Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, vaggooss είπε

Της λίγες μέρες που θα έχει συννεφιά καλύτερα να ανοίγεις το ρευμα παρά να σπαταλάς καθημερινά καύσιμο για να φθάνει ζεστό νερό από τον τρίτο στον έβδομο.

Μην βάλεις τριπλής με την καμία.

Αυτό από πού προκύπτει; Αν το λεβητοστάσιο είναι στην ταράτσα θα ισχύει αυτό που λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Alxnks είπε

Αυτό από πού προκύπτει; Αν το λεβητοστάσιο είναι στην ταράτσα θα ισχύει αυτό που λες;

Εάν είναι στην ταράτσα θα είναι μικρότερη η διαδρομή για τον ηλιακό αλλά δεν πιστεύω ότι κάποιος είναι τόσο χαζός να έχει τον λέβητα στον έβδομο για ανά ζεστάνει το διαμέρισμα στον τρίτο.

Πάλι θα έχει χασουρα για την θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vaggooss είπε

Βάλε όποιον καταλαβαίνεις φίλε μου αλλά για μένα μην βάλεις τριπλής.

Της λίγες μέρες που θα έχει συννεφιά καλύτερα να ανοίγεις το ρευμα παρά να σπαταλάς καθημερινά καύσιμο για να φθάνει ζεστό νερό από τον τρίτο στον έβδομο.

Μην βάλεις τριπλής με την καμία.

Εγω εχω τριπλής αλλα εχω μια βανα στη σωληνα που πηγαινει νερο απο τον λεβητα εκει, και την ανοιγω μονο οποιες μερες θελω να ζεστανει απο το καλοριφερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. 

Η διαφορά του inox με τον glass αξιζει την διαφορα των χρηματων; Επισης εχω περάσει ένα καλώδιο μπλενταζ από την ταρατσα στον πινακα του διαμερισματος για να εχω θερμομετρο. Έχετε καποιο θερμομετρο πινακα που προτίνετε; Η ενδειξει θα ειναι αξιόπιστη στα τοσα μετρα απόσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, magicstar είπε

Παιδιά καλησπέρα,

Θέλω να βάλω ηλιακό σε καινούρια 7 όροφη πολυκατοικια. Είμαστε 4μελής οικογένεια στον 3ο όροφο. Είμασταν έτοιμοι να κλείσουμε έναν 200ρι ΙΝΟΞ Μαλτέζο τριπλής ενέργεας, αλλά άκουσα γνώμες φίλων που δεν έμειναν ευχαριστημένοι ως προς την απόδοση το χειμώνα. Εγώ μεγάλωσα σε σπίτι με Μαλτέζο (25 χρόνια) και δεν χρειάστηκε σχεδον ποτέ να ανοίξουμε τον ηλεκτρικό! Έχει χαλάσει όντως η ποιότητα; Επίσης το ινοξ σε σχεση με το glass και το χαλκινο τι διαφορες έχει; Αξίζει η διαφορά τιμής;

Δεν με ενδιαφέρει η τιμή. Θέλω να βάλω κάτι αξιόπιστο. Τι προτείνετε; Αν δεν θελετε να κανετε καποια διαφημιση δημοσια στειλτε μου PM.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Με πέντε τμ συλλέκτη να βάλεις. Μεγάλες οι αποστάσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, magicstar είπε

Δυστυχως ο χωρος στη ταρατσα δεν μου επιτρεπει τα 5m. Και στα 4 θα πρεπει να το μετρησω!

Αν πας σε κάτι μικρότερο από 4 δεν θα έχεις απόδοση τον χειμώνα. Θα χρειαστεί να ανάβεις το ηλεκτρικό

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, magicstar είπε

Παιδιά καλησπέρα,

Θέλω να βάλω ηλιακό σε καινούρια 7 όροφη πολυκατοικια. Είμαστε 4μελής οικογένεια στον 3ο όροφο. Είμασταν έτοιμοι να κλείσουμε έναν 200ρι ΙΝΟΞ Μαλτέζο τριπλής ενέργεας, αλλά άκουσα γνώμες φίλων που δεν έμειναν ευχαριστημένοι ως προς την απόδοση το χειμώνα. Εγώ μεγάλωσα σε σπίτι με Μαλτέζο (25 χρόνια) και δεν χρειάστηκε σχεδον ποτέ να ανοίξουμε τον ηλεκτρικό! Έχει χαλάσει όντως η ποιότητα; Επίσης το ινοξ σε σχεση με το glass και το χαλκινο τι διαφορες έχει; Αξίζει η διαφορά τιμής;

Δεν με ενδιαφέρει η τιμή. Θέλω να βάλω κάτι αξιόπιστο. Τι προτείνετε; Αν δεν θελετε να κανετε καποια διαφημιση δημοσια στειλτε μου PM.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Εγω έβαλα Μαλτέζο 160 τμ Inox με συλλέκτη 1.95τμ και είχα τον ίδιο φόβο, ότι ίσως ο συλλέκτης είναι πολύ μικρός για τα λίτρα.

 

Αποτέλεσμα: το νερό φτάνει μέχρι και 82.5 βαθμούς κελσίου μετρημένο στη βρύση μου με θερμόμετρο λέηζερ. Δε θέλω να σκεφτώ τι θερμοκρασία έχει μέσα στο καζάνι... Σκέφτομαι να μην περιμένω τέλη Μαϊου αλλά να σκεπάσω σύντομα, γι αυτό το λόγο.

Να ληφθεί όμως υπόψη ότι μένω Θεσσαλονίκη σχεδόν παραλία, άρα τη νύχτα η θερμοκρασία δεν πέφτει πολύ και δεύτερον ότι η κλίση του συλλέκτη δεν είναι εργοστασιακή (45 μοίρες) αλλά 49 μοίρες μετά από πατέντα. Τα αναφέρω γιατί άλλη απόδοση θα έχει σε ορεινή περιοχή και προφανώς ακόμα χειρότερα αν μπει σε κεραμοσκεπή με μικρή κλίση πχ 25 μοίρες.

Επεξ/σία από kstgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι είναι λάθος οι γενικότητες του στυλ "χρειάζεσαι 2, 5 ή 10 τετραγωνικά συλλέκτη" όταν δεν ξεκαθαριζουμε για τι είδους συλλέκτη μιλάμε. Πχ ένας πρώτης γενιάς συλλέκτης (χρησιμοποιούνται ακόμα από πολλές εταιρίες σε διάφορα μοντέλα τους) 4 τετραγωνικών μπορεί να είναι απλά οκ για ένα 200αρη ηλιακό αλλά ο ίδιος ηλιακός με επιλεκτικό ή και κενού να φτάσει να τον κάνει τούρμπο δημιουργώντας προβλήματα ακόμα και πριν το καλοκαίρι. 

Επίσης θεωρώ, πάλι προσωπική μου άποψη, ότι φτάσανε ορισμένοι στην υπερβολή σχετικά με τις προφυλάξεις και ειδικά το σκέπασμα. Είμαι από τους φαν του σκεπασματος. Αλλά όταν συντρέχει ουσιαστικός λόγος (πχ φεύγω 20 μέρες διακοπές τον Αύγουστο). Αλλά σκέπασμα από τώρα; Από το Πάσχα; Σκέπασμα και αν χρειαστεί μετά ξεσκεπασμα; Και ίσως πάλι σκέπασμα αργότερα; Οκ, ο καθένας όπως βολεύεται αλλά πραγματικά μόνο σε μένα ακούγεται too much? 

Ζω με ηλιακό καμιά 40ρια χρόνια (όχι τον ίδιο αφού χρειάστηκε στο μεταξύ αλλαγή) και μια χαρά με εξυπηρέτησε με common sense (δηλαδή συμπλήρωση υγρών, αλλαγή ανοδιου και ενίοτε και αντίστασης και σκέπασμα ΜΟΝΟ σε πολυήμερες διακοπές) χωρίς καμία υπερβολή και έχοντας ελεύθερο το μυαλό μου και για άλλα πράγματα. 

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απάντηση. Εγω μενω Αττικη, Νικαια συγκεκριμενα, και η ταρατσα ειναι στον 8ο οροφο. Δεν εχουμε γενικα πολυ χαμηλες θερμοκρασιες. Ο αδερφος μου στον Αλιμο εβαλε Μαλτεζο με 3m πανελ σε κερμαοσκεπη και δεν εμεινε ευχαριστημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε κλίση κεραμοσκεπής; Στο πατρικό μου μέτρησα την κλίση του ηλιακού και ήταν 19 μοίρες!! Επίσης το πατρικό μου βρίσκεται σε υψόμετρο. Καμιά απορία λοιπόν που το χειμώνα το γυρνάνε στον ηλεκτρικό αρκετές φορές ενώ εγώ ακόμα και με τα χιόνια φέτος (τα τελευταία, όχι τα πρώτα) έκανα μπάνιο με το ζεστό νερό του ηλιακού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, magicstar είπε

Ευχαριστω για την απάντηση. Εγω μενω Αττικη, Νικαια συγκεκριμενα, και η ταρατσα ειναι στον 8ο οροφο. Δεν εχουμε γενικα πολυ χαμηλες θερμοκρασιες. Ο αδερφος μου στον Αλιμο εβαλε Μαλτεζο με 3m πανελ σε κερμαοσκεπη και δεν εμεινε ευχαριστημενος.

Λογικό 

Όπως ανέφερε μόλις παραπάνω ο συνφορουμίτης οι κεραμοσκεπες έχουν μικρή κλίση και άρα όταν ο όποιος ηλιακός "ξαπλώνει" πάνω τους έχει ΠΟΛΥ κακή απόδοση όλο το χρόνο, πλην του καλοκαιριού 

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Νομίζω ότι είναι λάθος οι γενικότητες του στυλ "χρειάζεσαι 2, 5 ή 10 τετραγωνικά συλλέκτη" όταν δεν ξεκαθαριζουμε για τι είδους συλλέκτη μιλάμε. Πχ ένας πρώτης γενιάς συλλέκτης (χρησιμοποιούνται ακόμα από πολλές εταιρίες σε διάφορα μοντέλα τους) 4 τετραγωνικών μπορεί να είναι απλά οκ για ένα 200αρη ηλιακό αλλά ο ίδιος ηλιακός με επιλεκτικό ή και κενού να φτάσει να τον κάνει τούρμπο δημιουργώντας προβλήματα ακόμα και πριν το καλοκαίρι. 

Επίσης θεωρώ, πάλι προσωπική μου άποψη, ότι φτάσανε ορισμένοι στην υπερβολή σχετικά με τις προφυλάξεις και ειδικά το σκέπασμα. Είμαι από τους φαν του σκεπασματος. Αλλά όταν συντρέχει ουσιαστικός λόγος (πχ φεύγω 20 μέρες διακοπές τον Αύγουστο). Αλλά σκέπασμα από τώρα; Από το Πάσχα; Σκέπασμα και αν χρειαστεί μετά ξεσκεπασμα; Και ίσως πάλι σκέπασμα αργότερα; Οκ, ο καθένας όπως βολεύεται αλλά πραγματικά μόνο σε μένα ακούγεται too much?  

Ζω με ηλιακό καμιά 40ρια χρόνια (όχι τον ίδιο αφού χρειάστηκε στο μεταξύ αλλαγή) και μια χαρά με εξυπηρέτησε με common sense (δηλαδή συμπλήρωση υγρών, αλλαγή ανοδικού και ενίοτε και αντίστασης και σκέπασμα ΜΟΝΟ σε πολυήμερες διακοπές) χωρίς καμία υπερβολή και έχοντας ελεύθερο το μυαλό μου και για άλλα πράγματα. 

Εξαρτάται κι από τη χρήση και από πολλά άλλα, στο πατρικό μου το νερό βράζει το καλοκαίρι, λόγω κλίσης κεραμοσκεπής, το κοιτάει κατάματα ο ήλιος και επειδή οι δικοί μου δεν κάνουν εντατική χρήση του νερού, θέλει σκέπασμα όλο το καλοκαίρι κι όχι μόνο όταν λείπουν. Το νερό είναι τόσο ζεστό που αν το γυρίσεις σε τέρμα ζεστό στη μπαταρία τρυπάει το σπιράλ του μπάνιου.

Επεξ/σία από kstgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haris_216 είπε

Λογικό 

Όπως ανέφερε μόλις παραπάνω ο συνφορουμίτης οι κεραμοσκεπες έχουν μικρή κλίση και άρα όταν ο όποιος ηλιακός "ξαπλώνει" πάνω τους έχει ΠΟΛΥ κακή απόδοση όλο το χρόνο, πλην του καλοκαιριού 

Μετά απο επίσκεψη του Μαλτεζου, σηκωσαν τον ηλιακο για να εχει μεγαλυτερη κλιση, αλλα δεν ειδε διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχω ξανά αναφέρει αλλά επειδή λόγω καιρού άναψα πάλι τον ηλεκτρικό χθες, παρατηρώ διαφορά στην πίεση του ζεστού στον ηλεκτρικό και στον ηλιακό της τάξης του 20%.Ειναι φυσιολογικό αυτό και αν όχι το μπορεί να φταίει; Είμαι στον 4ο και ο ηλιακός στην ταράτσα στον 7ο.Επίσης το νερό του ηλεκτρικού το νιώθω πιο καυτό, η βρύση γυρισμένη ανάμεσα στο ζεστό και στο κρύο βγάζει καυτό νερό, ενώ με τον ηλιακό από τα 3/4 και μετά. 

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...