Προς το περιεχόμενο

7900GTX vs X1900XT ποια απο τις δύο;


Yannis1976

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από 15 περίπου ημέρες άλλαξα την κάρτα με την χ1900χτ. Οι εντυπώσεις μου είναι οι παρακάτω:

 

Τα αρνητικά:

1)Το σύστημα ψύξης της ΑΤΙ είναι απαράδεκτο! Ο ανεμιστήρας κάνει σαν ηλεκτρικό σκουπάκι ειδικά όταν παίζεις παιχνίδια και ανεβάζει στροφές. Ειλικρινά δεν το άντεξα για πολύ αγοράζοντας μία άλλη ψύκτρα για την κάρτα, την Accelero x2, η οποία μέχρι στιγμής κάνει ακριβώς αυτό που έψαχνα. Διατηρεί τη θερμοκρασία περίπου στα ίδια επίπεδα αλλά κάνει την κάρτα επιτέλους αθόρυβη!

2)Η κάρτα ζεσταίνεται πολύ περισσότερο από ότι η 7900. Αυτό δεν το κατάλαβα τοσο από το εσωτερικό της θερμόμετρο το οποίο έδειχνε 6-7C περισσότερο , όσο από το πόσο ανέβηκε η θερμοκρασία στο κουτί. Φανταστείτε ότι ενώ δούλευε idle η κάρτα ο ανεμιστήρας του Athlon έτρεχε στις 5500 στροφές, όταν παλιά αθόρυβα κινούνταν στις. 2500-3000. Όταν άνοιγα το κουτί η ταχύτητα του έπεφτε και πάλι σε λογικά επίπεδα.

Η εμπειρία ήταν ίδια φυσικά και με την Accelero x2. Το πρόβλημα αυτό λύθηκε ενεργοποιώντας το CPUfan της Asus από το BIOS. Από ότι φαίνεται το CoolnQueit επηρεάζεται και από τη θερμοκρασία της μητρικής...

Τώρα παρόλο που έχω λύσει το θέμα του θορύβου, αντιλαμβάνομαι ότι η κάρτα της ΑΤΙ ζεσταίνεται περισσότερο και από τη συνολική θερμότητα που παράγει το κουτί στα πόδια μου.

 

Τα θετικά:

1)Χωρίς να έχω τρέξει κάποιο μετροπρόγραμμα ή μεγάλο εύρος παιχνιδιών, παρατηρώ ότι η κάρτα είναι σαφώς ταχύτερη της 7800 που είχα. Κυρίως το παρατήρησα στο Tomb Raider, το οποίο σε 1280χ1024 με Next generation content και όλα στο φουλ πάει μια χαρά χωρίς ξαφνικά κολλήματα με καταπληκτικά βεβαίως γραφικά. Εδώ θα δοκιμάσω το ΠΣΚ και άλλα παιχνίδια και θα σας πω περισσότερες εμπειρίες. Πάντως και το HoMM5 τρέχει μια χαρά με όλα στο φουλ στα 1280x1024.

2)Οι οδηγοί μέχρι στιγμής δεν είναι κακοί ή τουλάχιστον χειρότεροι της 7900. Όλα μέχρι τώρα έχουν δουλέψει καλά χωρίς εκείνα τα σπαστικά VPU recover που μου έβγαζε η παλιά 9700Pro. Όμοια το CCC δεν είναι και τόσο κακό όσο διάβαζα σε forums. Όντως κάνει λίγο παραπάνω να φορτώσει από ότι το control panel της Nvidia, αλλά μονάχα αυτό.

 

Γενικά οι εντυπώσεις μου είναι θετικές από την κάρτα. Πάντως το επιχείρημα ότι είναι φθηνότερη των 7900 δεν ισχύει ειδικά αν συνυπολογίσει κανείς και την stock ψύκτρα που τονίζω για εμένα τουλάχιστον κανεί ΠΟΛΥ θόρυβο.

 

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Asus υλοποίηση

 

Λοιπόν εντυπώσεων συνέχεια!

 

Από παιχνίδια κατάφερα και έπαιξα λίγο τα Nfsmw, COD2 και Quake4. Ειδικά το COD2 πάει πολύ καλύτερα παίζοντας άνετα στα 1280χ1024 με φουλ ΑΑ και AF από το παιχνίδι πάντα. Το nfsmw είναι και αυτό πολύ πιο γρήγορο, όμως δεν με αφήνει να ενεργοποιήσω το ΑΑ από μέσα. Όσον αφορά το Quake4, αυτο είναι λίγο πιο αργό με κάποια μικρά κολλήματα, εννόείται βέβαια πάντα σε ultra quality και ολά στο φουλ. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν είναι ενοχλητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi dikes mou entypwseis apo thn Sapphire x1900 CF Edition.

 

Thn dokimasa mono sto Oblivion mexri stigmhs, 1280x1024, ola terma, HDR+4xAA/AF ( de kserw an douleuei k to af mazi, alla aa = 4x )

 

xwris kanena extra-tweak akoma, To paixnidi phgaine sfaira k edeixne A P I T H A N O :)

 

Akoma k brosta se Oblivion gate k arketo dasos/grasidi htan omalh h kinhsh ^^

 

terastia diafora se sxesh me thn 7900gt ^^

 

Thoryvos - paizontas 1 wra Oblivion de tha lega oti ekane idiaitero thoryvo, ean den eisai se apolyta hsyxo perivallon, de tha lega oti einai enoxlhtikos ( k to kouti mou einai k anoixto, opote se kleista tha einai kalytera ). Na pw omws, oti ontws otan anevazei polles strofes, borei na ginei enoxlhtikos, me 1wra Oblivion omws, profanws den anevase toses polles, tha deiksei. Kanei safws megalyterh fasaria apo thn 7900gt omws , apla mexri stigmhs de me exei enoxlhsei, gousta ^^

 

Thermokrasia, ystera apo 1 wra Oblivion, ola high quality k stous catalyst k sto Oblivion ( 4xaa - hdr - 4x af ) h thermokrasia phge ws k 77 vathmous, me thn thermokrasia dwmatiou na einai stous 30c. Se idle kymainetai stous 54-55 vathmous.

 

Se ligo tha tsekarw k Serious Sam - Cod 2 - Farcry na sas pw entypwseis ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θερμοκρασίες στις Χ1900 κυμαίνονται στα φυσιολογικά επίπεδα. ΄Οτι ακούγεται όμως ο ανεμιστήρας είναι αλήθεια, αλλά μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος ;)

 

Πρόσφατα είχα την ευκαιρία να σκαλίσω ένα σύστημα με δύο Χ1900@Crossfire και εκεί πράγματι άρχισε να με ενοχλεί αισθητά ο θόρυβος. Για τέτοιες λύσεις σαφώς και είναι καλύτερα να καταλήξουν οι χρήστες σε λύσεις ψύξης από τρίτους κατασκευαστές.

 

Εν ώρα ανάγκης παίρνεις μακρύτερα καλώδια και βγάζεις το κουτί στο μπαλκόνι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asus υλοποίηση

 

Λοιπόν εντυπώσεων συνέχεια!

 

Από παιχνίδια κατάφερα και έπαιξα λίγο τα Nfsmw' date=' COD2 και Quake4. Ειδικά το COD2 πάει πολύ καλύτερα παίζοντας άνετα στα 1280χ1024 με φουλ ΑΑ και AF από το παιχνίδι πάντα. Το nfsmw είναι και αυτό πολύ πιο γρήγορο, όμως δεν με αφήνει να ενεργοποιήσω το ΑΑ από μέσα. Όσον αφορά το Quake4, αυτο είναι λίγο πιο αργό με κάποια μικρά κολλήματα, εννόείται βέβαια πάντα σε ultra quality και ολά στο φουλ. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν είναι ενοχλητικό.[/quote']κοληματα?ποσα Mb ραμ εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

High quality = AF + texture compression

Ultra quality = AF w/o texture compression

 

Τώρα αν καταφέρει κανείς να μου δείξει την διαφορά στο Quake4/Doom3 κλπ. όταν απενεργοποιήσει την συμπίεση υφών πολύ ευχαρίστως να δικαιολογήσω την χρήση του Ultra quality.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update gia ton thoryvo - Telika, prepei na einai einai ypervolika hsyxo to dwmatio gia na se enoxlhsei o thoryvos.. ^^ htan ligo ypervolikoi gia ton thoryvo tou anemisthra, afou spania pianei to 100% k eida oti rythmizetai ki olas me to ati-tool :)

 

 

 

Update thermokrasia - Molis h thermokrasia dwmatiou epese 4-5 vathmous, h karta phge idle 4-5c. LOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...