Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, naive είπε

Δε νομίζω να ζεστάθηκε τόσο ρε παιδιά με αυτό τον καιρό. 
Μήπως είναι ελαττωματική η βαλβίδα ή είναι για μικρότερη πίεση απόσο πρέπει. 
@ford22 μπορείς να δεις αν γράφει κανένα αριθμό επάνω η βαλβίδα;

Σωστά παίζει και αυτό που λες , άλλαξε την για αρχή με λίγο ποιο μεγάλη, αλλά όχι πολλή γιατί άμα βάλεις πολλή πιο μεγάλη μπορεί να ανεβάσεις πιο πολλή την πίεση στο σύστημα και να έχεις πρόβλημα ειδικά το καλοκαίρι.

7 ώρες πριν, ford22 είπε

Είσαι γάτος 😀 όντως από το κλειστό έφυγαν λίγα νερά τις προηγούμενες μέρες που είχε πολύ ήλιο και ζεματαγανε τα νερά .

Τον ηλιακό το έχω βάλει περίπου ένα μήνα και οκ από το κλειστό δεν ξαναπεταξε νερά.

Τις προηγούμενες μέρες που είχε έντονη ηλιοφάνεια η βαλβίδα έβγαζε πολύ νερό αλλά τη μέρα που έβγαλα τη φωτογραφία δεν είχε καθόλου ήλιο γι αυτό μου φαίνεται περίεργο...

Νερό τραβάω κάθε μέρα δύο άτομα κάνουμε μπάνιο.

Θα κοιτάξω αν έχει κάνα αριθμό πάνω να σας πω.

Το δοχείο διαστολής που θα βοηθήσει; Αφού νερά δε ν χάνει από το κλειστό. Το νερό που πετάει η βαλβίδα μέσα από το καζάνι δεν είναι;

πόσα λίτρα είναι ο ηλιακός; πάντως έχεις πολλά τμ κατροπτο για δύο άτομα, το καλοκαίρι που θα έχεις πολλή ζεστό νερό και συνέχεια και δεν θα κάνεις πολλή ζεστό μπάνιο, μπορεί να σου σκάσουν οι σωλήνες του ηλιακού, άρα σίγουρα σκεπάζεις ένα κατροπτο, το δοχείο διαστολής βοηθάει ,όταν το νερό ζεστενετε διαστέλλεται άρα το έξτρα νερό πάει εκεί και δεν ανοίγει η βαλβίδα εκτόνωσης.Εμενα το πρώτο καλοκαίρι δεν σκέπασα τίποτα και έφυγα για διακοπές και όταν γύρισα είχαν σκάσει η σωλήνες κοντά στον ηλιακό.

7 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Επισης σε καινουργιους ηλιακους sonne εχει παρατηρηθει στους συλλεκτες-τζαμι υγρασια..!!!

Ναι μην σε ανησυχούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, ford22 είπε

Είσαι γάτος 😀 όντως από το κλειστό έφυγαν λίγα νερά τις προηγούμενες μέρες που είχε πολύ ήλιο και ζεματαγανε τα νερά .

Τον ηλιακό το έχω βάλει περίπου ένα μήνα και οκ από το κλειστό δεν ξαναπεταξε νερά.

Τις προηγούμενες μέρες που είχε έντονη ηλιοφάνεια η βαλβίδα έβγαζε πολύ νερό αλλά τη μέρα που έβγαλα τη φωτογραφία δεν είχε καθόλου ήλιο γι αυτό μου φαίνεται περίεργο...

Νερό τραβάω κάθε μέρα δύο άτομα κάνουμε μπάνιο.

Θα κοιτάξω αν έχει κάνα αριθμό πάνω να σας πω.

Το δοχείο διαστολής που θα βοηθήσει; Αφού νερά δε ν χάνει από το κλειστό. Το νερό που πετάει η βαλβίδα μέσα από το καζάνι δεν είναι;

Εφόσον είστε 2 άτομα αύριο σκέπασε την μια πλάκα.

Και σε κάνα μήνα κάλυψε και το 1/3 του δεύτερου συλλέκτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η sonne βγάζει 160 λτ και 200 λτ  με 3,4 μ2 συλλεκτες. Αν εχεις 160 καλο ειναι να το σκεπασεις απο τωρα μην ανεβαζει πίεση για να μη ασχοληθεις και με δοχεια διαστολης.

Να άλλουμε βαλβίδες με μεγαλύτερες δεν ειναι σωστό γιατί ζορίζεται περισσότερο το καζάνι..

Σκέπασμα, σκέπασμα που λεει και ο φίλος gia_nnis

Επεξ/σία από makevius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Πάσχα πλησιάζει και σκέφτομαι να φύγω μεγάλη εβδομάδα, χρειάζεται να καλύψω τους συλλέκτες ή λόγω εποχής ακόμα δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 26ska είπε

Το Πάσχα πλησιάζει και σκέφτομαι να φύγω μεγάλη εβδομάδα, χρειάζεται να καλύψω τους συλλέκτες ή λόγω εποχής ακόμα δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας;

Οπωσδήποτε σκέπασμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, 26ska είπε

Το Πάσχα πλησιάζει και σκέφτομαι να φύγω μεγάλη εβδομάδα, χρειάζεται να καλύψω τους συλλέκτες ή λόγω εποχής ακόμα δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας;

Οχι απλο σκεπασμα αλλα ολικο!!!!

Τωρα τι να σου πω.. Να αφησεις μια μικρη επιφανεια για να βρεις νερο οταν γυρισεις...!

Αν του αφησεις λιγοτερο απο μισο τετραγωνικο πιστευω θα ειναι μια χαρα γιατι ειναι και 200αρης!

Επεξ/σία από gia_nnis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, liakjim είπε

Αναρωτιέμαι πως δεν έχουν βγάλει ακόμα αυτόματη σκίαση.

βεβαίως και υπάρχει είναι σχεδόν ίδια με τα ηλεκτρικά ρολλα παράθυρων Μπαίνουν κυρίως  στους  συλλέκτες κενου  Αλλα τα φράγκα πολλά 

 

Επεξ/σία από hp8
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα,

Θέλω να βάλω ηλιακό σε καινούρια 7 όροφη πολυκατοικια. Είμαστε 4μελής οικογένεια στον 3ο όροφο. Είμασταν έτοιμοι να κλείσουμε έναν 200ρι ΙΝΟΞ Μαλτέζο τριπλής ενέργεας, αλλά άκουσα γνώμες φίλων που δεν έμειναν ευχαριστημένοι ως προς την απόδοση το χειμώνα. Εγώ μεγάλωσα σε σπίτι με Μαλτέζο (25 χρόνια) και δεν χρειάστηκε σχεδον ποτέ να ανοίξουμε τον ηλεκτρικό! Έχει χαλάσει όντως η ποιότητα; Επίσης το ινοξ σε σχεση με το glass και το χαλκινο τι διαφορες έχει; Αξίζει η διαφορά τιμής;

Δεν με ενδιαφέρει η τιμή. Θέλω να βάλω κάτι αξιόπιστο. Τι προτείνετε; Αν δεν θελετε να κανετε καποια διαφημιση δημοσια στειλτε μου PM.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, magicstar είπε

Παιδιά καλησπέρα,

Θέλω να βάλω ηλιακό σε καινούρια 7 όροφη πολυκατοικια. Είμαστε 4μελής οικογένεια στον 3ο όροφο. Είμασταν έτοιμοι να κλείσουμε έναν 200ρι ΙΝΟΞ Μαλτέζο τριπλής ενέργεας, αλλά άκουσα γνώμες φίλων που δεν έμειναν ευχαριστημένοι ως προς την απόδοση το χειμώνα. Εγώ μεγάλωσα σε σπίτι με Μαλτέζο (25 χρόνια) και δεν χρειάστηκε σχεδον ποτέ να ανοίξουμε τον ηλεκτρικό! Έχει χαλάσει όντως η ποιότητα; Επίσης το ινοξ σε σχεση με το glass και το χαλκινο τι διαφορες έχει; Αξίζει η διαφορά τιμής;

Δεν με ενδιαφέρει η τιμή. Θέλω να βάλω κάτι αξιόπιστο. Τι προτείνετε; Αν δεν θελετε να κανετε καποια διαφημιση δημοσια στειλτε μου PM.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

https://www.skroutz.gr/s/14872731/Nobel-Classic-200lt-4m-Inox-Τριπλής-Ενέργειας.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, magicstar είπε

Παιδιά καλησπέρα,

Θέλω να βάλω ηλιακό σε καινούρια 7 όροφη πολυκατοικια. Είμαστε 4μελής οικογένεια στον 3ο όροφο. Είμασταν έτοιμοι να κλείσουμε έναν 200ρι ΙΝΟΞ Μαλτέζο τριπλής ενέργεας, αλλά άκουσα γνώμες φίλων που δεν έμειναν ευχαριστημένοι ως προς την απόδοση το χειμώνα. Εγώ μεγάλωσα σε σπίτι με Μαλτέζο (25 χρόνια) και δεν χρειάστηκε σχεδον ποτέ να ανοίξουμε τον ηλεκτρικό! Έχει χαλάσει όντως η ποιότητα; Επίσης το ινοξ σε σχεση με το glass και το χαλκινο τι διαφορες έχει; Αξίζει η διαφορά τιμής;

Δεν με ενδιαφέρει η τιμή. Θέλω να βάλω κάτι αξιόπιστο. Τι προτείνετε; Αν δεν θελετε να κανετε καποια διαφημιση δημοσια στειλτε μου PM.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Εάν έχεις τριπλής και φυσικά δεν θα χρειαστεί να ανοίξεις τον ηλεκτρικό.

Μήπως όμως από τον 3ο στον 7ο είναι υπερβολικά κοστοβόρο να ζεσταίνεις 200άρι ηλιακό το χειμώνα από το καλοριφέρ;;;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Ειναι φυσιολογικο??????????

Εγω εχω απο τον πρωτο καιρο που τον εχω τοποθετηση και δεν εχω καποιο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, magicstar είπε

Παιδιά καλησπέρα,

Θέλω να βάλω ηλιακό σε καινούρια 7 όροφη πολυκατοικια. Είμαστε 4μελής οικογένεια στον 3ο όροφο. Είμασταν έτοιμοι να κλείσουμε έναν 200ρι ΙΝΟΞ Μαλτέζο τριπλής ενέργεας, αλλά άκουσα γνώμες φίλων που δεν έμειναν ευχαριστημένοι ως προς την απόδοση το χειμώνα. Εγώ μεγάλωσα σε σπίτι με Μαλτέζο (25 χρόνια) και δεν χρειάστηκε σχεδον ποτέ να ανοίξουμε τον ηλεκτρικό! Έχει χαλάσει όντως η ποιότητα; Επίσης το ινοξ σε σχεση με το glass και το χαλκινο τι διαφορες έχει; Αξίζει η διαφορά τιμής;

Δεν με ενδιαφέρει η τιμή. Θέλω να βάλω κάτι αξιόπιστο. Τι προτείνετε; Αν δεν θελετε να κανετε καποια διαφημιση δημοσια στειλτε μου PM.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Βάλε όποιον καταλαβαίνεις φίλε μου αλλά για μένα μην βάλεις τριπλής.

Της λίγες μέρες που θα έχει συννεφιά καλύτερα να ανοίγεις το ρευμα παρά να σπαταλάς καθημερινά καύσιμο για να φθάνει ζεστό νερό από τον τρίτο στον έβδομο.

Μην βάλεις τριπλής με την καμία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...