Προς το περιεχόμενο

Γλώσσες


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου φαίνονται ευκολες όλες οι σλάβικες γλώσσες.Μια να μάθεις οι αλλες μαθαίνονται γρήγορα.Το δύσκολο είναι στην ομιλία γιατι αρκετούς απο τους ήχους που εχουν οι σλάβοι δε τους έχουμε εμείς και θέλει πολύ εξάσκηση για να σου βγουν σωστα.

Разумеш?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ακουσει καποτε για ενα παγκοσμιο συνεδριο το οποιο ειχε γινει για το και αφορουσε για το ποια γλωσσα θα πρεπει να γινει η πιο διαδεδομενη ανα τον κοσμο.Μεσα στις υποψηφιοτητες ηταν παρεπιπτοντως και τα ελληνικα τα οποια χασαν την πρωτη θεση απο την αγγλικη για πολυ λιγες ψηφους.Το εχει ακουσει κανενας αλλος αυτο?

 

http://histologion-gr.blogspot.com/2003/09/blog-post_106249764673457942.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι υπέροχα τα Ρώσσικα..........

Τι υπέροχη γλώσσα είναι τα ρώσσικα;'Αμα ακούς ρώσικο διάλογο είναι σαν να ακούς γαιδάρους να γκαρίζουν.Κάτι λέξεις όπως το >>μπλιεεεε<< λένε και μάλλον εννοούν όπως το δικό μας μ@λ@κα.:) .

Τέλος πάντων,προσπαθώ εδώ και 12 χρόνια να μάθω γερμανικά αλλά πηγαίνω με ρυθμούς χαλαρώτερους από της χελώνας.

Παράλληλα μαθαίνω και λίγα τρικαλινά για χαβαλέ με τους συναδέλφους στην δουλειά:Τι σι σι ρε;Το πήραμ του ευρώ αύξησ;

Αργότερα στόχος μου είναι να μάθω και αθηναίηκα μπας και καταφέρω να αγοράσω σουβλάκι και όχι καλαμάκι για τον φραπέ

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μου αρέσουν όλες οι Σλάβικες -στο άκουσμα- διάλεκτοι. Όσο για τα Γερμανικά τα λατρεύω σαν γλώσσα, αλλά με τέτοια γραμματική που έχουν τα παράτησα μόλις πήρα το πρώτο. Σκέφτομαι να τα ξαναρχίσω αλλά με φοβάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον ΙΚΕ - τα ελληνικά ειναι η δεύτερη γλώσσα μου και λόγω οικογενειακού περιβάλλοντος... (Αγγλικά σχεδόν μητρική δλδ). ;-)

 

Πέρα απο αυτά ξέρω λίγα Γερμανικά και Ρωσικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργότερα στόχος μου είναι να μάθω και αθηναίηκα μπας και καταφέρω να αγοράσω σουβλάκι και όχι καλαμάκι για τον φραπέ

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Καλο...και εγώ θέλω...γιατί μάλλον τα κακά "θεσσαλονιτικα" ελληνικά μου και τα ακόμη χειρότερα UK english μου δεν φτάνουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγγλικα, Γαλλικα που τα λατρευω.

Ονειρευομαι και στις 3 γλωσσες [μαζι με την μητρικη], παραμιλαω γαλλικα απο ο,τι μου λενε.

Τελειοποιω επισης τα βλαχικα μου. [ευκολο σχετικα, 2500-3000 λεξεις, χωρις γραφη/προφορικη παραδοση εντελως]

Εχοντας ηδη γνωρισει μια λατινογενη γλωσσα, λεω να πιασω και ισπανικα που μιλαει μπολικος κοσμος.

 

p.s. επισης, τσ εντσαν τσ αλλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω αγγλικα και γαλλικα.

Εχουμε καταντησει να σκεφτομαστε σε δυο γλωσσες και αντε να εξηγησεις αγγλικη ατακα( και αλλης γλωσσας) σε ατομο που δεν ξερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μου αρέσουν όλες οι Σλάβικες -στο άκουσμα- διάλεκτοι. Όσο για τα Γερμανικά τα λατρεύω σαν γλώσσα, αλλά με τέτοια γραμματική που έχουν τα παράτησα μόλις πήρα το πρώτο. Σκέφτομαι να τα ξαναρχίσω αλλά με φοβάμαι.

 

 

εγω ειμαι κοντα να παρω το πρωτο και μεταααα δεν θέλω να ξαναδω τα Γερμανικα τα αρχισα με χαρα αλλα στην πορεια τα βαρέθηκα...παρα πολυ δυσκολη γραμματικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα πολυ δυσκολη γραμματικη

 

Η γραμματική των Γερμανικών είναι δύσκολη μέχρι να μπεις στη λογική της γλώσσας. Τότε βλέπεις ότι έχει πολλά κοινά με αυτήν των (αρχαίων) Ελληνικών. Η δοτική για παράδειγμα έχει σχεδόν την ίδια χρήση με αυτή που είχε στα Ελληνικά ;-)

 

Στο θέμα μας: πέρα από τα Αγγλικά, ξέρω Γερμανικά (πολλάααα χρόνια) και Ισπανικά, ενώ αν δεν τα είχα παρατήσει και ξεχάσει, θα θυμόμουν και τα Ρώσσικά μου :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...