Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, naive είπε

Α, οκ, sorry δεν το διάβασα καλά, εννοείται ότι μπαίνει αντεπίστροφη στην είσοδο. 
Έχω βάλει θερμομικτική για αυτό ακριβώς το λόγο, αλλά την έχω στους 50. Εκεί δεν ζεματιέσαι και χρειάζεται αυτή θερμοκρασία στην κουζίνα για απολύμανση.

δεν δουλευουν οι αναμεικτικες ετσι οπως νομιζετε ουτε καν δεν παιρνεις την θερμοκρασια που την εχεις ρυθμισει παιρνει πολυ παραπανω, κ απλα στην ουσια την παιρνεις τη θερμοκρασια που θελεις απο τον μεικτη στη κουζινα,δοκιμασμενα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 λεπτά πριν, predator77 είπε

δεν δουλευουν οι αναμεικτικες ετσι οπως νομιζετε ουτε καν δεν παιρνεις την θερμοκρασια που την εχεις ρυθμισει παιρνει πολυ παραπανω, κ απλα στην ουσια την παιρνεις τη θερμοκρασια που θελεις απο τον μεικτη στη κουζινα,δοκιμασμενα πραγματα.

Εγώ την έχω περίπου στους 50, το μεγαλύτερο που έχω μετρήσει στο νερό που έρχεται είναι 53 και ας έχει 90 μέσα ο ηλιακός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως όλα τα πράγματα έτσι και το "τριπλής" έχει τους fan και τους πολέμιους.

Έχει να κάνει με αντικειμενικά κριτήρια (τα δεδομένα μιας συγκεκριμένης εγκατάστασης) αλλά και υποκειμενικά (τι νομίζει ο καθένας μας και πόσο σωστές ή λάθος πληροφορίες μπορεί να έχει).

Επειδή πολλά ειπώθηκαν και πάλι, να πω 1-2 πρακτικά πράγματα.

Αρχικά, σε μία σωστή εγκατάσταση, το τριπλής είναι μία καλή βοήθεια για εξοικονόμηση. Τις μέρες που ο ηλιακός, λόγω καιρού, δεν θα αποδώσει (ή θα αποδώσει μερικώς) έρχεται το τριπλής να καλύψει το έλλειμα. Επίσης βοηθάει σε περιπτώσεις με ηλιακό κεραμοσκεπής που έχει τοποθετηθεί...ξάπλα στα κεραμίδια και άρα έχει μικρή απόδοση το χειμώνα. Πάντα βέβαια υπό την προϋπόθεση ότι η θέρμανση ήδη λειτουργεί και δεν θα την ανάψουμε μόνο για να ζεστάνουμε νερό (δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο).

Όταν η εγκατάσταση είναι σε πολυκατοικία τότε η σωστή λύση είναι να τραβηχτούν σωλήνες από το πάνω μέρος της στήλης της θέρμανσης, με μία ηλεκτροβάνα ελεγχόμενη από το διαμερίσμα, οπότε και δεν ευσταθεί το επιχείρημα ότι θα υπάρχουν μεγάλες απώλειες, θα ζεσταίνουμε σωλήνες, κλπ. Η στήλη της θέρμανσης, όποιος και αν ανάψει τη θέρμανση, θα ζεσταθεί υποχρεωτικά. Συνεπώς το μόνο extra που υπάρχει είναι οι σωληνώσεις από τον τελευταίο όροφο του κλιμακοστασίου (κάτω από τα εξαεριστικά) και μέχρι τον ηλιακό. Φυσικά το να τραβήξει σωλήνα καλοριφέρ από το σπίτι του κάποιος και να το στείλει στην ταράτσα έχει απώλειες και δεν έχει ουσιαστικό νόημα.

Ένα ηλιακός τριπλής υπάρχει με δύο σενάρια. Εναλλάκτη εκ κατασκευής στο δοχείο ή τοποθετημένος αργότερα στη θέση της αντίστασης. Στο πρώτο σενάριο το σύστημα έχει απόδοση αφού συνήθως αυτοί οι εναλλάκτες είναι μεγάλοι, τόσο σε μήκος όσο και σε διατομή. Στη δεύτερη περίπτωση όπου αφαιρείται η αντίσταση και στη θέση της μπαίνει ο εναλλάκτης τα πράγματα είναι λίγο κάπως. Και αυτό γιατί ο εναλλάκτης που χωράει να μπει από εκεί είναι σημαντικά μικρός με αποτέλεσμα, ειδικά στην περίπτωση μεσαιομεγάλων θερμοοδοχείων (160-200 λίτρα), τα αποτελέσματα να μην είναι ικανά να καλύψουν τις ανάγκες σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, haris_216 είπε

 Τις μέρες που ο ηλιακός, λόγω καιρού, δεν θα αποδώσει (ή θα αποδώσει μερικώς) έρχεται το τριπλής να καλύψει το έλλειμα. Επίσης βοηθάει σε περιπτώσεις με ηλιακό κεραμοσκεπής που έχει τοποθετηθεί...ξάπλα στα κεραμίδια και άρα έχει μικρή απόδοση το χειμώνα.

Το διπλής υστερεί σε κάτι σε σχέση με αυτά; Το ηλεκτρικό ρεύμα δεν υπάρχει για ακριβώς αυτό το λόγο;

2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Όταν η εγκατάσταση είναι σε πολυκατοικία τότε η σωστή λύση είναι να τραβηχτούν σωλήνες από το πάνω μέρος της στήλης της θέρμανσης, με μία ηλεκτροβάνα ελεγχόμενη από το διαμερίσμα, οπότε και δεν ευσταθεί το επιχείρημα ότι θα υπάρχουν μεγάλες απώλειες, θα ζεσταίνουμε σωλήνες, κλπ. Η στήλη της θέρμανσης, όποιος και αν ανάψει τη θέρμανση, θα ζεσταθεί υποχρεωτικά. Συνεπώς το μόνο extra που υπάρχει είναι οι σωληνώσεις από τον τελευταίο όροφο του κλιμακοστασίου (κάτω από τα εξαεριστικά) και μέχρι τον ηλιακό.

Η στήλη της θέρμανσης μήπως είναι κοινόχρηστη; Πως θα γίνει πρακτικά αυτό που λες; Όποιος είναι "μάγκας" τραβάει μια γραμμή από την κοινόχρηστη στήλη και "τραβάει" ζεστό νερό για τον εαυτό από το κοινόχρηστο και οι υπόλοιποι (που δεν είναι "μάγκες") θα πληρώνουν για να έχει ζεστό νερό ο "μάγκας"; ΟΚ, δεν είναι "μάγκες" αλλά δεν σημαίνει ότι είναι και θύματα. Μήπως για να πάρει ζεστό νερό πρέπει πρώτα να περάσει από το μετρητή ώστε να πληρώσει ο κάθε "μάγκας" την κατανάλωση του; Που βρίσκονται οι μετρητές; Καλά αν είναι θερμιδομετρητές και το πράγμα είναι σχετικά εύκολο. Αν είναι ωρομετρητές; Έχουν υπολογιστεί οι επιπλέον θερμίδες που θέλει ο ηλιακός στους συντελεστές;

2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Φυσικά το να τραβήξει σωλήνα καλοριφέρ από το σπίτι του κάποιος και να το στείλει στην ταράτσα έχει απώλειες και δεν έχει ουσιαστικό νόημα.

Συμφωνώ 100%. Στη συντριπτική πλειοψηφία οι εγκαταστάσεις τριπλής ενέργειας είναι ασύμφορες. Είναι συμφέρουσες σε ελάχιστες περιπτώσεις και υπό πολλές προϋποθέσεις (μικρές διαδρομές, μικρές απώλειες, φθηνό καύσιμο, μεγάλη κατανάλωση, συστήματα βεβιασμένης κτλ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vasilk είπε

Το διπλής υστερεί σε κάτι σε σχέση με αυτά; Το ηλεκτρικό ρεύμα δεν υπάρχει για ακριβώς αυτό το λόγο;. 

Σαφώς και το ηλεκτρικό είναι για τον ίδιο λόγο. Αν όμως ήδη λειτουργεί η θέρμανση (χειμώνας) η επιβάρυνσή της θα ήταν μικρή ενώ το να θερμάνεις 160-200 λίτρα με μια αντίσταση 4kw δεν το λες και λίγο (σε χρόνο και ενέργεια aka $$$)

3 ώρες πριν, vasilk είπε

Η στήλη της θέρμανσης μήπως είναι κοινόχρηστη; Πως θα γίνει πρακτικά αυτό που λες; Όποιος είναι "μάγκας" τραβάει μια γραμμή από την κοινόχρηστη στήλη και "τραβάει" ζεστό νερό για τον εαυτό από το κοινόχρηστο και οι υπόλοιποι (που δεν είναι "μάγκες") θα πληρώνουν για να έχει ζεστό νερό ο "μάγκας"; ΟΚ, δεν είναι "μάγκες" αλλά δεν σημαίνει ότι είναι και θύματα. Μήπως για να πάρει ζεστό νερό πρέπει πρώτα να περάσει από το μετρητή ώστε να πληρώσει ο κάθε "μάγκας" την κατανάλωση του; Που βρίσκονται οι μετρητές; Καλά αν είναι θερμιδομετρητές και το πράγμα είναι σχετικά εύκολο. Αν είναι ωρομετρητές; Έχουν υπολογιστεί οι επιπλέον θερμίδες που θέλει ο ηλιακός στους συντελεστές;

Η στήλη είναι κοινόχρηστη αλλά τροφοδοτείται σε όλο της το μήκος με ζεστό νερό άσχετα ποιος το έχει ανάψει.

Η ηλεκτροβάνα που ανέφερα παίζει το ρόλο του να στέλνει η στήλη ζεστό νερό στον εναλλάκτη ΜΟΝΟ τις ώρες που λειτουργεί η θέρμανση του συγκεκριμένου σπιτιού και άρα μετράνε οι μετρητές.

Στην περίπτωση τώρα του "ποιος πληρώνει" αν είναι με θερμοδομετρητές όλα οκ. Αν είναι με ωρομετρητές τότε θα πρέπει να αλλάξει ο συντελεστής του διαμερίσματος και να υπολογισθεί/προστεθεί η έξτρα κατανάλωση (περίπου ένα σώμα). Βέβαια αυτό δεν διαφοροποιείται από το αν τραβάμε από τη στήλη ή μέσα από το διαμέρισμα αφού πρακτικά είναι το ίδιο (ως προς τις μη χρεωμένες θερμίδες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haris_216 είπε

Σαφώς και το ηλεκτρικό είναι για τον ίδιο λόγο. Αν όμως ήδη λειτουργεί η θέρμανση (χειμώνας) η επιβάρυνσή της θα ήταν μικρή ενώ το να θερμάνεις 160-200 λίτρα με μια αντίσταση 4kw δεν το λες και λίγο (σε χρόνο και ενέργεια aka $$$)

Μόνο η θερμίδες με ηλεκτρικό ρεύμα είναι ακριβές; Για να ζεσταίνεις το νερό με πετρέλαιο δεν θέλεις τις ίδιες θερμίδες; Αυτές η θερμίδες δεν τις πληρώνεις; Τζάμπα είναι; Πολύ βολικό το "ήδη λειτουργεί η θέρμανση". Ήδη λειτουργεί αλλά δεν καίει τα ίδια είτε στέλνεις στο ηλιακό είτε δεν στέλνεις.

Μιας και είσαι μηχανικός ας μην μιλήσουμε με "λίγο" και "πολύ" αλλά με νούμερα. Τιμή ρεύματος 0,19€/kwh και απόδοση 100%, τιμή πετρελαίου περίπου 0,11€/kwh (40% φθηνότερα) και απόδοση καυστήρα 80%. Αν χάσεις άλλο ένα 20% στη διαδρομή καυστήρα-ηλιακός-καυστήρα έκανες μια τρύπα στο νερό. Πόσο εξωπραγματικό είναι 20% απώλειες σε όλη τι διαδρομή από το υπόγειο που είναι ο καυστήρας μέχρι τη ταράτσα και ξανά πίσω;

2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Η ηλεκτροβάνα που ανέφερα παίζει το ρόλο του να στέλνει η στήλη ζεστό νερό στον εναλλάκτη ΜΟΝΟ τις ώρες που λειτουργεί η θέρμανση του συγκεκριμένου σπιτιού και άρα μετράνε οι μετρητές.

Δηλαδή αν βάλουμε 10-12 ώρες θέρμανση στο σπίτι θα στέλνουμε 10-12 ώρες ζεστό νερό στη ταράτσα; Ααα ωραία, μιλάμε για τεράστια εξοικονόμηση. Θα πληρώνουμε για να ζεσταίνουμε με "φθηνό" πετρέλαιο τη χειμωνιάτικη ατμόσφαιρα (ακόμα και αν όλη μέρα είχε ήλιο και δεν χρειάζεται). Τέλια.

Για να σε προλάβω, αν βάλεις βάνα ώστε να στέλνεις κατ' επιλογή ο ωρομετρητής θα μετράει και θα πληρώναμε σαν να στέλναμε.

2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Στην περίπτωση τώρα του "ποιος πληρώνει" αν είναι με θερμοδομετρητές όλα οκ. Αν είναι με ωρομετρητές τότε θα πρέπει να αλλάξει ο συντελεστής του διαμερίσματος και να υπολογισθεί/προστεθεί η έξτρα κατανάλωση (περίπου ένα σώμα). Βέβαια αυτό δεν διαφοροποιείται από το αν τραβάμε από τη στήλη ή μέσα από το διαμέρισμα αφού πρακτικά είναι το ίδιο (ως προς τις μη χρεωμένες θερμίδες)

"...πρέπει να αλλάξει ο συντελεστής του διαμερίσματος και να υπολογισθεί/προστεθεί η έξτρα κατανάλωση (περίπου ένα σώμα)" Αυτό και αν είναι ρεαλιστικό σενάριο. Κάθε φορά που κάποιος θα έχει την έμπνευση να βάλει τριπλής θα συμφωνήσουν όλοι, θα πληρώνουν για καινούρια μελέτη και αυτό θα γίνεται ΚΑΘΕ φορά που κάποιος θέλει να βάλει ή να βγάλει ηλιακό τριπλής.

Αν δεν υπάρχουν θερμιδομετρητές ότι σενάριο και να σκεφτείς είναι σενάριο "μάγκες" και "θύματα" και επειδή δύσκολα να είναι όλοι θύματα δεν θα προχωρίσει. Αν υπάρχουν θερμιδομετρητές το σενάριο στέκει αλλά πρέπει να τραβήξεις γραμμή μετά το μετρητή. Δηλαδή ή από το υπόγειο ή από το διαμέρισμα και το κάνει τελικά ασύμφορο.

Τριπλής σε πολυκατοικία για τον Α' ή Β' λόγο είτε δεν γίνεται (νόμιμα) είτε (λογικά) δεν θα συμφέρει. Για μονοκατοικία όποιος ενδιαφέρεται ας πάρει ένα μηχανολόγο να του βγάλει επιστημονικά αν τον συμφέρει και πότε θα κάνει απόσβεση. Από και και πέρα ο καθένας αποφασίζει μόνος του αν θα ζεσταίνει με το "τζάμπα" πετρέλαιο την χειμωνιάτικη ατμόσφαιρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, vasilk είπε

Μόνο η θερμίδες με ηλεκτρικό ρεύμα είναι ακριβές; Για να ζεσταίνεις το νερό με πετρέλαιο δεν θέλεις τις ίδιες θερμίδες; Αυτές η θερμίδες δεν τις πληρώνεις; Τζάμπα είναι; Πολύ βολικό το "ήδη λειτουργεί η θέρμανση". Ήδη λειτουργεί αλλά δεν καίει τα ίδια είτε στέλνεις στο ηλιακό είτε δεν στέλνεις.

Μιας και είσαι μηχανικός ας μην μιλήσουμε με "λίγο" και "πολύ" αλλά με νούμερα.........

Θα ξεκινήσω από το γεγονός ότι ΠΟΤΕ δεν είπα ότι είμαι μηχανικός για τον πολύ απλό λόγο ότι...δεν είμαι. Το μοναδικό πράγμα που έχω δηλώσει για τον εαυτό μου, το οποίο είναι και πραγματικότητα, είναι ότι είμαι "κατσαβιδάκιας". Δηλαδή ένας ερασιτέχνης που ψάχνεται αρκετά, γιατί του αρέσει.

Δεν θα απαντήσω σε αυτά που λες αν και έχω κάποιες παρατηρήσεις (όχι πως τα θεωρώ όλα λάθος) γιατί για να είμαι ειλικρινής, χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, δεν μου άρεσε το ύφος που αποπνέει το μήνυμά σου. Βέβαια πολλές φορές στο γραπτό λόγο δημιουργούνται παρεξηγήσεις λόγω λάθους στην έκφραση ή την ερμηνεία της, οπότε και μπορεί να κάνω λάθος. Το αφήνω λοιπόν εδώ.

Άλλωστε είχα ξεκινήσει και το χθεσινό μου post με " Όπως όλα τα πράγματα έτσι και το "τριπλής" έχει τους fan και τους πολέμιους." που μάλλον περιγράφει τις θέσεις μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilk είπε

Μόνο η θερμίδες με ηλεκτρικό ρεύμα είναι ακριβές; Για να ζεσταίνεις το νερό με πετρέλαιο δεν θέλεις τις ίδιες θερμίδες; Αυτές η θερμίδες δεν τις πληρώνεις; Τζάμπα είναι; Πολύ βολικό το "ήδη λειτουργεί η θέρμανση". Ήδη λειτουργεί αλλά δεν καίει τα ίδια είτε στέλνεις στο ηλιακό είτε δεν στέλνεις.

Μιας και είσαι μηχανικός ας μην μιλήσουμε με "λίγο" και "πολύ" αλλά με νούμερα. Τιμή ρεύματος 0,19€/kwh και απόδοση 100%, τιμή πετρελαίου περίπου 0,11€/kwh (40% φθηνότερα) και απόδοση καυστήρα 80%. Αν χάσεις άλλο ένα 20% στη διαδρομή καυστήρα-ηλιακός-καυστήρα έκανες μια τρύπα στο νερό. Πόσο εξωπραγματικό είναι 20% απώλειες σε όλη τι διαδρομή από το υπόγειο που είναι ο καυστήρας μέχρι τη ταράτσα και ξανά πίσω;

 

Ετσι ειναι οπως τα λες...

Οπως δεν μπορω να καταλαβω γιατι οσοι τοποθετουν ηλιακα λενε στον πελατη με μια ανεση... δεν σε συμφερει να ζεσταινεις το νερο απο τον ηλεκτρικο σου..

Ρε μεγαλε τον χειμωνα που θα παγωνω το μποιλερ.. δεν το φτανει 1 ωρα για να δωσει επιθυμητη θερμοκρασια.. 

Και ειμαι καθετος.. Με τον ηλιακο και βεβαια χρειαζεται ο ηλεκτρικος!!!

Ο τριπλης αξιζει μονο οταν εχει κοντινη διαδρομη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2019 στις 10:21 ΜΜ, predator77 είπε

 

Εν τω μεταξύ έχουμε βγει εκτός θέματος τελείως. Το θέμα ήταν τι προτεινουμε για ηλιακό και το έχουμε πάει ......

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haris_216 είπε

Θα ξεκινήσω από το γεγονός ότι ΠΟΤΕ δεν είπα ότι είμαι μηχανικός για τον πολύ απλό λόγο ότι...δεν είμαι. Το μοναδικό πράγμα που έχω δηλώσει για τον εαυτό μου, το οποίο είναι και πραγματικότητα, είναι ότι είμαι "κατσαβιδάκιας". Δηλαδή ένας ερασιτέχνης που ψάχνεται αρκετά, γιατί του αρέσει.

Δεν θα απαντήσω σε αυτά που λες αν και έχω κάποιες παρατηρήσεις (όχι πως τα θεωρώ όλα λάθος) γιατί για να είμαι ειλικρινής, χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, δεν μου άρεσε το ύφος που αποπνέει το μήνυμά σου. Βέβαια πολλές φορές στο γραπτό λόγο δημιουργούνται παρεξηγήσεις λόγω λάθους στην έκφραση ή την ερμηνεία της, οπότε και μπορεί να κάνω λάθος. Το αφήνω λοιπόν εδώ.

Άλλωστε είχα ξεκινήσει και το χθεσινό μου post με " Όπως όλα τα πράγματα έτσι και το "τριπλής" έχει τους fan και τους πολέμιους." που μάλλον περιγράφει τις θέσεις μας.

Είναι αυτό που λες, "στο γραπτό λόγο δημιουργούνται παρεξηγήσεις". Αν ήμασταν πρόσωπο με πρόσωπο θα έβλεπες πόσο ωραία θα διαφωνούσαμε. Έγραψα σε τι διαφωνούσα με αυτά που έγραψες, χωρίς "ύφος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vasilk είπε

Είναι αυτό που λες, "στο γραπτό λόγο δημιουργούνται παρεξηγήσεις". Αν ήμασταν πρόσωπο με πρόσωπο θα έβλεπες πόσο ωραία θα διαφωνούσαμε. Έγραψα σε τι διαφωνούσα με αυτά που έγραψες, χωρίς "ύφος".

:)

Και όπως σε κάθε διαφωνία (ή διάλογο) που "σέβεται τον εαυτό της" μπορούμε να αποχωρήσουμε από αυτήν έχοντας ο καθένας τις ίδιες απόψεις που είχε και πριν :P

Καλή μας (όλων μας) συνέχεια.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Jason13 είπε

Σαν αποδοση θα εχεις με τα 3τμ.

Ο esolar φοραει πιο αξιοπιστο συλλεκτη με καλυτερη αποδοση για τετραγωνικα του.. Μην φανταστεις καμια μεγαλη διαφορα..

Ρωτα τον Βιολαρη αν πουλαει με συλλεκτη navi-μοκομματο κασωμα..  γιατι μπορει απο κει να τον παρεις σε καλυτερη τιμη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zinko είπε

Σημερα με μικρη χρηση εχει ζεστο αλλα οχι καυτο...τι γινεται αναρωτιεμαι;;ηρθαν το εφτιαξαν το υποτιθενενο σιφωνι....

Άκου φιλε..

Δεν είναι θέμα σιφωνιου.

Εάν ήρθαν οι τεχνικοί και πάλι δεν έχει καυτό νερό είναι ελλατωματικος ο ηλιακός.

Μην κουράζεσαι με τα σχόλια εδω και ούτε μπορεί κανένας από εδώ να να κάνει κάτι.

Τον δίνεις πίσω και ΤΕΛΟΣ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...