Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συγνώμη αλλά δεν έχεις καταλάβει τι λέω...δεν κατηγορώ την εταιρία αυτή ή όποια άλλη!!!! διάβασε προσεχτικά αυτά που έχω γράψει για το συγκεκριμένο θέμα εδώ και πολύ καιρό και θα καταλάβεις ότι οι ενστάσεις μου αφορούν άλλα πράγματα τα οποία τα γνωρίζω λόγω του ότι αυτή είναι η δουλειά μου και τα λέω όσο [απ έξω απ έξω] μου επιτρέπει η θέση μου και η εμεπιρία μου..επειδή όμως στο τέλος θα κατηγορηθώ και από πάνω το κλeίνω προσωπικά το θέμα και ο καθένας ας ποντάρει όπου θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

συγνώμη αλλά δεν έχεις καταλάβει τι λέω...δεν κατηγορώ την εταιρία αυτή ή όποια άλλη!!!! διάβασε προσεχτικά αυτά που έχω γράψει για το συγκεκριμένο θέμα εδώ και πολύ καιρό και θα καταλάβεις ότι οι ενστάσεις μου αφορούν άλλα πράγματα τα οποία τα γνωρίζω λόγω του ότι αυτή είναι η δουλειά μου και τα λέω όσο [απ έξω απ έξω] μου επιτρέπει η θέση μου και η εμεπιρία μου..επειδή όμως στο τέλος θα κατηγορηθώ και από πάνω το κλeίνω προσωπικά το θέμα και ο καθένας ας ποντάρει όπου θέλει...

 

εγω δεν σε κατηγορησα σε κατι ουτε σου ειπα οτι εισαι εναντιον καποιας εταιρειας απλα κανουμε συζητηση και εννοειται οπως ολοι ετσι και εγω λεω την αποψη μου ελευθερα. δεν εχω να σου απαντησω σε κατι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να τοποθετήσω ηλιακό μάρκας NOBEL 160 lt τύπου GLASS με 2 επιλεκτικούς συλλέκτες 2*1,5. Η τιμή που μου δίνουν με την τοποθέτηση και την απομάκρυνση ενός παλαιού ηλιακού είναι γύρω στα 1050€. Ποια είναι η άποψή σας για τη συγκεκριμένη εταιρεία; Δείχνει καλή αγορά; Υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί τους εν λόγω ηλιακούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να τοποθετήσω ηλιακό μάρκας NOBEL 160 lt τύπου GLASS με 2 επιλεκτικούς συλλέκτες 2*1,5. Η τιμή που μου δίνουν με την τοποθέτηση και την απομάκρυνση ενός παλαιού ηλιακού είναι γύρω στα 1050€. Ποια είναι η άποψή σας για τη συγκεκριμένη εταιρεία; Δείχνει καλή αγορά; Υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί τους εν λόγω ηλιακούς;[/quote

 

καλημερα, εγω ειμαι κατα των ηλιακων τυπου GLASS γιατι ειναι πιο ευαισθητοι και η εγγυηση ειναι πολυ μικρη νομιζο για λιγα χρονια, την μαρκα την εχω ακουστα αλλα δεν ξερω να σου πω συγκεκριμενα πραγματα. οσο αναφορα την τιμη νομιζω οτι ειναι λιγο ακριβη, πες μας ποσο κανει ο ηλιακος και ποσο η εγκατασταση του. εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις για ανοξειδωτο η χαλκινο γιατι ειναι πιο ανθεκτικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cleiva μετά από δέκα χρόνια επαγγελματικής ενασχόλησης με τους ηλιακούς θερμοσίφωνες θα αγόραζα GLASS με επιλεκτικό [αρκεί να είναι τιτανίου μπλε]. Το καλό glass [της NOBEL είναι τέτοιο] είναι ότι πιο υγεινό υπάρχει και δε θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα σε αντοχή στο χρόνο. Θα το έχεις μια εικοσαετία πάνω κάτω αλλά θα έχεις καθαρό νερό στο κεφάλι σου και στα παιδιά σου. Για απόδοση κορυφαία!

Η NOBEL είναι από τις καλές κατασκευάστριες στην Ελλάδα..με παρελθόν και μέλλον. Η τιμή για αυτή την ποιότητα [επιπέδου Nobel] θα μπορούσε να ήταν το πολύ 100 ευρώ μείον [αλλά όχι παρακάτω]. Αν μπορέσεις και του κόψεις 50 ευρώ θα έχεις κάνει πολύ καλή αγορά..[αρκεί οι συλλέκτες να είναι μπλε τιτανίου TiNOX]. Για οτιδήποτε άλο εδώ είμαστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Kid δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "τιτανίου μπλε" Από το φυλλάδιο που μου έχουνε δώσει διαβάζω "Υψίσυχνα συγκολημένος απορροφητής από ενιαίο διαμορφωμένο φύλλο χαλκού πάχους 0,2mm με ειδική επίστρωση τιτανίου σε κενό αέρος, υψηλής απορροφητικότητας και χαμηλής εκπεμψιμότητας που καλύπτει ολόκληρη την επιφάνεια του παραθύρου καθώς και τους σωλήνες τροφοδοσίας και επιστροφής, αυξάνοντας την απορροφητική ικανότητα του συλλέκτη, στον υδροσκελετό. Απόσταση μεταξύ των σωλήνων 93mm (SF-Cu, OF-Cu, E-Cu, R240 EN 1652)".Δηλαδή?

 

bettytsa, 960€ έχει ο ηλιακός, 60 η τοποθέτηση και 30 η απομάκρυνση του παλαιού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cleiva 99% από αυτό που περιγράφεις λέμε το ίδιο πράγμα...επιλεκτικό τιτανίου μπλέ χρώματος [εμφανισιακά] ο συλλέκτης . Tσέκαρε αν είναι μπλε το χρώμα [ηλεκτρικ σχεδόν] όπως κοιτάς το συλλέκτη για να είσαι σίγουρος. Απλά μπορείς να τον βρεις ένα κατοστάρικο φτηνότερα και αλλού. Πάντως καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Θέλω να βάλω ηλιακό θερμοσίφωνα 160lt. Μου πρότειναν δύο μοντέλα της "ΛΑΤΣΗΣ" 750 ευρώ ο γυάλινος, 950 ο Inox (10 χρόνια εγγύηση ο τελευταίος). Αυτά είναι τα μοναδικά στοιχεία που έχω για τα μοντέλα. Θα σιγουρευτώ ότι είναι κλειστού κυκλώματος με επιλεκτικούς συλλέκτες (χρώματος μπλε; αρκεί αυτό; ) και διπλή αντισκοριακή προστασία με το ντεπόζιτο ει δυνατόν τοποθετημένο κατακόρυφα.

 

Πριν προχωρήσω στην αγορά, θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος στην σύνταξη της checklist που θα πρέπει να συμπληρώσω ώστε να μην κοπανάω το κεφάλι μου στο ντουβάρι αργότερα.

 

Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:

- Έχει κάποιος χρησιμοποιήσει θερμοσίφωνα "ΛΑΤΣΗΣ" και αν ναι, ποια τα σχόλια του;

- Για να έχω καθαρό νερό (χωρίς μυρωδιές) είναι τόσο σημαντικό να είναι από γυαλί το ντεπόζιτο;

 

 

Ευχαριστώ θερμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άγνωστη τελείως η φίρμα αυτή...δέκα χρόνια στους ηλιακούς πρώτη φορά την ακούω! Μάθε περισσότερα για τα τεχνικά χαρακτηριστικά που σου δίνει και γράψτα μας...πάντως το καθαρότερο νερό πλέον το δίνει το glass ή αλλιώς enamel [προσοχή όχι η πλαστικοποίηση] μετά το inox κα μετά ο χαλκός με το γαλβανιζέ! Οι συλλέκτες είναι καλό να είναι επιλεκτικοί [μπλε τιτανίου] από την άποψη ότι θα έχουν πολύ καλύτερη απόδοση...αν και με τις τιμές που σου έδωσε δε νομίζω να περιλαμβάνονται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον εννοείς με άλατα...η καλύτερη λύση για νησιά και γενικά παραθαλάσιες περιοχές είναι το ανοιξείδωτο boiler με inox 316 στα 2,5mm εσωτερικά και απαραίτητα ανοξείδωτο αντιμαγνητικό εξωτερικά. Πρακτικά μόνο αυτό μπορεί να επιζήσει για πολλά χρόνια σε περιοχές με άλατα όπως τα νησιά. Είναι από τις ελάχιστες περιπτώσεις [για να μην πω μοναδική] που κατα τη γνώμη μου το glass υπερισχύει του inox boiler σαν επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Τι γνώμη έχετε για τους συλλέκτες της Calpak, Vacuum VTN ( http://www.calpak.gr/vacuum_vtn.html );

2) Βρήκα αντιπρόσωπο της Ηλιοακμής και μου έδωσε τιμή χωρίς την εγκατάσταση 1066? για έναν με boiler 200lt glass, 4.2τμ συλλέκτες τιτανίου. Η προσφορά του δεν επιδέχεται διαπραγμάτευσης! Τι λέτε, με κλέβει;:-?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πόσο στους δίνει η Calpak; Εγγύηση; Ανοικτό ή κλειστό κύκλωμα;

2) Καλή τιμή. Δώσε μας link για να δούμε ποιο ακριβώς μοντέλο σου δίνει. Πειλαμβάνεται και η εγκατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθωσα το link για τον Calpak. Είναι κλειστού κυκλώματος. Τα υπόλοιπα θα τα βρώ αύριο :)

Η Ηλιοακμή είναι χωρίς εγκατάσταση. Το link για το μοντελο (αν και δεν λεει πολλά) ειναι: http://www.helioakmi.com/spec1-gr.html . Δείτε το 200Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά. Εμένα για τον Ηλιοακμή τον 160άρη με επιλεκτικό μου είπαν 980 και 1080 σκέτος.

 

Είμαι ανάμεσα σε αυτόν και τον Μαλτέζο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...