Προς το περιεχόμενο

Ευφυές Τεχνητό Νευρωνικό Δίκτυο


qtgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου πήρε αρκετό καιρό να ολοκληρώσω το Νευρωνικό Δίκτυο που θα ταράξει τα νερά στον τρόπο που μέχρι σήμερα διχειριζόμαστε,κατασκευάζουμε και βρίσκουμε λύσεις....

Λίγοι με πίστεψαν...και δεν έχασαν.

Με τον ένα απο αυτούς συνεργαστήκαμε και στην έκδοση Pre-Release 2 είμαστε έτοιμοι να σας δείξουμε δυναμικά την ικανότητα μας σαν ερευνητές σε ένα εργαλείο που θα σαρώσει...

 

Γενικά με το έργο μου αυτό καθιστώ πλέον άχρηστες πολλές κλασικές επιστημονικές μεθόδους και για αυτό όταν ξεκίνησα μόνος είχα ιδιαίτερες πιέσεις και διαφωνείες...

 

Το θέμα όμως σήμερα είναι ότι σας το παρουσιάζω και σας δίνω την δυνατότητα να γευθείται το μέλλον.....

 

http://sourceforge.net/projects/gann

 

Το project δεν έχει φτάσει βέβαια σε τελικό στάδιο αλλά σύντομα θα πάρετε το πλήρως ολοκληρωμένο περιβάλλον που θα έχει και γραφικές αποικονίσεις και ένα σωρό διαδραστικά απλά σημεία που θα το καταστήσουν το καλύτερο εργαλείο κατασκευής, για παράδειγμα, προγραμμάτων χωρίς την ανάγκη γνώσης προγραμματισμού ή την εύρεση πολύπλοκων μαθηματικών αποτελεσμάτων χωρίς την γνώση των τύπων...και πολλά άλλα...

 

Το project λειτουργεί 100% για την ώρα μόνο σε Linux και BSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το Ε.Τ.Ν.Δ είναι μια προσπάθεια που πλέον έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις.

Συνεργάζομαι με σταριωτικούς φορείς που θέλουν να αναπτύξουν αυτόματα συστήματα (tanks κ.α) για την αυτόνομη οδήγηση σε μονοπάτια δύσβατα και όχι απο πρίν γνώριμα...

 

Το project έχει ανοικτό τον κωδικά του και είμαι της φιλοσοφίας του να μοιράζομαι την γνώση και όχι να κρύβω την ανάπτυξη.

Φυσικά και ο καθένας μπορεί να κατεβάσει τον κώδικα και να το κάνει compile στο δικό του σύστημα αναγνωρίζοντας βέβαια τις δυνατότητες που του δίνει η GNU/GPL κάτω απο την οποία έχω κατοχυρώσει τον πηγαίο...

 

Πιστεύω ότι μέσα σε λίγο καιρό θα έχουμε στα χέρια μάς ένα ολοκληρωμένο σύστημα που θα καλύπτει εύκολα και γρήγορα ανάγκες που πρίν ήταν πονοκέφαλος για τους ερευνητές και τους επιστήμονες γενικά σε διάφορους τομείς.

 

Τα μελλοντικά μου σχέδια δεν θα σας τα αναφέρω...πάντως θα γίνει κάτι που πραγματικά θα αποτελέσει τομή για το μέλλον μας και αυτό το πιστευω ακράδαντα...

 

Εν πάσει περιπτώση πιο σοφά θα έλεγα,

Είδωμεν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο ακουγεται.

Το κατεβασα, το compile-αρα, το ετρεξα, αλλα δεν καταλαβα και πολλα.

Δεν εχει και καποιο documentation....

 

Δωσε μας ενα παραδειγμα, η κατι..

 

Cheers!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το documentation πραγματικά είναι απαραίτητο αλλά είναι ένα τεράστιο έργο που ακόμα δεν κατάφερα να τελειώσω.

Έχω φτάσει αισίως τις 100 σελίδες και περιγράφω ακόμα και τα σημεία του κώδικα...

Καταλαβαίνεται λοιπόν οτι για να μπορέσω να σας δώσω έστω και λίγο την δυνατότητα να μπείτε στο πνεύμα θα χρειαστώ πολύ δουλειά και κόπο...

Απλά μπορείται να περιμένετε και για πληροφορίες να αναφερθείται σε βιβλιοθήκες στο Internet σχετικά με Τεχνητά Νευρωνικά Δίκτυα,για την ώρα!

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τα Νευρωνικά Δίκτυα ώστε να μπορώ να αξιολογήσω την καινοτομία της δουλεία σου, όμως θέλω να σε ενημερώσω πως ο κώδικας μπορεί να γίνει άνετα compile και ως έχει σε μορφή Console MS-Window εφαρμογής από το Visual Studio .NET 2001 (C++ compiler).

 

Το ίδιο συμβαίνει και με τον Borland C/C++ Builder 6.0 με την διαφορά πως θα πρέπει να παράσχεις μια ρουτίνα expf (float precision), διότι δεν παρέχεται στην math.h του Borland compiler ή να γυρίσεις τον κώδικα σε exp (double precision) ~ αρχείο gneuron.cpp:131

 

Από εκεί και πέρα υπάρχουν ορισμένα warnings για το type casting (κτλ.) και από τους δυο compilers.

 

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι άρα λοιπόν τον project μου λοιπόν είναι και επαρκώς μεταφέρσιμο με μικροαλλαγές.

Αυτό λοιπόν είναι πολύ καλό για όλους μας!!!! :-)

 

Σας παροτρείνω να δοκιμάσεται και την έκδοση Pre-R3....

Κουράγιο έρχεται το Version 1.0

:-) :-) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις παράγει ένα νέο τύπο νευρώνα ή νέα διάταξη των παλιών;

 

Έχει σημασία να μας τονίσεις που ακριβώς διαφοροποιείσαι σε σχέση με έτοιμες λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βασικα μιλα λιγο παραπανω για το Project σου.Ξερουμε τι κανουν οι νευρονες αλλα που διαφερει το δικο σου προτυπο?

 

Τα σέβη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας εξηγήσω την "υπεροχή" στο συστημά μου...

 

Το Ε.Τ.Ν.Δ είναι ένα σύστημα το οποίο τίποτα δεν το θεωρεί αυτονόητο εάν δεν του δωθούν σαφείς οδηγίες.

Με άλλα λόγια συγκριτικά δέν υπάρχει άλλο Α.Ν.Ν που απο την κατασκευή του να υλοποιεί τις Υποδοχές εισόδου/εξόδου, όπως θα δείτε στον κώδικα, ώστε να τεστάρει και να κρατάει με ελέγχους τα δεδομένα όπως ακριβώς αυτά έχουν προσδιοριστεί απο πρίν να είναι...

Είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο αυτό και σαν παράδειγμα θα σας πώ μια ιστορία που μου είχε καρφωθεί στο μυαλό και για αυτό έχω υλοποιήσει εγκενείς ελέγχους Ε/Ε ή αλλιώς self test του συστήματος.

Είχα έναν καθηγηγτή στο Τ.Ε.Ι μου που ήταν αυθεντία στην Τεχνητή Νοημοσύνη και μας είχε πεί ότι τα περισσότερα συστήματα και κυρίως αυτά των νευρωνικών, λόγω του ότι δεν περιλαμβάνουν ελέγχους και δεν τεστάρουν τους εαυτούς τους, είχαν δημιουργήσει πολλά ατυχήματα.

Ένα απο αυτά ήταν μια φορά σε ένα πλούσιο σπίτι όπου ένας "έξυπνος" μηχανισμός ήλεγχε την τροφοδοσία χλωρίου στην πισίνα και κάποτε μία υπέρταση έκανε το σύστημα να πάρει τιμές εισόδων πολύ παραπάνω απο τις αποδεκτές και έτσι όλη η οικογένεια βρέθηκε νεκρή μέσα στην πισίνα...

 

ΤΡΑΓΙΚΟ!

 

Τέτοια παραδείγματα μας διδάσκουν για το μέλλον...

Έτσι το Ε.Τ.Ν.Δ δεν θέλω να είναι άλλη μια ηλίθια εγωιστική υλοποίηση, κάτι που πάρα πολοί κάνουν έτσι για να το παίξουν developers...

Την δουλειά μου για αυτό τον λόγο την σέβονται και μιλώ ακόμα και με στρατιωτικά εκπαιδευτικά ιδρύματα που θέλουν ασφαλή συστήματα για την εκπαίδευση στατιψτικών συστημάτων...

 

Για να συνχίσουμε τώρα στην υλοποίηση του Ε.Τ.Ν.Δ...

Το Ε.Τ.Ν.Δ δέν υλοποιεί κάτι καιρνούριο σαν Τεχνητό Νευρώνα Δίκτυο απο μόνο του αλλά στο σύνολο της τεχντοροπίας του και τεχνολογίας του...ΝΑΙ!

Εξηγούμαι:

 

1. Το Ε.Τ.Ν.Δ προσφέρει εγκενή έλεχγο δεδομένων στην αρχή και το τέλος (στις εισόδους και τις εξόδους).

 

2. Το Ε.Τ.Ν.Δ χρησιμοποιεί μεθόδους τέτοιες ώστε να μήν καταναλώνει μνήμη που είναι μη εκμεταλέυσιμη σε δοσμένη χρονική στιγμή.

Δηλαδή χρησιμοποιεί δομές καθαρά δυναμικές.

 

3. Το Ε.Τ.Ν.Δ πετυχαίνει utilization σχεδόν 99.9% κάτι που σημαίνει πώς εμεταλέυτεται πλήρως την Κ.Μ.Ε όταν το σύστημα μαθαίνει.

 

4. Το Ε.Τ.Ν.Δ όταν έχει μάθει τα αποτελέσματα και εξάγει τα συμπεράσματα είναι αντίστοιχα πανάλαφρο...

 

5. Το Ε.Τ.Ν.Δ προσφέρει τεράστια διαδραστικότητα...κάτι που λείπει απο πολλές άλλες υλοποιήσεις που είναι fixed.

 

6. Το Ε.Τ.Ν.Δ δέν έιναι fixed!

Αυτο σημαίνει πώς κάθε στοιχείο του μπορεί να παραμετροποιηθεί.

 

7. Το Ε.Τ.Ν.Δ αυτοματοποιεί κάποιες διαδικασίες που για χρόνια προκαλούν προβληματα κατά τις υλοποιήσεις.

Τα προβλήματα αυτά είναι κυρίως ο αριθμός τον Τεχνητών Νευρώνων που θα πρέπει το σύστημα να υλοποιεί για δοσμένο πρόβλημα, διότι το πλήθος τους στο Νευρωνικό Δίκτυο έχει σημασία στην σύγκλιση κατά την εκμάθηση, δεύτερον το τί τύπου συναρτήσεις θα χρησιμοποιήσουν στους Νευρώνες και τρίτον με τι συνάρτηση θα διορθωθεί το Ε.Τ.Ν.Δ κατά την εκμάθηση.

 

8. Το Ε.Τ.Ν.Δ περιλαμβάνει δύο νέους τρόπους διόρθωσης λαθών που δέν έχουν καμία σχέση με τους κλασικούς ήδη υπάρχοντες.

Προσφέρω νεά μαθηματικά μοντέλα και νέους τρόπους αντιμετώπισης.

 

9. Το Ε.Τ.Ν.Δ χρησιμοποιεί μαθηματικά μοντέλα για την αυτόματη επίλυση του προβλήματος του πλήθους των Νευρώνων και δίνει καλύτερα αποτελέσματα συνήθως, εάν όχι τα βέλτιστα...αλλά αυτό εξαρτάται και λίγο απο την γώση του χρήστη.

Σε λίγο καιρό και αυτό θα αλλάξει ώστε να μειώσουμε το ανθρώπινο λάθος!

 

10. Το Ε.Τ.Ν.Δ έχει δύο μορφές.

Uniform και Non-Uniform.

Στην πρώτη μορφή το σύστημα εκπεδεύεται με καλύτερο τρόπο για αναγνώριση προτύπων (όπως αναγνώριση εικόνας ή φωνής) ενώ στην δεύτερη περίπτωση για οποιοδήποτε άλλο λόγο γενικού τύπου...

 

Ο Νευρώνας του Ε.Τ.Ν.Δ δέν έχει να προσφέρει κάτι το τρομακτικά καινούριο με την μόνη διαφορά ότι ακολοθεί οργανετικά την αυστηρότητα του Ε.Τ.Ν.Δ και είναι γρήγορος και εύχρηστος.

 

Αυτά τα γενικά για την ώρα...πιο πολλά στο ολοκληρωμένο documentation που ετοιμάζω....

Απλά πιστεύω να σας έπεισα για το ότι δεν είμαι ακόμα ένας εγωπαθής εγωιστής που έκανε κάτι επειδη ζήλεψε...αλλα αντίθετα επειδή έψαξε ανάγκες και θέλει να τις καλύψει οδέυοντας προς το μέλλον με κάποια βήματα που τολμούν να αψηφίσουν βέβαια το επιβλαβές κατεστημένο...

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε κάτσε... Εσύ δεν είσαι εκείνος ο τύπος που είχε μπει στο FBI κ τους πήρες ότι είχαν κ δεν είχαν?

Νομίζω είσαι κ από Κέρκυρα έτσι?

Αν είσαι εσύ, τότε έχω να πώ, ένα:

Είσαι άπαιχτος φίλε... Είσαι ένας από τους καλύτερους προγραμματιστές εκεί έξω...

 

Keep up the good job!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά ξέρεις εσύ......

 

!!!LOL!!!

 

Τέλος πάντων το ότι είμαι απο την Κέρκυρα είναι γεγονός, τώρα για το θέμα του F.B.I δέν ξέρω και δεν θέλω να μάθω απο πιόν πήρες πληροφορίες...

Ποτέ δεν έχω κάνει κάτι για κακό αλλά αυτό δεν θα έπρεπε να έχει υποθεί μιας και δεν με τιμά...και δεν ήταν κάτι σημαντικό.

 

Για να κλείσω, δέν με αποκάλεσα:

"Είσαι άπαιχτος φίλε... Είσαι ένας από τους καλύτερους προγραμματιστές εκεί έξω..."

 

διότι μπορεί να πιστύω πολλά για μένα και πεδεύομαι πολύ να πετύχω κάποια πράγματα αλλά στο τέλος τα καταφέρνω και επειδή δέν είναι δα και τόσο καλός ο κόσμος μετά με κοιτά με μισό μάτι...

Πάντως δεν με αποκάλεσα άπαιχτο ούτε καλύτερο προγραμματιστή αυτά είναι δικά σου πρωσοπικά σχόλεια και το λέω για να μην αρχίσει καμιά διαμάχη όπως πέρυσι που είχα φάει ban επειδή φώναξα σε κάποιους για πράγματα που δέν έλεγαν επαρκώς σωστά και γίναμε ΚΟΛΑΣΗ.

 

Μην γίνω σαν και αυτούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχει τύχει να ασχοληθώ σε σχετικό μάθημα με τα νευρωνικά δίκτυα:

 

1) Καλός ακούγεται ο έλεγχος, αλλά πόσο κοστίζει; Πως γίνεται; Κρατάς κάποιες τιμές από το learning set και ελέγχεις αν τα αποτελέσματά σου είναι συνεπή;

 

2) Το ίδιο και το 90% των λύσεων που υπάρχουν εκεί έξω. Μόνον οι χάλια υλοποιήσεις δεσμεύουν πίνακες.

 

3) Ναι, αυτό ισχύει σε όλα.

 

4) Και αυτό ισχύει σε όλα τα ΤΝΔ.

 

5 και 6) Τι εννοείς fixed? Σε learning mode κανένα ΤΝΔ δεν είναι fixed όσον αφορά τα βάρη και έχω δει και υλοποιήσεις που αναλόγως το feedback κατά το learning mode αλλάζουν και την συνδεσμολογία.

 

7 και 9) Άρα έχεις κάποιον adaptive αλγόριθμο που αυξάνει τον αριθμό των νευρώνων κατά το learning mode ή κάποιον αλγόριθμο εκτίμησης που δίνει προσεγγιστικά τον αριθμό των νευρώνων πριν το learning mode;

 

8) ΟΚ

 

10) Λίγο αυθαίρετος ο χωρισμός, αλλά αν δουλεύει ΟΚ.

 

Το θέμα είναι ότι εγώ σε ρώτησα που διαφοροποιείσαι. Η απάντηση ήταν υπερβολικά γενική.

 

Για να πείσεις ότι όντως το σύστημα δουλεύει σωστά δεν αρκεί να κάνεις μια υλοποίηση. Πρέπει να τη δοκιμάσεις σε αντιδιαστολή με κάτι έτοιμο.

 

Προσωπικά είδα τον κώδικα, δεν είδα κάτι τραγικά νέο (αλλά και πάλι, δεν έχει επαρκές documentation για να μου επιστήσει την προσοχή σε κάτι συγκεκριμένο) και να πω την αλήθεια βαρέθηκα να βάζω τιμές με το χέρι.

 

Αυτό που πρέπει να κάνεις (και στο λέω σαν άνθρωπος που έχει άμεση σχέση με το IT) είναι να δημιουργήσεις κάποια τυπικά τεστς με data sets στα οποία θα αξιολογείς το ΤΝΔ σου έναντι άλλων (υπάρχουν πάρα πολλά και open-source εκεί έξω), ώστε να μπορεί κανείς να δει εξ αρχής κάποια αποτελέσματα και να μην νομίζει ότι όλα είναι λόγια του αέρα.

 

Όσον αφορά το "κατεστημένο", όποιος σου πέρασε αυτή την ιδέα κάνει πολύ λάθος. Η πληροφορική δεν έχει κατεστημένο, έχει λύσεις που δουλεύουν, που δουλεύουν καλά ή καλύτερα και που δεν δουλεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...