Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, alfeios είπε

Ειναι μικρος για 3 ατομα;

Για τον χειμωνα ΝΑΙ!  Κοιτα αλλο brand και βαλε 200 με 3τμ

https://www.skroutz.gr/s/14838329/Nobel-Classic-200lt-3m-Glass-Τριπλής-Ενέργειας.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, gia_nnis είπε

Για τον χειμωνα ΝΑΙ!  Κοιτα αλλο brand και βαλε 200 με 3τμ

Κοιτα .... Αυτος που ειχα 27 χρονια και εμενα παρα πολυ ευχαριστημενος ειναι ενας ανωνυμος 150 λιτρων. Το νερό εφθανε και περισευε παντα. Τον ειχα κανει τριπλης με προσθηκη σερπαντινας να ζεσταινει και απο το καλοριφερ. (με πυρηνοξυλο). Η περιοχη, Νότια Ηλεια εχει μεγαλη ηλιοφανια τις περισοτερες ημερες του χρονου. μερικες ημερες του χειμωνα που δεν θα εχει ηλιο (σπανια για ολοκληρη ημερα) θα δουλευει με το καλοριφερ. Οπότε απο τα λιτρα ειμαστε καλυμενοι. Για τα υπολοιπα χαρακτηριστικα και για την τιμη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

160 λίτρα για 3 άτομα είναι μια χαρά εφόσον είχατε τόσα χρόνια 150 και δεν είχατε πρόβλημα. Καλό είναι να μην καταφεύγουμε σε υπερβολές

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Μπαινει και αυτος στα υποψιν. Αρκει να υπαρχει σε καταστημα στα μερη μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, alfeios είπε

Κοιτα .... Αυτος που ειχα 27 χρονια και εμενα παρα πολυ ευχαριστημενος ειναι ενας ανωνυμος 150 λιτρων. Το νερό εφθανε και περισευε παντα. Τον ειχα κανει τριπλης με προσθηκη σερπαντινας να ζεσταινει και απο το καλοριφερ. (με πυρηνοξυλο). Η περιοχη, Νότια Ηλεια εχει μεγαλη ηλιοφανια τις περισοτερες ημερες του χρονου. μερικες ημερες του χειμωνα που δεν θα εχει ηλιο (σπανια για ολοκληρη ημερα) θα δουλευει με το καλοριφερ. Οπότε απο τα λιτρα ειμαστε καλυμενοι. Για τα υπολοιπα χαρακτηριστικα και για την τιμη ;

Αναλογα με τις αναγκες του καθενος.. Αν πεις για τον χειμωνα οτι τα 3-4 ατομα θα μπαινουν μερα παρα μερα για ντουζ ή καποιος μπορει να θελει να λουζει το κεφαλι του καθε μερα τοτε ο 2.1τμ σιγουρα δεν τα καταφερνει..!!!  Ακουσε με.. κατεβα σε brand και παρε 200 με 3τμ αν οχι 4!

21 λεπτά πριν, alfeios είπε

Κοιτα .... Αυτος που ειχα 27 χρονια και εμενα παρα πολυ ευχαριστημενος ειναι ενας ανωνυμος 150 λιτρων. Το νερό εφθανε και περισευε παντα. Τον ειχα κανει τριπλης με προσθηκη σερπαντινας να ζεσταινει και απο το καλοριφερ. (με πυρηνοξυλο). Η περιοχη, Νότια Ηλεια εχει μεγαλη ηλιοφανια τις περισοτερες ημερες του χρονου. μερικες ημερες του χειμωνα που δεν θα εχει ηλιο (σπανια για ολοκληρη ημερα) θα δουλευει με το καλοριφερ. Οπότε απο τα λιτρα ειμαστε καλυμενοι. Για τα υπολοιπα χαρακτηριστικα και για την τιμη ;

 

3 ώρες πριν, 26ska είπε

Το έχω ξανά αναφέρει αλλά επειδή λόγω καιρού άναψα πάλι τον ηλεκτρικό χθες, παρατηρώ διαφορά στην πίεση του ζεστού στον ηλεκτρικό και στον ηλιακό της τάξης του 20%.Ειναι φυσιολογικό αυτό και αν όχι το μπορεί να φταίει; Είμαι στον 4ο και ο ηλιακός στην ταράτσα στον 7ο.Επίσης το νερό του ηλεκτρικού το νιώθω πιο καυτό, η βρύση γυρισμένη ανάμεσα στο ζεστό και στο κρύο βγάζει καυτό νερό, ενώ με τον ηλιακό από τα 3/4 και μετά. 

26ska για πες και συ μια αποψη που τον εχεις για τα ατομα που λεει ο alfeios..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alxnks είπε

Ξέρεις....σε μια 7οροφη πολυκατοικία δεν υπάρχει μόνο ο 3ος όροφος 😁

Δεκτό.αλλα και πάλι δεν αξίζει.

Εκτός εάν το έχεις με Βάνα όπως έγραψε άλλος σχολιαστής και την ανοίγεις μόνο όταν έχει συννεφιά.

Εάν το έχεις μόνιμα δεν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

Αναλογα με τις αναγκες του καθενος.. Αν πεις για τον χειμωνα οτι τα 3-4 ατομα θα μπαινουν μερα παρα μερα για ντουζ ή καποιος μπορει να θελει να λουζει το κεφαλι του καθε μερα τοτε ο 2.1τμ σιγουρα δεν τα καταφερνει..!!!  Ακουσε με.. κατεβα σε brand και παρε 200 με 3τμ αν οχι 4!

26ska για πες και συ μια αποψη που τον εχεις για τα ατομα που λεει ο alfeios..

Δεν ξέρω τις ανάγκες του καθενός, ούτε και είμαι χρόνια χρήστης ηλιακού.Απο τον καιρό που τον έχω, θεωρώ ότι δεν θα με κάλυπτε ο 160αρης για τα ατόμα που είμαστε.Για καλοκαίρι δεν το συζητάω, περισσεύει το νερό, αλλά για χειμώνα νομίζω ότι δεν θα με κάλυπτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιορισαμε την κουβεντα μας μονο στα λιτρα. Εγω που εκανα την ερωτηση ειμαι σιγουρος οτι τα 150 λιτρα μου φτανουν. Η ερωτηση αφορουσε τα τεχνικα χαρακτηριστικα, μαρκα, αποδοση, αντοχη, ποιοτητα κατασκευης, σχεση τιμης και ποιοτητας κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.assosboilers.com/el/hliakoi-thermosifones-times-prosfores.html

Για αυτον με τα 2.5 τμ συλεκτη τι λετε  αξιζει για τα λεφτά του?

Επισεις επειδή  εχω θερμοσιφωνα στο παταρι διπλης με το καλοριφερ το χειμωνα λεω να βαλω μια τετοια για να εχω και οικονομια ,αυτοματη μιξη απο οποιο εχει ζεστο νερο εκεινη τη στιγμη και να αποφευγω να ανοιγοκλείνω βανες.https://www.telethermansi.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=b31972f2-1879-4978-bbcd-f8d6f554dcec

http://users.sch.gr/fantakis/ARTHRA/ANAMIKTIKH VAVIDA.pdfΕπειδη  οσο εχω παρακολουθησει το θεμα δεν εχω δει τετοια συνδεσμολογια τι γνωμη εχετε? Υποτιθεται οτι στην εισοδο του κρυου νερου της βαλβιδας θα συνδεθει η δευτερη πηγη ζεστου νερου.

Επεξ/σία από spyros007
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, alfeios είπε

περιορισαμε την κουβεντα μας μονο στα λιτρα. Εγω που εκανα την ερωτηση ειμαι σιγουρος οτι τα 150 λιτρα μου φτανουν. Η ερωτηση αφορουσε τα τεχνικα χαρακτηριστικα, μαρκα, αποδοση, αντοχη, ποιοτητα κατασκευης, σχεση τιμης και ποιοτητας κλπ

Νομίζω ότι από σχέση τιμής ποιότητας, ο sol violaris και ο esolar είναι ότι καλύτερο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggooss είπε

Δεκτό.αλλα και πάλι δεν αξίζει.

Εκτός εάν το έχεις με Βάνα όπως έγραψε άλλος σχολιαστής και την ανοίγεις μόνο όταν έχει συννεφιά.

Εάν το έχεις μόνιμα δεν αξίζει.

Συνήθως σε τέτοιες εγκαταστάσεις έμπαινε/μπαίνει ξεχωριστή βανα (στο λεβητοστάσιο στην ταράτσα) για τον ηλιακό του κάθε διαμερίσματος, ώστε μόλις ανάψει ο ιδιοκτήτης να ζεσταθεί το νερό μέσω θέρμανσης να ανοίγει η βάνα εκείνη που είναι μόνο για τον ηλιακό και όχι όλα τα σώματα του σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.assosboilers.com/el/hliakoi-thermosifones-times-prosfores.html

Για αυτον με τα 2.5 τμ συλεκτη τι λετε  αξιζει για τα λεφτά του?

Επισεις επειδή  εχω θερμοσιφωνα στο παταρι διπλης με το καλοριφερ το χειμωνα λεω να βαλω μια τετοια για να εχω και οικονομια ,αυτοματη μιξη απο οποιο εχει ζεστο νερο εκεινη τη στιγμη και να αποφευγω να ανοιγοκλείνω βανες.https://www.telethermansi.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=b31972f2-1879-4978-bbcd-f8d6f554dcec

http://users.sch.gr/fantakis/ARTHRA/ANAMIKTIKH VAVIDA.pdfΕπειδη  οσο εχω παρακολουθησει το θεμα δεν εχω δει τετοια συνδεσμολογια τι γνωμη εχετε? Υποτιθεται οτι στην εισοδο του κρυου νερου της βαλβιδας θα συνδεθει η δευτερη πηγη ζεστου νερου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alfeios είπε

περιορισαμε την κουβεντα μας μονο στα λιτρα. Εγω που εκανα την ερωτηση ειμαι σιγουρος οτι τα 150 λιτρα μου φτανουν. Η ερωτηση αφορουσε τα τεχνικα χαρακτηριστικα, μαρκα, αποδοση, αντοχη, ποιοτητα κατασκευης, σχεση τιμης και ποιοτητας κλπ

Πιστευω ειναι αυτονοητο... κουβεντα γινεται για τον καλυτερο ηλιακο σε σχεση με την τιμη του.. Και σιγουρα μεσα σε αυτο δεν ειναι ο calpak..!!!

Θα ηταν αν μου εδινε μακροχρονια εγγυηση χωρις να μου κακοφαινεται στο πορτοφολι... για την τιμη αποκτησης που εχει...!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...