Προς το περιεχόμενο

Ipologiston watt se ena sistima?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πεταξου σε ενα Πλαισιο, εχει μετατροπεα απο DIN σε κανονικη μπριζα. Και πολυμπριζο που να καταληγει σε DIN κατευθειαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγώ πάντως πήρα το καλώδιο που έρχεται με το ups το έκοψα πήρα ένα πολύπριζο έκοψα και απο εκεί το καλώδιο και τα ένωσα. Αυτό έχει γίνει σχεδόν ένα χρόνο τώρα και δεν έχει πάθει τπτ ούτε η οθόνη ούτε ο εκτυπωτής που είναι πάνω στο πολύμπριζο. Τώρα αν υπάρχει ειδικό καλώδιο για να μην κάνεις αυτές του είδους αλχημίες δεν γνωρίζω. Όποιος πάντως δοκιμάσει κάτι τέτοιο να διαλέξει μια καλή μονοτική με αντοχή σε πολλά watt (εγώ έβαλα μια με αντοχή στα 3000 watt) για να μην λιώσει. Προσοχή επίσης στα χρώματα των καλωδιών και στην γειώση.

Αν κάποιος δεν κατάλαβε ας το πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετε.

Μια παρατηρηση στα λεγομενα σας...

 

Ο σκοπος του UPS δεν ειναι να κρατησει το συστημα ανοικτο σε περιπτωση

διακοπης για ωρες για να μην κοπει το download :lol:

 

Ο σκοπος του ειναι να προλαβει να κλεισει το συστημα κανονικα (aka shutdown)

ωστε να μην υποστει ζημια κανας δισκος/filesystem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bchris, συμφωνω, κ εμενα αυτο με ενδιαφερει. απο οτι μου απαντησαν κατι τετοιο δε μπορει να κανει ενας σταθεροποιητης. οποτε η ερωτηση μου ειναι, για ενα κλασσικο συστημα,οθονη 17αρα,επεξεργαστη 2.66(celeron), τροφοδοτικο 350,ρουτερ,κ μια tv που απο οτι μου ειπαν σε αλλο φορουμ δεν θελει πολλα watt(καμια 100αρια μου ειπαν), οπότε φτανουμε σε συνολο περιπου 500-600 , υπαρχει καποια φτηνη καλη λυση? (σχεση ποιοτητας-χρηματος παντα ετσι?) .κατι φτηνα που εχει το eshop, αξιζουν τα λεφτα τους???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει καλώδιο που το κάνει αυτό απόσο ξέρω... ρώτα σένα κατάστημα με ηλεκτρικά ή από εκεί που πήρες το ups σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pedia nai den leo,pos skopos tou ups einai na krata to sistima gia ores,aplos oi perioxi exei provlima revmatos,kai ginontai kati mikrodiakopes tou 1 sec.Giati gia ayto to 1 sec na me aposindesei kai na prepei na perimeno tosi ora na sindethei se peers kai na xaso politimo xrono na anaktiso tin taxitita?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mallon convertoras ontos den prepei na iparxei diathesimos.Piga sto katastima ilektrikon tis geitonias mou kai to zitisa kai mou eipan pos eixan mono arseniko tripoliko pou gia na topothetithei prepei na kopso to kalodio tou polimprizou kai na ta enoso.Ara dikio exeis.

 

Episis etsi ama enoso ton statheropoiti pano sto ups den tha exo prostasia se tyxon provlimata ilektrismou,mias kai to ups enonetai apeytheias stin mpriza kai o sthatheropoitis me ta perifereiaka einai sindedemeno sto ups pano kai oxi stin mpriza.

 

EDIT:BTW ti monotiniki pos tn zitao?Exeis kai kammia photo apo tin patenta pou exeis kanei?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις ups απλά θα βάλεις ένα πολύμπριζο επάνω με τον τρόπο που είπα πριν. Όσο για τα προβλήματα του δικτύου αν έχεις ups Line Interactive ή Online (ακόμα καλύτερα) δεν χρειάζεσαι σταθεροποιητή τάσης. Βάζεις το πολύμπριζο τα συνδέεις και είσαι έτοιμος. Φωτογραφία δεν έχω αλλά δεν είναι κάτι δύσκολο άλλωστε μόλις γυμνώσεις τα καλώδια θα αντιστοιχήσεις τα χρώματα (τα ίδια είναι) ρίχνεις μια κώληση με το καλάι περνάς μονωτική σε κάθε καλώδιο και μετά και στα τρια μαζί. Το συνδέεις και είσαι ΟΚ!

Πριν είπες οτι το σταθεροποιητή με τα περιφερειακά ειναι συνδεμένος πάνω στο ups. Αφού λοιπόν είναι συνδεμένος πάνω στο ups όταν πέφτει το ρεύμα στο δίκτυο το σταθεροποιητής πέρνει ρεύμα απο το ups σωστά? Βασικά μπορείς να τα συνδέσεις ΟΛΑ πάνω στο ups και τελειώνεις ουτε σταθεροποιητές ούτε τπτ... Σύνδεσε καμία τηλεόραση επάνω στον σταθεροποιητή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...