Προς το περιεχόμενο

7900GTX vs X1900XT ποια απο τις δύο;


Yannis1976

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Kombatant δεν ξερω ακουγεται πολυ λογικο αυτο που λες για το aliasing και το HDR γιατι σιγουρα το παιχνιδι δεν ειναι και κακοσχεδιασμενο..

Καμία σχέση βρε :) Εγώ απλά ανέφερα ότι λόγω του HDR, το aliasing είναι πολύ πιο "χτυπητό" σε σχέση με παιχνίδια που δεν έχουν HDR - αυτό δεν έχει να κάνει με το Oblivion ή με το σχεδιασμό του, ισχύει γενικοτερα. Εξ' ου και όταν ενεργοποιηθεί το Anti-Aliasing, η διαφορά προς το καλύτερο είναι πιο εμφανής. Απλά το ανέφερα αυτό διότι πόσταρε κάτω από εμένα και νόμιζα ότι αναφερόταν στο δικό μου post, το οποίο μιλούσε για AA. Το διευκρίνησε παρακάτω, και αυτό ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση βρε :) Εγώ απλά ανέφερα ότι λόγω του HDR, το aliasing είναι πολύ πιο "χτυπητό" σε σχέση με παιχνίδια που δεν έχουν HDR - αυτό δεν έχει να κάνει με το Oblivion ή με το σχεδιασμό του, ισχύει γενικοτερα. Εξ' ου και όταν ενεργοποιηθεί το Anti-Aliasing, η διαφορά προς το καλύτερο είναι πιο εμφανής. Απλά το ανέφερα αυτό διότι πόσταρε κάτω από εμένα και νόμιζα ότι αναφερόταν στο δικό μου post, το οποίο μιλούσε για AA. Το διευκρίνησε παρακάτω, και αυτό ήταν.

 

Δεν συννενοουμαστε Καταλαβα τι ειπες πριν αλλα συνεννοηση ... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καταρχάς σας ευχαριστώ για όλες σας τις απαντήσεις μέχρι τώρα.

Ο λόγος που δεν έγραψα όλη την εβδομάδα ήταν ότι έλειπα σε ταξίδι επαγγελματικό. Ταυτόχρονα όμως έκανα μια σχετικά μεγάλη έρευνα στο ΝΕΤ διαβάζοντας reviews από διάφορα γνωστά μέρη (Anandtech, Firingsquad, xbit). Από αυτά συγκέντρωσα τις επιδόσεις των εν λόγω καρτών στα 1280χ1024 με ΑΑ/AF προκειμένου να δω τι γίνεται.

Βγάζοντας τους μέσους όρους από όλα τα κοινά τεστ-παιχνίδια στην παραπάνω ανάλυση, κατέληξα στα εξής συμπεράσματα:

 

Στα παιχνίδια BF2, Fear, Q4, SCCT, Doom3, HL2, HL2 με HDR, COD2, SS2 και στην παραπάνω ανάλυση η 7900GTX είναι ταχύτερη 19% κατά μέσο περίπου από την Χ1900ΧΤ και 31% από την απλή 7800GTX και 7900GT. Η Χ1900ΧΤ δυστυχώς φαίνεται να υπερτερεί μονάχα στο Oblivion και εκεί όχι με τρελές διαφορές. Το άσχημο είναι ότι ακόμα και σε σύγκριση με την απλή 7800GTX η X1900XT δεν νικά ολοκληρωτικά εξαιτίας κυρίως των Opengl παιχνιδιών στα οποία λόγω drivers η Nvidia παραμένει ταχύτερη.

Οπότε από πλευράς επιδόσεων και μόνο στα τωρινά παιχνίδια η 7900GTX υπερτερεί ξεκάθαρα, γεγονός που ομολογώ με εξέπληξε διαβάζοντας όλες τις καλές εντυπώσεις για την ΑΤΙ εδώ.

 

Το δεύτερο που με χαλάει με την ΑΤΙ είναι ο θόρυβος του ανεμιστήρα της, τον οποίο όμως οφείλω να πω ότι δεν έχω ακούσει ο ίδιος. Από την άλλη όμως είμαι και λίγο τρελός με τη μείωση του θορύβου έχοντας επενδύσει στο Ρ180 και αλλάζοντας την ψήκτρα στο Α8Ν-Ε με μία της Zalman χωρίς ανεμιστήρα. Σε αυτό η 7800 που έχω τώρα παίρνει άριστα!

 

Αυτό που με τράβηξε αρχικά στην ΑΤΙ είναι η υψηλότερη ποιότητα που διαβάζω εδώ και στο ΝΕΤ, καθώς και η υψηλότερη τεχνολογία λόγω 48 unified shader. Από την άλλη όμως αν όλα αυτά δεν μεταφράζονται και σε πράξη-επιδόσεις και παραμένουν μόνο λόγια τότε...

Κάποιος από εσάς ανέφερε ότι η 7900 δεν είναι και καμιά τεχνολογική καινοτομία και έχει δίκιο. Οι υψηλότερες ταχύτητες επιτυγχάνονται μόνο με αύξηση της συχνότητας και όντως τεχνολογικά δεν πρόκειται για κανένα τρομερό βήμα από την 7800. Αμ όμως δούμε τα πράγματα λίγο πιο πρακτικά, τότε νομίζω η 7900GTX καλύπτει περισσότερο τις ανάγκες. Απλά παίζει ταχύτερα τα τωρινά παιχνίδα και ας έχει 48 shaders η Χ1900ΧΤ και ας έχει και λίγο καλύτερη ποιότητα γραφικών. Ειλικρινά ήθελα να φύγω από την 7800 για αλλαγή και να δω και μια ΑΤΙ ως παλιότερος κάτοχος των 9700 και Χ800. Όμως αν εξαιρέσουμε το υψηλότερο IQ δεν βλέπω πραγματικά κάποιο άλλο λόγο.

 

1) Η Χ1900ΧΤ είναι αντικειμενικά πιο αργή, βασιζόμενος πάντα στα reviews στο ΝΕΤ και στην ανάλυση 1280χ1024, 4ΑΑ, 16AF. Όποιος θέλει το excel να του το στείλω.

2) Είναι ελάχιστα πιο φθηνή ενώ αν πάμε και ένα βήμα παραπέρα και δούμε πόσο "πληρώνει" κανείς το fps στην κάθε περίπτωση, θα δει ότι οι δύο κάρτες είναι μαζί στα ίδια χρήματα.

3) Κάνει θεωρητικά περισσότερο θόρυβο.

4) Από την εποχή της 9700 περιμένω να δω πότε επιτέλους θα φτιάξει τους απαιτούμενους οδηγούς Opengl η ΑΤΙ. Μα τόσα χρόνια πια έχουν περάσει και η Nvidia νικά στον τομέα αυτό κατά κράτος.

 

Όσον αφορά τώρα στην επένδυση για το μέλλον, νομίζω ότι όλοι γνωρίζουμε ότι από τη στιγμή που έχουμε χόμπυ τα PC και γενικότερα την τεχνολογία ούτε η Χ1900ΧΤ ούτε η 7900 αποτελούν εχέγγυα για τα παιχνίδια που θα έρθουν. Επίσης όσον αφορά στην αναμονή για τις κάρτες DX10 και εκεί έχω τις ενστάσεις. Έχω παρατηρήσει ότι κάθε πρώτο μοντέλο νέας γενιάς είναι πανάκριβο και σύντομα αντικαθίσταται από ένα καλύτερο. Οπότε προτιμώ να πάρω τώρα μια καλή κάρτα και να περάσω το πρώτο κύμα των καρτών DX10. Άσε που πιστεύω ότι και τα παιχνίδια DX10 θα είναι ελάχιστα στην αρχή.

 

Το κακό είναι ότι στην αγορά τόσο η "φθηνή" Χ1900ΧΤ (490Ε) έχει εξαντληθεί, ενώ και η 7900ΓΤΧ έχει μείνει μόνο σε υλοποίηση της ακριβής XFX...

 

Αυτά...περιμενω σχόλια και απαντήσεις

 

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Οταν 2 ανταγωνιστικές λύσεις η μία νικάει στην μία περίπτωση κατά 5 και η άλλη σε άλλη περίπτωση άντε με 10%, αν τραβήξεις τον μέσο όρο, κάλλιστα μπορείς να πεις ότι σε πραγματικό χρόνο δεν θα καταλάβεις διαφορά μεταξύ των δύο όσων αφορά την ταχύτητα σε γενικές γραμμές.

 

Τα προτερήματα και μειονεκτήματα της κάθε μίας μια χαρά τα ανέλυσες.

 

Όσον αφορά τώρα στην επένδυση για το μέλλον, νομίζω ότι όλοι γνωρίζουμε ότι από τη στιγμή που έχουμε χόμπυ τα PC και γενικότερα την τεχνολογία ούτε η Χ1900ΧΤ ούτε η 7900 αποτελούν εχέγγυα για τα παιχνίδια που θα έρθουν. Επίσης όσον αφορά στην αναμονή για τις κάρτες DX10 και εκεί έχω τις ενστάσεις. Έχω παρατηρήσει ότι κάθε πρώτο μοντέλο νέας γενιάς είναι πανάκριβο και σύντομα αντικαθίσταται από ένα καλύτερο. Οπότε προτιμώ να πάρω τώρα μια καλή κάρτα και να περάσω το πρώτο κύμα των καρτών DX10. Άσε που πιστεύω ότι και τα παιχνίδια DX10 θα είναι ελάχιστα στην αρχή.

 

Σωστός σε πολλά σημεία. Τέλη της χρονιάς/αρχές 2007 θα δούμε παιχνίδια όπως το Crysis με την υποτιθέμενη σφραγίδα D3D10, αλλά κάτα βάση θα είναι DX9.0.

 

Για την πιθανή ταχύτητα του G80 δεν μπορώ να προβλέψω πολλά ακόμα αλλά θα έχουμε αλλαγές στο ανισοτροπικό και συνδυασμούς πλέον HDR+MSAA. Kαι εδώ το δίλημμα R620/G80 θα είναι βλέπουμε πρώτα και μετά αποφασίζουμε τι μας κάνει περισσότερο. Πλην όμως για το μόνο που είμαι σίγουρος είναι ότι αυτές οι κάρτες θα είναι οι πραγματικά καλές και γρήγορες DX9.0 GPU από όλες τις απόψεις με παραπάνω δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην παρεις τιποτα. περιμενε τις direct x 10. αν προσεξα καλα και εσυ 7800 εχεις. και εγω ηθελα την ατι αλλα τελικα σκεφτηκα οτι δεν αξιζει με κατι τοσο καινουργιο στον κοντινο οριζοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ειπα και στο PM.Aφου το ψιλοκαθυστερησες και παιζεις και μεχρι 1280x1024 δεν συντρεχει και ιδιαιτερος λογος αναβαθμισης.. Να επαιζες σε μεγαλυτερες αναλυσεις να σου λεγα καντο, αλλα για 1280x1024 την βγαζεις μια χαρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά μετά από αρκετή σκέψη και δεύτερες σκέψεις κατέληξα στην 7900gtx. Την αγόρασα από ένα ηλεκτρονικό ελληνικό κατάστημα, του οποίου το όνομα δεν θέλω να αποκαλύψω προς το παρόν. Η κάρτα ήρθε Παρασκευή και αναγκαστήκαμε και εγκαταστάθηκε κανονικά στον υπολογιστή. Ενώ όλα πηγαίναν ρολόι τις δύο πρώτες ημέρες, την τρίτη ημέρα, την Κυριακή αποφάσισα να τη δοκιμάσω σε περισσότερο βάθος, παίζοντας ουσιαστικά και λίγο παραπάνω. Έβαλα το Quake4 σε ποιότητα ultra με φουλ 4χΑΑ και 16χAF. Μετά από κάνα μισάωρο άρχισαν να εμφανίζονται τα πρώτα προβλήματα με διαφανή υφές και γενικότερα προβλήματα υπερθέρμανσης. Κλείνω το παιχνίδι και αρχίζω δοκιμές διαρκείας στο 3dmark06. Βάζω την ποιότητα στο φουλ (4χΑΑ, 16χΑΦ) και εδώ τα προβλήματα είναι ακόμα χειρότερα! Ο υπολογιστής σχεδόν κολλάει ενώ το πρόγραμμα ποτέ δεν ολοκληρώνει τις δοκιμες του! Ρεσετ και πάλι, δοικιμή και πάλι, τα ίδια ξανά και σε άλλα παιχνίδια. ΒΓάζω την κάρτα από το PC του ξαδέρφου μου και τη δοκιμάζουμε στο δικό μου! Τα ίδια και χειρότερα και εκεί ειδικά στην υψηλή ποιότητα.

Αρχίζω σε εκείνο το σημείο και μια έρευνα στο Ιντερνετ μήπως βρω καμια λύση. Για καή μου τύχη αυτό που ανακάλυψα είναι ότι δεν έιμαι ο μόνος, αλλά μάλλον μία ΑΚΟΜΑ περίπτωση ελαττωματικής κάρτας.

Κοιτάξτε εδώ:

 

http://www.hardforum.com/showthread...ht=7900+problem

http://www.nvnews.net/vbulletin/showthread.php?t=66127

http://www.evga.com/community/messa...?TOPIC_ID=14694

http://www.evga.com/community/messa...?TOPIC_ID=14973

 

και ένα σχετικό άρθρο:

 

http://www.pcper.com/article.php?aid=235

 

Μετά από όλα αυτά έχω επιστρέψει την κάρτα στο κατάστημα, αυτοί την στείλαν στον αντιπρόσωπο τους και εγώ ακόμα περιμένω τη διάγνωση τους. Σε αυτό το κομμάτι του support έχετε να προτείνετε κάτι; Την κάρτα την πήγα στο κατάστημα την Τρίτη το πρωί. Σήμερα δεν την είδαν ακόμα οπότε περιμένω. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο; Τρέμω και μόνο στη σκέψη μη μου πουν τίποτα κουλό "η κάρτα ειναι μια χαρα κτλ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yanni....sto eipa oti exoun 1000ades atoma provlhma me thn seira 7900xxx

 

....dystyxws h Nvidia k oi loipoi synergates ta KANAN KYRIOLEKTIKA THALASSA...!...

 

k h dikh mou k tou ksaderfou mou evgalan syntoma artifacts...thn esteila pisw k mallon tha paw gia x1900xt twra.

 

Ama pas kai 1 volta sta forums tou guru3d alla kai tou Oblivion, tha deis para ma para polla atoma me to idio provlhma...

 

-- Eprepe na tous pas kai merika screenshots me ta artifacts, alla mh tremeis katholou :)

 

**** Na ksereis k kati akoma omws. Ean thn agorases apo hlektroniko katasthma opws les, exeis to dikaiwma mesa se 10 meres na thn steileis pisw gia OPOIODHPOTE LOGO kai na pareis OLA ta lefta sou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

**** Na ksereis k kati akoma omws. Ean thn agorases apo hlektroniko katasthma opws les, exeis to dikaiwma mesa se 10 meres na thn steileis pisw gia OPOIODHPOTE LOGO kai na pareis OLA ta lefta sou.

 

Αυτό μπορείς να μου το δικαιολογήσεις; Υπάρχει κάποιος νόμος σχετικός; Αν είναι να τον χρησιμοποιήσω! Εσύ τι έκανες με τη δική σου κάρτα τελικά; Στην αλλάξαν ή δυσκολεύτηκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[b'] **** Na ksereis k kati akoma omws. Ean thn agorases apo hlektroniko katasthma opws les, exeis to dikaiwma mesa se 10 meres na thn steileis pisw gia OPOIODHPOTE LOGO kai na pareis OLA ta lefta sou. [/b]

 

Αυτό μπορείς να μου το δικαιολογήσεις; Υπάρχει κάποιος νόμος σχετικός; Αν είναι να τον χρησιμοποιήσω! Εσύ τι έκανες με τη δική σου κάρτα τελικά; Στην αλλάξαν ή δυσκολεύτηκες;

 

 

Μπορεις να απευθυνθείς και στο ΙΝΚΑ. Επίσης ρίξε και μια ματια στον νόμο για την προστασια του καταναλωτή:

 

http://www.kepka.org/Grk/Lgs/Legislation/2251.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wraios mad.

 

Kai parathetw auto pou elega apo to link pou edwse o Mad:

 

Σε κάθε σύμβαση από απόσταση ο καταναλωτής έχει το δικαίωμα να υπαναχωρήσει αναιτιολογήτως μέσα σε δέκα (10) εργάσιμες ημέρες από την ημερομηνία παραλαβής του αγαθού ή της υπηρεσίας, αν δεν συμφωνήθηκε μακρότερη προθεσμία, επιστρέφοντας το αγαθά στην αρχική του κατάσταση. Αποκλείεται η επιβάρυνσή του με δαπάνη άλλη από τα έξοδα επιστροφής. Για την άσκηση του δικαιώματος αυτού η προθεσμία των δέκα (10) ημερών αρχίζει, για τα αγαθά, από την παραλαβή τους και, για τις υπηρεσίες, από την παραλαβή των εγγράφων που ενημερώνουν τον καταναλωτή ότι έχει συναφθεί η σύμβαση.

 

yg. swstos, giati de thimomoun oti htan kai 10 ergasimes ;) nomiza 10 genika oti htan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...