρκετά πιάτα στο νεροχύτη.

Καυτό φυσικά και στη μίξη χρησιμοποίησα αρκετό κρύο σχεδόν μισό μισό.Ο ήλιος έστω και με συννεφάκια ήταν πολύ καλός και σήμερα και δεν δικαιολογείται να μην έχει καυτό νερό.

Και εγώ που είχα απλά ζεστό από χθες το βράδυ και με συλλέκτες Navi παρακαλώ,τι σημαίνει αυτό;Μεχρι χθες ήμουνα μια χαρά,καυτό ζεματιστό,από χθες το βράδυ απλά ζεστό.

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παππους εγω δεν ειπα να λυσει τα ρακορ στους καθρεφτες απλα να ξελασκαρει τις βιδες απο τις βασεις για να μετακινηθουν οι καθρεφτες  οπως ειναι κ να ισιωσει,

26ska παρε μονοτικη φαρδια η πες του μαστορα να στο κανει αν οντως ερθει οπως λες κ να σου βαλει εκει που που το μονωτικο τελειωνει κ στην πανω κ στην κατω μερια για να μην υπαρχει αυτο το ξεχειλωμα το οποιο υπαρχει λογο του ειναι λευκες οι μονωσεις κ ειναι σκληρες κ στις καμπυλες το παθαινουν συχνα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Zinko είπε

Εμενα θα ρθουν να το δουν για να φτιαξουν το σιφωνι που λεγαμε στον μαλτεζο...εγω πως θα κσταλαβω οτι το εφτιαξαν;;κ οτι δεν εκαναν αλλη πατατα;;;

45 λεπτά πριν, 26ska είπε

Ως άσχετος που είμαι,θέλω καθοδήγηση.Ποιες μονώσεις πρέπει να φτιάξω και με ποιο τρόπο;

 

Λοιπόν για να σας λυθούν μερικές απορίες, για το πώς θα πρέπει να είναι η σωλήνα της εισαγωγής, και το πώς θα έπρεπε να είναι τα μονωτικά ( αρμαφλεξ) και η μόνωση στο δάπεδο. Έχω κόψει την μάρκα μην τυχόν και βρεθούν μερικοί ότι κάνω διαφήμιση. Για το δεξί ηλιακό μιλάμε έτσι? :-)

IMG_20190320_204602.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το "μήπως" μου άρεσε

😋😋

 

Ο troi.g ζει και αναπνέει για το θέμα με τους ηλιακούς εδώ μέσα 😂😂😂

Btw την μάρκα την βρήκα εγώ ρε συ,να την πω; Χαχαχαχα  (έχω κάνει μερικές εγκαταστάσεις αυτών των ηλιακών) 😋😋

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, predator77 είπε

28αρα μονωση εχεις βαλει?δεν βλεπω ενωσεις,μηπως εισαι υδραυλικος?

Ναι 28 βάζω για να μην υπάρχουν ενώσεις και να μπορεί να στρίβει στα ρακόρ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτως η άλλως αν βάλεις μικρότερη σου βγάζει την πίστη να περάσει, και αν έχεις πολλά μέτρα μόνωση να βάλεις (και δεν την πάρεις έτοιμη με την σωλήνα την μονωση) είναι μαρτύριο.

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, predator77 είπε

ε ενταξει δεν πιανεται τοτε, ο επομενος που δεν ξερει αλλη ερωτηση!!!

B_ __R?

Πάντως η συγκεκριμένη μάρκα έχει εγγυημένη υποστήριξη, λόγω thread και μόνο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, predator77 είπε

μα η 22αρα η μονωση υπαρχει απο την αγορα του ηλιακου μαζι με το τουμποραμα για τους καθρεφτες

Ναι 22αρα δίνουν μαζί,αλλά σου απαγορεύει κάνεις να βάλεις εσύ 28αρα ώστε να είναι πιο άνετη και να περνάει πιο εύκολα;

 

Όχι,ότι θέλεις κάνεις,δικός σου ηλιακός είναι (βέβαια εσύ που δεν είσαι μάστορας η οτιδήποτε άλλο,πας με αυτά που σου δίνουν μαζί με το ηλιακό σου,άσε εμάς που κάνουμε άλλα διάφορα σε πελάτες η στα δικά μας ηλιακά :) )

Εγώ πχ στο δικό μου ηλιακό έχω κάνει τα αισχη,αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.😂😂

😁😁

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαφως δικιο εχεις δεν αντιλεγω σε κατι,αλλα προσωπικα εγω βαζω οτι εχει το κουτακι δεν βλεπω το λογο να παρω 28 μονωση απο τη στιγμη που κανω τη δουλεια μου με την 22αρα κ για τα ρακορ να κανω λιγο χειροτεχνια με ταινια κ το περισσευμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...