Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που θελω ουσιαστικά είναι να εχει αποδοση το χειμωνα. Πιο πανω μου ειχες προτινει εναν Nobel 4m Inox. Φανταζομαι οσο μεγαλυτερη επιφανεια πανελ, τοσο λιγοτερη ωρα ηλιο χρειαζεται για να ζεστανει 200 λίτρα. Σωστα; Αυτο εννοω αν τα 2.7m ειναι αρκετα. :)

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, magicstar είπε

Βγάζουν με 2.7m και ο Calpac και ο Nobel. Ωραια για το inox κατεληξα. Θα παω στο inox για τις φθορες. Τα 2.7m ειναι αρκετα για 200ρι μποιλερ;

Εγω θα εβαζα ενα μποιλερ διπλης στο διαμερισμα και εναν ηλιακο glass 160λ στα 2.6τμ με συλλεκτη navi χωρις ρευμα! πχ esolar/violari

Ετσι θα ειχα αμεσα ζεστο νερο χωρις απωλειες απο το μποιλερ και τον ηλιακο θα τον χρησιμοποιουσα οταν φορτωνε..!!!(Μιλαω για συνθηκες χειμωνα)

Αυτο σημαινει ο ηλιακος με λιγο ηλιο θα σου δινει κατευθειαν την επιθυμητη θερμοκρασια!!!

+Μικροτερη τιμη αποκτησης!

+Αμεσα ζεστο νερο με μικροτερη καταναλωση πετρελαιο/ρευμα απο το μποιλερ σε σχεση με τον ηλιακο τριπλης!

+Αραια service του ηλιακου λογω μη χρησης ηλεκτρ. αντιστασης!

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, magicstar είπε

Το διαμέρισμα δεν διαθετει δυστυχως παταρι. Γι αυτο κοιταω να γινονται ολα απο το ηλιακο.

Απο μια χρονολογια και μετα σταματησαν τα παταρια.. Ετσι εκαναν στις εμπορικες πολυκατοικιες εκτος αν το επαιρνες ημιτελες και το εφτιαχνες οπως το ηθελες εσυ!

Δεν μπαινει καπου στο μπανιο κρεμαστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όχι.

Οποτε ειμαι αναμεσα σε:

Nobel Inox 200Lt 4m πανελ
Violaris Χαλκος 200Lt 3m πανελ
Esolar Inox 200Lt 4m πανελ
Maltezos Inox 200Lt 2.7m πανελ

Πανω κατω ιδια λεφτα. Τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, magicstar είπε

Για 4μελη οικογενεια με 5 οροφους αποσταση είναι μεγαλος ο 200ρης; Αυτο εννοεις;

Οσο πιο μεγαλο ειναι το μποιλερ τοσο καθυστερει να σου δωσει επιθυμητη θερμοκρασια νερου(ενεργοβορο) συν οτι χανεις λιτρα νερου γιατι πρεπει να φυγουν καποια λιτρα  για να σου ερθει το ζεστο(απωλειες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, magicstar είπε

Για 4μελη οικογενεια με 5 οροφους αποσταση είναι μεγαλος ο 200ρης; Αυτο εννοεις;

Και μην σε παραμυθιασουν τα μαστορια με το εξης ευφυολόγημα αφου ηδη θα εχει ζεστο νερο μεσα..!!! Να του πεις να παει να σπρωχτει! γιατι εσυ θα βιωνεις το προβλημα..!!!

6 λεπτά πριν, magicstar είπε

Αναμεσα σε αυτους τους 4 τι θα επελεγες;

Εγω προσωπικα κανεναν γιατι ειναι ακριβοι!!! Θελεις περισσοτερα χρονια για να κανεις αποσβεση..

υγ Ο Βιολαρης δινει με τον οικονομικο συλλεκτη!!!

Αφου πας σε inox βαζεις Μαλτεζο αλλα δεν ξερω τι παιζει με συλλεκτη αποδοση-ποιοτητα... δεν εχω γνωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, gia_nnis είπε

ΟΧΙ φιλε μου δεν ειναι φυσιολογικο!!!  Αν εισαι στην εγγυηση πες τους να σου αλλαξουν τον συλλεκτη..

1)Χανεις αποδοση..

2)Με τον καιρο χειροτερευει το φαινομενο..!!!

Και ξαναλεω οσοι εχετε sonne εχει παρατηρηθει σε αρκετους φαινομενο υγρασιας του συλλεκτη..  Τηλεφωνακι στην εταιρεια για αλλαγη συλλεκτη..!

Εμενα προσωπικα με προσπερναει να εχουμε τον sonne σαν προτυπο καλου ελληνικου ηλιακου.. να εχει τα λεφτα του.. και σε ενα τετοιο προβλημα να λεει ο κατοχος  του δεν πειραζει...

Αυτο μου κανει μαζοχισμος ή ελλειψη γνωσης..!

!!!!!!!!!!!!

Επεξ/σία από ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, magicstar είπε

Δυστυχώς όχι.

Οποτε ειμαι αναμεσα σε:

Nobel Inox 200Lt 4m πανελ
Violaris Χαλκος 200Lt 3m πανελ
Esolar Inox 200Lt 4m πανελ
Maltezos Inox 200Lt 2.7m πανελ

Πανω κατω ιδια λεφτα. Τι λες;

Νομίζω Μαλτέζο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, magicstar είπε

Αυτο που θελω ουσιαστικά είναι να εχει αποδοση το χειμωνα. Πιο πανω μου ειχες προτινει εναν Nobel 4m Inox. Φανταζομαι οσο μεγαλυτερη επιφανεια πανελ, τοσο λιγοτερη ωρα ηλιο χρειαζεται για να ζεστανει 200 λίτρα. Σωστα; Αυτο εννοω αν τα 2.7m ειναι αρκετα. :)

Ευχαριστω

200 λίτρα και 2,7 τ.μ συλλέκτη , μάλλον πολύ οριακα σε βλέπω. Για μένα 200 λίτρα 4τ.μ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, troi.g είπε

200 λίτρα και 2,7 τ.μ συλλέκτη , μάλλον πολύ οριακα σε βλέπω. Για μένα 200 λίτρα 4τ.μ .

Ακριβώς αυτό. Η Esolar είναι η πιο οικονομικη απο τις πιο πανω. Τι άποψη έχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...