Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, troi.g είπε

Ε μήπως υπερβάλλουμε λίγο? ηλιακός είναι , δεν είναι ταχυθερμοσιφωνας..😀😋

Όχι δεν υπερβάλλω διότι αυτό ισχύει με τον σημερινη ζεστή μέρα.

Εάν είχαμε εξωτερική θερμοκρασία 5 βαθμούς αλλάζουνε τα δεδομένα.

 

Μόλις τώρα, vaggooss είπε

Όχι δεν υπερβάλλω διότι αυτό ισχύει με τον σημερινη ζεστή μέρα.

Εάν είχαμε εξωτερική θερμοκρασία 5 βαθμούς αλλάζουνε τα δεδομένα.

Χρόνια πολλά σε όλους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ πάλι ρε παιδια,χθες κάνανε μπάνιο ή γυναίκα μου και τα δυο μου παιδιά,έπλυνε και πιάτα,κατσαρόλες και χθες και σήμερα το πρωί και τώρα που κοίταξα έχει απλά ζεστό νερό.Φυσιολογικο αυτό;Γιατι αν είναι θα έκανα μεγάλο λαθος αν είχα πάρει τα 160λτ που έλεγα στην αρχή,πάλι καλά που πήρα τα 200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, 26ska είπε

Εγώ πάλι ρε παιδια,χθες κάνανε μπάνιο ή γυναίκα μου και τα δυο μου παιδιά,έπλυνε και πιάτα,κατσαρόλες και χθες και σήμερα το πρωί και τώρα που κοίταξα έχει απλά ζεστό νερό.Φυσιολογικο αυτό;Γιατι αν είναι θα έκανα μεγάλο λαθος αν είχα πάρει τα 160λτ που έλεγα στην αρχή,πάλι καλά που πήρα τα 200.

Με παρόμοια χρήση με τη δική σου χθες, το θερμόμετρο που έχω εγκαταστήσει έλεγε 50 το πρωί. Με 160ρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, naive είπε

Με παρόμοια χρήση με τη δική σου χθες, το θερμόμετρο που έχω εγκαταστήσει έλεγε 50 το πρωί. Με 160ρη.

Δυστυχώς εγώ θερμόμετρο δεν έχω,ειδα απλά ότι έχει ζεστό νερό,δεν καίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vaggooss είπε

Όχι δεν υπερβάλλω διότι αυτό ισχύει με τον σημερινη ζεστή μέρα.

Πλάκα κάνω, μη παρεξηγηθουμε. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 26ska είπε

Εγώ πάλι ρε παιδια,χθες κάνανε μπάνιο ή γυναίκα μου και τα δυο μου παιδιά,έπλυνε και πιάτα,κατσαρόλες και χθες και σήμερα το πρωί και τώρα που κοίταξα έχει απλά ζεστό νερό.Φυσιολογικο αυτό;Γιατι αν είναι θα έκανα μεγάλο λαθος αν είχα πάρει τα 160λτ που έλεγα στην αρχή,πάλι καλά που πήρα τα 200.

Ναι αν τον δοκιμασες κατα τις 12 δεν προλαβαινει να σου δωσει.. Αυτο μπορει να το κανει ενας ανοιχτου!!!

Η δυναμη ξεκιναει 11 και η καμπυλη ξεκιναει να πεφτει μετα τις 2.

Τον πηρες 200αρη για περισσοτερη αποθηκευση νερου οχι για να εχεις καλυτερη αποδοση ..! Γι αυτο στον 200αρη βαζουν  4τμ!!!

Με κρυο μποιλερ αν θελετε την μεγιστη αποδοση την επομενη μερα(χειμωνας)  Στον 160 ειναι με 3τμ και στον 200 4τμ!  Αυτα δεν στα ειπε το μαγαζι???

Σε brand-ακριβες σειρες βαζουν στον 160 2τμ και 200 2.5τμ και σου λενε ναι εχεις πολυ καλη αποδοση.. Στην πραξη δεν ειναι λιγοι αυτοι που εχουν παραπονο..!!!

Τωρα στις 4 δεν δινει καλο ζεστο?

 

17 ώρες πριν, vaggooss είπε

Δεν θα βάλουμε και θερμόμετρο αλλά με την σημερινή εξωτερική θερμοκρασία είναι αδιανόητο να μην είναι καυτό το νερό.

Θες να σου πω καυτό η ότι αχνιζει η ότι τσουρουφλαει?? 

Ας αφήσουμε της εντυπώσεις και το παιχνίδι με της λέξεις αλλά όπως και να έχει ο άνθρωπος έχει θέμα και πρέπει να του αλλάξουν τον ηλιακό.

Δεν γίνεται αυτή την εποχή και με την σημερινή θερμοκρασία να μην έχει καυτό νερό.

Οπότε υπάρχει θέμα.

Και 4 άτομα να κάνουν ντους από την στιγμή που ήλιος χτυπάει τον συλλέκτη σε μια ώρα είναι έτοιμος πάλι.

Για εναν που δεν ξερει πρακτικα απο τους 50β μπορει να πει Ναι ειναι καυτο!

Αλλος μπορει να πει εμενα βγαζει πολυ καυτο και στην πραγματικοτητα να μην φτανει τους 60β!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Ναι αν τον δοκιμασες κατα τις 12 δεν προλαβαινει να σου δωσει.. Αυτο μπορει να το κανει ενας ανοιχτου!!!

Η δυναμη ξεκιναει 11 και η καμπυλη ξεκιναει να πεφτει μετα τις 2.

Τον πηρες 200αρη για περισσοτερη αποθηκευση νερου οχι για να εχεις καλυτερη αποδοση ..! Γι αυτο στον 200αρη βαζουν  4τμ!!!

Με κρυο μποιλερ αν θελετε την μεγιστη αποδοση την επομενη μερα(χειμωνας)  Στον 160 ειναι με 3τμ και στον 200 4τμ!  Αυτα δεν στα ειπε το μαγαζι???

Σε brand-ακριβες σειρες βαζουν στον 160 2τμ και 200 2.5τμ και σου λενε ναι εχεις πολυ καλη αποδοση.. Στην πραξη δεν ειναι λιγοι αυτοι που εχουν παραπονο..!!!

Τωρα στις 4 δεν δινει καλο ζεστο?

Για εναν που δεν ξερει πρακτικα απο τους 50β μπορει να πει Ναι ειναι καυτο!

Αλλος μπορει να πει εμενα βγαζει πολυ καυτο και στην πραγματικοτητα να μην φτανει τους 60β!!!

3.4 είναι ο δικός μου, αλλά είναι και navi, οπότε θεώρησα ότι θα ήταν οκ.Τον κοίταξα στις 11,τωρα δεν είμαι σπίτι να το δω, αλλα θα είναι μια χαρά φαντάζομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 26ska είπε

3.4 είναι ο δικός μου, αλλά είναι και navi, οπότε θεώρησα ότι θα ήταν οκ.Τον κοίταξα στις 11,τωρα δεν είμαι σπίτι να το δω, αλλα θα είναι μια χαρά φαντάζομαι. 

Μα ειναι οκ. Σιγουρα θα σου δωσει καυτο!

Η διαφορα σε σχεση με εναν φθηνο-srip δεν ειναι μεγαλη..

Μην το ψειριζεις τοσο πολυ.. Παντα η αποδοση θα ειναι ρευστη γιατι τα δεδομενα δεν ειναι ποτε ιδια..!

Χοντρικα αν εχεις ζεστο νερο απο την προηγουμενη μερα σιγουρα την επομενη θα σε ικανοποιησει για 3-4 ντους και πιατα.. Αν ομως πρεπει να ζεσταθει το νερο απο την αρχη δεν θα δεις την ιδια συνολικη αποδοση..

Φαντασου τωρα που ειμαστε σε ηπιο χειμωνα με ηλιοφανεια... Τι γινεται σε βαρυ χειμωνα-ηλιος με δοντια και να εισερχεται στο μποιλερ παγωμενο νερο!!!

Απλα ξεκινας τις περικοπες.. Ανοιγεις το ζεστο μονο για ντουζ και αν δεν βλεπεις μεγαλη θερμοκρασια πρεπει και ο επομενος να μπει αμεσα για να μην παγωσει το νερο!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Μα ειναι οκ. Σιγουρα θα σου δωσει καυτο!

Η διαφορα σε σχεση με εναν φθηνο-srip δεν ειναι μεγαλη..

Μην το ψειριζεις τοσο πολυ.. Παντα η αποδοση θα ειναι ρευστη γιατι τα δεδομενα δεν ειναι ποτε ιδια..!

Χοντρικα αν εχεις ζεστο νερο απο την προηγουμενη μερα σιγουρα την επομενη θα σε ικανοποιησει για 3-4 ντους και πιατα.. Αν ομως πρεπει να ζεσταθει το νερο απο την αρχη δεν θα δεις την ιδια συνολικη αποδοση..

Φαντασου τωρα που ειμαστε σε ηπιο χειμωνα με ηλιοφανεια... Τι γινεται σε βαρυ χειμωνα-ηλιος με δοντια και να εισερχεται στο μποιλερ παγωμενο νερο!!!

Απλα ξεκινας τις περικοπες.. Ανοιγεις το ζεστο μονο για ντουζ και αν δεν βλεπεις μεγαλη θερμοκρασια πρεπει και ο επομενος να μπει αμεσα για να μην παγωσει το νερο!!!

Βασικά δεν ξέρω τελικά αν αξίζει να χρυσό πληρώσεις premium ηλιακό με navi συλλεκτες κ να μην πας σε φτηνιάρικο με τη μισή τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 26ska είπε

Βασικά δεν ξέρω τελικά αν αξίζει να χρυσό πληρώσεις premium ηλιακό με navi συλλεκτες κ να μην πας σε φτηνιάρικο με τη μισή τιμή. 

Εγω σου ειχα προτεινει για brand στην ιδια τιμη με 4τμ αλλα δεν εδωσες βαση...

Πιστευω οτι δεν αξιζει το περιβλημα-inox.. 

Οχι οι συλλεκτες αξιζουν γιατι ειναι και θεμα αξιοπιστιας..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Εγω σου ειχα προτεινει για brand στην ιδια τιμη με 4τμ αλλα δεν εδωσες βαση...

Πιστευω οτι δεν αξιζει το περιβλημα-inox.. 

Οχι οι συλλεκτες αξιζουν γιατι ειναι και θεμα αξιοπιστιας..

Καλά το περίβλημα inox και εγώ πιστεύω δεν αξίζει, αλλά ήταν 40 ευρώ διαφορά, για αυτό το έβαλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, vaggooss είπε

από την στιγμή που ήλιος χτυπάει τον συλλέκτη σε μια ώρα είναι έτοιμος πάλι.

Παιδιά μη λέμε ότι θέλουμε. Το παραπάνω μπορεί να συμβεί μόνο μεσημέρι καλοκαιριού ή αν μιλάμε για συλλέκτες κενού (με τα γνωστά τους θέματα).

Σε κάθε άλλη περίπτωση απλά δεν παίζει τέτοιο σενάριο.

Κι επειδή στον αέρα μπορεί ο καθένας να λέει ότι θέλει (και δεν αμφιβάλω ότι υπάρχει περίπτωση να το πιστεύει ότι έτσι είναι) καλό θα είναι να μιλήσουμε με νούμερα.

Δηλαδή αν κάποιος δει μετά από χρήση (τα 4 ντους που λέμε) ο ηλιακός έχει πάει πχ στους 40 βαθμούς (για να μην βάλω δύσκολα και μιλήσω για παρακάτω) και μέσα σε μία ώρα είναι στους 55-60 τότε οκ. Διαφορετικά είναι καθαρά υποκειμενικό το τι θεωρούμε "έτοιμος πάλι", τι κατανάλωση ορίζουν τα "4 ντους" (πχ αν βάλω την οικογένεια του κουμπάρου μου όπου έχουν συνηθίσει και χρησιμοποιούν αρκετά χλιαρό νερό και άρα τα δικά τους "4 ντους" μπορεί να είνα 1,5 δικό μου) και γενικότερα απόδοση ή μη ηλιακού χωρίς σαφή αριθμητικά δεδομένα.

Έχω πει και άλλη φορά ότι η σωστή διαδικασία (δεν είναι δική μου σκέψη) για να απαντηθεί ξεκάθαρα αν ένας υπό έλεγχο ηλιακός αποδίδει ή όχι είναι η μέτρηση με "τάπωμα". Δηλαδή ηλιακός με κρύο νερό το πρωί ταπώνεται αφού μετρηθεί η θερμοκρασία και μετά από την ηλιοφάνεια της ημέρας ξαναμετριέται. Έτσι έχεις ξεκάθαρα αποτελέσματα αν αποδίδει ή όχι, αν έχει πρόβλημα, μικρό συλλέκτη ή ότι άλλο. Σίγουρα κάποιες εταιρίες ή υδραυλικοί θα κοιτάξουν να το αποφύγουν αφού προϋποθέτει διπλή επίσκεψη μέσα στην ημέρα (πρωί και απόγευμα) αλλά είναι η μόνη λύση για ξεκάθαρα συμπεράσματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξερετε παντως οτι παιζει ρολο πολυ μεγαλο κ τα υγρα του καθρεφτη πως τα ριχνει ο καθε μαστορας αν δεν τα εχουν ανακατεψει σε νερο πρωτα κ τα ριξανε χυμα στις περισσοτερες των περιπτωσεων δεν δουλευει ο καθρεφτης σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, predator77 είπε

να ξερετε παντως οτι παιζει ρολο πολυ μεγαλο κ τα υγρα του καθρεφτη πως τα ριχνει ο καθε μαστορας αν δεν τα εχουν ανακατεψει σε νερο πρωτα κ τα ριξανε χυμα στις περισσοτερες των περιπτωσεων δεν δουλευει ο καθρεφτης σωστα.

Σε αυτο θα εχεις θεμα στην αρχη.. Μετα μολις καψει ειναι οκ!

Το προβλημα ειναι στην αναλογια.. Μην ριξει περισσοτερο με συνεπεια να μειωθει η ροη(αποδοση)

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gia_nnis είπε

Σε αυτο θα εχεις θεμα στην αρχη.. Μετα μολις καψει ειναι οκ!

Όχι απαραίτητα. Αν πχ το τελικό διάλυμα, με όποιο τρόπο και αν αναμίχθηκε, καταλήξει να έχει μεγαλύτερη συγκέντρωση γλυκόλης (αιθυλενο- ή προπυλενο-) τότε το διάλυμα γίνεται πιο "βαρύ" με αποτέλεσμα μικρότερη κινητικότητα σε ένα κύκλωμα μη βεβιασμένης κυκλοφορίας και άρα μικρότερη απόδοση. Ειδικά μέρες μη καλοκαρινές.

Σίγουρα δεν είναι το πιο συνηθισμένο σενάριο αφού προϋποθέτει περισσότερο υγρό (και άρα κόστος) και λιγότερο νερό αλλά πάντα είναι μία πιθανότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...