Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, 26ska είπε

Σε τι είχατε αναφερθεί ότι πρέπει να τα πιάνουμε και να καίνε στον ηλιακό;Όσο για το θέμα της σκίασης, η φωτογραφία είναι τραβηγμένη τώρα 1 η ώρα το μεσημέρι, δεν νομίζω να επηρεάζει. 

IMG_20190321_130739.jpg

Καλή είναι η απόσταση τελικά.Απλά στην άλλη φωτογραφία φαινόταν πολύ κοντά.Τα ορειχάλκινα ζεσταίνονται διαδοχικά.

Πρώτα το πάνω που είναι ανάμεσα στους καθρέπτες μετά αυτό που είναι στη μέση του μπόιλερ.Όταν ζεσταθεί κάπως θα το καταλάβεις από το ορειχάλκινο που είναι στην κάτω μεριά και φεύγει η σωλήνα για την κάτω μεριά των καθρεπτών και τελικά στο ορειχάλκινο που είναι κάτω και στη μέση των καθρεπτών.Όσο πιο ζεστό είναι αυτό τόσο πιο καυτό νερό έχεις.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 19/3/2019 στις 11:37 ΜΜ, troi.g είπε

........Επίσης δεν θυμάμαι να έχω δει μαλτεζο με υποδοχή στο πλάι. 

Δικό μου λάθος. Δεν είναι Μαλτέζος αλλά Φυρογένης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, vasilk είπε

Το χειμώνα (Δεκέμβρη, Ιανουάριο) θα έχεις σκίαση το μεσημέρι. Όχι ολική αλλά θα έχεις σκίαση. Για να μην υπάρχει σκίαση πρέπει να είσαι μακριά από το εμπόδιο περίπου 2.5 φορές το ύψος του. Αν τα κλιμακοστάσιο είναι 2.20-2.50 μέτρα ύψος τότε για να μην έχεις σκίαση πρέπει να είσαι 5.50-6.00 μέτρα μακριά του. 

Εγώ ξέρω για 1,5 φορά το ύψος του όποιου εμποδίου υπάρχει (προς νότο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Εγώ ξέρω για 1,5 φορά το ύψος του όποιου εμποδίου υπάρχει (προς νότο) 

Όχι, δεν είναι 1.5 φορά. Εξαρτάται από το γεωγραφικό πλάτος. Για Αθήνα είναι περίπου 2.5 φορές. Πιο βόρεια είναι ακόμα περισσότερο 3 ή 3+ φορές. Ακόμα και νότια, πχ Κρήτη, είναι κάπου 2+ φορές.

 

32 λεπτά πριν, 26ska είπε

Ο εγκαταστατης μου είπε ότι θα είναι πολύ μικρή,δεν θα επηρεάσει,ελπίζω να είναι ετσι και να μην δημιουργήσει πρόβλημα.

Το "μικρή" ή "μεγάλη” είναι λίγο γενικές έννοιες. Μικρή είναι και 10%, μικρή είναι και το 30%. Το πρόβλημα είναι ότι η σκίαση θα είναι στην καρδιά του χειμώνα (όταν χρειάζεται περισσότερο τον ήλιο) και επίσης τις μεσημεριανές ώρες, τις καλές - αποδοτικές ώρες, τότε δηλαδή που αποδίδει ο ηλιακός. Είναι διαφορετικό να σκιαστεί το 20% του συλλέκτη στης 9:00-10:00 ή 15:00-16:00 και διαφορετικό να σκιαστεί το 20% το συλλέκτη 12:00-13:00.

Το ερώτημα είναι: θα μπορούσε να γίνει κάτι καλύτερο; να μπει κάπου αλλού (καλύτερα) ο ηλιακός; Αν ναι, τότε κακός μπήκε εκεί. Αν όχι, τζάμπα το συζητάμε. Μπήκε όπου μπορούσε.

Επεξ/σία από vasilk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vasilk είπε

Όχι, δεν είναι 1.5 φορά. Εξαρτάται από το γεωγραφικό πλάτος. Για Αθήνα είναι περίπου 2.5 φορές. Πιο βόρεια είναι ακόμα περισσότερο 3 ή 3+ φορές. Ακόμα και νότια, πχ Κρήτη, είναι κάπου 2+ φορές.

Το "μικρή" ή "μεγάλη” είναι λίγο γενικές έννοιες. Μικρή είναι και 10%, μικρή είναι και το 30%. Το πρόβλημα είναι ότι η σκίαση θα είναι στην καρδιά του χειμώνα (όταν χρειάζεται περισσότερο τον ήλιο) και επίσης τις μεσημεριανές ώρες, τις καλές - αποδοτικές ώρες, τότε δηλαδή που αποδίδει ο ηλιακός. Είναι διαφορετικό να σκιαστεί το 20% του συλλέκτη στης 9:00-10:00 ή 15:00-16:00 και διαφορετικό να σκιαστεί το 20% το συλλέκτη 12:00-13:00.

Το ερώτημα είναι: θα μπορούσε να γίνει κάτι καλύτερο; να μπει κάπου αλλού (καλύτερα) ο ηλιακός; Αν ναι, τότε κακός μπήκε εκεί. Αν όχι, τζάμπα το συζητάμε. Μπήκε όπου μπορούσε.

Θα μπορούσε να μπει καλύτερα,αλλά μου είπε αν τον έβαζε πιο πίσω,αν έβαζε άλλος ένοικος ηλιακό μπροστά στο χώρο που θα έμενε από το δικό μου,θα έκανε μεγαλύτερη σκιά ο μπροστά ηλιακός.Τωρα τι να πω κ εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, vasilk είπε

Όχι, δεν είναι 1.5 φορά. Εξαρτάται από το γεωγραφικό πλάτος. Για Αθήνα είναι περίπου 2.5 φορές. Πιο βόρεια είναι ακόμα περισσότερο 3 ή 3+ φορές. Ακόμα και νότια, πχ Κρήτη, είναι κάπου 2+ φορές.

Θα επιμείνω στο 1,5. Όχι για να σου πάω κόντρα φυσικά αλλά γιατί η παρατήρηση στην ταράτσα μου (με δεδομένη θέση δώματος και γειτονικών ηλιακών) αλλά και σχετικές συζητήσεις με υδραυλικούς μου λένε άλλα.

Βαριέμαι να το αναλύσω πολύ αλλά αν ρίξεις μια ματιά εδώ, το οποίο βέβαια δεν αφορά ηλιακούς αλλά σκίαση και ηλιασμό γενικότερα, θα δεις ότι μάλλον συνηγορεί προς το 1,5.

πχ

image.png.1582c34880f82f03677b728e6d6f3457.png

Σχήμα 2.6. Ηλιασμός και σκιασμός από τον περιβάλλοντα χώρο και από προεξοχές, για νότια προσανατολισμένη επιφάνεια με 10ο απόκλιση προς τη ∆ύση, στις 12:00 το μεσημέρι το ∆εκέμβριο, για γεωγραφικό πλάτος 38ο Β.  

 

Όπου βέβαια η Αθήνα είναι περίπου στο 38 (37 και 59 για την ακρίβεια). Και φυσικά ούτε και η Κρήτη ή η Αλεξανδρούπολη , με 35 ή 40, θα άλλαζαν δραματικά τα δεδομένα

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Καλή είναι η απόσταση τελικά.Απλά στην άλλη φωτογραφία φαινόταν πολύ κοντά.Τα ορειχάλκινα ζεσταίνονται διαδοχικά.

Πρώτα το πάνω που είναι ανάμεσα στους καθρέπτες μετά αυτό που είναι στη μέση του μπόιλερ.Όταν ζεσταθεί κάπως θα το καταλάβεις από το ορειχάλκινο που είναι στην κάτω μεριά και φεύγει η σωλήνα για την κάτω μεριά των καθρεπτών και τελικά στο ορειχάλκινο που είναι κάτω και στη μέση των καθρεπτών.Όσο πιο ζεστό είναι αυτό τόσο πιο καυτό νερό έχεις.

Να φανταστεις εγω δινω βαση μονο στη μεση του μποιλερ..  Εχει τυχει να μου δινει 70β.. να πιανω στη μεση και να ειναι ζεστο σε σημειο που να μπορω να το κρατησω 1δευτερ. και σε αλλους ηλιακους να πιανω και να καινε σε ολα τα σημεια..!!! Μετα παραπονιουνται γιατι στα 5 και 10χρονια τους τρυπησε το καζανι!!!

Ρε μεγαλε ανοιγεις και βλεπεις η αποδοση του ζεστου ειναι σε σημειο βρασμου και ξερεις οτι τις επομενες μερες παιζει συνεχεια ηλιοφανεια.. Ξερεις οτι η χρηση που προκειται να κανεις ειναι ελαχιστη.. Δεν πρεπει να κανεις κατι???   Και δω ερχονται οι επαγγελματιες-μαγαζια και μου λενε ΟΧΙ δεν χρειαζεται γι αυτο υπαρχουν τα ασφαλιστικα!!!

Τι Θα μου πουν αν τον προσεχεις απο την υπερθερμανση αυξανεις τον χρονο ζωης και δεν θα εχουμε δουλεια..!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haris_216 είπε

Θα επιμείνω στο 1,5. Όχι για να σου πάω κόντρα φυσικά αλλά γιατί η παρατήρηση στην ταράτσα μου (με δεδομένη θέση δώματος και γειτονικών ηλιακών) αλλά και σχετικές συζητήσεις με υδραυλικούς μου λένε άλλα.

Βαριέμαι να το αναλύσω πολύ αλλά αν ρίξεις μια ματιά εδώ, το οποίο βέβαια δεν αφορά ηλιακούς αλλά σκίαση και ηλιασμό γενικότερα, θα δεις ότι μάλλον συνηγορεί προς το 1,5.

πχ

image.png.1582c34880f82f03677b728e6d6f3457.png

Σχήμα 2.6. Ηλιασμός και σκιασμός από τον περιβάλλοντα χώρο και από προεξοχές, για νότια προσανατολισμένη επιφάνεια με 10ο απόκλιση προς τη ∆ύση, στις 12:00 το μεσημέρι το ∆εκέμβριο, για γεωγραφικό πλάτος 38ο Β.  

Όπου βέβαια η Αθήνα είναι περίπου στο 38 (37 και 59 για την ακρίβεια). Και φυσικά ούτε και η Κρήτη ή η Αλεξανδρούπολη , με 35 ή 40, θα άλλαζαν δραματικά τα δεδομένα

Το 2,5 το θυμόμουν από κάπου που το είχα διαβάσει (δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει) αλλά τώρα έκατσα και το υπολόγισα μόνος μου και όντως δεν είναι 2,5.

Είναι απλή τριγωνομετρία: 1/tan(γωνίας ήλιου). Η γωνία του ήλιου 21Δεκ. για την Αθήνα με φ=38 είναι 28,5. Οπότε 1/tan(28.5)=1.84 Επειδή 28,5 είναι η μεγαλύτερη γωνία ακριβώς το μεσημέρι αλλά πριν και μετά η γωνία είναι και μικρότερη, καλά είναι να έχουμε και ένα "αέρα" από το (1,84 x ύψος).  

Άρα για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα σε σκιάσει κάτι, καλό είναι να είσαι μακριά περίπου 2 φορές το ύψος του εμποδίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vasilk είπε

Το 2,5 το θυμόμουν από κάπου που το είχα διαβάσει (δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει) αλλά τώρα έκατσα και το υπολόγισα μόνος μου και όντως δεν είναι 2,5.

Είναι απλή τριγωνομετρία: 1/tan(γωνίας ήλιου). Η γωνία του ήλιου 21Δεκ. για την Αθήνα με φ=38 είναι 28,5. Οπότε 1/tan(28.5)=1.84 Επειδή 28,5 είναι η μεγαλύτερη γωνία ακριβώς το μεσημέρι αλλά πριν και μετά η γωνία είναι και μικρότερη, καλά είναι να έχουμε και ένα "αέρα" από το (1,84 x ύψος).  

Άρα για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα σε σκιάσει κάτι, καλό είναι να είσαι μακριά περίπου 2 φορές το ύψος του εμποδίου.

Δεν θα διαφωνήσω με τους υπολογισμούς σου.

Απλά θεωρώ ότι το 1,5 είναι ένας γενικά αποδεκτός τυφλοσούρτης για την Ελλάδα με τις εξής παραδοχές:

Δίνει τη δυνατότητα, ειδικά σε πολυκατοικίες, να μπουν ηλιακοί σε περισσότερα διαμερίσματα που ίσως να μην ήταν εφικτό αν κρατούσαν μεγαλύτερες αποστάσεις.

"Λειτουργεί" σε όλη την Ελλάδα, όπως και η συνήθης κλίση των 45 μοιρών, χωρίς δραματικές διαφορές στην απόδοση.

Με δεδομένο ότι ο ήλιος είναι στο κατώτερό του σημείο μικρό χρονικό διάστημα, η περίοδος πιθανής σκίασης με το 1,5 είναι μικρή όπως και η σκιά που θα κάνει πάνω στο συλλέκτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι σχετικά με ερώτησή μου τις προηγούμενες ημέρες, μιας και τελικά θα αναλάβει ο ιδιοκτήτης να βάλει ηλιακό στο διαμέρισμα που πρόκειται να μου νοικιάσει.

Του ζήτησα αν μπορεί να μάθει αν γίνεται να βάλει τριπλής ενέργειας, και ποια θα είναι η διαφορά στο κόστος.

Απ' την εμπειρία σας, τι χρειάζεται και ποια είναι η διαφορά στα χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ΗΛΙΟΝΑΛ, βάλε στην εισαγωγή αντιεπίστροφη βαλβίδα και στην εξαγωγή θερμοστατική βαλβίδα για να μη ξεπερνάει τους 40 βαθμούς και θα είσαι κομπλέ. Μη το κάνεις με αντίσταση γιατί θα έχεις απώλειες, εκτός αν κατεβάσεις το καζάνι κάπου στο σπίτι με κάποιο έτοιμο κύκλωμα κυκλοφορητή και δοχείο διαστολής και έχεις μόνο τα πάνελ πάνω οπότε εκεί κάντο και 3πλης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ, αν και ανάθεμα κι αν κατάλαβα τίποτα

27 λεπτά πριν, NiVa013 είπε

Μη το κάνεις με αντίσταση γιατί θα έχεις απώλειες

Εννοείς να μην έχω καθόλου την επιλογή να ανάβω αντίσταση;

27 λεπτά πριν, NiVa013 είπε

εκτός αν κατεβάσεις το καζάνι κάπου στο σπίτι

Αν εννοείς να κατεβάσω το καζάνι 160-200 λίτρων στο σπίτι, χωρίς να είμαι ειδικός, νομίζω ότι δε γίνεται.

Δηλαδή δε χρειάζεται να έχει προβλεφθεί απ' όταν χτιζόταν η πολυκατοικία, δηλαδή να έχει αναμονές ειδικά για τριπλής ενέργειας; Μπορεί να γίνει με εξαρτήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, phanispal είπε

Επανέρχομαι σχετικά με ερώτησή μου τις προηγούμενες ημέρες, μιας και τελικά θα αναλάβει ο ιδιοκτήτης να βάλει ηλιακό στο διαμέρισμα που πρόκειται να μου νοικιάσει.

Του ζήτησα αν μπορεί να μάθει αν γίνεται να βάλει τριπλής ενέργειας, και ποια θα είναι η διαφορά στο κόστος.

Απ' την εμπειρία σας, τι χρειάζεται και ποια είναι η διαφορά στα χρήματα;

Ηλιακός τριπλής ενέργειας. Μεγάλη συζήτηση. Για μένα, τριπλής στη ταράτσα = καίω καύσιμα για να ζεσταίνω τους σωλήνες, τη ταράτσα, την ατμόσφαιρα γενικά. Άλλοι πιστεύουν ότι κάνουν οικονομία.

Κοστολογηκά τώρα. +50€-80€ επιπλέον το δοχείο, + 2 επιπλέον καλά μονωμένοι σωλήνες καυστήρας-ταράτσα, + επιπλέον κάτι υδραυλικά (βάνες, συνδέσεις κτλ), + κάτι παραπάνω ο μάστορας για την πρόσθετη δουλειά. Ας πούμε χονδρικά καμιά 250€-300€.

Ακόμα δεν έχεις μπει στο σπίτι. Άρα ακόμα ο ιδιοκτήτης δεν ξέρει αν είσαι καλός ή κακός ενοικιαστής, δεν ξέρει αν είσαι σοβαρός, αν είσαι φερέγγυος, αν θα μείνεις 1 χρόνο ή αν θα μείνεις 10 χρόνια. Προς Θεού, δεν λέω ότι δεν είσαι αλλά ότι ακόμα ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να είναι σίγουρος ότι είσαι. Δέχεται να πληρώσει 700€-800€-900€ για να βάλει ηλιακό και τώρα θα του ζητήσεις να πληρώσει άλλα 200€-300€ επιπλέον για να είναι τριπλής ενέργειας; Σε σπίτι που το έχει για ενοικίαση/εκμετάλλευση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, vasilk είπε

Κοστολογηκά τώρα. +50€-80€ επιπλέον το δοχείο, + 2 επιπλέον καλά μονωμένοι σωλήνες καυστήρας-ταράτσα, + επιπλέον κάτι υδραυλικά (βάνες, συνδέσεις κτλ), + κάτι παραπάνω ο μάστορας για την πρόσθετη δουλειά. Ας πούμε χονδρικά καμιά 250€-300€.

Το έκανες λύσσα νομίζω. Αν υπάρχουν οι αναμονές, που είναι το πιο πιθανό, το συνολικό επιπλέον κόστος δε νομίζω ότι θα ξεπεράσει τα 100€. 

 

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Απ' την εμπειρία σας, τι χρειάζεται και ποια είναι η διαφορά στα χρήματα;

Το βασικό είναι να υπάρχουν αναμονές στην ταράτσα. 

Για τον αν αξίζει: Ως προς το περιβάλλον, ναι κάνεις κάποια σπατάλη γιατί ζεσταίνεις νερό που πιθανώς να μη χρησιμοποιήσεις. Οικονομικά, εξαρτάται. Λογικά δε θα αλλάξει σημαντικά το κόστος της ώρας θέρμανσης, εφόσον στην κατανομή έχει συνυπολογιστεί. Αν όλοι οι άλλοι ένοικοι έχουν τριπλής, τότε απλώς χάνεις την εκμετάλλευση του δικού σου μέρους της ¨σπατάλης" και θα καις και παράλληλα ρέυμα.
Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να κλείνεις τη βάνα και να το απομονώνεις αν δε σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις. 

 

1 ώρα πριν, NiVa013 είπε

Πάρε ΗΛΙΟΝΑΛ, βάλε στην εισαγωγή αντιεπίστροφη βαλβίδα και στην εξαγωγή θερμοστατική βαλβίδα για να μη ξεπερνάει τους 40 βαθμούς και θα είσαι κομπλέ.

Για ποιο λόγο η  αντεπίστροφη στην έξοδο και γιατί μόνο 40βαθμοί;

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, vasilk είπε

Ηλιακός τριπλής ενέργειας. Μεγάλη συζήτηση. Για μένα, τριπλής στη ταράτσα = καίω καύσιμα για να ζεσταίνω τους σωλήνες, τη ταράτσα, την ατμόσφαιρα γενικά. Άλλοι πιστεύουν ότι κάνουν οικονομία.

Βασικά αυτό που μ' ενδιαφέρει εμένα είναι το χειμώνα που θα καίω πετρέλαιο ούτως ή άλλως για θέρμανση, να έχω και ζεστό νερό. Δεν εννοώ να καίω πετρέλαιο και το διάστημα που δε θα χρειάζομαι τη θέρμανση.

Δηλαδή θεωρείς ότι είναι οικονομικότερο να καις πετρέλαιο μόνο για θέρμανση, και να ανάβεις αντίσταση για να ζεστάνεις το νερό;

45 λεπτά πριν, vasilk είπε

Ακόμα δεν έχεις μπει στο σπίτι. Άρα ακόμα ο ιδιοκτήτης δεν ξέρει αν είσαι καλός ή κακός ενοικιαστής, δεν ξέρει αν είσαι σοβαρός, αν είσαι φερέγγυος, αν θα μείνεις 1 χρόνο ή αν θα μείνεις 10 χρόνια. Προς Θεού, δεν λέω ότι δεν είσαι αλλά ότι ακόμα ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να είναι σίγουρος ότι είσαι. Δέχεται να πληρώσει 700€-800€-900€ για να βάλει ηλιακό και τώρα θα του ζητήσεις να πληρώσει άλλα 200€-300€ επιπλέον για να είναι τριπλής ενέργειας; Σε σπίτι που το έχει για ενοικίαση/εκμετάλλευση;

Δεν είναι παντελώς άγνωστος, βασικά ήταν, αλλά πήγαμε συστημένοι από κοινό φίλο, οπότε υπάρχει έστω αυτό το κάτι που διαφοροποιεί ελαφρώς την κατάσταση.

Εν τω μεταξύ εγώ μια ερώτηση του έκανα, δεν του είπα «μιας και θα βάλεις ηλιακό, βάλε τριπλής». Μπορεί κι αυτός να μην το είχε σκεφτεί καν, και να το θέλει αργότερα για εκείνον.

Πρώτη φορά το νοικιάζει, μένει μέχρι τώρα και θα μένει μέχρι να φύγει και να μπω εγώ.

32 λεπτά πριν, naive είπε

Το βασικό είναι να υπάρχουν αναμονές στην ταράτσα. 

Για τον αν αξίζει: Ως προς το περιβάλλον, ναι κάνεις κάποια σπατάλη γιατί ζεσταίνεις νερό που πιθανώς να μη χρησιμοποιήσεις. Οικονομικά, εξαρτάται. Λογικά δε θα αλλάξει σημαντικά το κόστος της ώρας θέρμανσης, εφόσον στην κατανομή έχει συνυπολογιστεί. Αν όλοι οι άλλοι ένοικοι έχουν τριπλής, τότε απλώς χάνεις την εκμετάλλευση του δικού σου μέρους της ¨σπατάλης" και θα καις και παράλληλα ρέυμα.
Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να κλείνεις τη βάνα και να το απομονώνεις αν δε σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις. 

ΟΚ. Όπως είπα και πιο πάνω, κάτι σαν αυτό στο bold σκέφτομαι κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...