Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δείτε κι αυτό το πινακάκι που δείχνει ποια είναι η απόδοση σε συνάρτηση με την κλίση του ηλιακού ανάλογα με το μήνα του χρόνου:

image017.gif

Δε λαμβάνεται υπόψη το γεωγραφικό πλάτος της περιοχής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, magicstar είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. 

Η διαφορά του inox με τον glass αξιζει την διαφορα των χρηματων; Επισης εχω περάσει ένα καλώδιο μπλενταζ από την ταρατσα στον πινακα του διαμερισματος για να εχω θερμομετρο. Έχετε καποιο θερμομετρο πινακα που προτίνετε; Η ενδειξει θα ειναι αξιόπιστη στα τοσα μετρα απόσταση;

Αν μιλάμε για Μαλτέζο πιθανώς να αξίζει. Ο ανοξείδωτος είναι δυσκολότερος ως προς την κατασκευή, για αυτό πρέπει να υπάρχει εμπιστοσύνη στον κατασκευαστή. Αν πάντως έχεις οικονομική ευελιξία, δες και για χάλκινο.
Για το θερμόμετρο, είναι καλό που έχεις έτοιμο το καλώδιο. Δεν είναι ανάγκη να βάλεις θερμόμετρο ράγας, θα σου έλεγα πιο πολύ να ψάξεις την άλλη άκρη, τι αισθητήρα θα βάλεις και πού. Η απόσταση πάντως δεν επηρεάζει την ένδειξη. Πρόσφατα έκανα κάτι για να βλέπω τη θερμοκρασία, με αμελητέο κόστος, δες εδώ. Πιο πίσω στο θρεντ έχει και άλλες τέτοιες λύσεις.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alfeios είπε

Εγω εχω τριπλής αλλα εχω μια βανα στη σωληνα που πηγαινει νερο απο τον λεβητα εκει, και την ανοιγω μονο οποιες μερες θελω να ζεστανει απο το καλοριφερ.

Έτσι ναι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ενα σπίτι δυο οροφων, στον πρωτο όροφο κατοικουν 2 ατομα, και περιστασιακα 3, και στο ισόγειο 1 ατομο.

Περιοχή με ήπιο καιρό και μεγαλη ηλιοφάνεια. με λιγους παγετους το χειμώνα.

Ειναι καλη επιλογη ο ηλιακός Calpak Mark 4 Trien 160lt/2.1m² Glass Επιλεκτικός Τριπλής Ενέργειας ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, 26ska είπε

Το έχω ξανά αναφέρει αλλά επειδή λόγω καιρού άναψα πάλι τον ηλεκτρικό χθες, παρατηρώ διαφορά στην πίεση του ζεστού στον ηλεκτρικό και στον ηλιακό της τάξης του 20%.Ειναι φυσιολογικό αυτό και αν όχι το μπορεί να φταίει; Είμαι στον 4ο και ο ηλιακός στην ταράτσα στον 7ο.Επίσης το νερό του ηλεκτρικού το νιώθω πιο καυτό, η βρύση γυρισμένη ανάμεσα στο ζεστό και στο κρύο βγάζει καυτό νερό, ενώ με τον ηλιακό από τα 3/4 και μετά. 

Όταν τραβάς νερό αντίστοιχη ποσότητα πρέπει να μπαίνει. Άμα στον 7 δεν φθάνει με πίεση το νερό τόση ώστε να μπορεί να  καλύψει την ποσότητα που τραβάς είναι λογικό αυτό που βλέπεις. Σκέψου είναι σαν να κλείνεις λίγο  τη βάνα στην είσοδο του κρύου του ηλιακού. Και η διαφορά στον μίκτη της βρύσης είναι απόρροια αυτου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, makevius είπε

Όταν τραβάς νερό αντίστοιχη ποσότητα πρέπει να μπαίνει. Άμα στον 7 δεν φθάνει με πίεση το νερό τόση ώστε να μπορεί να  καλύψει την ποσότητα που τραβάς είναι λογικό αυτό που βλέπεις. Σκέψου είναι σαν να κλείνεις λίγο  τη βάνα στην είσοδο του κρύου του ηλιακού. Και η διαφορά στον μίκτη της βρύσης είναι απόρροια αυτου

Οπότε φυσιολογικό και δεν χρειάζεται να το ψάξω θεωρείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2018 στις 10:04 ΜΜ, phanispal είπε

Καλό, αλλά είναι ειλικρινής απορία, και ρωτάω περισσότερο για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, παρά για λόγους οικονομίας.

Ο ηλιακος δουλευει ως εξης συνοπτικα. Το καζανι ειναι σχεδον γεματο με νερο το οποιο κανει κυκλο με τον καθρεπτη αφου το ζεστο νερο ανεβαινει και εκ νεου ο καθρεπτης ζεσταινει το κρυο νερο και ουτω καθεξης. Τραβωντας νερο ζεστο απο το καζανι μπαινει κρυο και κανει κυκλο απο τον καθρεπτη και ξαναζεσταινει και παλι απο την αρχη. Και για να εχει ζεστο νερο για ενα ατομο σημαινει η οτι δεν ειχε ηλιο πολυ και εχει χλιανει οποτε καλυτερα να αναψεις αντισταση πριν κανετε και τα δυο ατομα θα ζεστανει γρηγοροτερα και οικονομικοτερα απο το να ηταν κρυο ολο το νερο στο καζανι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vaggooss είπε

Εάν είναι στην ταράτσα θα είναι μικρότερη η διαδρομή για τον ηλιακό αλλά δεν πιστεύω ότι κάποιος είναι τόσο χαζός να έχει τον λέβητα στον έβδομο για ανά ζεστάνει το διαμέρισμα στον τρίτο.

Πάλι θα έχει χασουρα για την θέρμανση.

Ξέρεις....σε μια 7οροφη πολυκατοικία δεν υπάρχει μόνο ο 3ος όροφος 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ είπε

Εγω εχω απο τον πρωτο καιρο που τον εχω τοποθετηση και δεν εχω καποιο προβλημα.

ΟΧΙ φιλε μου δεν ειναι φυσιολογικο!!!  Αν εισαι στην εγγυηση πες τους να σου αλλαξουν τον συλλεκτη..

1)Χανεις αποδοση..

2)Με τον καιρο χειροτερευει το φαινομενο..!!!

Και ξαναλεω οσοι εχετε sonne εχει παρατηρηθει σε αρκετους φαινομενο υγρασιας του συλλεκτη..  Τηλεφωνακι στην εταιρεια για αλλαγη συλλεκτη..!

Εμενα προσωπικα με προσπερναει να εχουμε τον sonne σαν προτυπο καλου ελληνικου ηλιακου.. να εχει τα λεφτα του.. και σε ενα τετοιο προβλημα να λεει ο κατοχος  του δεν πειραζει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alfeios είπε

Για ενα σπίτι δυο οροφων, στον πρωτο όροφο κατοικουν 2 ατομα, και περιστασιακα 3, και στο ισόγειο 1 ατομο.

Περιοχή με ήπιο καιρό και μεγαλη ηλιοφάνεια. με λιγους παγετους το χειμώνα.

Ειναι καλη επιλογη ο ηλιακός Calpak Mark 4 Trien 160lt/2.1m² Glass Επιλεκτικός Τριπλής Ενέργειας ?

Υπάρχει κατι που πρεπει να προσεξω ιδιαιτερα;

Επεξ/σία από alfeios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alfeios είπε
1 ώρα πριν, alfeios είπε

Για ενα σπίτι δυο οροφων, στον πρωτο όροφο κατοικουν 2 ατομα, και περιστασιακα 3, και στο ισόγειο 1 ατομο.

Περιοχή με ήπιο καιρό και μεγαλη ηλιοφάνεια. με λιγους παγετους το χειμώνα.

Ειναι καλη επιλογη ο ηλιακός Calpak Mark 4 Trien 160lt/2.1m² Glass Επιλεκτικός Τριπλής Ενέργειας ?

Κοιτα επειδη αγοραζεις καλο brand με πολλα χρηματα..! οταν δεν θα σου αποδιδει θα σου εχει φτιαξει η calpak μια παροχη στο σπιτι σου και θα σου δινει απο κει ζεστο νερο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gia_nnis είπε

Κοιτα επειδη αγοραζεις καλο brand με πολλα χρηματα..! οταν δεν θα σου αποδιδει θα σου εχει φτιαξει η calpak μια παροχη στο σπιτι σου και θα σου δινει απο κει ζεστο νερο!!!

Ομολογω οτι δεν καταλαβαινω την απαντηση σου. Αν μπορουσες να μου εξηγησεις τι εννοεις θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.

Πληροφοριακα, δεν αγοραζω τιποτα. Απλα μια ερωτηση εκανα, ενα πρωτο ψαξιμο επειδη θα αγορασω καποια στιγμη. Αυτη τη στιγμη εχω εναν ανωνυμο, τοποθετημενο πριν απο 27 χρονια που τα εφαγε τα ψωμια του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alfeios είπε

Ομολογω οτι δεν καταλαβαινω την απαντηση σου. Αν μπορουσες να μου εξηγησεις τι εννοεις θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.

Πληροφοριακα, δεν αγοραζω τιποτα. Απλα μια ερωτηση εκανα, ενα πρωτο ψαξιμο επειδη θα αγορασω καποια στιγμη. Αυτη τη στιγμη εχω εναν ανωνυμο, τοποθετημενο πριν απο 27 χρονια που τα εφαγε τα ψωμια του

Ειναι μικρος.. Κοιτας σε 200αρη με 3ή4τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...