Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, vasilk είπε

Επιβεβαιώνω και εγώ τα λεγόμενα του @naive .

Nobel 4/200 τις προηγούμενες ημέρες με μεγάλη ηλιοφάνεια ανέβαζε πολύ άνετα θερμοκρασία 70+ ξεκινώντας από 30-35 βαθμούς το πρωί. Για να κρατήσω σε πιο νορμάλ θερμοκρασίες (55-60) σκέπασα το μισό. Χθες το ξεσκέπασα το μεσημέρι, έφτασε 68 βαθμούς και κάναμε 4 άτομα μπάνιο, χέρια - πρόσωπο σήμερα το πρωί, πιάτα το μεσημέρι και τώρα έχει 45 βαθμούς. 1-2 μπάνια μπορείς και σήμερα αλλά αύριο δεν θα έχει.

Και ο δικος μου το ιδιο.. Αν μια μερα εκανα ελαχιστη χρηση.. την επομενη η θερμοκρασια ξεπερνουσε τους 70β! Αρα μιλαμε με την προυποθεση οτι τον αφηνω να φορτωσει για να εχει τετοια αποδοση!!!

8 λεπτά πριν, phanispal είπε

Θεωρώ πως είναι ψυχαναγκασμός το να είσαι κάθε μέρα με το μάτι στο θερμόμετρο και να σκεπάζεις-ξεσκεπάζεις ανά λίγες μέρες, και στο λέω εγώ που είμαι ψυχαναγκαστικός σε πολλά πράγματα.

 Ξέρουμε ότι είναι Μάρτης ακόμα, δεν ήρθε ο Ιούνιος για να πεις ότι πλέον πρέπει να σκεπαστεί.

Και τι έγινε που θα έφταναν 80-85°C; Αφού βλέπεις ότι έρχονται μέρες με νεφώσεις.

Δε θα σου κρατούσε λίγο παραπάνω το νερό; Γιατί ν' ανάψεις αντίσταση πιο νωρίς;

Πόσες δεκαετίες θέλεις να σου βγάλει τέλος πάντων ο ηλιακός;

Τέλος πάντων, αν έχεις τόσο ελεύθερο χρόνο να ασχολείσαι με τέτοιες λεπτομέρειες και μικροδιαφορές, μπράβο σου.

Καπως ετσι το βλεπω και γω.. Ακομα δεν ειναι η εποχη του σκεπασματος.. Απλα αν δεις οτι δεν μπορεις να τον κανεις καλα γεμιζεις και κανενα κουβα για την λεκανη.. Εξαλειφεις καπως το προβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, phanispal είπε

Θεωρώ πως είναι ψυχαναγκασμός το να είσαι κάθε μέρα με το μάτι στο θερμόμετρο και να σκεπάζεις-ξεσκεπάζεις ανά λίγες μέρες, και στο λέω εγώ που είμαι ψυχαναγκαστικός σε πολλά πράγματα.

 Ξέρουμε ότι είναι Μάρτης ακόμα, δεν ήρθε ο Ιούνιος για να πεις ότι πλέον πρέπει να σκεπαστεί.

Τέλος πάντων, αν έχεις τόσο ελεύθερο χρόνο να ασχολείσαι με τέτοιες λεπτομέρειες και μικροδιαφορές, μπράβο σου.

Δεν το έκανα από την πρώτη μέρα και ούτε θα το έκανα αν ήταν για 2-3 μέρες. Η καλοκαιρία ήταν συνεχόμενη για 2 εβδομάδες άσχετα αν είναι ακόμα Μάρτης.

Η διαδικασία είναι πολύ εύκολη και ο χρόνος που διέθεσα ήταν πραγματικά 5 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Για την περαιτέρω μόνωση των σωληνώσεων, πιστεύετε ότι θα ήταν χρήσιμο να μπει μία στρώση αλουμινόχαρτου μεταξύ της υπάρχουσας μόνωσης και της μονωτικής ταινίας; Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kajagoogoo είπε

Καλησπέρα! Για την περαιτέρω μόνωση των σωληνώσεων, πιστεύετε ότι θα ήταν χρήσιμο να μπει μία στρώση αλουμινόχαρτου μεταξύ της υπάρχουσας μόνωσης και της μονωτικής ταινίας; Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Το αλουμινοχαρτο δεν είναι μονωτικο, δε θα προσφέρει κάτι ως μόνωση. 

Αν κάνοντας αυτό θα ζήσει περισσότερο η εσωτερική μόνωση; Πιθανώς, αν και το πιο κρίσιμο νομίζω είναι πόσο θα αντέξει το εξωτερικό στρώμα που εκτίθεται στον περιβάλλον. Οπότε ίσως θα ήταν πιο πρακτικό να επενδύσεις εκεί εφόσον το βρίσκεις απαραίτητο. Πχ να χρησιμοποιήσεις εξωτερικα αλουμινοταινια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, naive είπε

Το αλουμινοχαρτο δεν είναι μονωτικο, δε θα προσφέρει κάτι ως μόνωση. 

Αν κάνοντας αυτό θα ζήσει περισσότερο η εσωτερική μόνωση; Πιθανώς, αν και το πιο κρίσιμο νομίζω είναι πόσο θα αντέξει το εξωτερικό στρώμα που εκτίθεται στον περιβάλλον. Οπότε ίσως θα ήταν πιο πρακτικό να επενδύσεις εκεί εφόσον το βρίσκεις απαραίτητο. Πχ να χρησιμοποιήσεις εξωτερικα αλουμινοταινια.

Θυμήθηκα τα αλουμινένια δοχεία τροφίμων μιας χρήσης που χρησιμοποιούν τα ντελιβεράδικα για να κρατάνε ζεστές τις μερίδες και υπέθεσα ότι κάτι θα κάνει και στο θέμα της θερμομόνωσης. Βέβαια, άλλο το αλουμινοδοχείο και άλλο το αλουμινόχαρτο κουζίνας.

Είχα κατά νου να τυλίξω με αλουμινόχαρτο βαρέως τύπου (γύρω στα 7 τα 50 μέτρα), το οποίο τοποθετείται πολύ εύκολα και γρήγορα, μετά να τυλίξω με μαύρη μονωτική ταινία (2,80τα 20 μέτρα, πλάτος 50χιλ) και, στο τσακίρ κέφι, να περάσω και ελαστομερές στεγανωτικό με το πινέλο (6το κιλό). Φυσικά, μόνο στα σημεία που έχω εύκολη πρόσβαση. Για το αλουμινόχαρτο, όμως, θα το ξανασκεφτώ. Ίσως να περάσω διπλή στρώση μονωτικής ταινίας (άλλωστε το κόστος είναι το ίδιο) ή μέσα μαύρη μονωτική και έξω αλουμινοταινία.

Οι δύο σωλήνες και το καλώδιο είναι δεμένα μεταξύ τους ανά διαστήματα. Να τα μονώσω όπως είναι (και τα τρία μαζί); Ζεστού και κρύου μαζί; Ένα-ένα χωριστά; Το ρεύμα έχει νόημα να μονωθεί;

Επεξ/σία από kajagoogoo
προσθήκη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, kajagoogoo είπε

Θυμήθηκα τα αλουμινένια δοχεία τροφίμων μιας χρήσης που χρησιμοποιούν τα ντελιβεράδικα για να κρατάνε ζεστές τις μερίδες και υπέθεσα ότι κάτι θα κάνει και στο θέμα της θερμομόνωσης. Βέβαια, άλλο το αλουμινοδοχείο και άλλο το αλουμινόχαρτο κουζίνας.

Είχα κατά νου να τυλίξω με αλουμινόχαρτο βαρέως τύπου (γύρω στα 7 τα 50 μέτρα), το οποίο τοποθετείται πολύ εύκολα και γρήγορα, μετά να τυλίξω με μαύρη μονωτική ταινία (2,80τα 20 μέτρα, πλάτος 50χιλ) και, στο τσακίρ κέφι, να περάσω και ελαστομερές στεγανωτικό με το πινέλο (6το κιλό). Φυσικά, μόνο στα σημεία που έχω εύκολη πρόσβαση. Για το αλουμινόχαρτο, όμως, θα το ξανασκεφτώ. Ίσως να περάσω διπλή στρώση μονωτικής ταινίας (άλλωστε το κόστος είναι το ίδιο) ή μέσα μαύρη μονωτική και έξω αλουμινοταινία.

Οι δύο σωλήνες και το καλώδιο είναι δεμένα μεταξύ τους ανά διαστήματα. Να τα μονώσω όπως είναι (και τα τρία μαζί); Ζεστού και κρύου μαζί; Ένα-ένα χωριστά; Το ρεύμα έχει νόημα να μονωθεί;

Το στρώμα αλουμινίου μπαίνει συνήθως στα θερμοδοχεία που θες να κρατήσουν κρύο  το περιεχόμενο γιατί αντανακλά την ηλιακή ακτινοβολία.
Στους σωλήνες του ηλιακού, η μόνωση πρωταρχικά μπαίνει για να μην παγώσουν όταν πέσει κάτω από το μηδέν η θερμοκρασία, και δευτερευόντως για να περιοριστούν οι θερμικές απώλειες του νερού μέχρι να φτάσει σε εμάς. Τη δουλειά την κάνει το "αφρολέξ¨, τα εξωτερικά στρώματα είναι για να προστατεύουν αυτό. 
Με αυτό με την αλουμινοταινία και το ελαστομερές απέξω, πιστεύω ότι θα καλυφθείς για 20 χρόνια. Το βασικό είναι όμως να μην αφήσεις σημείο αμόνωτο, για το πρόβλημα του πάγου που είπαμε.
Εφόσον ο κάθε σωλήνας (ζεστό-κρύο) έχει τη δική του μόνωση αρχικά, απέξω βάλε κοινή μόνωση. Σε κάθε περίπτωση η ανταλλαγή θερμότητας εκεί, ακόμα και ξεχωριστά αμόνωτες να ήταν δε θα ήταν σπουδαία.
Όσον αφορά το καλώδιο, αν είναι ακάλυπτο, αυτό είναι το πιο σημαντικό να ασχοληθείς. Γιατί το καλώδιο θα ξεραθεί από το ήλιο και μπορεί και ακόμα και να γίνει επικίνδυνο. Ο ηλεκτρολογικός κώδικας λέει ότι απαγορεύτεται να υπάρχει προσβάσιμο καλώδιο χωρίς προστασία, τυπικά πρέπει να μπει σε μεταλλικό κανάλι. Άρα εκεί βάλε το τουλάχιστον μέσα σε ένα σπιράλ και μετά κάλυψέ τα όλα μαζί όπως λες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2019 στις 2:26 ΜΜ, 26ska είπε

Από ζεστό νεράκι σήμερα τζίφος, μετά από 2 μέρες συννεφιά.Αναψα τον ηλεκτρικό σήμερα. 

Τελικα εβγαλε ηλιο σημερα! Θα κανω ντουζ να σου πω θερμοκρασια.. Χθες παντως ηταν χλιαρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Τελικα εβγαλε ηλιο σημερα! Θα κανω ντουζ να σου πω θερμοκρασια.. Χθες παντως ηταν χλιαρο..

Εμένα χθες ήταν ζεστό, όχι καυτό, αλλά αρκετά ζεστό. Σήμερα θα καιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 26ska είπε

Εμένα χθες ήταν ζεστό, όχι καυτό, αλλά αρκετά ζεστό. Σήμερα θα καιει.

Χθες εκανε αλλος ντουζ και μου ειπε οτι του εδωσε ζεστο οριακα..!

3 λεπτά πριν, 26ska είπε

Εμένα χθες ήταν ζεστό, όχι καυτό, αλλά αρκετά ζεστό. Σήμερα θα καιει.

Εμενα εδω δεν υπολογιζουν.. Ενω δεν εχει ζεστο τον ανοιγουν για χαζες καταναλωσεις..!!!  Οποτε αν δεν βγαλει καθαρο ηλιο ενδεχεται η θερμοκρασια να μην ειναι επιθυμητη για ντουζ..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2019 στις 7:51 ΜΜ, phanispal είπε

Θεωρώ πως είναι ψυχαναγκασμός το να είσαι κάθε μέρα με το μάτι στο θερμόμετρο και να σκεπάζεις-ξεσκεπάζεις ανά λίγες μέρες, και στο λέω εγώ που είμαι ψυχαναγκαστικός σε πολλά πράγματα.

 Ξέρουμε ότι είναι Μάρτης ακόμα, δεν ήρθε ο Ιούνιος για να πεις ότι πλέον πρέπει να σκεπαστεί.

Και τι έγινε που θα έφταναν 80-85°C; Αφού βλέπεις ότι έρχονται μέρες με νεφώσεις.

Δε θα σου κρατούσε λίγο παραπάνω το νερό; Γιατί ν' ανάψεις αντίσταση πιο νωρίς;

Πόσες δεκαετίες θέλεις να σου βγάλει τέλος πάντων ο ηλιακός;

Τέλος πάντων, αν έχεις τόσο ελεύθερο χρόνο να ασχολείσαι με τέτοιες λεπτομέρειες και μικροδιαφορές, μπράβο σου.

Στο μόνο που θα διαφωνήσω είναι ότι δεν σκεπάζεις ιουνιο.

Εάν τον Απρίλιο έχει ζεστό καιρό σκεπάζεις σίγουρα τον μισό.

Διαφορετικά από Μάιο οπωσδήποτε.

Και Ιούνιο σκεπάζεις τα 2/3 της επιφάνειας μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου.

Πέρυσι είχα αφήσει μόνο 30 πόντους ελεύθερη επιφάνεια και το νερό ήταν πάλι σε υψηλές θερμοκρασίες.

Σκέπασμα ξεσκεπασμα δεν θα κάνεις εννοείται αλλά εάν αφήνεις την θερμοκρασία να ξεπεράσει τους 70 βαθμούς αρχίζει η καταπόνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, makevius είπε

Οι 70 βαθμοί απο πού προκύπτουν?

Απο τους 60β δημιουργουνται αλατα..

Και γω πιστευω καπου εκει στους 70β για να παρατεινεις τον χρονο ζωης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θερμοσίφωνες ηλεκτρικοί-ηλιακοί πρέπει να πιάνουν πάνω από 70 βαθμούς για λογούς υγείας, το βακτήριο της λεγεωνέλλας καταστρέφεται σε θερμοκρασίες μεγαλύτερες των 70 βαθμών Κελσίου ενώ σε θερμοκρασίες 0 έως 19 βαθμών βρίσκεται σε αδράνεια. Το βακτήριο πολλαπλασιάζεται σε θερμοκρασίες 20 έως 45 βαθμών!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...