Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, makevius είπε

Οι 70 βαθμοί απο πού προκύπτουν?

Από τον Αντρες Κέλσιος.

14 λεπτά πριν, adsl2+ είπε

Οι θερμοσίφωνες ηλεκτρικοί-ηλιακοί πρέπει να πιάνουν πάνω από 70 βαθμούς για λογούς υγείας, το βακτήριο της λεγεωνέλλας καταστρέφεται σε θερμοκρασίες μεγαλύτερες των 70 βαθμών Κελσίου ενώ σε θερμοκρασίες 0 έως 19 βαθμών βρίσκεται σε αδράνεια. Το βακτήριο πολλαπλασιάζεται σε θερμοκρασίες 20 έως 45 βαθμών!

Το βακτήριο της λεγεωνελλας αναπτύσεται σε στάσιμα νερά.

Δλδ εάν δεν χρησιμοποιείς το νερό του ηλιακού για πολλές μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Από τον Αντρες Κέλσιος.

Το βακτήριο της λεγεωνελλας αναπτύσεται σε στάσιμα νερά.

Δλδ εάν δεν χρησιμοποιείς το νερό του ηλιακού για πολλές μέρες.

πχ ενός εξοχικού, αν έχεις σκεπασμένους τους συλλέκτες, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adsl2+ είπε

πχ ενός εξοχικού, αν έχεις σκεπασμένους τους συλλέκτες, σωστά;

Δεν είμαι γιατρός για να στο πω σίγουρα αλλά αποτι διάβασα αυτό λέει.

Ότι αναπτύσσεται όταν υπάρχουν στάσιμα νερά όπως πχ σε ένα εξοχικό που τον χειμώνα είναι κλειστό.

Και οι θερμοκρασίες που προανεφερε ο φίλος αυτές έγραφε και στο άρθρο που διάβασα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vaggooss λέω για τους 70 που έγραψες ότι από εκεί και πάνω  καταπονείται το μποιλερ, εάν το έχεις διαβάσει κάπου. Για τα άλατα και τη λεγεωνέλλα συμφωνώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makevius είπε

Vaggooss λέω για τους 70 που έγραψες ότι από εκεί και πάνω  καταπονείται το μποιλερ, εάν το έχεις διαβάσει κάπου. Για τα άλατα και τη λεγεωνέλλα συμφωνώ 

Δεν έχω διαβάσει κάπου συγκεκριμένα για την θερμοκρασία αλλά εγώ κάπου εκεί έχω καταλήξει.

Και εκτός αυτού είναι αυτονόητο ότι όσο ποιο κοντά φθάνει στο σημείο βρασμού έχει περισσότερες πιέσεις το καζάνι.

Οπότε όσο ποιο χαμηλά κρατάς την θερμοκρασία είναι καλύτερο.

Μετά τον Μάιο ούτος η άλλος δεν κρυώνει εύκολα το νερό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως για τους σωλήνες και το βακτήριο, για αυτό βάζουν θερμοστατικες βάνες που δίνουν 55c. Και με 55 βαθμούς το σκοτώνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Έχω την εντύπωση πως για τους σωλήνες και το βακτήριο, για αυτό βάζουν θερμοστατικες βάνες που δίνουν 55c. Και με 55 βαθμούς το σκοτώνει. 

Για αυτό το βακτήριο ποιο πολύ πρέπει να προσέχουμε για τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα που μένει από Μάιο μέχρι Οκτώβριο αχρησιμοποίητο παρά για τον ηλιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adsl2+ είπε

πάνω από τους 70 θέλει για να το σκοτώσει https://legionela.gr/τι-είναι-η-λεγεωνέλλα/αντιμετωπιση/

Εάν δεν κάνω λάθος αναγράφει ότι αναπτύσεται στα στάσιμα νερά.

Αυτοί είναι τρόποι αντιμετώπισης.

Εάν κάποιος το διαβάσει λεπτομερώς ας μας κάνει μια περίληψη.

Και θα τον βαθμολογησουμε και για το γραπτό του. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vaggooss είπε

Για αυτό το βακτήριο ποιο πολύ πρέπει να προσέχουμε για τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα που μένει από Μάιο μέχρι Οκτώβριο αχρησιμοποίητο παρά για τον ηλιακό.

Και τι μπορούμε να κάνουμε για αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λεγεωνέλλα νομίζω δεν αφορά μόνο στάσιμα νερά, αλλά αφορά και σε σωληνώσεις που κυκλοφορείται νερό αλλά ποτέ πχ δεν παέι πάνω από τους 50 βαθμούς ώστε να σκοτωθεί. Είδα έναν τεχνικό σε μια εκπομπή, σε ξένο σταθμό,  που έψαχνε για αδύνατα σημεία της εγκατάστασης μετρώντας την θερμοκρασία, όποιο σημείο δεν έπιανε πάνω από 50-60  (δεν θυμάμαι καλά) το θεωρούσε επικίνδυνο για ανάπτυξη λεγεωνέλλας.

Άλλωστε οι μικροοργανισμοί πάνω από τους 30 έως και 40 αυξάνονται εκθετικά, δεν έχει να κάνει με κυκλοφορία ή όχι. Το λέει και στο λινκ του φίλου παραπάνω, "διαδικασία απολύμανσης: Άνοιγμα όλων των σημείων λήψεως ώστε να μετρηθεί θερμοκρασία τουλάχιστον 65°C για τουλάχιστον 5 λεπτά, ιδίως στα πλέον απομακρυσμένα σημεία."

Οι ηλιακοί όμως αναπτύσσουν μεγάλες θερμοκρασίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, adsl2+ είπε

Οι θερμοσίφωνες ηλεκτρικοί-ηλιακοί πρέπει να πιάνουν πάνω από 70 βαθμούς για λογούς υγείας, το βακτήριο της λεγεωνέλλας καταστρέφεται σε θερμοκρασίες μεγαλύτερες των 70 βαθμών Κελσίου ενώ σε θερμοκρασίες 0 έως 19 βαθμών βρίσκεται σε αδράνεια. Το βακτήριο πολλαπλασιάζεται σε θερμοκρασίες 20 έως 45 βαθμών!

Το βακτήριο της λεγεώνας αναπτύσσεται  από τους 18-30 βαθμούς, σκοτώνεται ακαριαία στους 70 βαθμούς, στους 60 βαθμούς χρειάζεται 1 ώρα. Αυτά τα ανάφερα και παλιότερα.
Όσοι ασχολούνται σοβαρά με κεντρικά συστήματα, και όχι κουκουρουκου, πρέπει να τα προσέχουν αυτά, και να "επιβάλουν", τα μέτρα αντιμετώπισης.
Πολύ παλιά είχαμε θανάτους και στην Ελλάδα σε μεγάλο Ξενοδοχείο, αλά το κουκούλωσαν, στην Γερμανία σε ένα Ξενοδοχείο την 10ετια του 80 είχαν 72 θανάτους από λεγεώνα.

.

Επεξ/σία από D.PAT
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 26ska είπε

Και τι μπορούμε να κάνουμε για αυτό; 

Αποτι κατάλαβα λέει ότι εάν φθάσει το νερό 90 βαθμούς σκοτώνει το μικρόβιο ακαριαία.

Άρα όταν τον χειμώνα ανάψεις τον ηλεκτρικό ανοίγεις όλες της βρύσες να τρέξει καυτό νερο.

Και μετά να τον χρησιμοποιήσεις.

Εγώ γυρίζω και την Βάνα ανά διαστήματα το καλοκαίρι και τραβάω νερό από τον εσωτερικό θερμοσίφωνα όταν είναι για πλυσίματα και αγγαρείες να ανακυκλώνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Αποτι κατάλαβα λέει ότι εάν φθάσει το νερό 90 βαθμούς σκοτώνει το μικρόβιο ακαριαία.

Άρα όταν τον χειμώνα ανάψεις τον ηλεκτρικό ανοίγεις όλες της βρύσες να τρέξει καυτό νερο.

Και μετά να τον χρησιμοποιήσεις.

Εγώ γυρίζω και την Βάνα ανά διαστήματα το καλοκαίρι και τραβάω νερό από τον εσωτερικό θερμοσίφωνα όταν είναι για πλυσίματα και αγγαρείες να ανακυκλώνεται.

Τραβάς νερό απο τον ηλεκτρικό,αφού τον έχεις ανάψει σωστά;Δεν πρέπει να είναι καυτό το νερό,για να σκοτωθεί το μικρόβιο;Ο ηλιακός σας σε τι θερμοκρασία είναι ρυθμισμένος;Ο δικός μου απο ότι μου είχε πει ο τεχνικός είναι στους 67.

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Τραβάς νερό απο τον ηλεκτρικό,αφού τον έχεις ανάψει σωστά;Δεν πρέπει να είναι καυτό το νερό,για να σκοτωθεί το μικρόβιο;Ο ηλιακός σας σε τι θερμοκρασία είναι ρυθμισμένος;Ο δικός μου απο ότι μου είχε πει ο τεχνικός είναι στους 67.

Αυτό καταλαβα χωρίς να λέω ότι είναι το σωστό.

Δεν ξέρω στους πόσους βαθμούς είναι ρυθμισμένος ο εσωτερικός θερμοσίφωνας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...