Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

από την εμπειρία μου και με βάση όσα λες ..3 τμ με 3,5 τμ ανάλογα τον κατασκευαστή και τον αριθμό των σωληνώσεων..τουλάχιστον αυτά έχω δει εγώ..από κει και πέρα ισχύει αυτό που είπα ότι δεν υπάρχουν standard απόλυτα..

 

bettytsa η δική γνώμη μου είναι πολύ καλή αλλά το θέμα είναι πάλι όπως πολλές φορές έχω πει ... τι 160αρι; υπάρχουν τόσα διαφορετικά μοντέλα-ποιότητες αλλά όλα λέγονται 160αρια...σαν να λέμε βρήκα αυτοκίνητο 2000 κιβυκά ..ναι αλλά με ποια χαρακτηριστικά,εγγύηση,απόδοση, κτλ κτλ;

 

o ηλιακος της ηλιοακμης στα 160 λίτρα ειναι ανοξειδωτος με επιστρωση τιτανιου στις πλακες απο οτι μου ειπαν, εναν συλλεκτη εχει οχι ομος επιλεκτικος. ποια η γνωμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά. Τους ηλιακούς Zentratherm της εταιρειας Διαθερμική τους γνωρίζετε? Τους φέρνει κάποιος συνάδελφος μου στη δουλειά ο οποίος έχει και μαγαζί με υδραυλικά αλλά δε τους γνωρίζω καθόλου ως μάρκα και δε θέλω να τη πατήσω.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα να κανω και εγω την μικρη ασχετη ερωτηση μου

εχω ηλιακο, διπλης ενεργειας, 200λιτρα με 4kw αντισταση στην ταρατσα 5οροφης πολυκατοικιας, το διαμερισμα βρισκεται στον δευτερα και οταν δεν εχει επαρκη ηλιοφανεια και τον αναβω με ηλεκτρικο αργει απελπιστικα να ζεστανει

για την ακριβεια περιμενω πανω απο ωρα και παλι το νερο οριακα ειναι οκ για μπανιο

 

μηπως ξερει κανεις τι μπορω να κοιταξω πρωτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η αντίσταση είναι καθαρή από άλατα τότε ή είναι μικρή σε KW ή ρυθμισμένος ο θερμοστάτης σε χαμηλή θερμοκρασία...σίγουρα δεν είναι νορμαλ να κάνει μια ώρα να ζεστάνει το ρεύμα για ένα μπάνιο...τσέκαρέ το με τη βοήθεια της κατασκευάστριας εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλημερα αγορασα εναν ηλιακο χαλκινο στα 160 λιτρα , μπορειτε να μου πειτε πρωτη φορα ποσες ωρες θελει να γεμισει? απο εχτες το μεσιμερι μεχρι σημερα το πρωι εχει χλιαρο νερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η αντίσταση είναι καθαρή από άλατα τότε ή είναι μικρή σε KW ή ρυθμισμένος ο θερμοστάτης σε χαμηλή θερμοκρασία...σίγουρα δεν είναι νορμαλ να κάνει μια ώρα να ζεστάνει το ρεύμα για ένα μπάνιο...τσέκαρέ το με τη βοήθεια της κατασκευάστριας εταιρίας.

 

εμενα παντως μου ειπαν για 160 λιτρα για να ζεσταθει με ρευμα θελει 2 ωρες, οποτε νορμαλ μου ακουγεται το δικο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σου είπαν 2 ώρες τότε πλήρωνε ρεύμα για 2 ώρες...εσύ επέλεξες να αγοράσεις αυτό που αγόρασες [χωρίς να ξέρω την μάρκα]..

 

αυτό που έχω επιλέξει εγώ και το δουλεύω ξέρω από δεκάχρονη πείρα ότι θέλει λιγότερο από ώρα..κάπου στα 40 λεπτά για 160 λίτρα..

 

ο ηλιακός γεμίζει σχεδόν αμέσως...το δύσκολο είναι να γεμίσει με ζεστό νερό...είχε ήλιο; και αν ναι ποια τα τεχνικά χαρακτηριστικά του συλλεκτη;

αλήθεια πόσο τον πήρες;τι εγγύηση και τι μάρκα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σου είπαν 2 ώρες τότε πλήρωνε ρεύμα για 2 ώρες...εσύ επέλεξες να αγοράσεις αυτό που αγόρασες [χωρίς να ξέρω την μάρκα]..

 

αυτό που έχω επιλέξει εγώ και το δουλεύω ξέρω από δεκάχρονη πείρα ότι θέλει λιγότερο από ώρα..κάπου στα 40 λεπτά για 160 λίτρα..

 

ο ηλιακός γεμίζει σχεδόν αμέσως...το δύσκολο είναι να γεμίσει με ζεστό νερό...είχε ήλιο; και αν ναι ποια τα τεχνικά χαρακτηριστικά του συλλεκτη;

αλήθεια πόσο τον πήρες;τι εγγύηση και τι μάρκα;[/quote

 

loipon pira tis sonne χαλκινος 160 λιτρα κλειστου κυκλωματος με εγγυηση 50 χρονια, οι συλλεκτες ειναι αλουμινιου με κρυσταλλο misrlite security η συλλεκτικη επιφανεια ειναι με χαλκινα φυλλα απολυτης επαφης που επιτυγχανεταθ με συγκοληση αυτα. και μονο η εγγυηση νομιζω φτανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή λες:"και μονο η εγγυηση νομιζω φτανει." να πω ότι κατα τη γνώμη μου δε φτάνει μόνο η εγγύηση..

 

Για τα χρόνια της εγγύησης είπα και παραπάνω..ειλικρινά δε γνωρίζω άλλο προϊόν [όχι ηλιακό] που να δίνει μισό αιώνα εγγύηση! Γι αυτό είπα πάρε στα χέρια σου την εγγύηση και διάβασέ την καλά [ή και βάλε την εδώ να τη διαβάσουμε όλοι] για να δούμε τι σημαίνει 50 χρόνια και πόσο δωρεάν είναι.

 

..αυτά είχα γράψει ένα μήνα πριν στη σελ 3...επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια μου, σου λέω το παραπάνω..δε σε προβλαματίζει πως γίνεται να δίνει 10 φορές μεγαλύτερη εγγύηση; Νομίζεις ότι όποια εταιρία δίνει ΜΙΣΟ αιώνα εγγύηση ανακάλυψε την Αμερική; Αν ήταν έτσι οι άλλες εταιρίες θα είχαν κλείσει ή στη χειρότερη όλοι θα πούλαγαν χάλκινο...αλλά μάλλον συμβαίνει το αντίθετο..

Τεσπα...για καλό το λέω και ελπίζω να το χαρείς για πραγματικά πολλά πολλά χρόνια..

φιλικά πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή λες:"και μονο η εγγυηση νομιζω φτανει." να πω ότι κατα τη γνώμη μου δε φτάνει μόνο η εγγύηση..

 

 

 

..αυτά είχα γράψει ένα μήνα πριν στη σελ 3...επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια μου, σου λέω το παραπάνω..δε σε προβλαματίζει πως γίνεται να δίνει 10 φορές μεγαλύτερη εγγύηση; Νομίζεις ότι όποια εταιρία δίνει ΜΙΣΟ αιώνα εγγύηση ανακάλυψε την Αμερική; Αν ήταν έτσι οι άλλες εταιρίες θα είχαν κλείσει ή στη χειρότερη όλοι θα πούλαγαν χάλκινο...αλλά μάλλον συμβαίνει το αντίθετο..

Τεσπα...για καλό το λέω και ελπίζω να το χαρείς για πραγματικά πολλά πολλά χρόνια..

φιλικά πάντα

 

η εγγυηση ηταν πεντακατθαρη ουτε πολλα πολλα ελεγε και ηταν ολα ξεκαθαρα, δεν ειναι η μοναδικη εταιρεια που δινει τοσα χρονια αλλα στην τιμη που το πηρα στα 1100 περιπου τοσα θα εδινε για εναν καλο ανοξειδωτο και μαλιστα με 5-7 χρονια οποτε σιγουρα καποιος θα προτιμουσε αυτο. αμα θελεις μπορω να σου στειλω την εγγυηση να την διαβασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τι θα "προτιμούσε σίγουρα" κιόλας κάποιος άστο...μια ματιά στην ελληνική αλλά και στην παγκόσμια αγορά θα πείσει και τον πιο άπιστο..και επειδή σε όλα τα προϊόντα και σε όλες τις αγορές όποια τεράστια περέκλιση σε τιμή ή χαρακτηριστικό προκαλεί το λιγότερο υποψίες [τις περισσότερες φορές] δικαιολογημένες...λέω προσοχή γιατί είμαι σε αυτή την αγορά πάνω από 10 χρόνια..να είμαστε υποψιασμένοι δεν βλάπτει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τι θα "προτιμούσε σίγουρα" κιόλας κάποιος άστο...μια ματιά στην ελληνική αλλά και στην παγκόσμια αγορά θα πείσει και τον πιο άπιστο..και επειδή σε όλα τα προϊόντα και σε όλες τις αγορές όποια τεράστια περέκλιση σε τιμή ή χαρακτηριστικό προκαλεί το λιγότερο υποψίες [τις περισσότερες φορές] δικαιολογημένες...λέω προσοχή γιατί είμαι σε αυτή την αγορά πάνω από 10 χρόνια..να είμαστε υποψιασμένοι δεν βλάπτει!!!

 

σιγουρα δεν βλαπτει οπως δεν ειναι σωστο να ειμαστε και τελειως αρνητικοι σε εταιρειες που οντως μπορει να αποδειχτουν σωστες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...