Προς το περιεχόμενο

Απλά τέλειο..... Αλλά θέλω κάτι ακόμα


gmeles

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άψογα... Εγκατέστησα το MacOS X 10.4.6 σε ένα AMD 3800 x2, ASUS A8N 32 Sli Deluxe, ATI 850 Pro , 1.5G Ram και μετά από μερικά patches (που σε χρόνο σου παίρνουν πολύ λιγότερο από το να στήσεις όλους τους οδηγούς για τα ΧΡ) είμαι σε ένα άψογο αισθητικά λειτουργικό (χωρίς φανφάρες και εντυπωσιασμούς) αλλά με ουσία. Έτσι έχω να bootαρω στα ΧΡ περίπου 17 μέρες. Όμως μετά από αυτή την επιτυχία μου μπήκε μια πολύ ωραία ιδέα - έχω ένα πολύ καλό για τα σημερινά δεδομένα μηχάνημα το οποίο στεγάζεται και σε ένα ιδιαίτερα όμορφο κουτί ( http://www.thermaltake.com/product/Chassis/desktop/bach/vb8001sns.asp), γιατί να μην το βάλω να κάνει παρέα με τον DENON μου στο σαλόνι;!!! Έτσι λοιπόν ξεκίνησε η αναζήτηση. Το εύκολο κομμάτι ήταν να βρω το FrontRow να το patchαρω και να το κάνω να δουλεύει. Το δύσκολο όμως, σε αυτό χρειάζομαι την βοήθεια σας, είναι να βρώ τρόπο να δουλέψει το τηλεχειριστήριο του Bach με το FrontRow. Βρήκα διάφορα πράγματα στο δίκτυο (Romeo, Salling clicker, AirClick κτλ) αλλά κανένα δεν κάνει για την περίπτωση μου. Έτσι λοιπόν πριν πάω να πάρω ένα Bluetooth δέκτη και το κάνω να δουλέυει με το κινητό μου είπα να σας γράψω στο Insomnia μήπως και κάποιος έχει αντιμετωπίσει παρόμοια πρόκληση. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια! :)

Στο osx86project.org πιστεύω θα βρεις περισσότερες πληροφορίες επί του θέματος.

 

ale3is, ο Duron αν δε κάνω λάθος δεν υποστηρίζει SSE2 που είναι το min req. για το MacOS.

 

PS. gmeles, πότε μπορώ να περάσω να το δω? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια! :)

Στο osx86project.org πιστεύω θα βρεις περισσότερες πληροφορίες επί του θέματος.

 

Όλα αυτά εκεί τα έχω βρει. Αλλά όχι κάτι τόσο ειδικό

 

ale3is' date=' ο Duron αν δε κάνω λάθος δεν υποστηρίζει SSE2 που είναι το min req. για το MacOS.

[/quote']

 

Αν δεν υποστηρίζει SSE2 δεν γίνεται τίποτα. Φαντάσου ότι κανονικά πρέπει να υποστηρίζει SSE3 αλλά με διάφορα patches το κάνουν να παίζει και σε παλιότερα. Πάντως αν σκέφτεσαι να αλλάξεις σύστημα πήγαινε σε Mac τώρα ειδικά με το BootCamp δεν έχεις κανένα λόγο να μην το κάνεις (πέρα από τα χρήματα .... που δεν είναι και πολύ περισσότερα). Αν τώρα για οποιοδήποτε λόγο δεν θες κάτι τέτοιο κοίτα στο παραπάνω site έχει ένα οδηγό για το πως να φτιάξεις ένα PC που να μπορεί να τρέχει και MacOS με λιγότερο από 500 Ευρώ

 

PS. gmeles' date=' πότε μπορώ να περάσω να το δω? :D[/quote']

 

Όποτε θες αλλά πρέπει να κάνεις ένα ταξιδάκι μέχρι την Πάτρα. Μάλλον μπερδεύτηκες από τον τόπο που γράφει στο insomnia. Από το Ηράκλειο είμαι, αυτό είναι πάντα στην καρδιά μου. :( Αλλά μένω στην Πάτρα μόνιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gmeles : αν και λιγο off topic, να σε ρωτησω πως ειναι το συστημα απο 'λειτουργικης' αποψης ? Δηλαδη, τι γινεται με την αποκριση σε εντολες, τη συμβατοτητηα με περιφερειακα (πχ εκτυπωτες,usb flash disk, cd-dvd recorder (?) κτλ ???

 

Με λιγα λογια, λειτουργει οπως ενας κανονικος Μακ? ή προσφερεται απλως για websurfing, να γραφουμε και κανα κειμενο κτλ κτλ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα με το επίπεδο συμβατότητας του hardware που έχεις η γεύση είναι καλύτερη, πάντως κάτι λείπει απο το να είναι τέλεια η αίσθηση του macos στα pc

(στην δική μου περίπτωση το ότι στο pc μου δεν παίζει το ide chanel παρα μόνο σε Pio mode, ενώ η κάρτες γραφικών στην πλειοψηφία τους; δεν έχουν επιτάχυνση γραφικών)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις δουλειές που κάνω εγώ το σύστημα είναι άψογο. Παιχνίδια δεν έχω παίξει, μόνο κάτι Mame.

 

Για την απόκριση στις εντολές δεν έχω μέτρο σύγκρισης με ένα κανονικό Μακ και έτσι δεν μπορώ να σου πω. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι μετά από μερικές μέρες ενασχόλησης είχα καταλήξει να θυμηθώ εκείνο το παλιό λογότυπο γνωστής αυτοκινητοβιομηχανίας (isn't it nice when everything just works?). http://www.ebaumsworld.com/flash/honda-ad.html

 

Τα περιφερειακά που έχω (Canon IP 4000, HP Scanjet4850Photo, δύο USB sticks που έχω ένα Transcend 512 και ένα attache 2G παίζουν επίσης άψογα) Εκεί όμως που κουφάθηκα τελείως είναι όταν έβαλα πάνω ένα Plextor 755A και το είδε αμέσως και με αφηνε και να γράψω, ενω γενικά είχα ακούσει ότι θέλει διάφορα για να παίξει κάποιο DVDR. Το μόνο που δεν παίζει είναι μιά κάρτα τηλεόρασης που έχω (Pinnacle PCTV Pro) αλλά να σου πω την αλήθεια δεν το έχω ψάξει κι όλας γιατί δεν με ενδιαφέρει πλέον να βλέπω τηλεόραση στο PC μου - έχει ξεμείνει από τον καιρό των τσιγγάνων (κοινως τα φοιτητικά χρόνια). Επίσης έχω και εγώ τα γνωστά artifacts της κάρτας γραφικών αλλά δεν είναι κάτι ενοχλητικό και ελπίζω να το λύσουν σύντομα.

 

Όσον αφορά σε προγράμματα έχω στήσει ilife06, FinalCut Studio 5.1, Toast 7 Titanium, Adium X, Opera, Bitorrent, Tomato Torrent, Office 2004 και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Ειδικά με το Final Cut επειδή ασχολούμαι με την επεξεργασία βίντεο και επειδή έχω επαφή και με το Premiere αλλά και με το Pinnacle Studio έχω να πω ότι είναι ένας καινούργιος υπέροχος κόσμος. Επίσης δεν έχω εκείνο το ενοχλητικότατο πράγμα όταν κατεβάζω ένα μεγάλο torrent και το αποθηκεύω στο δίσκο του λειτουργικού να σέρνεται όλος ο υπολογιστής μου.

 

Όσο για το ζουμί της απάντησης σου (αν δηλαδή είναι εξίσου λειτουργικό με ένα κανονικό Μακ) θα σου πω το εξής: είναι μια αξιόπιστη εναλλακτική οδός για αυτούς που για αποιοδήποτε λόγο δεν θέλουν να αγοράσουν ένα apple (για κάποιους είναι τα χρήματα, για άλλους η κλειστή αρχιτεκτονική. Για μένα είναι ότι θέλω ένα Η/Υ για το σαλόνι μου και το Mini αλλά και κανένα άλλο δεν με καλύπτει αισθητικά όχι για λόγους ποιότητας αλλά ασυμετρίας με τον υπόλοιπο εξοπλισμό μου.) Για Windows υπάρχουν μερικά τρομερά κουτιά τα οποία από άποψη αισθητικής είναι...... έτη μπροστά. Με την νέα πλατφόρμα ViIv θα συντελεστούν μεγάλες αλλαγές στο χώρο και καλό θα είναι η apple να το καταλάβει νωρίς. Την ενδιαφέρει άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...