Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, 26ska είπε

Από ζεστό νεράκι σήμερα τζίφος, μετά από 2 μέρες συννεφιά.Αναψα τον ηλεκτρικό σήμερα. 

Χθες που εκανα ντουζ ειχε περιπου 45β. Σημερα  μετα απο ενα ντουζ ..τελος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gia_nnis είπε

Χθες που εκανα ντουζ ειχε περιπου 45β. Σημερα  μετα απο ενα ντουζ ..τελος!!!

Τα ίδια κ εμάς, ένα ντουζάκι χθες κ τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 26ska είπε

Ε καλά αν είχαμε όλη την ταράτσα ηλιακό, χαίρω πολύ. 

Λιγο ηλιο θα βγαλει την Κυριακη.. Απο Δευτερα δειχνει ηλιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κανονική χρήση χθες (3 μπάνια το απόγευμα- βράδυ και πιάτα- πλυσίματα) τώρα έχει 48 βαθμούς. Χθες το μεσημέρι είχε φτάσει 67. Λογικά δε θα χρειαστεί ρεύμα σήμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, naive είπε

Με κανονική χρήση χθες (3 μπάνια το απόγευμα- βράδυ και πιάτα- πλυσίματα) τώρα έχει 48 βαθμούς. Χθες το μεσημέρι είχε φτάσει 67. Λογικά δε θα χρειαστεί ρεύμα σήμερα. 

Δηλαδη αυτη την εποχη με ηλιοφανεια μπορει να σου δινει τοσο μεγαλη θερμοκρασια που να κανεις (3 μπάνια το απόγευμα- βράδυ και πιάτα- πλυσίματα) και την επομενη μερα διχως να προλαβει να τον χτυπησει ο ηλιος να σου δινει 48β???!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Δηλαδη αυτη την εποχη με ηλιοφανεια μπορει να σου δινει τοσο μεγαλη θερμοκρασια που να κανεις (3 μπάνια το απόγευμα- βράδυ και πιάτα- πλυσίματα) και την επομενη μερα διχως να προλαβει να τον χτυπησει ο ηλιος να σου δινει 48β???!!!!

Επιβεβαιώνω και εγώ τα λεγόμενα του @naive .

Nobel 4/200 τις προηγούμενες ημέρες με μεγάλη ηλιοφάνεια ανέβαζε πολύ άνετα θερμοκρασία 70+ ξεκινώντας από 30-35 βαθμούς το πρωί. Για να κρατήσω σε πιο νορμάλ θερμοκρασίες (55-60) σκέπασα το μισό. Χθες το ξεσκέπασα το μεσημέρι, έφτασε 68 βαθμούς και κάναμε 4 άτομα μπάνιο, χέρια - πρόσωπο σήμερα το πρωί, πιάτα το μεσημέρι και τώρα έχει 45 βαθμούς. 1-2 μπάνια μπορείς και σήμερα αλλά αύριο δεν θα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να καθαρίσω τους συλλέκτες και σκέφτομαι να  βάλω στο κλειστό κύκλωμα σκέτο απιονισμένο νερό χωρις αντιψυκτικό. Θα έχω κάποιο θέμα διάβρωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, phanispal είπε

Όχι ρε παιδιά, γιατί να σκεπάσεις έστω και για λίγο από τώρα..

Γιατί όχι;

Τις προηγούμενες 10-15 ημέρες υπήρχε ηλιοφάνεια όλη μέρα και αν δεν σκέπαζα οι θερμοκρασίες θα έφταναν 80-85. Ο ηλιακός παρήγαγε (πολύ) περισσότερο ΖΝΧ από τι χρειαζόμαστε και καταναλώνουμε. Σκεπάζοντας το μισό υπήρχε ισορροπία. Είχα όσο ζεστό νερό ήθελα χωρίς να φτάνει ο ηλιακός στα όρια. Κάθε μέρα έφτανε 55-60 βαθμούς.

1 λεπτό πριν, makevius είπε

Θέλω να καθαρίσω τους συλλέκτες και σκέφτομαι να  βάλω στο κλειστό κύκλωμα σκέτο απιονισμένο νερό χωρις αντιψυκτικό. Θα έχω κάποιο θέμα διάβρωσης?

Όχι. Δεν υπάρχει θέμα διάβρωσης. Πρόβλημα υπάρχει το χειμώνα όταν οι θερμοκρασίες πέφτουν κάτω από το μηδέν οπότε παγώνει το νερό στο κλειστό κύκλωμα χωρίς αντιψυκτικό και τρυπάνε οι σωλήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, makevius είπε

Θέλω να καθαρίσω τους συλλέκτες και σκέφτομαι να  βάλω στο κλειστό κύκλωμα σκέτο απιονισμένο νερό χωρις αντιψυκτικό. Θα έχω κάποιο θέμα διάβρωσης?

Οχι ισα-ισα θα αποδιδει και καλυτερα!!!

Στα κρυα ομως αν παγωσει το νερο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, vasilk είπε

Γιατί όχι;

Τις προηγούμενες 10-15 ημέρες υπήρχε ηλιοφάνεια όλη μέρα και αν δεν σκέπαζα οι θερμοκρασίες θα έφταναν 80-85. Ο ηλιακός παρήγαγε (πολύ) περισσότερο ΖΝΧ από τι χρειαζόμαστε και καταναλώνουμε. Σκεπάζοντας το μισό υπήρχε ισορροπία. Είχα όσο ζεστό νερό ήθελα χωρίς να φτάνει ο ηλιακός στα όρια. Κάθε μέρα έφτανε 55-60 βαθμούς.

Θεωρώ πως είναι ψυχαναγκασμός το να είσαι κάθε μέρα με το μάτι στο θερμόμετρο και να σκεπάζεις-ξεσκεπάζεις ανά λίγες μέρες, και στο λέω εγώ που είμαι ψυχαναγκαστικός σε πολλά πράγματα.

 Ξέρουμε ότι είναι Μάρτης ακόμα, δεν ήρθε ο Ιούνιος για να πεις ότι πλέον πρέπει να σκεπαστεί.

Και τι έγινε που θα έφταναν 80-85°C; Αφού βλέπεις ότι έρχονται μέρες με νεφώσεις.

Δε θα σου κρατούσε λίγο παραπάνω το νερό; Γιατί ν' ανάψεις αντίσταση πιο νωρίς;

Πόσες δεκαετίες θέλεις να σου βγάλει τέλος πάντων ο ηλιακός;

Τέλος πάντων, αν έχεις τόσο ελεύθερο χρόνο να ασχολείσαι με τέτοιες λεπτομέρειες και μικροδιαφορές, μπράβο σου.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...