Προς το περιεχόμενο

SLI με διαφορετικές κάρτες


panraf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μάλιστα, δηλαδή πρέπει απαραίτητα να έχουν τους ίδιους χρονισμούς? Γιατί μια asus 7800gtx έχει τους κλασσικούς χρονισμούς της nvidia, ενώ μια 7800gtx της evga έχει υψηλότερους χρονισμούς οπότε υποθέτω οτι δεν μπαίνουν σε sli έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάρτες της ίδιας οικογένειας όπου η μία έχει ελαφρά υψηλότερο χρονισμό, όντως είναι πιθανότερο να αποδεχθεί ο οδηγός τον υψηλότερο χρονισμό και για τις δύο.

 

Ακόμα και να ξεπεραστεί το εμπόδιο της διαφορετικής ονομασίας μεταξύ 7800/7900 που δεν ξέρω καν αν γίνεται, η διαφορά χρονισμού (αν μιλάμε για μια 7800GTX 256MB) με την 7900GTX είναι αρκετά μεγάλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά SOS πήρα την evga από το Πλαίσιο καθώς ήταν η μόνη που βρήκα σε 7800 GTX και οι χρονισμοί που έβαλε είναι 490 Core και 1.30 Ghz μνήμη (χρονισμοί της evga). Όμως η Asus έχει default 450 mhz core και 1.20 ghz μνήμες. Η Πλάκα είναι οτι δεν με αφήνει το πρόγραμμα να κατεβάσω την συχνότητα!!! Καμμιά ιδέα μην γίνει καμμιά ζημιά στην asus και τρέχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει το Coolbits αλλά το παράξενο είναι οτι οι χρονισμοί είναι απενεργοποιημένοι. Τους βλέπω μεν αλλά δεν μπορώ να τους πειράξω δε. Θα δοκιμάσω και το Rivatuner. Υπάρχει κίνδυνος ζημιάς της Asus?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όλα τα κουλά στο pc μου συμβαίνουν. Έκανα αυτό που είπε ο Ailuros αλλά οι συχνότητες εξακολουθούν να είναι απενεργοποιημένες και κολλημένες στις συχνότητες της evga. Με βλέπω για Format. Άντε να δω τι άλλο θα συναντήσω ακόμα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασες το RivaTuner; Ποιά κάρτα σου δείχνει όταν το ανοίγεις;

 

Αν θες το βράδυ που θα είμαι στο home PC θα ανεβάσω pics για να δεις τι πρέπει να κάνεις, στο μεταξύ δες εδώ έναν χρήσιμο οδηγό για το RivaTuner και όχι μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όλα τα κουλά στο pc μου συμβαίνουν. Έκανα αυτό που είπε ο Ailuros αλλά οι συχνότητες εξακολουθούν να είναι απενεργοποιημένες και κολλημένες στις συχνότητες της evga. Με βλέπω για Format. Άντε να δω τι άλλο θα συναντήσω ακόμα :(

 

Το Format είναι η έσχατη λύση. Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις σκουπίδια στο σύστημα από προηγούμενους οδηγούς; Εν ανάγκη δοκίμασε ένα driver cleaner μπας και παρέμεινε τίποτα στο σύστημά σου.

 

 

***edit: Νarayan, low-level overclock εννοείς; Αν ναι τότε δεν δουλεύει στις τελευταίες GeForce. To Rivatuner μόνο το Coolbits θα το αφήσει να ενεργοποιήσει. Απεύχομαι η evga να έχει κλειδώσει τις συχνότητες στο BIOS της GPU, γιατί θα μπορούσα να το φανταστώ και αυτό το ενδεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για low level ήθελα να του πω... δεν το ήξερα πως δεν δουλεύει στη σειρά 7 χωρίς τα coolbits.

 

Πάντως η ASUS λογικά δεν θα έχει πρόβλημα και στις αυξημένες συχνότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για low level ήθελα να του πω... δεν το ήξερα πως δεν δουλεύει στη σειρά 7 χωρίς τα coolbits.

 

Πάντως η ASUS λογικά δεν θα έχει πρόβλημα και στις αυξημένες συχνότητες.

 

Για τις μνήμες δεν ανησυχώ στην Asus (η ουσιαστική διαφορά είναι μόλις 50MHz), δεν ξέρω αν αντέχει τα 490 ο πυρήνας όμως. Θα πρέπει να το δοκιμάσει.

 

Low-level δεν δουλεύει σε καμία GeForce σε καμία περίπτωση στο Rivatuner από την σειρά 5 αν θυμάμαι καλά. ΄Η Coolbits (που είναι υπερχρονισμός μέσω του οδηγού) ή τίποτα. To low-level οverclocking ουσιαστικά όπου εφαρμόζεται είναι καθαρά μέσω Rivatuner και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...