Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμεισ το θέλουμε για οικογένεια 3 ατόμων που ο ένας δηλαδή είναι φοιτητής οπότε εγώ και η γυναίκα μου. Αλλα και τισ μέρες που θα είναι εδώ δεν δίνει αυτός ο θερμοσίφωνας ; δηλαδή τι να κοιτάξω για να έχω καλή απόδοση ζεστού νερού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tanagra είπε

Καλησπέρα ήθελα μια συμβουλή, θέλω να βάλω σπίτι μου έναν Ηλιακό θερμοσίφωνα πήγα σε ενα μαγαζί μου είπαν τιμές ειδα κιόλας και μου άρεσε αυτός στα 1090€ : Calpak Mark 4 Trien 160lt/2.6m² Glass Επιλεκτικός Τριπλής Ενέργειας

Θέλω καταρχάς επειδή είμαι άσχετος σε αυτά τα θέματα να μου λύσετε 2 απορίες! 

· 1) Είναι καλός αυτός ο θερμοσίφωνας ;

· 2) Βλέποντας απο διάφορα σαιτ θερμοσίφωνες είδα ότι πόλοι είχαν και κριτικές άλλοι κακές άλλοι καλές ( αυτός ειχε 6 κριτικές με όλες 5 στα 5 αστεράκια ) το θέμα μου είναι οτι όλες οι κριτικές αφορούσαν ηλιακους διπλής ενέργειας και με μπλόκαρε λίγο. Μπορεί να ειναι η ιδέα μου αλλα ειναι το ίδιο καλοί η διπλής με της Τριπλής ενέργειας ;

· Αα επίσης ξέρει κανείς πόσο θα μου πάρει στο περίπου η τοποθέτηση μαζι με τον Υδραβλικο

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο και την βοήθεια σας!!!!!!!!!! :)😊 

Δεν είναι κριτήριο για ηλιακό οι κριτικές στο σκρουτζ. 
Κατά τα άλλα, σε αυτό που σε απασχολεί, το σκρουτζ συγχωνεύει τις κριτικές παρόμοιων προϊόντων, οπότε το μόνο συμπέρασμα είναι ότι τελευταία απλώς ο κόσμος επιλέγει διπλής, πιθανώς επειδή  δεν πολυλειτουργούν τα καλοριφέρ τελευταία, οπότε δεν ενδιαφέρει. Η μόνη διαφορά 2πλης και 3πλης είναι μια επιπλέον σερμπαντίνα στο εσωτερικό, με τις αντίστοιχες συνδέσεις απέξω για το κύκλωμα του καλοριφέρ.

Η εγκατάσταση εξαρτάται και από τα υλικά που θα χρειαστούν, δηλαδή κυρίως σωλήνες και καλώδιο για να συνδεθεί. Αν έχεις έτοιμες αναμονές στην ταράτσα, 150-200€

Επίσης το ¨είναι καλός" είναι προσβλητικό ερώτημα για ένα θρεντ 500 σελίδων 😎

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,θα ήθελα την συμβουλή όποιου γνωρίζει στο παρακάτω πρόβλημα.

Συνοπτικα

Αγοράστηκε ηλιακό 300λτ 5μ2 ενώ προυπαρχει 20ετιας ηλιακό 160λτ 2μ2.Τη συνδεσμολογια Θα κάνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, tanagra είπε

Καλησπέρα ήθελα μια συμβουλή, θέλω να βάλω σπίτι μου έναν Ηλιακό θερμοσίφωνα πήγα σε ενα μαγαζί μου είπαν τιμές ειδα κιόλας και μου άρεσε αυτός στα 1090€ : Calpak Mark 4 Trien 160lt/2.6m² Glass Επιλεκτικός Τριπλής Ενέργειας

Θέλω καταρχάς επειδή είμαι άσχετος σε αυτά τα θέματα να μου λύσετε 2 απορίες! 

· 1) Είναι καλός αυτός ο θερμοσίφωνας ;

· 2) Βλέποντας απο διάφορα σαιτ θερμοσίφωνες είδα ότι πόλοι είχαν και κριτικές άλλοι κακές άλλοι καλές ( αυτός ειχε 6 κριτικές με όλες 5 στα 5 αστεράκια ) το θέμα μου είναι οτι όλες οι κριτικές αφορούσαν ηλιακους διπλής ενέργειας και με μπλόκαρε λίγο. Μπορεί να ειναι η ιδέα μου αλλα ειναι το ίδιο καλοί η διπλής με της Τριπλής ενέργειας ;

· Αα επίσης ξέρει κανείς πόσο θα μου πάρει στο περίπου η τοποθέτηση μαζι με τον Υδραβλικο

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο και την βοήθεια σας!!!!!!!!!! :)😊 

https://www.esolarshop.net/hliakoi-thermosifwnes/hliakoi-thermosifwnes-glass/200l/hliakosglass200lt-premium-detail.html

https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-160lt-2-5-orizontios-glass-inox-sol-violaris-triplhs-energeias/

Επεξ/σία από mastorp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ninopoutso είπε

Καλησπέρα,θα ήθελα την συμβουλή όποιου γνωρίζει στο παρακάτω πρόβλημα.

Συνοπτικα

Αγοράστηκε ηλιακό 300λτ 5μ2 ενώ προυπαρχει 20ετιας ηλιακό 160λτ 2μ2.Τη συνδεσμολογια Θα κάνατε;

To 160αρι ειναι ανοιχτού ή κλειστού κυκλώματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορει κάποιος να μου προτείνει που να δω για ηλιακό 160 lt(Θα είναι για αντλία θερμοτητας)και τι πρεπει να προσεξω,ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ninopoutso είπε

Καλησπέρα,θα ήθελα την συμβουλή όποιου γνωρίζει στο παρακάτω πρόβλημα.

Συνοπτικα

Αγοράστηκε ηλιακό 300λτ 5μ2 ενώ προυπαρχει 20ετιας ηλιακό 160λτ 2μ2.Τη συνδεσμολογια Θα κάνατε;

Είναι απαραίτητο να βάλεις και τους δύο?

7 ώρες πριν, Lews είπε

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορει κάποιος να μου προτείνει που να δω για ηλιακό 160 lt(Θα είναι για αντλία θερμοτητας)και τι πρεπει να προσεξω,ευχαριστώ 

Αυτό που πρέπει να προσέξεις, είναι η σερπαντίνα του καλοριφέρ, πρεπει να είναι μεγαλύτερη από τη συνηθισμένη για να δουλέψει σωστα με αντλία . Δεν γνωρίζω εάν βγάζουν όλες οι εταιρείες , βγάζουν οι calpak , sonne , προφανώς πρέπει να βγάζουν κι άλλοι. Μη σε παραμυθιασουν ότι όλες είναι ίδιες, και σου πούνε  ότι οποιο και να πάρεις θα κάνεις τη δουλειά σου, δεν ισχύει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, troi.g είπε

Είναι απαραίτητο να βάλεις και τους δύο?

Αυτό που πρέπει να προσέξεις, είναι η σερπαντίνα του καλοριφέρ, πρεπει να είναι μεγαλύτερη από τη συνηθισμένη για να δουλέψει σωστα με αντλία . Δεν γνωρίζω εάν βγάζουν όλες οι εταιρείες , βγάζουν οι calpak , sonne , προφανώς πρέπει να βγάζουν κι άλλοι. Μη σε παραμυθιασουν ότι όλες είναι ίδιες, και σου πούνε  ότι οποιο και να πάρεις θα κάνεις τη δουλειά σου, δεν ισχύει. 

Οι χρήστες από 2-3 τώρα είναι 8-10,με την μεγαλύτερη κατανάλωση να γίνεται 18:00-20:00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ninopoutso είπε

Κλειστού 

σύνδεσετα  εν σειρά μαζί...   συνδέεις  το κρύο στο 160αρι απο εκει παιρνεις την εξοδο του ζεστού και δίνεις εισαγωγή στο 300αρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2019 στις 8:04 ΜΜ, troi.g είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει τρυπήσει το κλειστό κύκλωμα και να περνάει στο νερό χρήσης. Η πίεση στο κλειστό είναι μηδενική , ενώ στο νερό χρήσης τουλάχιστον 3 bar. Οπότε εάν γινόταν αυτό, θα έβλεπες διαρροή νερού συνέχεια. Τώρα , οι συλλέκτες σου συνδέονται με μαύρα λάστιχα και σφιγκτήρες? Το πιο πιθανό είναι να έχουν ξεραθεί τα λάστιχα και να έχουν κάνει ρωγμές. Τόσα χρόνια πού τον έχεις , δεν αξίζει τον κόπο να πληρώσεις για σέρβις, (καθάρισμα εσωτερικά, αλλαγή ανοδιου κ.λ.π)  ότι ζημιά ήταν να πάθει το μποιλερ την έχει πάθει. Όσο σε κρατήσει. Για να βρεις τη διαρροή, αφού δεν είναι εμφανής, προφανώς χάνει τα νερά με μορφή ατμού. Θα τον γεμίσεις με νερό, καί θά ανέβεις μια μέρα με καλή ηλιοφάνεια, γύρω στις 12 με 1 και τσεκαρισε όλες τις ενώσεις. ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ μιας και εάν υπάρχει διαρροή, υπάρχει περίπτωση εγκαυματων.

Πόσα χρόνια εγγύηση σου είχαν δώσει? 

αφου φωναξαμε εναν ειδικο γ ηλιακους κ μας ειπε εχει τρυπησει υπαρχει βεβαια διαρροη 5 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, mastorp είπε

σύνδεσετα  εν σειρά μαζί...   συνδέεις  το κρύο στο 160αρι απο εκει παιρνεις την εξοδο του ζεστού και δίνεις εισαγωγή στο 300αρι...

Θα μπορούσατε να αιτιολογησετε την συνδεσμολογια αυτή.Σκεφτομουν να συνδέσω δεύτερο τον παλιό ώστε να λειτουργεί σαν αποθήκη ζεστού νερού του πρώτου (των 300λτ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ninopoutso είπε

Θα μπορούσατε να αιτιολογησετε την συνδεσμολογια αυτή.Σκεφτομουν να συνδέσω δεύτερο τον παλιό ώστε να λειτουργεί σαν αποθήκη ζεστού νερού του πρώτου (των 300λτ).

Και αυτό που λες γίνεται... ομως θα κρατάει το νερό ζεστό...  αυτό θα το διαπιστώσεις μόνο στην πράξη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mastorp είπε

Και αυτό που λες γίνεται... ομως θα κρατάει το νερό ζεστό...  αυτό θα το διαπιστώσεις μόνο στην πράξη... 

Εφόσον έως τώρα είχα ζεστο νερό μόνο από αυτόν, σίγουρα μπορεί να διατηρήσει το ήδη ζεστό νερό ζεστό.

       Μπορω με μια τρίοδη θερμοστατικη βαλβίδα να ρυθμίσω το ζεστο νερό στους 50c π.χ. για να αύξησω τα συνολικα λίτρα ζνχ ; Και πόσο αξιόπιστη λύση είναι αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...