Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα==>Ξαφνικά Reboot!!!


prezakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας γιατί έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι με την κατάσταση!Το πρόβλημα είναι με το Desktop PC μου.

 

Καταρχήν να σας ενημερώσω ότι πρόσφατα έκανα format και πέρασα τα Windows XP Pro με το Service Pack 2 κι έκανα τα updates μέχρι σήμερα(1 εβδομάδα μετά το format).Αν και δεν πιστεύω το πρόβλημα να προέρχεται από το λειτουργικό,σας δείνω αυτή την πληροφορία μήπως και κάποιος εστιάσει το πρόβλημα εκεί.

 

Το συγκεκριμένο πρόβλημα πρωτοεμφανίστηκε αν δεν κάνω λάθος προχθές(δηλαδή πέρασαν κάποιες μέρες μετά το format το σύστημα λειτουργούσε ρολόι).Πιό αναλυτικά ενώ είχα τον Η/Υ ανοικτό για αρκετή ώρα,ενώ δεν τον χρησιμοποιούσα ακούω να κάνει reboot και ξαφνιάστηκα,αλλά το άφησα να περάσει έτσι.Όμως,χθές το ξαναέκανε κι εκεί κατάλαβα ότι κάτι συμβαίνει.Πράγματι το πρόβλημα γινόταν όλο και πιο έντονο με αποκορύφωμα σήμερα που έκανε reboot πριν ακόμα προλάβει να φορτώσει τα WIΝ.

 

Άρχισα,λοιπόν,να σκέφτομαι τι μπορεί να φταίει.Αρχικά,πήγε το μυαλό μου στην υπερθέρμανση.Επειδή το ανεμιστηράκι ψυχομαχεί κάθε φορά που ξεκινάει ο Η/Υ είπα μπας και κόλησε κι έτσι όταν ανεβάζει θερμοκρασία να κάνει reboot έχοντας κάποια ανάλογη ρύθμιση στο BIOS.Έτσι έβγαλα ψήκτρα & ανεμιστηράκι και ένα μικρό φρεσκάρισμα στη συλικόνη & ανεμιστηράκι.Ξεκίνησα το PC αλλά δεν άντεξε πάνω από 2 λεπτά κι έκανε reboot.Ααα,τώρα προστέθηκαν στο μενού και κάποια reboot που μετά κολάει πριν ακόμα κάνει το memory test και bootάρει.Όσο είναι κολημένο ακούγονται και κάποιοι ήχοι από το ηχείο της κεντρικής μονάδας.

 

Η επόμενη σκέψη μου πήγε στο τροφοδοτικό.Πήρα ένα άλλο τροφοδοτικό από άλλο PC που δουλεύει ΟΚ και το έβαλα στο κουτί μου.Κανένα αποτέλεσμα...η ίδια ιστορία με τα reboot και τα κολήματα!

 

Τέλος έβγαλα τις μνήμες(Rambus-αν αυτό λέει κάτι) τις ψέκασα με το ειδικό σπρέι τις ξαναέβαλα,αλλά πάλι τα ίδια.Έβγαλα και ξαναέβαλα την κάρτα γραφικών μήπως δεν πατάει καλά,αλλά τίποτα.

 

Τώρα αυτό που σκέφτομαι να κάνω(...είναι να το πετάξω από το παράθυρο,αλλά πρίν από αυτό..) είναι να αλλάζω μία μία τις κάρτες(γραφικών,κ.α.) με άλλες από διαφορετικό PC που είναι ΟΚ και να δω που είναι το πρόβλημα.

 

Πριν,όμως, μπω σε όλη αυτή τη διαδικασία είπα να ρωτήσω εσάς που ίσως έχετε συναντήσει αυτό το πρόβλημα και ξέρετε κάτι παράνω για το πώς θα το λύσω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο είναι κολημένο ακούγονται και κάποιοι ήχοι από το ηχείο της κεντρικής μονάδας.

 

πως ειναι οι ηχοι ακριβος; αυτοι οι ηχοι, αν δεν κανω λαθως, εχουν σημασια και ανοιστηχουν σε καποιο προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ήχος είναι όπως όταν ξεκινάς το PC και δεν έχει-δεν αναγνωρίζει την κάρτα γραφικών.Αλλά σε συχνότητα είναι πιό αργοί...δηλαδή δεν είναι τόσο συχνοί όσο στην περίπτωση απώλειας κάρτας γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας κοψε την πρεζα :D

 

νομιζω παντως οτι στο manual της μητρικης σου ι στη σελιδα της εταιρειας εξηγει τι αντιπροσωπευει ο ηχος.δοκιμασε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα η πρέζα και ο Ο.Φ.Η. δεν κόβονται ούτε πέφτουν... :-)

Ο ήχος ακούγεται μόνο όταν πάει να κάνει reboot αλλά κολάει.Όταν απλώς κάνει reboot χωρίς να κολήσει δεν ακούω κάποιο ήχο.

Δηλαδή πιστεύεις ότι το πρόβλημα είναι στην μητρική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει να είναι κ οι μνήμες σου που είναι υπεύθυνες για τα restart για βαλτες 1 1

κ δες αν bootarei κανονικά, πιστεύω να έλεγξες θερμοκρασίες, μήπως έκανες κανά overclocking κ δεν βαστάνε οι μνήμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έκανα overclock.Τις μνήμες τις έβγαλα χθες και τις ψέκασα με το ειδικό σπρέι όπως και την κάρτα γραφικών.Θα δοκιμάσω αυτό που μου είπες...να τις βάλω δυο-δυο(γιατί ειναι rambus και δεν μπορώ να τις βάλω μια μια,πάνε δυο δυο,σαν τους Χιότες). :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα παλιότερα κάνοντας επανεκινήσεις στο άκυρο ο υπολογιστής.Εγώ δοκιμάζοντας τα όλα και αλλάζοντας κάποια βρήκα τελικά ότι έφταιγε η μητρική και από τότε που την άλλαξα ησύχασα.Όλα οκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο μάλον κι εγώ εκεί θα καταλήξω,θα τα δοκιμάσω ένα ένα.Για τις μνήμες θα είναι λίγο δύσκολο γιατί έχω χάσει τις καρτες που βάζεις όταν μένουν κενές οι θέσεις για τις μνήμες(είναι Rambus οι μνήμες και όταν μένει μια θέση κενή πρέπει να καλύπτεται από κάτι καρτούλες γιατί αλλιώς δεν δουλεύουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ti eidiko sprey einai auto pou psekases tis mnimes kai tis kartes? gia pes kai se mas pou den xeroume!!!

To "SAF CLEANER" χρησιμοποίησα,καθαριστικό για επαφές.

Ψέκασα το κάτω μέρος μόνο.Αυτό που μπαίνει στις θύρες,όχι ολόκληρη την μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να τεστάρω τις μνήμες.Έχω χάσει τις πλακέτούλες που πρέπει να βάλω για να μην μείνουν κενές οι θέσεις για μνήμες.Ξέρετε που μπορώ να βρώ τέτοιες,ώστε να καταφέρω να τεστάρω τις μνήμες-Rambus μου?Αν πάω στο Πλαίσιο ή σε κάποιο άλλο κατάστημα θα βρώ?

Αν έχει κάποιος άλλη ιδέα για testing στη μνήμη ας με βοηθήσει,γιατί δε βγάζω άκρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε DarkKnight μου λες λίγο ποιό απ'όλα τα προγράμματα που υπάρχουν στο link είναι αυτό που τεστάρει τις μνήμες.Το CPU-Z εννοείς?

Σ'ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...